V Bratislave je rozšírená slintavka

lindda
3. nov 2007

neviem ci viete ,ale v BA je dost rozsirena slintavka vysoko infekcna ☹

bendy25
10. feb 2013

@elllla - :( ... Priznam sa, ze aj ja mam pocit, akoby nasa malá mala este nieco v ustockach, hoci tamtie zdureniny uz vymizli. Ale s manzelom sme si vsimli, ze si stale jazyckom chodi zvnutra po lickach, ale otvorit pusku nam uz nechce. A dnes mi aj akosi odmietala jest. Tak aj ja len dufam, ze sa nam to nevracia spat :(

babcahabibi
6. apr 2013

ahojte neviete dokedy je dieta infekcne po slintavke ? maly je uz dva tyzdne po, z toho tyzden bol na tom zle.chceme ist na navstevu kde je dieta.dakujem.

anaviky
23. máj 2013

baby dnes sme boli u dr a potvrdila nam slintavku.. povedala mi ze jej mam davat repikovy caj,ale vsade citam ze harmancekovy... nepomylila sa? Alebo jej mozem davat aj ten repikovy? Len je na nom pisane, ze nieje vhodny do 3rokov... mala ma 15mes... dakujem

grettka
24. máj 2013

@anaviky, repik je vo vseobecnosti hojivy, takze pokojne daj. Ved to ma ma vyplachovenie a nie na pitie.
Harmacek je zas velmi silny alergen, tak pozor.

anaviky
24. máj 2013

@grettka lenze ona ma 15mesiacov.. vyplachovat si ešte nevie, tak mi povedala, ze pit... az potom som si vsimla, ze tam je pisane ze od 3rokov...

grettka
24. máj 2013

a nebude lepsie pouzit nejaky gel, ktory sa dava aj pri prerezavani zubkov? To by mohlo na tie bolaky v ustach pomoct.
Skor by bolo lepsie usta vytierat, u tak maleho dietata, ktore este nevie vyplachovat. Ak nema mala alergiu na kamilky, skus teda tie namiesto repiku.

rybka13
9. sep 2013

moja mala ma nielen afty ale aj brutalne zapalene dasienka, takmer jej nie je vidno zubky... chcela som antibiotika, ale pediatricka mi nedala, picha jej B 12, bojim sa aby nedostala nejaku infekciu aj dovnutra, rozmyslam ci neskocime na infekcne... tie dasienka su hrozne, pachne jej z pusinky neskutocne.. v lekarni mi dali nejaky gel Aloclair, ale mam pocit, ze to len pomaha tlmit bolest, ale nelieci.. tak lejem jej do pusinky repikovy caj, ale nejak to nepomaha... kludne jej dam radsej nejaku chemiu ako bylinky, hlavne nech je to dobre vydezinfikuje a co najskor pomoze 😒

sofuli
18. nov 2013

Aj mi už ju máme des a hrôza viem čo nás čaká lebo staršia dcéra ju mala pred siedmimi rokmi ako 1,5 ročná.lekárka mi popriala pevne nervy fakt povzbudzujúce

danjelca
28. jan 2014

my ju práve prekonávame..našťastie čo tu čítam tak miernejšiu verziu...ďasienka krvavočervené..a do toho aby nebolo málo sa tlačia očné zuby....kombinácia na mašlu

nikolet_89
10. aug 2014

@lienockaa ahoj som tehotna 34 tt mojej dcerke diagnostikovali pred 3-ma dnami slintavku zacinajucu problem je ze som dostala 38 teploty a neviem ci ist na pohotovost koly babatku alebo nie pls porad

ivkadracova
27. mar 2015

Je mozne ze je znova rozsirena? Mam dojem ze moja dcerka to ma.. Teraz ist na pohotovost, ci len davat B12 a Ccko? Zvyknu davat nieco viac na tuto chorobu, kto ma skusenost? Viem ako to tam chodi, pozru, a poradia len to, co uz aj tak viem, a kvoli tomu tam mladost stravit nechcem.

antuanet
6. apr 2015

@rybka13 Ahoj ako ste to zvladli s tou slintackou ? moj maly to ma tiez strasne na zubkoch, a nechce nic jest ani pit, vsetko o com citam mozu len starsie deti my mame 17 mesiacov...dakujem

antuanet
6. apr 2015

@ivkadracova Ahoj, ako ste to zmakli? my uz 4 dni bojujeme a nezda sa mi ze je to lepsie, stale teploty a nepapame, dala nam aj ATB doktorka ale este horsie spi maly...

ivkadracova
6. apr 2015

@antuanet
Vydrz prosim, 4 dni je malo.
Tri nezavisle doktorky dcerke na to nedali lieky ATB (pohotovostna, nasa cez telefon, a jej zastupujuca ked som sa bala ze sa jej to horsi). A mali pravdu.
Napisem Ti cely dcerkin priebeh a ako sme to riesili:
Prve dni mala sople a horucky, aj 39.daco, smrdelo trochu z ust, kupila som cebion, echinaceu. Dalsi den som si vsimla krvave dasienka, slintala, a ten smrad z ust bol neznesitelny. Volali sme nasej doktorke, povedala dve varianty: zuby rastu alebo slintacka - stomatitida. Ze nech skusime repik a salviu. Dalsi den sme isli na pohotovost. Napisala iba framykoin a poradila davat paraleny 100 od bolesti. Dokupila som b-komplex. Tantum verde ja nemam rada, podla mna znizi chut do jedla, tak som kupila iba tinkturu gingivalis (ta hneda ci fialova voda na afty). Aspon 5x denne som jej to vsetko cistila: dasna, aftove pery aj jazyk. Na gazu, nesetrila som, a davaj do ust. Nemala to rada, ale dcerka sama pochopila ze je to po dezinfekcii lepsie. Kojila som cez klobucik, bala som sa priamo. Piaty den sa mi to nezdalo, stale horucky aj 38daco, a afty uz aj po tvari, pod okom, no hroza, tak sme isli za doktorkou znova, kt. vravela, ze len nech pockame, tu tinkturu sme vraj dobre kupili, pokracovat aj v cajikoch, ked treba tak paralen, a framykoin kludne vysadit, je to virus a nema vplyv. Akurat je 11ty den, a uz jej vidno cele zuby spod dasien, odpuchli, afty sa takmer zahojili, teplotu uz nema. Boli sme posl. dva dni na chate, aj napriek chorobe, a zda sa, ten cerstvy vzduch jej tiez pomohol. A ma jednu prerezanu dvojku a dalsia sa tlaci.
Dcerka bola podrazdena, viac unavena, placliva.. Vkuse som jej vysavala sople a dezinfikovala afty a dasna. Bolelo ju. Dokopy dostala asi 5-6 paralenov za cely priebeh. Jedla malo, no najma termixy, jogurty, prazenicku jemnu.. sunka, chlebika ojedinele, vlaznu polievku, brokolicu, zemiak.kasu. Chutilo jej viac rano a ku veceru menej. Trochu schudla ale to dobehne. Ale chvalabohu pila. Caje som sladila medom. Manzel do nej lial repikovo-salviovy caj.
Najhorsie stavy asi 2-7den, 9ty uz asi dobre, stale sa mi zda, ze tie dasna ma este vacsie, na tuto choroby rataj kludne aj 14 dni.
Citala som ze sa to moze opakovat.
Dufam ze to (nie len Tebe) pomoze.

rybka13
6. apr 2015

@antuanet my sme mali podobny priebeh ako hovori vyssie ivka... skratka to trva dlho, urcite okolo 2 tyzdnov a to predtym 3 dni mala teploty 39..... ja som mala z toho fakt depku, ked som videla tu nahnisanu pusu, ze toto je musi ist aj do zaludka, ze isto potrebuje antibiotika, ale dokina nechcela, tak hadam vedela co robi 😅 Ja som jej tiez davala najprv tu fialovu vodicku, ale doktorka ma zrusila, ze to uz sa dobrych par rokov nedava, udajne to ma aj karcinogenne ucinky, okrem toho, ze je od toho cele pradlo zadrbane a nevyperies to ani omylom.. tak ja som jej to len s tym repikom vytierala, ale musim priznat ze uboho, nedala mi ani siahnut na pusinku... no aj tak to preslo chvalabohu... akurat nam ostal navzdy uz herpes, kedze slintavkou sa vlastne po prvy krat vyburi Herpes Simplex... ktory sa teraz vyhadzuje stale a stale... mesiac bez herpesu na perach je rarita, vacsinou je ich niekolkko naraz... ideme to riesit s imunologickou...

ivkadracova
6. apr 2015

@rybka13 Neda sa to vyprat, ano, slak ma ide trafit, este to skusim dat na ostre slnko (na tekvicovy olej to vraj zabera) ..
To s tym herpesom som nevedela. To aj vtedy ked ma afty? Lebo, citala som dakde na eng stranke, ze je herpesoidna stomatidida, a potom aftoidna stomatitida.. Teda domnievam sa, kedze sa liecia nasledky a nie pricina, nakolko je to virus, ze nasa herpes nebude mat.
Neviem o tom zeby ta vodicka bola karcinogenna, bolo by vobec legalne ju vyrabat? a vobec, tolko veci je okolo nas karcinogennych, ak nebude mat herpes kazdy mesiac, a nebudem jej davat len to, tak si myslim ze na to prave neumrie. Ale aj repik by mal byt postacujuci. To predsa ustupi tak ci tak. Na tvari mi ale ta vodicka tie afty krasne zahojila za par dni. Na moje afty v ustach to funguje tiez dobre. Druhe dieta sa Ti od prveho nenakazilo?
.
No a co sa tyka vytierania (@antuanet), to som sa zakusla strasne silno mocne, odosobnila som sa ako som mohla, drzala som ju nasilu na svojich kolenach v polohe lezmo drziac jej ruky jednou rukou, a otvorene usta druhou, a "tretou" s dezinfekciou na gaze som jej pekne vytrela (otlacila) dasna, zuby, afty, jazyk, tvar.. kolko islo, vacsinou mi spustu hnisu spomedzi zubov ostalo na gaze. Bolo to krkolomne ale ucinne. Revala jak pavian, no potom sa citila evidentne lepsie. Po zakroku ju trebalo hrozne pomojkat, a aj ja som to potrebovvala. Teraz(11/12den) to uz cistim iba propolisovou tinkturou. Vyzera to fajn.

antuanet
7. apr 2015

boze baby to ste mi teraz dali...tuto noc sme prerevali obaja...tak idem dnes do lekarne a idem to cistit....presne vidim ten postup 3 rukovy-ivkadracova
A to je imunitny problem, ci to si sam infekciu zaniesol? druhy syn to nastastie nechytil...zajtra mame kontrolu, ale ak bude dalsia noc taka ako dnes uz to nezvladnem...

antuanet
7. apr 2015

@rybka13 co dr to iny nazor...nam hned supla atb...tak ideme bojovat...repik mi moc nechce pit...aj ked som osladila, musim asi tvrdsie na to...
herpes mavam aj ja....asi cely zivot...nic prijemne...drzte sa ☹

antuanet
7. apr 2015

@ivkadracova a nevravela dr nieco o pichani B12? to som tiez niekde citala ze pomaha...boze maly murci a len cicu pyta...nevies ci nemozem miesto fialovej pouzit hnedu vodicku betadine?

antuanet
7. apr 2015

Boli sme u Dr a dala nam nejaku miesanu tinkturu na strpnutie, ale nic nekazala vytierat, len to jemne potriet...a davat B cko v kvapkach, takze len trpezlivost....

ivkadracova
7. apr 2015

@antuanet To posl. co povedala doktorka moze byt pravda, rob ako poradila teda. B-kopmplex by mal stacit, naco este aj B12 pichat.. Ked to nenavrhla, no neviem ci netreba, alebo setria : ))
Mohol mat aj oslabenu imunitu, aj si tam nieco zaniest.. aj vsetko spolu. Ked si pyta cicu, je dobre, nie? ked teda menej je. Aspon dajak do seba tie ziviny dostane, cize Ty by si teraz mala viac a vyzivnejsie jest a pit.
Repik je hnusny horky ked sa dlho necha vyluhovat. Manzelovi som povedala, ze menej zmesi musi davat, na viac vody a kratsie nechat dnu. Plus Salviu pridat, a med a hned sa to dalo pit.
Ked uz ma herpes, ci afty tak je to asi aj infekcne, zvlast pre ostatne mensie deti, ktore davaju veci do ust, rastu im zuby, buduju si imunitu.. Preto deti, ktore vobec pri tejto chorobe nevedia prijat potravu ani tekutinu, skoncia na infekcnom na infuziach. Take som citala.
Verim ze je to narocne, no musis to zvladnut : ) Spi vtedy ked on spi, aj hocikedy pocas dna, to pomaha, aj kavicku si daj ked treba.

antuanet
8. apr 2015

@ivkadracova akurát mi bkomplex nechcela dat v lekarni ten v kvapkach ze to az od 3 rokov...tak cbion multi mi dala ze tam je aj bcko...inak som sa pytala aj na tu fialovu vodicku a ze je fakt karcinogenna...ze to uz neodporucaju...este ten repik ako tak vypije ked ho osladim, ale jedlo do neho neviem dostat, rano zje tak dve lyzicky niecoho, obed uplne odmieta a vecer zasa nejake dve lyzice...vraj to nevadi...ale ja uz neviem co vymysliet este par dni a ma porazi, taky bol papkos, vsetko jedol a vela a teraz bojujeme s jednou lyzicou...zje a hned potom place...mam pocit ze len lieky do neho pcham...strasne mu smrdi z pusy, uz sa zacal ten hnis odlupovat a tecie mu krv obcas okolo zubkov...nastastie uz nema teplotu nad 38, len zvysenu od vcera tak snad sa to uz lepsi, v piatok kontrola...

ivkadracova
9. apr 2015

@antuanet Juuj zboznujem tie lekarnicky mudrejsie nez doktorky.. jedna mi poradila davat malej paralen s ibuprofenom. Podakovala som, ze sa poradim s doktorkou, ona ze sa nemusim radit, to sa tak dava. Doktorka mi nic take neodporucala. Doktorka nam dalej poradila, ze b-komplex hoc je od 3 rokov, 4 kvapky za den su pre dieta okolo roka v poriadku. Zvlast v takom stave. Si mala povedat ze to je pre Teba : )

antuanet
17. apr 2015

@ivkadracova no len ze som ho mala na rukach, tak som sa z toho nevykrutila, hehe ale pohoda, uz sme vonku z toho, este berieme vitaminy ale uz od nedele papame vsetko...ale nikomu neprajem, bola to hroza...dik za rady a podporu 🙂

ivkadracova
17. apr 2015

@antuanet myslim ze ten Tvoj posl. prispevok bude povzbudzujuci pre vsetky Mamky ktore to este len postihne : )

sima1976
28. apr 2016

Dcera ma 8 rokov, teplota zacala v sobotu 38 a od pondelka 39,6 doteraz... pluzgieriky na dasnach okolo zubov, biely povlak na jazyku, nechutenstvo...bolesti pri jedeni...Najsor sme boli u zubarky, potom u lekarky, vraj Ulcerozna gingivitída...antibiotika nepredpísali... užíva Imunoglukan, vyplachujeme ústnou vodou Eutrosisoro, potierame Propolisom...a čakáme, ešte na jeden sirup, ktorý nie je dostať v žiadnej lekárni🙂) Snad uz dnes bude🙂) Je to hrozne onemocnenie a tie teploty nemaju konca kraja, uz som jej dala tolko cipiek do zadku Paralen Junior...clovek nevie, ci je to OK...Z coho to je?

botkovka
22. aug 2016

My sme si tým práve prešli syn dvojročný potom môj patmesacny a ja...neželám to nikomu

botkovka
22. aug 2016

@bakatuska no u nas to trvalo dosť dlho desať dní...a ďasná krvacali dlhšie ...

botkovka
22. aug 2016

@antuanet cbion multi je tiež od troch rokov pani lekárnička by sa mala doucit...buď od troch alebo od dvoch tusim...ja som dávala b complex aj 5 mesačnému..lebo nemali nikde to čo môžu aj menší...nic mu z neho nebolo ale nám všetkým museli aj pichnúť b12 najmenší mal po celom tele pľuzgiere ešte aj na prstekoch...

denisa2312
28. apr 2017

@botkovka prosim ta, my to uz mame 10 den, afty zahojene, dasienka uz nekrvacaju, ale su stale hrozne cervene az bordove. Kedy sa vam dali dokopy tie dasnienka, boli ste aj u zubara s tym, ja uz mam strach aby neprisla o zubky...