V Bratislave je rozšírená slintavka

lindda
3. nov 2007

neviem ci viete ,ale v BA je dost rozsirena slintavka vysoko infekcna ☹

luculka
17. dec 2008

ahojte aj my slintáme,,,placeme,,,tiez nám dali tantum verde,,,roboflavoin,,,ale citala som na letaciku ze az od troch rokov 😕

melory
17. dec 2008

bukovit ci bukofit a moze od narodenia

bakatuska
16. feb 2009

Ahojte chcem sa opytat ako dlho sa liečili z tej slintačky či aftou vaše detičky a či im aj tie dasienka krvácali, lebo nám hej

alon111
17. feb 2009

nasa mala sa liecila dva tyzdne a krvacala tiez a ked som s tym bola na pohotovosti tak mi povedali ze to nevadi .drzim ti palce uz by som tym nechcela znovu prejst.bolo to strasne ako sa trapila a ja som jej nemohla nijako pomoct.

bakatuska
18. feb 2009

už som sa bála že iba nám z toho tečie krv. Malá to má už týžden a trochu sa to zlepšilo ale v noci sa budíme a krvička stále tečie tak snád to ešte pár dní vydržíme ale je to fakt horor

andreafa
26. feb 2009

my mame slintavku od minuleho piatku a az teraz sa nam trosku polepsilo.. je to priserne! 😢 😢 😢 kajka mala z tej bolesti hystericke zachvaty. pichali nam B12, dopujem ju C vitaminom, aj pikovit davam, a taky gel na afty.
uz nikdy viac!

majanf
28. feb 2009

ahojte my mame slintavku prave teraz, mame 39 teploty ☹ dali nam tantum verde, a tu fialovu vodicku ☹ zistilo sa to na zaciatku, zatial plackame nic nepapkame 😠 davamu nurofen sirupcek od bolesti aj horucky zaroven....... tak drzkajte nam palceky 🙂

karamelinka
5. máj 2009

ahojte ja mam podozrenie ze nas maly tiez chytil tie afty ale nie osm si ista ma to na vutornej strane pery spodnej a neviem ci aj na vrchnej lebo sa mi to neda pozriet ale dnes bol viac placlivy a krvacal...a tiez moc nechcel jest na tej pere to vyzera ako keby bol dohryzeny no neviem uvidime co zajtra bude...ale hryzie vsetko ako pisete aj zuby mu idu dalsie takze moze byt no ale stale dzúfam ze nie...

mamina05
21. jún 2009

Ahojte
moja dcera mala aftoznu stomatitidu (slintacku) ako 2-rocna a s velmi tazkym pribehom-40 horucky,ktore sa len tazko dali zrazit,nechcela jest ani pit.Doktorka jej predpisala B12,chodili sme kazdy den na injekciu,ale nic nezabralo.Nakoniec na (5. den) nas poslali na infekcnu kliniku,uz mala nie len afty,ale aj dasna okolo zubkov zapalene. Tam nas chceli hospitalizovat,ale presvedcili sme doktorku ze to este skusime zvladnut doma.Predpisala jej Herpesin-silne antivirotikum + sme jej museli vytierat usta Tinkturou Gingivalis (vatou na spajliach)-dost drasticke,boli to hrozne muky pre malu vzdy bola uplne spotena od placu,od bolesti.Ale zabralo to velmi rychlo-po 3-4 dnoch bola bez aft a bez horucok.Tinkturu Gingivalis dostat v lekarni bez receptu,mam ju odvtedy stale doma. Kiez by sme sli na to infekcne skor. Nie vsetci maju takyto tazky priebeh tejto choroby,ale nie je to nezvycajne.
Prajem pevne nervy vsetkym ktori sa stretnu s touto neprijemnou chorobou :o)
Tamara

bzuco
19. júl 2009

náš malý má od včera 39 horúčky, nevedela som z čoho a dnes ráno som si všimla, že má celé horné ďasno okolo zúbkov zapálené - zdurené a červené a tiež som našla 1 malú aftu, takže pravdepodobne ide o aftoznu stomatitídu ☹
vytrela som mu pusinku genciánkou a zajtra pôjdem s ním k dr.

magistra
19. júl 2009

Tak toto je téma pre našu rodinu, ako stvorená, ja mávam aftitídu bežne, a hlavne pred menzesom, keď som oslabená. Aftitída sa dedí, ak to má mamka, alebo ocko, pravdepodobne to bude mať určite nejaké z detí.Ide o vírusové ochorenie, má to moja dcérka a už to mal aj syn. Moja osvedčená receptúra, je genciánka na vysušenie, potom propolisová tinktúra v piomere 2:1 a vytierať aj 6 krát denne, šalviový čaj, a sprej Florasalmin (výťažok zo šalvie. Toto všetko striedam a po 3 dňocj je po aftoch. Vytieranie je u nás stresujúce, ale pomáha to, keď sa to nezanedbá. Malého si položím na zem, nohami mu pridržím ruky jednou rukou držím hlavu a usta a druhou riadne povytieram. Počuť nás hádam až na Klačno, lebo bývame blízko neho. Ale stojí to potom za to A to máme celoročne nasadené probiotiká, lebo má nábeh na atopiu a sme strááášne zápchový.Ja osobne, mávam veľmi veľké afty a riešim to už aj u mojej zubnej lekárky , ktorá mi ich 3 dni v kuse vytiera. Musím len odporučiť!!Skúste navštíviť aj zubnú doktorku. moja dcérka mala st. aftitídu, keď mala 2 roky, bola po operácii abscesu na mandliach a potom prišla do toho aft., bolo to hrozné 40 teploty a ATB. Odvtedy to máva u nás ľahký priebeh, ktorý riešim tak ako som Vám napísala. Treba byť len dôsledný a stále vytierať, aj za cenu plaču.

marianella
25. júl 2009

ahojček, chvalabohu, že som našla tuto temu. Malinký mal 3 dni v kuse horučky a teraz ma druhý den pluzgieriky aj zvonka aj zvnutra na celej hubinke, už 5 dni mi nič nepapa iba mlieko a dnes už začal odmietať aj piť. Je to strašne, len vkuse plače. Doktorka nam dala ATB, bkomplex a probiotiká. Vyskušam ešte niečo na vytieranie z toho čo radite. Už sme schudli z 12kil na 10,5. ☹ dnes sa mu aj krvička z hubinky pustila.
Len nech to rýchlo prejde 😢

tinus20
26. júl 2009

caute baby,ja ked som bola mala tak som ju vraj mala tiez,moc si nespominam,lebo tych chorob bolo vela ale pamatam si ze len to,ze som plakavala a prosila nech to prejde...tak isto ked som mala rubeolu...fuuuuj neprajem to nikomu 😔

avojtanikova
4. aug 2009

Tiez sa trapime s tymto ochorenim. Moja 21 mesacna dcera je nastastie po jeden a pol dni uz bez teplot, aj co to spapa , pije mlieko , caj ... dr. nam predpisala ATB comu som sa vobec nepotesila, kedze su to 4 ATB za pol roka a tak som sa zatial rozhodla, ze jej ich nedam. Konam spravne? Co sa jej moze stat, ked jej ich nedam? Moze to mat nejake nasledky? Vdaka za radu.

veronika11111
31. aug 2009

ahojte , my mame tiež slintavku ☹ , boli sme v piatok na kramaroch za sestrou v nemocnici pozriet babo 🙂 , a moja dcera bola na wecku, a sobotu sme mali puse pluzgiere nevieme papat plače pri tom ☹ ,ale teplotu sme ešte nemali.a dnes sme boli u lekarky a ona mi na to odporučila bekomplex a c- čko ,tamtu verde a aj repik že si to ma vyplachovat.chcem sa opitat že kolko to trva?? za kolko dni to zmizne . 😢

sisiska
15. nov 2010

mamicky, a boli vase deticky pri stomatitide aj malatnejsie ako inokedy? my ju teraz mame a mala je uplne iny clovek ako doteraz, je dost ospala, taka malatnejsia, unavenejsia...moze to byt z toho? dakujem

kala33
15. dec 2010

@sisiska určite , že áno ved je to choroba ktorá ťa totálne vyžmýka . Hoci musím povedať že na môjho drobca to má úplne iný účinok, on mi zase ožil , nabudený je ako s duracelkami, nechce mi vôbec spať. Ale naopak ked mu idú zúbky tak by prespal aj 5 hodín denne, každé dieťatko reaguje inak.

sisiska
26. dec 2010

mamicky, ma niekto skusenost, ze po prekonanej stomatitide aftoznej isiel s babatkom na ockovanie? my sme ju prekonali asi cca pred mesiacom a v januari mame ist na tretiu hexavakcinu a bojim sa, aby sa to nejako neskomplikovalo...dakujem za rady

skatte
7. jún 2011

Ahojte mamičky, chcem sa s Vami podeliť o mojú skúsenosť. My tým prechádzame práve teraz, je to najhoršie obdobie, od kedy mám malú. Má 13 mesiacov a ja som už bola na pokraji zrútenia. Začalo to teplotamy, tak som si všimla afty. Teraz to má všade, potierame MRG tinktúrov, potom to strašne krváca. Nepila, nejedla, teraz po 5 dňoch mi spapá trošičku ale to len sama, nikto sa k nej nemôže priblížiť. Nepije ani mlieko a to ho v noci vypila skoro liter. Tak sa len budí od hladu a plače. No proste hroza. Ale nikto tu nepísal o nemonici. Vás nechceli hospitalizovať, keď vám dieťa nepilo. My sme slabo pili 2 dni, a až sme boli na infúzkach, chvála Bohu sme mali v nemocnici známosti, tak sme boli len pod dňa, kým jej to stieklo, inak by nás tam hneď nechali. Nehovoriac o tom, že som bola šťastná, že čo to priblala a teraz za pár dní rapidne schudla ☹(((((((

kako
12. feb 2012

ahojte, viete mi niekto poradit? Moj skoro 5 ročný syn, ma pravdepodobne stomatitidu, afty v ustach, na perach z vnutornej strany, na jazyju. Mal zvysenu teplotu. Zacalo to v piatok, ked som prenho prisla do skolky. Ucitelka si nic nevsimla. ja som hned na nom zbadala, ze nie je v poriadku. Davam mu na to gencianovu violet, vit.B,Cebion, šalviovy caj na vyplachovanie. Zda sa, ze mu to zabera, vravi, ze ho to uz boli menej.
Ale co ma znepokojuje, je, ze sa mu urobili take pluzgieriky na rukach, teda na prstoch, na dlani, na usku, aj na prstoch na nohach. Neboli ho to, ale vyzera to hrozne. Neviete co to moze byt?
Dost ma to vystrasilo. Dakujem za rady.

katecameron
12. feb 2012

@kako chod k lekarovi

bubatinko
12. feb 2012

@kako moze to byt aj sarlachova angina ta sa prejevuje aj pluzgierikmi na dlaniach a moze aj na chodidlach... urcite chod k lekarovi...

kako
15. feb 2012

su to kiahne, boli sme u lekara, uz to ma aj mladsi
diky za rady

sonkab
15. mar 2012

@kako kako, aj moj maly ma nieco podobne - vcera nam diagnostikovali slintacku, ale dnes sa zacina vysypavat aj zvonku. Teraz vecer uz mal vyrazky aj na nozickach, prstoch na rukach, jemne na ritke, jednu na brusku. A samozrejme par aj na tvari. Hrozi, ze to sú kiahne ? ? ? 😨

escapegirl
6. nov 2012

moja dcerka to mala tiez, pred dvoma tyzdnami jej stomatitida skoncila, bolo to strasne, nic horsie som nezazila a to mala aj koliku ked sa narodila, ale toot bolo otrasne, chchem sa vas opytat ic to moze dostat opakovane? alebo to enhrozi?

bendy25
20. jan 2013

Ahojte! My si tym prechadzame prave teraz. ☹ Aftózna stomatitída, takto nam to dg.doktorka a musim tiez povedat, ze som sa s niecim horsim u nasej malej este zatial nestretla. Uz to ma od pondelka a dnes je uz nedela, teda siedmy den a este stale mame teplotky, dnes 38,5. Je to hrozné. Cely den poplakuje a hrozne krici od bolesti a taktiez v noci sa casto budi a to s takym revom a krikom, ze cloveku je az zle. A nijako jej nemozem pomoct. Kasicky a pitie jej davame s manzlom iba nasilu, aby sme nemuseli ist do nemocky, Davame jej to cez tu odmerku, co je v nurofene. Ale pokial jej to davame. je cela urevana a spotena a hotovucka z tej bolesti. Je to neskutocne hrozna choroba... Chodime aj na B12, este zajtra mame jednu, podavame nurofen, pyridoxin a mame aj gelik na potieranie, a sprejik Sorex a kupili sme si uz aj sirupcek na oslabenu imunitu a vola sa Imunoglukan, mame s nim dobre skusenosti...
Iny liek na tuto chorobu, ale hlavne na rychle zahojenie vraj neexistuje... Takze treba len vydrzat ☹

grettka
20. jan 2013

vraj Hemagel pomaha rychlejsiemu zhojeniu.
Skusenost s nim nemam, zato s plnymi ustami aft ano, neviem, ci sa nasilu da do dietata dostat vtedy jedlo a pitie, pretoze ta bolest je strasna. Treba dat pozor aby tych tekutin dieta pocas horucok prijalo dost, pretoze inak ta teplota neklesne, telo sa len vycerpava.

stwemi
28. jan 2013

@bendy25 Ahoj, ako ste prosím ťa dopadli? Prešlo to dcérku, ste v poriadku? My akurát zažívame to isté, 5 dní horúčky až 39,9, zapálené hrdlo, biely jazyk a po ustúpení teploty nastúpili krvácajúce ďasienka a také opuchnuté, až nám nevidno tých pár zúbkov a aft na vnútornej strane pery... Pediatrička nám odporučila navštíviť infektológa, ale bojím sa, aby sme v plnej čakárni nechytiil niečo ďalšie. Používame Sorex, Imunoglucan, B komplex. A presne ako píšeš, do malého lejeme vodu cez odmerku z Panadolu 🙂 Už sa aspoň celkom dobre napapá. Vy ste to riešili len u pediatričky?

bendy25
29. jan 2013

@stwemi - Ahoj! Tak my sme uz OK, klop-klop. Ale trvalo nam to az myslim dokopy 10 dni, pokial sa to ako- tak zahojilo. Teraz sme prezmenu kustik prechladli, ale to uz riesime iba sirupikom a kvapockami do nosteka.
Ano, my sme to riesili iba u pediatricky, ale tá nam nasadila aj B12 injekcie, vybrali sme 5davok a myslim, ze aj hlavne tie injekcie nam pomohli, hoci ti musim povedat, ze nasa mala ma odvtedy, co jej dopichali tie injekcie, v noci traumu a stale sa budi s krikom a revom, ze ona nechce bibi. No hruza, lekarka vravela, ze jej mame davat na spanie diazepam, ale iba tak trikrat. Tak dnes sme jej dali poslednu tabletu, uvidime, aka bude noc zajtra, ked jej ju nedame. Tiez sme pouzivali Serox plus sme jej kupili aj nejaku masticku - Mundisal, ci ako sa volala. Namiesto Imunoglukanu nam lekarka predpisala iny sirup -Isoprinosine, na posilnenie imunity a este sme brali aj Pyridoxin. Konecne je to za nami a dufam, ze sa nam to uz NIKDY nevrati.

elllla
10. feb 2013

@bendy25 @stwemi @escapegirl
ahojte, no my sme si tym presli rovno v najnevhodnejsi cas.. pred 3 mesiacmi, rovno, ked som mala ist do porodnice.. zacalo to v stredu 14.novembra, v piatok som mala nastup (bola som uz tyzden po termine), ale so mnou nemienili nic robit.. v sobotu sa nastastie maly narodil a tak som uz len pocitala hodiny, kedy budem moct ist domov za malou.. lekarka ju najprv chcela hned poslat na infekcne na kramare na infuzky, ale nejako to nasi zvladali, aj ked nasilu.. zlepsovat sa to zacalo az v stredu, ked ma prepustili z porodnice.. mala bola velmi vysilena a znicena.. bala som sa, aby to maly nedostal.. potom boli dva tyzdne v klude, kedy najstarsia doniesla na mikulasa domov kiahne... viki ich dostala na stedry den.. teraz je zase dva-tri tyzdne klud a prave vcera sa vikinke zase objavili tri afty pri kutiku spodnej pery.. dufam, ze to nebude take strasne, ako vtedy v novembri.. davame cebion, B-vitamin, probiotika... horucku zatial nema, ale je mrzuta.. neviem, ci sa jej to dnes uz neobjavilo aj na konceku jazyka..
najhorsia je ta bezmocnost, najradsej by som to za nu mala ja..