V ktorej krajine mám požiadať o rodičovský príspevok ?

5. dec 2019

Ahoj dievčatá,

vedeli by ste mi, prosím, poradiť ohľadom materskej a rodičovského príspevku? Ste tu mnohé z Vás mamičkami, iste budete mať skúsenosti.
Mám 24 rokov, hneď ako som zmaturovala, zamestnala som sa. Na Slovensku som odpracovala približne rok, potom som odišla do zahraničia. Odhlásila som sa samozrejme z VZP. Rok som pracovala vo Veľkej Británií a potom som bola v Nemecku. Aktuálne žijem aj s partnerom v Česku. Posledný rok som nepracovala. Som tehotná. Trvalý pobyt mám stále na Slovensku. Na materskú pravdepodobne nárok nemám, neviem. Dieťatko sa určite narodí v Čechách, kde aj teraz s priateľom žijeme. Kde si budem môcť požiadať o rodičovský príspevok? Na Slovensku alebo v Česku?

lucy0807
3. mar 2020

@akinorev28 a prišlo ti vyrozumenie poštou že zamietli? Ja som sa jej dnes na to pýtala ale že nevie ona 🤷 ale mala som materskú tak možno v tom bude rozdiel, neviem...ale teraz česi ešte dali tých 80 000 navyše,treba si o tom požiadať 😉

zoja7788
6. feb 2021

tak, to bude asi fakt tak, že materská v ČR a rodičovský tiež(keď som odpracovala v ČR 1 rok a chystám sa na SVK). Keď zamietnu, tak sa odvolať. No ale ja by som chcela vedieť, ako to bude s lekármi.
Keďže budem počas MD na SVK a budem mať SK lekára(aby som nedochádzala do ČR), tak mi to bude hradiť(obvodný lekár, gynekológ, atď.) ČR poisťovňa?. Ďakujem.