Váš vzťah k zvieratám a vplyv na deti?

meggi
11. mar 2007

Mamičky, zaujímali by ma otázky ohľadom vášho vzťahu k zvieratám a ako formujete vzťah k zvieratám u svojich detí. Robím diplomovku a bola by som rada, keby ste mi aspoň na nejaké okruhy mojich otázok vyjadrili svoje skúsenosti a postoje, či akýkoľvek názor.

1.Aký ste mali vzťah k zvieratám v detstve. Viedli vás vaši rodičia ku prírode, boli ste v priamom kontakte so zvieratami a ako vás to ovplyvnilo pri výchove vašich detí?

2.Kto z rodiny (vy, manžel, starí rodičia) má najväčší/najmenší vzťah k zvieratám. Kto z rodiny ovplyvňuje formovanie vzťahu vášho dieťaťa k prírode, najmä k živočíšnym druhom.

3.Akým spôsobom sa deti oboznamujú zo zvieratami (ZOO, rozprávky, DVD, TV, pozorovania, priamy kontakt, príp. iné...). Je to na báze oboznamovania so živočíchmi alebo vytvárate bližší vzťah (vediete k láske, k emóciám alebo iba posadíte dieťa pred TV). S akými rozprávkami sa vaše deti oboznamujú - Shrek, Doba ľadová či iné moderné, alebo rozprávky ako včielka Maja, prípadne iné. Čítate rozprávky, alebo majú DVD, VHS, TV...

4.Chováte doma nejaké zvieratá. Ak áno, prečo ste si vybrali práve konkrétne zviera/tá. Ako na ne reagujú vaše deti, starajú sa o ne, majú s nimi nejaké pozitívne či negatívne skúsenosti. Odporučili by ste prípadne odradili by ste mamičky od nejakého konkrétneho druhu? Chcelo by nejaké zvieratko vaše dieťa, aké a prečo. Ak domáce zvieratko nemáte, tak prečo ho nemáte.

5.Aké je vaše neobľúbené zviera a prečo? Máte strach z nejakého zvieraťa (pavúk, had, myš, hmyz, medveď, pes, netopier príp.iné) a čo je príčina vášho strachu? Máte nejaké osobné skúsenosti s menej obľúbenými zvieratmi?
Zabili ste nejaké zviera v prítomnosti či vášho dieťaťa (pavúka, hmyz)?

Ak by vás napadli ešte nejaké iné príhody, skúsenosti, budem veľmi rada, ak napíšete čokoľvek, čo ovplyvnilo váš vzťah k zvieratám a ako to prenášate na deti. Napíšte, či bývate na dedine, či v paneláku, či deti vyrastajú pri TV, alebo majú kontakt so zvieratami. Napíšte, koľko rokov majú vaše deti. Zaujímajú ma aj konkrétne príhody vašich detí so zvieratami. Veľmi pekne ďakujem. Ak ma ešte niečo napadne, doplním.

meggi
autor
18. mar 2007

Macrela, poučné a myslím, že by mamičky mali vediet aké v skutočnosti zvieratá v prírode sú a vysvetlit to dalej svojim detom. Myslím, že z generácie na generáciu sa šíria o vlkovi a iných zvieratách samé povery a mýty, ktoré nie sú pravdivé a treba tieto desinformácei vyvrátit.

S vlkom je to tak, ako si napísala, a ešte treba dodat, že má v prírode svoje miesto, pretože loví iba choré jedince, zdravé mu lahko unikajú. Má teda v prírode ozdravnú funkciu, pretože zbavuje stáda slabých druhov a stádo je tak silnejšie.

Melory, pekný darček 😀

justina
19. mar 2007

Ja sa seliem bojim, keby som v lese stretla vlka, ci medveda, asi by som sa pos... Dobre, mozno vlk neutoci na cloveka, ak sa neciti ohrozeny, ale co ak ma stretne a bude sa citit ohrozeny? Bude mat blizko mlade? Bude chory? alebo vlcia svorka v zime si ma bude chciet ulovit? Ked stretnem choru, ci ohrozenu vevericku, asi jej ujdem lahsie, nez vlkovi, preto sa bojim skor toho vlka. 🙂 A medved kazdorocne napadne niekolko ludi a su toho vzdy plne noviny, takze je to pravda.
Ja som zabila (s muzom) kapra a zabijame muchy. Inac nie.
S tym kaprom mi to pripadalo krute, ale co sa dalo robit...radost sme z toho nemali, nabuduce uz kupime mrazeneho. Ale zas, deti su predsa svedkom zabijania na dedinach - kurence, prasata...je to normalny potravinovy retazec, tak ako vlk zabije srnku a nie je pre to zly, tak my si zas na obed zabijeme kurca.

meggi
autor
19. mar 2007

justina, ja tu tiež frajerujem, aký je vlk v prírode ...ale stretnút ho, by mi nebolo asi všetko jedno. Na pozore by som sa asi mala - ale tak ako píše Nera, ktorej rodina vlka stretla a z vlastnej skúsenosti vie, že vlci sú plachí, tak zmení svoj pohľad na neho.
S tým potravinovým retazcom je to tak, jedna mamička, s ktorou som sa rozprávala, mi povedala ako reagovala jej 5-ročna dcérka, ked jej ukázala mrazené kura a povedala jej: "Pohladkaj kuriadko, teraz ho pojdeme spapat" No, ani vtedy ho nechcela jest, uvedomila si, ako to dieta prežíva, to čo mi robíme automaticky.

melory
19. mar 2007

vlk jeden nieje nebezpecny ale svorka uz ano.
ozaj vedeli ste ze pred medvedom sa uteka dolu kopcom, lebo to mu ujdete? nevie to tak sikovne ako mi.

nera
19. mar 2007

marcela - to boli mlaďatká lastovičky, o ktoré sme sa trošku aj starali, lebo "bývali" po našou strechou, tak sme mali k nim trošku iný vzťah. Viem, že aj on musí z niečoho žiť, ale to bolo trošku iné. Veď napokon nie nadarmo sa hovorí, že že každý dom ma svojho hada. Ak by ich nebolo, nejakých iných zvieratiek by bolo veľa. Všetko má svoj zmysel.

macrela
24. mar 2007

Ahoj baby!
...takze este nieco k vlkom...! 😉
je jasne, ze keby sme takeho vlka stretli "zoci - voci", asi by nam nebolo vsetko jedno ALE...povedzte uprimne, kolko krat sa vam to za zivot stalo...?
...vlk je neuveritelne plache zviera a akonahle vas zaregistruje okamziete uteka! A absolutne nema dovod na vas utocit (teda pokial samozrejme, ako som uz spominlala nejde o choreho jedinca...) a svorka vlkov...? mozno ich mali moznost ludia vidiet beznejsie pocas vojny (zial vtedy mali dostatok aj inej, ako prirodzenej potravy, kedze zomieralo tolko ludi...)..teraz by taka svorka neriskovala, v lesoch, daleko od ludi ma vacsiu istotu, ze nieco ulovi,a ze sa im nic nestane!
...a co sa tyka medvedov a utokov...to je vecna tema, ktoru casto rozoberam aj so studentami a ked si vypocuju vsetky argumenty, preco k takym utokom dochadza...tak vidim, ze maju uplne iny pohlad na vec (teda tych zopar, co maju skreslene predstavy o medvedovi "zabijakovi"...)
...nezabudajme, ze medved je z 80% bylinozravec a absolutne nema potrebu utocit na ludi ako na svoju korist!!! ...a preco medved utoci? hlavne preto, ze mu doslova lezieme do jeho teritoria a hlavne zbierame mu jeho prirodzenu potravu v obrovskych mnozstvach - cucoriedky, maliny..., dalsi problem je bivakovanie na miestach kde nemame co robit, do nedavna prikrmovanie pri horskych chatach...a podobne....medved si potom uz len vyzaduje len to, na co sa naucil a nechape, ze mu to zrazu nechceme dat...podobne ule, ovce - to su veci, ktore sa "posuvaju" do uzemi, kde sa pohybuje aj on, tak preco by sa "neobsluzil"...? (okrem toho, viete, ze je rocne povolenych niekolko desiatok odstrelov(!) medvedov a realizuje sa mozno len polovica...?)
...no skratka, je to na dlhu debatu ale uzavrela by som to zas obligatnou vetou, ze ziadne zviera na vas bez priciny nezautoci...! ak, tak z jeho strany ide len o obranu...! (ktora samozrejme nemusi koncit pre nas dobre...)
🙂

macrela
24. mar 2007

aha, este k obrane voci medvedovi... 😉
ano, je to pravda, ze medved nevie velmi dobre utekat dolu kopcom, vzhladom na jeho stavbu zadnych noh, ale aj tak by som to neriskovala...na rovine je urcite ovela rychlejsi.... 😉 ...a tak isto vie aj dobre (hlavne mlade jedince) liest po stromoch... 🙂

meggi
autor
29. mar 2007

Myslíte si, že materské školy prikladajú dostatočný doraz na oboznamovanie detí s prírodou, najma z tou živočíšnou? Sú rozdiely v meste a na dedine? Ako je to vo vašom okolí?

dahra
1. máj 2009

Ahojte,
je tu niekto zo ZA, co vie nieco o medzinarodnej vystave maciek v holiday inn tuto nedelu. Kolko sa plati vstupne a mozu sa dojst pozriet aj laici?
Vdaka.

tepka
5. máj 2011

no mi máme jazvečíka križeného v byte je to naše prvé bábo dá sa povedať ale teraz neviem ako to bude kedže on nemá v láske deti bojí sa ich a preto sa aj brani zavrčaním a tak...dosť mám obavy či si zvykne alebo ako to vlastne bude...nerada by som bola v dome jak policajt a strážila ich dvoch navzájom 😒 čo si myslíte?????bude to fungovať????obe su naše zlatíčka 🙂