Váš vzťah k zvieratám a vplyv na deti?

meggi
11. mar 2007

Mamičky, zaujímali by ma otázky ohľadom vášho vzťahu k zvieratám a ako formujete vzťah k zvieratám u svojich detí. Robím diplomovku a bola by som rada, keby ste mi aspoň na nejaké okruhy mojich otázok vyjadrili svoje skúsenosti a postoje, či akýkoľvek názor.

1.Aký ste mali vzťah k zvieratám v detstve. Viedli vás vaši rodičia ku prírode, boli ste v priamom kontakte so zvieratami a ako vás to ovplyvnilo pri výchove vašich detí?

2.Kto z rodiny (vy, manžel, starí rodičia) má najväčší/najmenší vzťah k zvieratám. Kto z rodiny ovplyvňuje formovanie vzťahu vášho dieťaťa k prírode, najmä k živočíšnym druhom.

3.Akým spôsobom sa deti oboznamujú zo zvieratami (ZOO, rozprávky, DVD, TV, pozorovania, priamy kontakt, príp. iné...). Je to na báze oboznamovania so živočíchmi alebo vytvárate bližší vzťah (vediete k láske, k emóciám alebo iba posadíte dieťa pred TV). S akými rozprávkami sa vaše deti oboznamujú - Shrek, Doba ľadová či iné moderné, alebo rozprávky ako včielka Maja, prípadne iné. Čítate rozprávky, alebo majú DVD, VHS, TV...

4.Chováte doma nejaké zvieratá. Ak áno, prečo ste si vybrali práve konkrétne zviera/tá. Ako na ne reagujú vaše deti, starajú sa o ne, majú s nimi nejaké pozitívne či negatívne skúsenosti. Odporučili by ste prípadne odradili by ste mamičky od nejakého konkrétneho druhu? Chcelo by nejaké zvieratko vaše dieťa, aké a prečo. Ak domáce zvieratko nemáte, tak prečo ho nemáte.

5.Aké je vaše neobľúbené zviera a prečo? Máte strach z nejakého zvieraťa (pavúk, had, myš, hmyz, medveď, pes, netopier príp.iné) a čo je príčina vášho strachu? Máte nejaké osobné skúsenosti s menej obľúbenými zvieratmi?
Zabili ste nejaké zviera v prítomnosti či vášho dieťaťa (pavúka, hmyz)?

Ak by vás napadli ešte nejaké iné príhody, skúsenosti, budem veľmi rada, ak napíšete čokoľvek, čo ovplyvnilo váš vzťah k zvieratám a ako to prenášate na deti. Napíšte, či bývate na dedine, či v paneláku, či deti vyrastajú pri TV, alebo majú kontakt so zvieratami. Napíšte, koľko rokov majú vaše deti. Zaujímajú ma aj konkrétne príhody vašich detí so zvieratami. Veľmi pekne ďakujem. Ak ma ešte niečo napadne, doplním.

meggi
autor
11. mar 2007

Ja mám doma vela rozprávok čo frčia teraz - avšak sú to viac rozprávky pre dospelých ako pre deti a deti ich rady pozerajú. Aj z rozprávania detí zisťujem, že poznajú Shreka či Dobu ľadovú, momentálne ide rozprávka Za plotom - a niektoré deti ich pozerajú veľmi často. Čo sa týka rozprávok o vlkovi, ako napr. O červenej čiapočke - tak deti majú názor, že vlk je zlý, pretože spapal čiapočku, či prasiatka atď. Pritom skutočnost je iná. Vlci v prírode lovia, pretože sú masožravci - avšak žerú len tie zvieratá, ktoré sú choré, či pre mor, či pre nejaké choroby. Zdravé jedince vlkom lahko uniknú. Tým, že vlky zbavujú stáda lesnej zveri slabých jedincom zabezpečujú, že v stáde ostávajú silné a zdravé jedince. Tak si príroda sama reguluje svoju rovnováhu.Má v prírode svoje miesto, pretože zabraňuje premnoženiu vysokej zvery. A inak sú plaché zvieratá a na ludí neútočia

ajka23
11. mar 2007

inac papagaje sposobuju dost alergii, maju prach v peri, tak aj na to treba prihliadat, ale nechcem ta odradit, ani strasit... 😵 😵 😵

lasenka
11. mar 2007

hmm, dufam, ze mi ho raz syncek nevypusti vonku sam 😉 aj ste ho naucili nieco rozpravat?

ajka23
11. mar 2007

mna ide porazit, ked vidim nakresleneho jezka, co ma na chrbate jablcka, pritom oni su masozravce a jedia drobny hmyz, jablko by si ani nevsimli... 😖

ajka23
11. mar 2007

ano, naucil sa piskat melodie, naucil sa kupat v sprche, lietal si volne po byte, na povel si ti sadol na ruku a najviac mal rad moju maminu, ktorej si sadal na hlavu, asi mal pocit, ze je v hniezde, mala na kratko blond vlasy... 😀 😀 😀 😀 rad mal skrabkanie na krku, proste milacik... 😅 😅 😅

meggi
autor
11. mar 2007

čo sa týka papagájov a alergii, malé príspevky: http://www.dieta.sk/dieta/deploy.dieta.pub.Inde...

meggi
autor
11. mar 2007

máte niektoré negatívne skúsenosti s niektorými zvieratmi?

ervotoc
12. mar 2007

drobec má super kámoša....maleho havinka.. 😉 vplyv..vyborny.... 😉
zvieratá vidí v parku,v okoli,v knižkach...atd..
u prababky ma tiez korytnačky,psa...u babky..papagaja,kanarika,andulky,...dvoch velkych psov..sliepky,kačky,myšky,potkana,mačky 🙄 u tety kozu,prasiatká 🙄 😝 sa tam vyblázni slušne 😝 😝 a u deda este obrovske akvarko s rybkami 😝
a páčia sa mu lienky 😝
v paneláku by som zviera nechcela,psa uz vobec nie...
ano myslim že mozu sposobiť zvierata choroby deťom...
my sme sa v detstve vybláznili v prirode dosť,dovliekli sme domov vsetko mozne od slimákov,užovky..až po vranu ...tu som nasla zrazenu ,,a ostala uz u nas...babka mala aj srnku...
zviera ktore nemusim....včely,gunár,kohut,had,škorpion,pavuky,,,,ale u druhych,trebars ked ideme na navstevu mi nevadia... 😉 a nechovaLA by som ani krokodila,žraloka,či pumu doma..ako podaktori susedia 🙄

rozpravka pá a pí ved frči len neviem ci som to videla na stv1,či 2 😉

bluff
12. mar 2007

ervotoc - a co z uvedeneho maju susedia? tu pumu ci zraloka? 😀

ervotoc
12. mar 2007

krokodíla ,o duuum dál pumu...inak babkin sused mal trebars nutrie,tam sme sa radi chodili pozerať 😵

meggi
autor
12. mar 2007

ervotoc, tak to má v okoli naozaj vela zvierat, a babka býva niekde na dedine? Ten krokodíl či puma je fakt sila. Predpokladám, že to je asi zábavka pre rodičov, deti asi nemajú. To vyvoláva skor agresiu u ludi ako lásku a starostlivost.

meggi
autor
12. mar 2007

zúčasňujú sa vaše deti pri starostlivosti o zvieratá? Pravidelné dosýpanie krmiva, čistenie klietky, venčenie...atď?
Zaujíma ma, či strašíte svoje deti poznámkami typu: "Havo ťa spapá, ak nebudeš poslúchať, atď."
Poštípala vaše deti včela?

ervotoc
12. mar 2007

jedna babka na dedine,druha v meste...
no to su pracháči čo nevedia uz čo od dobroty,deti maju...chova pumu na dvore zatial....stavia obrovsku volieru..a kroki sa má ako král ..."král""""
drobca poštipala vcela v lete uz...ale v pohodke.. 😉 na ukazovák...

meggi
autor
12. mar 2007

nuž niektorí nevedia čo s peniazmi...
My máme v našej bytovke dvoch psov, a keď idem výťahom,tak niekedy cítim ako si tam urobili potrebu. A ja tam chodím s kočíkom, s potravinami, no nebolo mi to veľmi príjemné. Podla mna by mali byť psy na dvore, vo výbehu.

fatima
12. mar 2007

ahoj meggi, pripájam sa do tejto témy. bývam v paneláku a mám doma sučku amerického kokršpaniela. milujem zvieratá už od malička, stále som s nimi niečo riešiala. v byte sme už tiež chovali všeličo, od kanárika, cez zajaca, mačku a teraz psíka. Pre mňa aj moje dieťa sú zvieratá jednoducho súčasť môjho života. Je naozaj ale veľmi trápne a vrcholne nezodpovedné, ak majiteľ pripustí, aby si jeho miláčik urobil potrebu niekde kde by nemal, ale je to len a len vizitka toho majiteľa. Pretože sa dosť touto tématikou zaoberám tak niečo o zvieratách aj viem, takže viem aj to, že niektorí ľudia si predstavujú pod pojmom "chovať zviera" niečo iné aká je skutočnosť. je mi veľmi smutno, keď rodičia kupujú svojim deťom psov a mačky a potom keď vyrastú tak ich nechávajú na ulici, alebo v útulku, alebo ich prepchávajú rôznymi sladkosťami a zvieratá potom umierajú na obezitu. Čakám teraz bábo a od malička ho chcem učiť láske k zvieratám. Môj syn mi so psom veľmi pomáha, chodí ju pravidelne venčiť, a teraz ju už aj kúpe. Svoje dieťa som nikde nestrašila takými hlúposťami ako, že "spapá ťa havo" a pod. je to somarina, každé zviera je obrazom svojho majiteľa, to naozaj platí.Môjho syna poštípala včela niekoľkokrát a tieť niekoľko ôs naraz, ale všetko prešlo bez nejakých vážnych komplikácií. Prepáč, že som sa tak rozpísala, dúfam, že sa ti to bude chcieť čítať.

ukana
12. mar 2007

my máme doma srnčieho ratlíka, naši majú kríženca kokršpaniela, moj malý sa s nimi odmalička hráva. bývame síce v paneláku, ale aspon ma trochu vztah k prírode, chodíme spolu venčiť. Minule sa ma pýtal ,prečo nemáme zvieratko. ked som mu povedala, že máme Lusinku, tak povedal, že Lusinka nie je zvieratko, Lusinka je rodina. Minule som vrieskala, ze je na stene pavúk, Maťko s ockom ho šli vyhodiť na balkon, malý ma potom školil, že pavúk predsa nič nerobí, tak sa ho nemám báť. Celkovo má malý rád aj rozprávky o zvieratkách a je k nim omnoho citlivejší. Iba múch a včiel sa bojí, lebo ho poštípala osa na očko minulé leto a mal to dosť opuchnuté a bolelo ho to. Snád to toto leto prejde.
Inak malý má aj trošku alergiu na srsť, ale ani by ma nenapadlo dať psa preto preč. radšej častejšie vysávam a tak. Doktorka to odsúhlasila.

meggi
autor
12. mar 2007

fatima, som rada,že si sa rozpisala, pri tejto téme je doležité ísť do hlbky. Super,že ako píšete aj spolu s ukanou, že je váš psík súčastou rodiny. Nie vždy to tak býva. Moji kamaráti si zobrali psíka z útulku, ktoré bolo týrané a malo strach z ľudí. Oni mu však dali všetko, čo dovtedy postrádal a teraz je to nádherný psík.

ukana
12. mar 2007

meggi, ja ani nemôžem isť do utulku, lebo by som si hned zobrala všetkých psov domov ☹ . Inak sa snažím volať utulok, ked najdeme nejakého túlavého psa, v zime sme našli zúboženú fenku, čakala mladé, v útulku ju museli utratiť, lebo už bola vážne chorá, bolo mi jej fakt lúto, musela si dosť vytrpieť. 😢 ☹ Ale aspoň už dlho netrpela....Našim sme dali psa pod stromček ako prekvapko, je to taká zmiešaná rasa, ale je strašne inteligentná a je to maznáčik rodiny. Užili sme si s ňou veľa zážitkov, ked bola ešte šťeňa. To by bolo na dlho, ale aspoň jeden: raz mi ušla za zajacom, lebo som ju nechala pobehovať po poli bez vodítka. Tak som za nou bežala, až som si vytkla členok...Ledva som došla domov..Dášenka samozrejme pribehla, ked ma počula nadávať ako pohana..A tvárila sa akože nič...rozkošná bola...

meggi
autor
12. mar 2007

Je zvieratko pod stromčekom dobrým darčekom? V tvojom prípade sa to ujalo, ale je to ťažké, pokial nevieme či sa budú aj o dané zviera starat, či si ho želajú - to by bolo asi nejak potajomky zistiť.
Ja so sestrou, ktorá je o rok staršia, keď sme boli v mladšom školskom veku sme chceli kúpit pod stromček hada. Nakoniec sme ho nekupili ale iba preto, že nám chýbalo pár koruniek. S tým sme sa našim rodičom priznali až keď sme spomínali na detstvo. Asi by nás vyhodila von aj s tým hadom.

cat
12. mar 2007

Meggi a Sue- Pa a Pi chodieva TERAZ na STV 2 každý piatok doobeda o 10h 😎 😎

meggi
autor
12. mar 2007

cat, dobre vediet. 🙂

meggi
autor
12. mar 2007

inak, čo sa týka ešte mojej osobnej skusenosti z detstva, keď som mala 4 roky a sestra 5 rokov:
Chodievali sme sa samy hrávat na pieskovisko /teraz už asi všade chodia aj rodičia/, tam nás ukecal neznámi pán v staršom veku, že nám ukáže svoje mačičky, že býva hned v najbližšom paneláku.My sme k nemu chodievali každý den aj sme mamine povedali, že tam má mačičky, papagája a neviem ešte aké zvieratá. Mamina nám zakázala tam chodit, ale napriek jej zákazu sme tam chodili. Ja osobne si to moc nepamatam, ale sestra si to pamata a hovorí, že ju mal posadenú na nohách, stiahol jej nohavičky, pozeral sa na nu a ukájal. Vtedy to ešte nechápala, prečo robí tie divné pohyby. Povedala, že už musíme ísť domov, zosadla a odišli sme - odvtedy sme tam neboli, aj keď mamina sa o tom dozvedela až keď sme boli dospelé. Ešte teraz mi chodia zimomriavky, keď idem okolo jeho domu. Nuž nalákal nas na zvieratká...

cat
12. mar 2007

meggi, to je otrasné 😠 ja by som takýchto kastrovala, stále hovorím že náš trestný zákonník je smiešny.. 😒

meggi
autor
12. mar 2007

cat, teraz, keď som matka a mám dcérku to vnímam ešte citlivejšie.
Nuž, trošku som odbehla od témy...
Rada by som sa ešte opýtala trošku takú otázku na zamyslenie:
"Ak by ste si mohli vybrat, ktorým zvieraťom by ste chceli byt a prečo?"

cat
12. mar 2007

hehe dobrá otázka, tak ja určite medveďom, aby som mohla prechrápať celú zimu a ešte predtým sa poriadne nacpať 😀

ramzesa
12. mar 2007

Ahoj meggi, vtedy nam ten rozhovor velmi nevysiel ☹ . Ale vedla nasho panelaka je rodinny domcek a v nom maju velmi vela maciciek a Petko sa vzdy raduje, ked nejaku zbada a aj mi povedal, ze sa mu macicky pacia a na otazku, ci by ju chcel, povedal, ze ano.

Ja som bola od narodenia v kontakte so zvieratkami, stari rodicia maju zahradku a chovaju zvieratka, zajace, sliepocky, kacicky, husicky, psov, macicky, morky,... Domov sme si s bratom tiez priniesli maleho kocurika, ale vzdy bol problem, kto mu uprata zachod 😒 . Myslim, ze macicky su cistotnejsie ako psikovia. Psik mi v byte smrdi, ale macicka, ked ma cisty zachodik, tak myslim, ze ani nie. A je menej narocnejsia na starostlivost. Ale velmi mi prekazalo, ze plzne. velmi, velmi, velmi...Mali sme chlpi vsade... 😠
Keby nase deturence chceli nejake zvieratko, tak urcite nieco mensie, bud malinky zajacik, skrecok, myska, pavucik, rybycky (aj tie isty cas choval moj brat, pokial nezahynuli na spinave akvarium 😕 , akosi bol lenivy 😠 ). Ale psika, ci macicku do bytu nie. Nad nami maju susedia psa a ten chudak nevie co pocas dna so sebou, len knuci aknuci a knuci pokial niekto nepride domov. Velmi to k nam pocut a hneva ma to, neda sa to cely den pocuvat.
Kladny vztah maju k zvieratkam asi vsetci. nasim nevadi zvieratko v byte, za to manzelovi by do bytu okrem rybyciek nic. A macky a psov tiez nie. Radsej nejake sliepocky, zajaciky, prasiatka, kozicky, kravicky a tak.
S malym chodime do ZOO, pozera si rozpravkove knizky, rozpravky na PC. TV nepozera, pretoze sme sa s manzelom dohodli, ze pokial si obaja neskoncime skolu, tak nam ziadny TV netreba 😅 , je to zabijak casu. A aspon maly nepozera hluposti.
A rozpravky...dobu ladovu pozeral, aj shreka (ten sa mu myslim, velmi nepacil), disneyovky, ... a z malovaniek sa mu pacia tie, kde je krtko a ine zvieratka. Dalej mame rozpravky na VCD, kt. boli pri cerealich O medvedikovi, to su asi prve, kt. pozeral, velmi pekne. Je tam medvedia rodinka, sliepka, sova, kacka, kocur. A este jedna rozpravka Hrosie mlada, pribeh sa odohrava v ZOO.
A ano, zabijam pred detmi male chrobaciky, kt. nam lietaju do izby (alebo byvaju v parketach, ale snad sa to rychlo zmeni, ked dame novu podlahu 😠 ) a pavuciky nezabijam rada, bud vyhodim z okna alebo splachcen do umyvadla. Nemam rada ked sa zabijaju alebo tyraju zvieratka, je mi z toho velmi smutno 😢 .
A nemam rada cerviky 😕 fuuuj, naviac, ked na mna zmurkaju z jablcka, na kt. mam chut 😅

meggi
autor
12. mar 2007

cat 😀 😀 😀

ramzesa
12. mar 2007

A jedna vec, co ma u psickarov stve najviac zo vsetkeho su neupratane psie vykali. 😠 Dieta nemoze behat po travicke bez toho, aby do niecoho nestupilo a najhorsie je to, ked je odmek a vsetky tie curanice a kakanice sa zmiesaju po chodniku 😠 🙄 . Cest vynimkam, minule ma jeden stary pan milo prekvapil, ked po svojom psikovi spratal, inych ani nehne... 😠

olinka6226
13. mar 2007

ahojte tak sa pripojim aj ja. tiez som vyrastala obklopena zvieratkami/od rybickiek, pavukov, hadov, skreckov az po mackua psa/a aj teraz mame fenku -zlatu retrieverku. je to poklad. ani o nej nevieme. ale mame na nu dostatok casu. byva sama doma max 5 hodin. a aj to nie kazdy den. v podstate vacsinu casu prespi v peliesku a vonku sa vyblazni. chodievame vencit viaceri naraz, tak sa psi vylietaju a unavia. doma obcas donesie nejaku hracku aby som si ju vsimla, alebo si nahana chvost. Neviem, nemam pocit ze by smrdela, teda vacsinou. je jasne, ze ked vonku zmokneme, tak chvilu smrdi kym neuschne 😀 neplanujem ju dat prec, jedine v pripade, ze by bolo dieta alergicke na srst, by isla k mojim rodicom.
co u mnohych maminiek neschvalujem su reci typu, nechod za havkom pokuse ta. potom sa necudujem, ze ked nabuduce uvidi psa, dostane hisak a zacne vrieskat na pol ulice, v horsom pripade utekat, co pes povazuje za vyzvu na hru - a hura podme sa s dietatom nahanat. tazko sa potom mamicke vysvetluje ze preco sa moj pes na dlhom voditku rozbehol po jej dietati.ale zas naopak ocenim, ked povie dietatu ze ak chces hladkat havina musis sa opytat tety ci mozes... a v tom pripade rada pridrzim nelku aby dieta v navale lasky nahodou nepostrcila a ono nespadlo a moze hladkat a hladkat odusu.

iliria
13. mar 2007

Ahojte, asi pred hodinou som sem niečo popísala, ale tuším sa mi to podarilo vymazať a nie odoslať. Tak ešte raz.
Ja som vyrastala medzi kopou zvierat, vždy sme mali psov /niekedy aj naraz 4/, mačky, sliepky, prasatá, kačice, husy, morky..... 🙂 A to už nehovorím, aký zverinec mali moje babky. A ešte sme mali rybičky, andulky a korytnačky.
Odkedy som sa odsťahovala mám len fenku labradorského retrívera, no poklad je to.
Takže si myslím, že mám pozitívny vzťah k zvieratám a chcela by som, aby ho mali aj moje deti, aby ich poznali naživo, nielen z obrázkov. Čo bude problém, pretože dnes sa toho už nechová toľko ako kedysi ani na dedinách, ani ja neplánujem doma nijaké úžitkové zvieratá, lebo aj tak by som to nikdy nevedela zabiť. Moja mama si robila srandu, že u mňa by sliepky umreli na starobu... Ale keď si spomeniem, aká sranda to bola pre nás ako deti trochu ponaháňať kačice 🙂 alebo kŕmiť husy....
Najvačší odporca zvierat je u nás moja svokra, nášho hafana nenávidí a bojí sa ho, aj keď je to ešte šťeňa, stále počúvame ako nám všetko zničí. Podľa nej je totiž každé zviera, ktoré sa nedá zjesť darmožráč.
A už vôbec sa nášho psa nemienim zbavovať, len preto, že bude bábo. Pes je vonku, takže nevidím žiadny problém a aspoň nebudem na materskej sama 🙂 . Keď ho už raz máme, tak sa o neho budeme starať a nie sa ho zbaviť pri prvom probléme. Skôr by som si kvôli bábu dala pozor na mačky, pretože prenášajú viac chorôb a takisto ich neviete kontrolovať, kade sa túlajú, ale to tiež len v prípade, že ich púšťate do bytu.