Váš vzťah k zvieratám a vplyv na deti?

meggi
11. mar 2007

Mamičky, zaujímali by ma otázky ohľadom vášho vzťahu k zvieratám a ako formujete vzťah k zvieratám u svojich detí. Robím diplomovku a bola by som rada, keby ste mi aspoň na nejaké okruhy mojich otázok vyjadrili svoje skúsenosti a postoje, či akýkoľvek názor.

1.Aký ste mali vzťah k zvieratám v detstve. Viedli vás vaši rodičia ku prírode, boli ste v priamom kontakte so zvieratami a ako vás to ovplyvnilo pri výchove vašich detí?

2.Kto z rodiny (vy, manžel, starí rodičia) má najväčší/najmenší vzťah k zvieratám. Kto z rodiny ovplyvňuje formovanie vzťahu vášho dieťaťa k prírode, najmä k živočíšnym druhom.

3.Akým spôsobom sa deti oboznamujú zo zvieratami (ZOO, rozprávky, DVD, TV, pozorovania, priamy kontakt, príp. iné...). Je to na báze oboznamovania so živočíchmi alebo vytvárate bližší vzťah (vediete k láske, k emóciám alebo iba posadíte dieťa pred TV). S akými rozprávkami sa vaše deti oboznamujú - Shrek, Doba ľadová či iné moderné, alebo rozprávky ako včielka Maja, prípadne iné. Čítate rozprávky, alebo majú DVD, VHS, TV...

4.Chováte doma nejaké zvieratá. Ak áno, prečo ste si vybrali práve konkrétne zviera/tá. Ako na ne reagujú vaše deti, starajú sa o ne, majú s nimi nejaké pozitívne či negatívne skúsenosti. Odporučili by ste prípadne odradili by ste mamičky od nejakého konkrétneho druhu? Chcelo by nejaké zvieratko vaše dieťa, aké a prečo. Ak domáce zvieratko nemáte, tak prečo ho nemáte.

5.Aké je vaše neobľúbené zviera a prečo? Máte strach z nejakého zvieraťa (pavúk, had, myš, hmyz, medveď, pes, netopier príp.iné) a čo je príčina vášho strachu? Máte nejaké osobné skúsenosti s menej obľúbenými zvieratmi?
Zabili ste nejaké zviera v prítomnosti či vášho dieťaťa (pavúka, hmyz)?

Ak by vás napadli ešte nejaké iné príhody, skúsenosti, budem veľmi rada, ak napíšete čokoľvek, čo ovplyvnilo váš vzťah k zvieratám a ako to prenášate na deti. Napíšte, či bývate na dedine, či v paneláku, či deti vyrastajú pri TV, alebo majú kontakt so zvieratami. Napíšte, koľko rokov majú vaše deti. Zaujímajú ma aj konkrétne príhody vašich detí so zvieratami. Veľmi pekne ďakujem. Ak ma ešte niečo napadne, doplním.

maca793
11. mar 2007

ahoj my máme doma 2 psi a malé deti s nim vyrastajú od mala. nebývajú choré, nemajú nijaké alergie.
predtým sme mali doma 2 psi, opapagája, korytnačku, zajaca, morčatá a škrečky. deti ich mali radi.
ja osobne nemám nič voči zvieratám v domácnosti len s mačkami je to horšie.

meggi
autor
11. mar 2007

aké druhy psov máte doma, bývate v meste či na dedine?

simina
11. mar 2007

Ahoj my mame doma troch psov a maly sa k nim narodil byvame na dedine dvaja su vonku a jeden vnutri spi pri malom a tie vonku sa snim nahanaju,ked spaval vonku v kociku tak ho strazili.........mame rotvajlera spica a yorksirskeho teriera

matar
11. mar 2007

ahoj meggi,my máme dve obrovské akváriá- malá spolu s tatinom krmi rybičky a vždy keď niekto príde na návštevu, tak najskôr ukáže nové rybky a až potom nové hračky. a u babky má kopu anduliek a tiež ich rada kŕmi 😀

arabeska
11. mar 2007

ahoj,tak my mame francuzskeho buldocka a byvame v byte a tiez nevidim ziadny problem,maly ho ma rad len ho obcas prignavy ale inak je to fajn 😉 teraz cakame druhe a jedine s coho mam strax je ze hafan bude ziarlit,alergii a takyx veci sa nebojim,podla mna su tie deticky viac odolne

meggi
autor
11. mar 2007

Mamičky,
-nemáte nič proti nažívaniu zvierat a ľudí v paneláku
-kúpili by ste deťom do bytu zviera – aké
-myslíte si, že môžu zvieratá spôsobiť choroby deťom?
-Rozvíjate kladný vzťah detí k prírode, zvieratám?
-Pozerajú vaše deti rozprávky o zvieratách – aký máte názor na kvalitu rozprávok?

julka.n
11. mar 2007

megi my sme nasim kupili škrečkou jooj to bola laska
ja som sa sice bala prave takych veci ze čo ak choroba ale pocula som že nie a vraj škrečkovia su pre take deti ako su moje aj dobre nato aby sa ukazal vztah deti k zvieratku mali sme aj maleho psika ale ked som cakala babo dali sme prec tak chodia moje deti k susedke ona ma psikov troch.a moje deti maju strasne radi zvieratka tie by chceli mat doma aj zajaca aj psika aj vsetko možne ..no škrečkovia nam už raz aj zdochli jooj tak som moje dievky lutovala lebo normalne plakali tak sme im kupovali znova,,,inac chodime vela von a moja kristina napriklad zbožnuje aj uplne malinke chrobaciky keby mohla aj tie mi domov prinesie.co sa tyka panelaku tak si myslim že je to hlavne o ludoch ako sa k tomu staviaju pretože mali sme aj vlčiaka a ten do bytu nepatri mali sme ho na zahrade do bytu take male mile to hej

zuzu13
11. mar 2007

meggi, ja som vyrastala v paneláku...keď sme sa nasťahovali doniesla som domov asi 100 ks žiab/mala som 5 rokov/...potom som mala psa/od 11 r./ keď sa narodil syn psík začal pociťovať, že je "ten druhý"...Od našich sme sa odsťahovali a naši mali mačku...medzitým som sa "zaľúbila do myší...tak som si vydupala myšky...boli maznáčikmi celej rodiny...a keď "pošli/ nechcela som už o zvieratkách v byte ani počuť...ale... 😀 😀 😀 príde deň, keď si zase niečo domkov donesieme...

julka.n
11. mar 2007

a este som zabudla dodat že mame doma 400litrove akvarko a rybky miluju nase ratolesti uplne od babetkova

meggi
autor
11. mar 2007

julka, tiež si myslím, že je to o ludoch. V týždni v správach dávali ukážku, ako školské deti zaživa upálili mačku, až sa mi slzy tisli do očí.
Ja keď som bola malá, tak som domov doniesla zdochnutého holuba a schovala som ho pod postel, pričom som ho zavinula do šatiek, aby mu bolo teplúčko. Myslela som, že ho oživím, keď sa onho budem starat. Po týždni ho našla mamina podla pachu, neverila vlastným očiam.

julka.n
11. mar 2007

no megi toto v tych spravach bolo fakt hnusne blééé tak take deti by som nechcela mat nechapem ako môze niekto nieco take spravit hrôza 😠 😠

lasenka
11. mar 2007

meggi
tvoj pribeh je teda fakt super 😀
byvame v domceku a mame jedneho kocura a jednu macku... samozrejme ze sa Matuska velmi boja, pretoze vzdy ich len nahana po celom dvore 😉
ale vzdy. ked jeme, ci uz rano, na obed alebo vecer, nikdy nezabudne pripomenut, ze ja macicky su urcite hladne, co je velmi mile 🙂

meggi
autor
11. mar 2007

lasenka, pekné, že na ne myslí 😉 A neubížili mu zatiaľ?
zuzu, kde si prišla k tolkým žabám? 😅 A čo sa týka toho psíka, ako sa to prejavovalo, že žiarlil na malého? S tými myškami to bolo dobré.
Tak ma ešte napadlo: na ZŠ doniesol jeden spolužiak myši do triedy a my sme ju dali pod triednu knihu do škatulky. Keď ju zbadala učiteľka, vyskočila na stoličku a chytila panický záchvat. Jačala na celú triedu. Vtedy sme mali z toho riadny pruser.

cat
11. mar 2007

Ahoj meggi. tak my bývame v RD s velkým dvorom a záhradou a vždy sme mali psa a kopec mačiek, celé moje detstvo som bola mačkami posadnutá a drží ma to dodnes 😀 Chcem aby aj moj syn mal pekný vzťah k zvieratám, knižky mu ukazujem zatial len také so zvieratkami a ak pozerá TV, tak rozprávky ako PA a PI, Včielku Maju a podobné 😉
A to negatívne? No rozhodne dohliadnem nato aby malý nevidel Čeluste. Ja mám vďaka tomuto sprostému filmu takú hrôzu z mora že doň nedokážem ani vkročiť, hneď všade vidím podozrivé tiene a v mysli sa mi vybaví rozďavená papula 😠

lasenka
11. mar 2007

meggi, nie neublizili, su to velmi krotke macky... vysvetlila som mu, nech ich necha na pokoji, ked papaju, alebo ked spinkaju, ze aj potrebuju sa v klude napapat alebo vyspinkat 😉
chceli by sme si este kupit aj papagaja, ale poriadne to musime zvazit... neviete mi niekto poradit, ako sa o neho treba vlastne starat?

meggi
autor
11. mar 2007

Cat, to sa ti ani nedivim. Ja som ten film videla ale vždy keď začala strašidelná hudba a tie žraloky sa blížili, hneď som prepla na druhý kanál. A malému sa ktoré zvieratko viac páči - pes alebo mačka. Vysvetluješ mu, že napr. že psovi nemože brat jedlo, prípadne hračku, či iné aby ho neuhryzol

meggi
autor
11. mar 2007

myslím, že malé deti majú k zvieratám kladný vzťah a chceli by mať zvieratko doma, ale neuvedomujú si, koľko sa o neho treba starat. S niektorými meskými mamičkami, čo som sa rozprávala mi povedali, že kupili plyšového psíka, ktorý je na baterky a vie zabrechat, vycikat sa atď. Majú vaše deti vzťah k nejakej plyšovej hračke?

lasenka
11. mar 2007

ano, moj spinka s macickou 😉

ajka23
11. mar 2007

lasenka, tak ja som papagaja mala a poviem ti, je to dost o nervy, halvne to ich skriekanie, ale asi je to o tom, akeho si vyberies... 😉 my sme mali korelu a bolo to nieco strasne... 🙄 🙄 🙄
momentalne mame iba havina, ale mali sme aj kocurika a som presvedcena, ze moje deticky budu mat radi zvieratka tak ako ja... 😉
ja som ako mala presla od rybiciek a skreckov a papagajov az ku psikovi, ale na prazdninach na dedine som od lasky stiskala slepky a zajaciky... 😀 😀 😀 ak budem mat dietatko po mne, tak sa uz mozem na tesit... 😀 😀

cat
11. mar 2007

Meggi, jasné vysvetlujem ale ešte je moc malý aby to chápal. On má najväčšiu radosť keď sa môže nepozorovane priblížiť k miske s granulami a prevrhnúť ju. Zatial ti ani neviem povedať ktoré zviera má radšej, je vo veku keď všetko len objavuje, všetko je pre neho "havo". Inak k psovi nesmie, ten je vždy v ohrade keď sme na dvore, žiarli a viem že by mu asi ublížil, je to velmi ostrý vlčiak. Ak sa toto nezmení, musí preč 😒

lasenka
11. mar 2007

ajka
to naozaj? myslela som, ze v noci spia a cez den sa len prizeraju a sem-tam nieco zopakuju 😒

sue
11. mar 2007

1.vyrastala som v mačacej rodine 😀 "zopsuli" sme sa až za posledných 10 rokov 😀 Iné domáce zvieratá, teda vlastne okrem série škrečkov 😝 (ani hospodárske sme nemali).
2.nik z rodiny nie je proti zvieratkám, otec bol vždy proti tomu, aby sme nejaké doma mali, lebo je to podľa neho týranie - držať zviera v dome/ byte.
3.všetky spôsoby zoznamovania
4.mačky a psíky, obidva druhy preto, lebo ich niekto nechcel a nám ich bolo ľúto...
5.nepríjemné sú mi hady a niektoré druhy hmyzu...mám strach s dôsledkov ich pohryzenia, resp. poštípania. Myslela som si, že nemám rada potkany, kým som nebola nútená rok žiť s potkanom v jednej izbe na intráku 😝 😀 .
K tým rozprávkam - strašne mi chýba Pá a Pí (neviem ako sa to píše, vysielala to STV a bol to v podstate dokumentárny seriál pre decká o zvieratkách...)

ajka23
11. mar 2007

lasenka, my sme uz boli z toho naseho tak hotovi, ze sme ho cez den zatvarali na wc... 😒 teraz s odstupom casu mi ho je luto, ale vtedy to bolo nieco strasne a ja osobne by som si uz papagaja nezadovazila... 😖 a to som ani nespomenula ten bordel, co narobil, ked si luskal semienka a ked si lietal po izbe a ked sa vysr.....l 😀 😀 😀

lasenka
11. mar 2007

ajka, tak teraz si ma presvedcila 😀 chodili ste s nim aj k veterinarovi?

meggi
autor
11. mar 2007

sue, dik za odpovede na tie moje rozšírne otázky. To s tým potkanom si neviem teda predstaviť 😝
Pá a pi bol naozaj pekný seriál a tiež som ho rada pozerávala, škoda že teraz nefrčí. ☹

ajka23
11. mar 2007

mamicky by si mali uvedomit, ze ich deti vsetko opakuju, teda aj ich strach k istym zvieratam... 😒 inac, milujem vsetky druhy zvieratiek, nemam k ziadnemu odpor ani fobiu... 😉 😉 mozno prave preto, ze moja mamina nehystercila, ked stretla hada ci na nu sadla vcela, je to fakt velmi dolezite... 😵 😵 😵

lasenka
11. mar 2007

skoda, ze nefrci viac rozpravok z "nasich" cias ☹

ajka23
11. mar 2007

lasenka, ano, chodili, aj s macikami aj so vsetkymi zvermi, co mi presli pod rukami... 😉
inac predstav si ten paradox, ze par mesiacov, co sme toho naseho papagaja darovali, tak nam na balkone nejaky iny pristal a toho sme si dlho nechali, na jeho obranu mozem povedat, ze bol velmi dobrucky a tichy... 😀 😀 😀

lasenka
11. mar 2007

ajka, myslis ten papagaj? a mate ho aj teraz? teraz si ma zmiatla... asi predsa len este pouvazujeme, ved ked bude zly, podarujeme ho inym ludom 😀

ajka23
11. mar 2007

ano, ten druhy papagaj bol zlatusik, ale bol to iny druh, tak treba pouvazovat o nejakom tichom... 🙂 🙂 🙂 pri najhorsom ho mozes vypustit z okna... 😀 😀 😀