bubba
26. aug 2008

preco sa to tam teda nezlepsuje ved im cely svet pomaha vozia im jedlo,saty v balikoch,vodu...a stale ziadny pokrok.ved ich uz nikto neterorizuje....ci ano?

titkovamiriam
27. aug 2008

buba oni nic ine nevedialen robit a rodit deti-problem africkych deti sa riesi uz niekolko 10 roci,pamatam si zbierky v skole na somalsko a etiopiu a co sa zmenilo-nic. ☹ v africkych statoch je mnoo korupcie a nevedia co so slobodou-ved kolke africke staty ked dostaly nezavislost tak sa kmene navzajom isli pozabijat!!!! 😔 a kto tym trpi najviac deti-ktore ostanu siroty alebo sa z nich uz v osmich rokoch stavaju vojaci.
nehovorim ze je to strasne len akosi nevidim vychodisko-su vseliake zbierky co koncia vselikade len nie tam kde by ozaj pomohli.Unicef-nepoviem je este taka organizacia ktorej sa da snad verit-ale ja radsej prispejem na nasu onkologiu,alebo niakemu deckemu domovu u nas.este verim tej adopcii na dialku-lebo vzdy je to niekto konkretny -len dufam ze je naozaj taky co to potrebuje!? ☹

erikasadek
27. aug 2008

Sirinka, raz musim , s tebou suhlasit, povedat , ze robia len deti; a a nic , ione, je ako keby , ste poculi o slovakoch , to je narod ktory len pije a nerobi, a takto vlastne zvonku vyzerame.
pacilo , by sa vam to?
kolko matiek na slovensku opusta svoje deti, tiez by to mohli kritizovat , inak

je mnoho krajin v afrike, a kazda je ina, nemozete kazdeho hadzat , do jedneho kosa.
je to doslova nekrestanske , citat co tu pisete, vela deti takto trpi, a nielen v afrike!!!

titkovamiriam
27. aug 2008

ja som netvrdila ze je takato cela afrika ale tie fotky z nej.myslim si ze afrika je plna uzasnych ludi a kultur,prirody a nerastneho bohatstva.Mna len hneva ze tam kde je naozaj bieda je jej stale viac a viac uz desiatky rokov ☹ .

a inak okram toho ze si o nas myslia ze len pijeme a nic nerobime tak samozrejme ze aj kradneme ☹ a v poslednej dobe aj v zahranici prepadavame a zabijame 😠 .....

denisocka
27. aug 2008

ja som to večer ozerala,slzy sa mi tisli do oči ked som videla v tých detských očiach len smutok-bože,ved su to deti a v očiach žiadne iskričky ☹ ,ani som tu nevedela čo naísať - a potom sa mi o tom celu noc snivalo - že som orodila kdesi tam v afrike a všade dookola mrtve deti a vychudnute a rodiačia v pohode,kadejake ritualy robili - boh ochranuj 😖

erikasadek
27. aug 2008

vidis , vsetko , je to len okrajove ked sa pozrieme blizsie na problem, tak je vsetko ine.
je to kruty svet, ahlavne deti v nom trpia, a netreba tiez zabudnut, na nazov temy vazme si co mame!

ano vazme si nie kazdy ma to stastie, a hlavne nie kazde dieta, treba ucit aj nase deti vazit si veci pre nas tak samozrejme, ako vodu, chlieb, aj skolu, nie kazde dieta ma to stastie ist do skoly.

prasiatko30
27. aug 2008

baby pre boha ziveho vsak oni maju viacej deti uz aj z cisto pragmaatickeho hladiska- lebo ocakavaju ze do dospeleho alebo teda aspon produktivneho veku im nepreziju vsetky tie deti - proste je to aj taka ich poistka do buducna aby aspon niektore prezilo - co by robili kebyze maju len jedno dve a aj tie im umru na rozlicne choroby este pred dovrsenim 5- 6 roka zivota. nehovoriac o tom ze ta mentalita je uplne ina. a tie ich vyhliadky su take bezutesne ☹

inaksie odporucam si precitat blog http://pisutova.blog.sme.sk/ - dievcina zila este donedavna s celou svojou rodinkou v ugande - s dvomi dievcatkami 2 a 4 rocnou sa mi vidi ta vcelku dobre opisuje aj ich mentalitu - i ked uganda je podla vsetkeho este ta pokojnejsia cast afriky.

sirinka
27. aug 2008

bubba zase si vedla, u nich neexistuje dochodkovy system, proste nevladzes robit...tak sa staraj ako vies...mzdu maju minimalnu, setrit sa neda...ved aj u nas to tak kedysi fungovalo a nikto sa nad tym nepozastavil...a ako to vyzera, tak opat raz budeme na stare kolena odkazany na svoje deti...
to vobec nie je sebecke...
v unicefe robi moja znama, tie peniaze sa snestracaju, aj teraz boli zdokumentovat kde isli vsetky peniaze...na podporu rozvoja skol, lebo nie je pomoc dat niekomu rybu, ale naucita ho chytit si ju.... unicef dava doraz na zlepsenie podmienok v skolach...
a samozrejme nie vsetky staty afriky su na tom tak biedne ako su tie fotky, to su staty, kde este stale su vojny ktore su bohuzial vacsinou podporovane americanmi.... ☹

ella1
27. aug 2008

sirinka,skôr sme mysleli tých čo ani nepracujú...tam je takých veľa,hlavne nejaké kmene,čo žijú len z toho,čo ulovia a tak...takže niektorí nemajú žiadnu mzdu.....možno ani netušia,že také niečo je.....

ja si myslím,že skôr treba popremýšľať(hlavne unicef a podobní),o inej pomoci......asi nie peniaze,ked sa strácajú a nakupujú za ne zbrane a potom sa malé deti strieľajú.....
najako inak......vidia predsa,že to až tak nepomáha......
a veru,amerika sama dodáva zbrane,aj v juhoslávii to tak bolo......

je hrozné,že v tomto tisícročí,sa takto niekde žije.....

womenne
27. aug 2008

Sirinka nehnevaj sa ale mat 10 a viac deti len kvoli tomu aby 1-2prežilo a postaralo sa o rodičov je hrozne a čo tie ostatne ktore zomru,ved to je des pozerat ako dieta plače od hladu,bolesti,roznych chorob radšej mat 1 -2 a postarat sa on dostatočne aby nehladovalo.je predsa len vychovat a uživit menej deti ako cely tucet.Tak ten ich system je potom riadne hlupy.Viem že je tam velka chudoba ale radšej nech tolko nesexuju.

sirinka
27. aug 2008

ja sa hnevam, pretoze nasi predkovia z nich urobili otrokov, zobrali im sancu vzdelavat sa, ponizili ich na uroven zvierat, nenaucili ich systemu ako funguje spolocnost a pritom im zobrali ich vlastny, kmenovy system, zobrali odtial vsetko zlato (africky kontinent bol najbohatsim naleziskom zlata) a potom z neho urobili platidlo. vyvolame v ich statoch nepokoje, konflikty, vznikaju vojny, to je biznis.... nestle tam postavilo porodnice a podstrkuje matkam UM a nestara sa, ze ked pridu domov, nemaju nezavadnu vodu a peniaze a MM uz je bohuzial v cudu, deti umieraju v afrike...to je tiez biznis...no skoda hovorit...
to su ludia nevzdelani, lebo sa nemali kde vzdelat, nechapu suvislosti, lebo ich mentalita je celkom ina a chcu zit po svojom, ale my sme im to nedovolili tak teraz sme povinny im pomoct...
samozrejme ze aj na slovensku a v europe je kopec ludi, ktori potrebuju pomoc, ale netvarme sa, ze africania si za svoju biedu mozu sami....

womenne
27. aug 2008

ale ved otroctvo sa davno skončilo.Kolke miliony tam davaju napr.Angelina.....a ostatny.

ella1
27. aug 2008

sirinka,práveže som písala,že tí,čo ich zavliekli do ameriky ako otrokov nakoniec dopadli lepšie ako tí čo tam zostali...teda potomkov myslím.....

sirinka
27. aug 2008

womenne sa musim smiat, ze angelina...
otroctvo fungovalo aj v afrike, ved to boli kolonizacie a africania nemali ziadne prava, len sluzit panom...
ale mne uz staci, myslite si co chcete a kludne ich dalej odsudzujte, ze maju privela nechraneneho sexu 😉

womenne
27. aug 2008

a prečo ved davju vela penazi nemyslim že sa stracaju ale sa riadne rozdeluju alebo si tam pri tom ked tak o všetkom doknale vieš a každu čo tu napišeme hned napadaš?

ella1
27. aug 2008

sirinka,zle čítaš.ved tu ich nikto pre boha neodsudzuje.
len sa tu debatuje,v čom kto vidí problém 😕
keby sme ich odsudzovali,tak tu napíšeme,že je nám to jedno,nech všetci skapú........

womenne
27. aug 2008

ella nechaj to tak všetko čo napišeme obrati proti nam asi vie všetko najlepšie 😉

ella1
27. aug 2008

no,čo už..... 😒

denisocka
27. aug 2008

baby,sa neškriepte 😉 -100 ludi - 100 nazorov

denisocka
27. aug 2008

ja by som chcela radšej rozoberať temu ciganov-ale to by bolo asi proti etickým pravidlám 😔

titkovamiriam
27. aug 2008

deni tam nieje co rozoberat ☹ 😠 😔

denisocka
27. aug 2008

že nie je 😠 ja by im rozobrala ! všetko čo im unia dava-len aby ostali tu 😠

titkovamiriam
27. aug 2008

ved to urcite ale nepomozes si ☹ ,nas ked pred par rokmi vykradli a otec s tych nervov sa pytal ze ako ma teraz vyzit do vyplaty ked nam vsetku hotovost zobrali/ucty este neexistovali/tak mu poradili aby si niak pomohol,lebo len cigani mali na davku v nudzi narok. ☹

erikasadek
27. aug 2008

je mi luto , ale womenne, nemas velky prehlad , ako to bezi v tychto krajinach, ,ze vraj peniaze co tam idu , to je kvapka , vo oceana, oproti tomu, co tam treba dat, aby to fungovalo.

je pravda , nie vsetky staty su natom rovnako , vatsinou, tieto fotografie su z casti postihnute vojnou a suchom.
ano maju viac deti , pretoze len malo prezije , takto sa to robilo , od nepamati, mozno keby to takto nerobili aj nasi predkovia, tak mnohe z nas tu nie su.
afrika je bohata , na vsetko, to vie kazdy , tam je tazky biznis co sa tyka ropy, maju ju viac ako arabskych statoch, a nedostanu skoro nic , stat nevlastni skoro nic , ale len velke spolocnosti, v tom je problem, , ze je to ich zem, ale z naj nic nemaju a to je na zamyslenie.

womenne
27. aug 2008

Myslim že tymito rečami typu nemaš prehlad im nepomožete 😉

zdenkami
27. aug 2008

Sirinka, suhlasim. Ono sa to neda povedat, ze to je len ich vina. Citali ste clanok niekdy o povodnych obyvateloch Australie Aborigincoch? To je cosi podobne, ale nemyslim hlad. Ale to, ze proste Australiu im vzali pristahovalci z Europy a oni tam su teraz vyhnanci vo vlastnej zemi a pochybne existencie, lebo proste sa nevie vacsina z nich zaclenit do spolocnosti, ktora pre nich nie je ich vlastna.
Ale nema zmysel hladat vinnika, treba sa snazit nejako pomoct.Africke staty pomoc od zapadneho sveta potrebuju, ale nielen take tie jednorazove prilevy potravin.

A aj tak si myslim, ze mnoho z nas sa ulutosti, povieme si aky sme stastlivci a zijeme zivot rovnaky ako predtym. Ked uz nemozeme pomoct, tak by sme mali aspon nieco v nasej rodine zmenit. Take tie jednoduche veci, ze bezhlavo neminat na najnovsie obcas trendy, recyklovat, nenechavat kvapkajuce kohutiky a take tie zdanlive malickosti.
Africky problem to sice nevyriesi, ale pomoze to predijst ci oddialit mozne problemy u nas.

A Julia, klobuk dole. Ja zijem dlhodobo v cudzine a mne napriklad chybaju v SR take tie charity shopy. To su ako nase sekace, ale ludia tam prinesu veci neznicene ale pouzite zadarmo, tie sa predaju a peniazky idu na nejaku charitu. To mi tu ozaj chyba. Lebo satstvo sme uz tolkokokrat len vyhodili. Nemali sme ho komu dat.

Zdenka

erikasadek
27. aug 2008

nepomozes, ja sa snazim ako sa da, pretoze si myslim , ze kazdy clovek ma mat sancu zit normalne a dostojne, je to tazky boj ale da sa to ked sa ludia spoja, ked citia lutost nad blizkym v jeho trapeni, bez zbytocnych otazok a kritiky, ale hladanim sposobu ako zlepsit tento svet.

ella1
27. aug 2008

no,ale to by sme potom museli rozoberať aj indianov......tým tiež zobrali zem... 😒

titkovamiriam
27. aug 2008

aj maurom v australii..... ☹

bubba
27. aug 2008

obacajni ludia nic nezmozu ak sa da pomoct,tak jedinne za podpory statu a nas stat ma este kopec starosti s vlastnouo ekonomikou tak ked nebudu mat co robit v parlamente tak ako v amerike tak sa budu anfazovat do united problemov 😉
inac toto keby videl moj svokor tak vam povie,ze aj nam komunisti pobrali zem a nie sme zaostali len sme viacej pracovali aby sme boli aspon na tej urovni co predtym 😉 (on je na komunistov vysadeny lebo vtedy prisiel o veeeeeeeeeeeeela majetku)
k tym africanom nemam co dodat len to ze som stale rovnakeho nazoru vobec sa nesnazia