Veriace snažilky II. Pridajte sa

smejka
25. mar 2009

tak vsetky VS sup sem a piste 🙂
je to taka symbolika trosku....ubehol rok a mame tu novy zaciatok 🙂 ...mame malu "neterku" a este mame jedna druhu.... vieme sa povzbudit navzajom a s vierou 😔

akzuzs
19. apr 2010

Či je cirkev dokonalá alebo nie, ... ? Ak by sme my ktorí tvoríme Cirkev boli dokonalí tak by bola. Lenže nemôže sa zmeniť ten albo tamten, ale ja Ty vštci. Ak sa nezačne od človeka samého , nikdy celok nebude dokonalý. Po Ježišovom dokonaní diela boli prvý kresťania tak hlboko motivovaní Božím duchom že tvorili dokonalé spoločenstvo. Dnes je mnoho omylov, je mnoho chýb a prehreškov. Je mnoho nedokonalosti, lae uznajme všetci, že všetkých nás kresťanov netreba hádzať do jedného vreca. Aj ten kto zhrešil môže nájsť večné odpustenie a spasenie. " ... spomni si na mňa keď budeš v raji.." Je mi nejdno či špinaja na Cirkev, aj keď mi je to strašne ľúto, lebo všetci vydia len to zoé, ale na Matku Terezu sa rýchlo zabudlo, na rôzne milosrdne nezištné skutky tejto doby, ktoré média hovoria o spráci kňaza Marína Kufu ktorý aj na rukách donesie bezdomovca na faru? Média to je jedno špinstvo. A po niekdajšej skúsenosti s pravdou ako to bolo skutočne s havárkou v Žilinskom kraji pred dvoma týždňami s premierovou delegáciou je mi na grc 😢 Ja médiam neverím a nafukuje a čakajú len aby sa niečo udialo a mohli mať z toho senzáciu.
Jediný kto je Čistý, Nevinny, Spoľahlivý, Pravdivý, Najlepší, Dokonalý, Milsordný, Nezištný, ...... je B O H a toho sa ja budem do konca držať ako kliešť aj keď bude chvíľe kedy to nebude ľahké, možno aj na spadnutia, alebo ktovie čo, moja Viera mi pevne verím ostane.

lenkove
19. apr 2010

Akzus, presne to bola moja myslienka, ze sa musim snazit byt dokonali! a nie hovorit, ach my nedokonali, co len zmozeme!! ved je to aj v Pisme, "budte dokonali ako On je dokonaly" 😉

akzuzs
19. apr 2010

Zuzababo, to máš pravdu s celibátom . Ak ho nemienia alebo nechcú dodržiavať, tak prečo si vyberajú práve vstup do rímskokatolíckej cirkvi? Aj ja keď budem chceiť vodičský preukaz, tak musím dodržiavať predpisy a riadiť sa nimy a ak ich poruším, tak som za to sankciovaná, taktiež je to zo zákonom. No ale ak dodržiavanie vyžaduje katolícka Cirkev tak to už spoločnosť vním ako niečo zlé, niečo staromódne, alebo nevim čo. Boh je aktuálny v každej dobe, v každom čase, v každom veku. A to že na nás kresťanov útočia ma ešte viac upevňuje v presvedčení že žijem v pravej viere
😉

akzuzs
19. apr 2010

Ahoj Leni, ja si myslím že to takto má byť. Nojaskôr sa musím zemiť ja a bude to OK. Každý musí začať od seba.
Ozaj budeš s Ivankou po obede vonku, my hej lebo som nakúpila na požičanie kopec vecí na vyskúšanie tak ich musím tie ktoré nesedia vrátiť. Ale zatiaľ spí a tak čakám 😉

kaki
19. apr 2010

Violončielka, ja s tebou nesúhlasím 😔
Podľa mna má celibát svoj zmysel... Aj napriek tomu, že je to istotne ťazká cesta, ktorú si ja neviem pre seba predstaviť. Ale vysvecujú sa za kňaza dospelí (aj keď zväčša mladí) muži. Musia mať v sebe vyriešene čo to pre nich znamená. 😔

Predstvaujem si že by mal nejaký kňaz manželku ako som ja.
Kedy by mal toľko času aby uspokojil všetk moje potreby? Ja som časovo náročná a povolanie kňaza je časovo náročné. To by som nebola spokojná ani ja a ani kňazom by nebol úplným.
Naviac si nemyslím, že preto aby mal kňaz uspokojenú sexuálnu potrebu - mal by sa oženiť. 😔
Ale to je môj pohľad na celibát.

A vadia mi veci... Ale neviem to kritizovať v rozhovore s neveriacimi ľudmi.... Mám pocit akoby som sa stavala na ich stranu. A to neviem stráviť.
Je mi ľahké rozhodovať o tom čo je nesprávne: Prečo sú si manželia neverní..... Alebo prečo ľudia kradnú...
Aj konanie jednotlivcov z cirkvi môže byť nesprávne. Ale prečo sa to zovšeobecňuje?
Prečo niekto povie? Cirkev je prehnitá a špinavá a neverím im 😢
Prečo sa pretriasa v tomto svete iba špina ostatných a nezahľadíme sa trochu na seba ? 😔
Ja som už neinformovaný Dežko, lebo nemôžem pozerať ani tie negativistické televízne noviny (ako raz písala Lucet) 😔

Ľudia sa už nedokáźu radovať? 😢

Stalo sa veľa, aj my snažilky sme mali veľký boj s pastierskymi listami....
S veľa vecami sa nestotožňujem, ale snažím sa často hľadať vo všetkom zmysel...
Pre mňa to teda nie je jednoduché... Ale hlevne nemám pocit, že by to pomáhalo k viere tým, ktorí hľadajú 😔

lenkove
19. apr 2010

Violka
cosi som ti chcela povedat a som zabudla.. asi tolko, ze kazda kriza je moznost noveho zaciatku.. aj kriza zapricinena vlastnou vinou. Nevyznam sa natolko v historii aby som vedela povedat ake pozitivne zmeny priniesla kriza po hroznej inkvizicii, po vedeni cirkevnych vojen, po nasilnom pokrestancovani.. Ale aj v tej stredovekej cirkvi, tej tu v Europe, ktora nam mozno nie je vzdy po voli, bol Boh... ja verim, ze napriek vsetkemu je teraz nielen s nami, ale aj s tymi ostatnymi, co maju povedat pravdu, ospravedlnit sa a byt podla zakonov statu potrestani... 😔 😔
Davala som tu davnejsie link na blog Schwandtnera, ktory bol (rovnako ako ja) znechuteny tym ako sa cirkev ospravedlnuje, hovorcu RKC nazval "hororca" 🙂 . a ja sa priznam ja tiez tuto retoriku nemam rada..
ale: ak ste si vsimli, kedy papez (aj ten predtym) nieco ostro odsudil? Kolkokrat boli sledovane papezske prejavy a cakalo sa na razne slova, ktore ale nikdy (alebo ja si nespominam kedy) neprisli..A rovnako je to aj teraz.. az teraz mi napadlo, ze tato slabost, mozno slabost nie je.. 😔 a mozno je v nej sila pokory pred Panom a nechania otvorenej cesty Jeho voli..
Violka 😀 tak ze ja som dokonala tiez 😀 😀 😉 😉

lenkove
19. apr 2010

Kaki, citala som tvoj prispevok a chcela som napisat, ze som asi divna, ze mna nic z toho nevytaca.. Ze ma tesi kto som a kde patrim! Myslis, ze by si bola stastnejsia ako uprimne veriaca moslimka alebo zidovka? a sledovat neustale utoky, bombove atentaty a vediet, ze to vsetko sa pripisuje tvojej cirkvi? alebo ako prislusnicka reformovanej cirkvi?
jednoducho... akoby zivot v cirkvi, v nabozenstve nebol jednoduchy..
Ale ja som v mojom zivote stastna a vdacna za to, co s nim Boh urobil. Som stastna a tesim sa z nasej Cirkvi... aj ked mnou lomcuje obcas hnev /ale to na mm/ tak som stastna vo viere v Boha 😵 😵

Akzus, neviem, o malu sa stara mm 😀 uz su von 😎 ja mam pisat a vidis, pisem, ale vam!!! 😀 😀

akzuzs
19. apr 2010

Ja s Majkom budem tak ak aj Ty daj vedieť SMS 😉
Uf ale je tu dnes živo 😀

violoncielka
19. apr 2010

Kaki tejto vete absolutne nerozumiem
Naviac si nemyslím, že preto aby mal kňaz uspokojenú sexuálnu potrebu - mal by sa oženiť.
hmmm....

Leni raz sa ma jeden nie velmi veriaci kolega opytal : a ty co ? nechces sa nahodou stat svatou? ja som mu povedala, ze chcem a on sa pohorsil. 😉

violoncielka
19. apr 2010

Kaki nie si nahodou tehotna ?. 🙂. NUz nepozdava sa mi tento Tvoj smutok 😉.
To by bolo fantasticke 🙂

lenkove
19. apr 2010

Kaki, nezabudajme, ze manzelstvo je prvom rade sviatost! a ja verim, ze k nemu existuje povolanie rovnako ako ku knazskej sluzbe, k sviatosti knazstva. Byt manzelkou knaza je "dvojnasobne" povolanie a nielen ukajanie sexualneho pudu neskrotneho milovnika 😎 😀 😀
mozno by vzajomne nevylucovanie sa tychto sviatosti mohlo priniest obohatenie cirkvi..

v ziadnom inom (mne znamom 😎) nabozenstve nie je manzelstvo prekazkou knazskemu stavu, nie samozrejme stavu mnisskemu...

violoncielka
19. apr 2010

Wau Leni..ide ti

kaki
19. apr 2010

Violončielka: Kiež by som bola tehotná 😵 To by som sa tešila.
Ja neviem či som smutná, ale som nezmierená..... 😔

Tá veta bola reakcia presne na tvoj príspevok, písala si, že či nie je načase zrušiť celibát.
Tým som chcela povedať môj názor, že kôli uspokojeniu sexuálnych potrieb NIE.

Lenkove, podľa mňa hnevať sa (spravodlivo) nie je zlé. Emócie všetkého druhu sú nám darované.
Nemôžeme byť stále usmiate a spokojné. Je prirodzené a aj dobré prejaviť aj hnev. Aspoň podla mňa.
Ja som štastná, že mám dar viery v BOHA aj prijímam cirkev za moju súčasť..... Ale neznamená že sa budem tešiť z chyby v mojej súčasti... Jednoducho hľadám...

lenkove
19. apr 2010

Violka
ja som nad tym rozmyslala uz davnejsie, po tom filme o Litmanovej.. Ked som si precitala aj par komentarov na film a pohorsenia sa "dobrych" krestanov, ze Ivetka nezlozila sluby, ale vydala sa. A vtedy jeden knaz (? A. Srholec) napisal "neviem kde beriete vsetci presvedcenie, ze povolanie k sviatosti knazstva je viac ako k sviatosti manzelstva?" Vtedy som si aj ja tak viac uvedomila, ze zijem v "zasvatenom" stave a nie vzdy to tak vyzera 😔 😔 .
Ak by ale zajtra malo byt referendum (alebo aj hned) ci som za zrusenie celibatu v RKC, tak by som asi dala moznost c ) stan sa vola Bozia 😀 😎

lenkove
19. apr 2010

Kaki, veru ver mi, ze viem rozoznat dobry hnev a zly hnev 🙄 🙄 😝

kaki
19. apr 2010

Lenkove... vieme že platia obmedzenia pri uzatváraní manželstva aj u grékokatolíkov.
Ale napriek tomu chcem povedať - som konzervatívna a celibát má z môjho pohľadu zmysel, rovnako ako aj to že kňazi by mali byť muži. 😔
Podla mňa aj Ježišovi učeníci opustili ženy, lebo byť pastiermi ľudí je veľmi preveľmi náročné....
Neberiem nikomu jeho názor na celibát. Skrátka môj názor je takýto.

lenkove
19. apr 2010

Kaki, ja sa nevyznam v dogmach, jedno obmedzenie co je, ze je potrebne dodrzat sled sviatosti, najprv sviatost manzelstva, potom knazstva...
a co myslis Kaki, co to boli za "zeny" s Jezisom? Ja sa nazdavam, ze mozno mnohe aj manzelky..

violoncielka
19. apr 2010

Kaki to myslis vazne? ze nie manzelku ale milenku? Zial poznam take pripady...Ok za kusok stastia sa nemusi ozenit,ale preco nik nepomysli na tu zenu?
Jasne aj ja som za celibat, ale mozno by to bolo lahsie keby to bol dobrovolny celibat. To som tym mojim prispevkom chcela povedat

kaki
19. apr 2010

Lenka pouvažujem, čo si myslím - aké ženy to boli 😀
Ale každopádne nemením svoj názor na celibát 😉 🙂

violoncielka
19. apr 2010

Aj tak si myslim baby, ze mi tu aj tak nic nevyriesime, kazda z nas ma v urcitom zmysle pravdu. Mozno by sme mohli dat buduci deviatnik za nasu Cirkev, co poviete?

zuzubabo
19. apr 2010

dobrý nápad 🙂 🙂 🙂

kaki
19. apr 2010

Violoncielka ja nie som za milenky. Ja som jednoducho za obetovanie sa.
Ak si vyberie muž kňazstvo, nech ide do toho s tým že je verný svojmu sľubu.
Ako aj my sme verné svojim manželským sľubom.
Nesúvisí s tým pre mňa možnosť: byť kňazom za podmienok...... 😔

kaki
19. apr 2010

Violončielka dobrý nápad 😵
Tak si ma potešila, že ani nevieš 😵

horalka777
19. apr 2010

Ahojte, dnes vynimocne stiham citat vasu temu 😎

Poslite mi IP, ked zacnete s tym deviatnikom za Cirkev 🙂 Pridam sa. Nech je v nej cim dalej tym viac pozitivnych zastupcov typu Kuffa a.t.d., ale aj mnoho obycajnych, nemedializovanych (strasne slovo) ludi, ktori ticho a skromne svedcime v prospech Cirkvi vo vlastnych domacnostiach pred vlastnymi manzelmi 😔 Boh sa uz postara, o co dalej bude treba 😎

violoncielka
19. apr 2010

Cau horalka, jasne ze ti posleme (teda dufam, ze nezabudnem) 🙂.
Citala som si aj tvoju pozvanku na duch. cvicenia, ale vies pre mna je to neuskutocnitelne, takze som sa neozvala.
Mas pravdu aj my neme tvare by sme mohli nieco podniknut v prospech Cirkvi
Tak ideme na to bojovnicky 🙂

violoncielka
19. apr 2010

Odchadzam, odpajam...off
caves

horalka777
19. apr 2010

viol, duchovne cvicenia??? Nieeeeee, to je obycajna stretavka 😀 Ale chapem, mas vazne dovody neucasti, taljaaaanka 😉

lenkove
19. apr 2010

nieee, buduci deviatnik je za tehulky a porody, prosim! nech to stihneme 🤐 k tomu ja mam tri kamosky, co chcem zahrnut do umyslov 😵 😵

smejka
autor
19. apr 2010

ahojte 🙂
kaki trosku si to tu rozprudila dnes....cez nase slniecko presiel mrak smutku...pochybnosti....alebo neviem ako by som ten mrak nazvala...no to nevadi....
kazda z nas sa neustale hladame....ideme do hlbky...
ja ako neustaly hladac radosti mavam obdobia podobne ako kaki..pomaha mi odosobnit sa....oslobodit sa...nepokusat sa snazit vyriesit vsetko sama....v nadnesenom slova zmysle mi pomoze slovne spojenie :"ved ty nie si Spasitel"...

lenkove
19. apr 2010

Ahoj SMejka
no este cakam co napise Margi, Betty ci RIska 😀