Veríte na povery?

monika.t
11. jan 2008

Ahojte, chcela by som si kúpiť nejaké knižky ohľadne babatka a tehotenstva, ale bolo mi povedané, že to by sa nemalo, knižky by ti mal niekto buď kúpiť alebo požičať. Tak neviem, sme v 8.tt a strasne sa tesim, ze sa nam vobec podarilo otehotniet, a chcela by som vediet vsetko 🙂))

Monika

digysa
2. feb 2008

marselina: tiez si myslim, ze kocik kupovat vo 4-tom mesiaci je dost skoro...ale ja som nemala inu alternativu, prisla som na SK v 4-tom mesiaci a nasi mi chceli kupit kocik, tak som si ho musela kupit a zobrat zo sebou, chapes...

Lesanna: co sa tyka baby shower...podla mna je najlepsia tradicia aku som kedy zazila, co sa tyka tehotnych mamiciek....myslim si, ze 100-krat lepsia ako na Slovensku, kde si musis vsetko sama kupit a ludia sa uz iba chodia pozerat na male a donesu ti vzdy nejaku haraburdu, ktora sa ti aj tak nepaci....mam skusenosti- moja sestra.

A veci nakupene dopredu nemaju nic spolocne s priebehom tehotenstva a porodu....nic, nicovate. Tot moj nazor...

lante
2. feb 2008

Ja som kupovala veci postupne počas tehu a začala som kočíkom a po ňom postieľkou v 19 alebo 20 tt, povedala som si, že z brušiskom sa mi nebude chcieť pachtiť po obchodoch a zháňať niečo čo ako na potvoru vtedy mať nebudú.
Myslím, že je hlúposť, keď sa hovorí, že kočík sa nemá kupovať pre narodením a pod. potom čo ak nemajú ten čo som chcela...alebo mi kúpia nejaký čo nechcem??

lul
4. feb 2008

my sa zatial este nesnazilkujeme, takze nic nekupujem. ale mam respekt, resp. bojim sa, ze potom, ak by sme nahodou mimi mat nemohli, sa na tie vecicky budem divat s vedomim, ze su mi uz na nic a jatrit si tak rany... 😔

pevne verim, ze nic podobne nezazijeme... 😉

adikkk22
4. feb 2008

lul,to netreba tak brat...ja mam takisto respekt,ale stat sa stane zle,aj keby si nenakupovala..:( ale nazory mame podobne.. 🙂 aj ked my uz snazilkujeme a na nase este sice nepocate babo doma cakaju ponozky,podbradnik a dve macikove plienocky 🙂 😉 ako som pisala v podobnej teme pred chvilou,urcite nebudem nakupovat ku koncu tehotenstva,ale kludne po 4mesiaci zacinam s obleckom 🙂 ked mi chce nejaka vrchna sila ublizit,ublizi mi aj ked si nic nekupim... 😀

lul
4. feb 2008

ano, mas pravdu. ked sa ma stat, tak sa stane. ale mrzelo by ma divat sa na tie vecicky... 😢

digysa
5. feb 2008

sasenkah: az teraz som si vsimla tvoj prispevok...a pritom som hned pod tebou napisala v podstate to iste...
To "bullshit" sa mi tam hodilo 😀

sturnus_vulgaris
22. feb 2008

A neni vetsina pover spis o tom, aby se clovek nepripravoval moc na neco, co treba neni az tak 100 procentne jisté a nebyl pak zklamaný, kdyby to nevyslo?
Po pravdě, nedovedu si představit, že bych si nakoupila plno oblečků a kočárek a pak se mi třeba dítě umřelo. Dnes to není moc pravděpodobné, samozřejmě, ale dřív byla úmrtnost novorozenců vyšší, takže to možná mělo něco do sebe. Řekla bych, že (skoro) každá pověra má jakýsi "racionální základ", když se podíváme hodně do historie. Viz třeba pověra, že svatba v květnu je předzvěst smrti. Určitě jste už o tom slyšely, že se vlastně předpokládalo, že když nevěsta otěhotní krátce po svatbě (nebo třeba je už chvíli těhotná), tak ji těžká fyzická práce čeká v době, kdy na sobě těhotenství třeba ani nepozoruje (žně typicky), a pak se dítě narodí na přelomu zimy a jara, tj. v období, kdy dochází zásoby jídla a nové ještě nejsou. Takže o jednu pracovní sílu mín, o jeden hladový krk víc, jídlo pak třeba odmítnou staří ve prospěch kojící maminky... no a na průšvih je zaděláno.

kisska
24. feb 2008

sturnus - ja som pocula len o nevydarenych majovych manzelstvach... ale aj to je kravinka, lebo toho "nepraveho" si kludne mozes vziat aj inokedy 😉 . Inak mi ani cela teoria nevychadza casovo - tehu trva 9 mesiacov a mat na porod zimu/jar je dalsich 6 mesiacov, takze do toho sa zmesti 50% tehotenstiev z roku 😀 😀 😀
babyshower sa mi ako tradicia celkom paci, ved ked sme uz prebrali Valentina, aj toto by sa mohlo rozsirit 😎

A naozaj ked sa ma babu nieco stat, tak sa mu moze v tehu, pri alebo po porode, alebo kedykolvek do 18-ky, alebo aj potom... Ved keby sme sa zriekali radosti, len kvoli tomu, ze sa NIECO MOZE STAT, tak si to rovno mozem hodit...

sturnus_vulgaris
25. feb 2008

kisska: je pravda, ze to riziko porodu v zime vychazi stejne tak na duben nebo na červen... 🙂 Nejde však tolik o zimu jako takovou, nejhorsi je prechod zimi a jara. Ten je totiz vzdycky nejhodsi jak z hlediska zasob, ktere dochazeji a nove jeste nejsou, tak z hlediska epidemii. Epidemie pravych nestovic nebo tyfu byly velmi caste prave na sklonku jara, kdy se zacina oteplovat, ale jeste ne moc, a spory se probudi. Neumim to uplne odborne vysvetlit, mam preci jen humanitni vzdelani, ale jak jsem koupila, tak prodávám 🙂 kazdopadne me jen napadlo, ze mozna duben, resp. jeho začátek driv, při převaze církevních sňatků, na svatby tak bohaty nebyl (velikonoce a pred nimi půst), navic kveten je dost atraktivní, protoze je obvykle relativne stabilní počasí a uz celkem teplo...

kisska
25. feb 2008

ale stale dost zima na to, aby sa dalo zabijat a nekazili sa zakusky 😀 V tom mas pravdu. Ale dufam, ze v dnesnej dobe sa uz nikoho netykaju terminy ohladom zasob... aj ked epidemiam, teraz moderne chripkovym sa asi vieme vyhybat menej 😉

nikoleta164
25. feb 2008

ahojte. ja som sice bosorka od malicka, ale niektore tu spominane nazory - povery ma prekvapili. veci na babatko a kocik zacnem nakupovat az od 7 mes. Mozno nejake flasticky, hygienicke potreby od 5 mes. aj segra takto zacala. Som velmi duchovne zalozena, zaujima ma ezoterika, ale vsetko si nepripustam , to by som sa zblaznila. Viem len, ze tehotne si nesmu skrabat brusko nechtami, ked ich svrbi, ale len bruskami prstov a nesmu sa obarit, lebo potom bude mat babo fliacik na tele a to je fakt pravda - ma to segra, mamka sa obarila.

lalitagopi
25. feb 2008

Nikol, a čo sa stane ked si matka poškarabe brucho nechtami?
každopádne chápem že to vo vnutri musí vytvoriť poriadne ošklivý nepríjemný zvuk...iné ma nič nenapadá...

nikoleta164
25. feb 2008

neviem ti povedat, tak mi to povedala segra. mozno ,ze bude mat na tele nejake stopy. viem ja ti, take absurdne je to,ze? ale mozno nase babky vedeli, preco to nerobit. nemam sa koho spytat

sturnus_vulgaris
25. feb 2008

Dnes nějaký zásoby fakt nemá smysl řešit.

Každopádně mi vyprávěla moje kamarádka o své mamince, které umřelo pár dní po porodu druhé dítě. Všechno měli nakoupené (kočárek, oblečky) a pak se vsechno komplet vyhazovalo. Spis tohle by me odrazovalo delat nejake obri nakupy, ale zase chapu, ze stat se neco muze vzdycky (na posr... hajzl spadne, rika se).

petka_s
1. okt 2008

dnes som nasla tuto temu,tak nejdem zbytocne zakladat novu ..
chcem sa opytat,poculi ste nieco take ce dve tehotne by sa nemali priamo divat do oci???
co je na tom pravdy?
a preco sa to tak hovori???? 😲

petronelie
1. okt 2008

Na pověry nevěřím, ale opatrnosti není nikdy nazbyt.

petka_s
1. okt 2008

ja tiez neverim na take daco,
ale ked mi to niekto povie,resp.ma na nieco upozorni,podotkne,
tak si to zacnem vsimat...

dicinka1
1. okt 2008

na povery verit netreba..je to hlupost..a domyslavost...poznam vela bab co kupovali uz pred tehotenstvom a nic sa nestalo...

gabka.d
1. okt 2008

NE 😀 😅

dicinka1
1. okt 2008

ja som si kupovala veci do predu...aspon miniem menej penazi potom,ked budem kupovat postielku a kocik..sak to stalo kopu penazi..uz som minula cca 7 000 sk..a to naraz len tak vysolit?odkial?a ked som tehulka este nebola..sem tam som to vytiahla spod postele..a kukla som si tie nezne vecicky..a dodavali mi odvahu..ist dalej,lebo sme to mali tazke,... 😉

petka_s
1. okt 2008

no aj ja kupujem vecicky do predu,..ale zacali sme vo vyssom tt..ale ze kocik sa ma ked sa malicke narodi,tak neviem...su to hluposti povery,ale ak by sa nieco stalo,tak si to clovek bude aj tak prirovnavat k tomu...

meggietn
2. okt 2008

ahojte, ja mám kočík už 3 mesiace v skrini...a postielku už mesiac zloženú vedla postele...
svokre sa to moc nepáči, ale ja na povery neverím...

dicinka1
2. okt 2008

meggietn..spravne..takyto pristup na mi paci..mas bod! 😉 😵

meggietn
2. okt 2008

dicinka: to čo sa stane nijako neovplyvníme...je to už napísaný osud... 😅

dicinka1
2. okt 2008

jasne meggie...je to vpisane do knihy osudu.. 😉

katyl
3. okt 2008

tak ja mam stastie, ze tieto povery ani nepoznam a to cakam druhe dieta. Jedine, co som pocula je o tej cervenej maslicke, teda viac krat som ju videla u mamiciek v kociarikoch. Az tu som sa docitala o poverach......
som rada, ze nie som nicim takymto zataźena, knizky mam kupovane, vybavu nakupenu, hned ako som si bola ista, ze som tehu, tak som si isla kupite pekny overalik pre babo. po bruchu sa skrabem ked potrebujem.
Kocik este nemam, ale len kvoli cakaniu na novu kolekciu. Ale ludia si stale potrebuju nejake uistovania....
drzim vam palce, ci uz verite, alebo nie, nech su babatka zdrave a krasne 🙂

etnicka
3. okt 2008

nie 🙂

pensadorcallisto
3. okt 2008

Ahojky...
Ja na povery neverim a ani som nikdy neverila...
Verim v osud a v to, ze vsetko, co sa deje, ma svoju pricinu, len to niekedy trva aj par rokov, kym pochopime, preco sa nam stalo to, co sa nam stalo... 😀

maartinkaa
5. okt 2008

Tak ja som baby zivy priklad povier! Ked som sa vydavala mala som na prezlecenie po polnoci modre saty a to mi jedna babka povedala " kto to kedy videl, aby mala nevesta na prezlecenie modre saty- to prinasa nestastie"! samozrejme ze som tomu neverila. Potom som otehotnela a v 31tt som si isla kupit kocik!
Moje dievcatko umrelo 4 dni po narodení!

katuska23
5. okt 2008

Maartinko je mi to líto,ale podle mě to rozhodně nebylo kočárkem,nekupovala jsi ho nijak brzy,musí to velmi bolet ale je to kravina.
Já na pověry nevěřím, co se má stát se stane,a pokud si někdo myslí že když už teď mám oblečení na mimi,že potratím a stanou se mi hrozné věci,ať si to myslí.Mně je to s prominutím u pr.....Je to o tom,že pokud má žena donosit zdravé miminko tak ho donosí,kdo si chce koupit kočárek ať si ho koupí boha jeho.
Budu mít celé těhu strach protože jsem nemocná ale rozhodně nevyházím veškerou výbavu co budeme mít.
Co se týče Ameriky a té párty,možná je to přehnané ale mně se to líbí,jiný kraj jiný mrav,ale velmi to rodičům pomůže.