Veríte na zhody okolností?

smisela
18. apr 2008

Nemáte občas pocit,že všetko,čo sa okolo vás deje,má nejaký význam,akoby naše životy boli riadené zhora a niekedy sa stávajú zhody oklonosti?
Napr.chcela som strašne rodiť na antolskej,chodila som tam do poradne a akoby naschval začali malovať,tak som rodila v Ružinove a som bola max.spokojná,tak som došla k záveru,že to tak malo byt 🙂

dzidzuska
18. apr 2008

hahaha ja si myslim ze nic nie je len tak...vsetko so vsetkym suvisi 😀

ella1
18. apr 2008

to nie su zhody ani náhody,tak to malo byť....... 😉

dzidzuska
18. apr 2008

ella presne 😀

smisela
autor
18. apr 2008

Na náhody ja neverím,na zhody okolností áno 🙂,čítala som jednu veľmi zaujímavu knihu,kde sa o týchto veciach píše,dosť veľa veci som si začala vďaka nej uvedomovať a niektore veci som zase pochopila 🙂

ella1
18. apr 2008

a tak isto sa mi mi vždy potvrdilo,že všetko zlé je na niečo dobré.ale to človek pochopí až neskôr...... 😉
tak isto,keby som nešla do blavy do školy,nestretla by som môjho muža..... 😀 takže to tak tiež malo byť ako to bolo. 😉

ella1
18. apr 2008

škoda,že to nechápeme vtedy ked sa tak deje.....ešte sa aj hneváme,že prečo sa nám tak deje.... 😀

ella1
18. apr 2008

ozaj a veríte na ,,deja vu"? mne sa to občas stáva..........je to sranda.ktovie ako to vlastne je......či sme to už raz prežili a len v niekoľkých okamihoch si to uvadomíme........

maybee
18. apr 2008

ella- deja vu sa mi stáva v poslednej dobe často, je to sila, ten pocit, že už si to zažila... Neviem, možno sa nám to sníva, možno sme to už niekedy v minulom živote prežili.. hm.. je to zaujímavé

pacna
18. apr 2008

aj mne sa stava že ten okamih uť bol ale je to chvila.....zvlaštne 🙂

dzidzuska
18. apr 2008

no ja som o tom deja vu citala vraj je to stav mysle kedy sa otvori siedma cakra a clovek je schopny previdat da sa to naucit a ovladat meditaciou ale je to velmi tazke...

pacna
18. apr 2008

oprava už nie uť 😀

maybee
18. apr 2008

tu je jeden zaujímavý článok:

Hypotetické déjà vu

Na tvojej prvej ceste do izolovanej dediny v severnej Aljaške, si pozvaný do iglú eskimáckej rodiny. V prvom momente, keď vojdeš dovnútra a vidíš interiér, zrazu cítiš, že vieš kde je všetko umiestnené. Dokonca, veľmi nezvyčajný objekt, noha losa, ktorú vidíš prvýkrát, sa ti vidí známa.

Desivé a príjemné zároveň. Cítiš sa ako “doma”, ale ty si tu skutočne po prvýkrát. Je pochopiteľné, že si nemohol vedieť nič o tomto iglú, ale stále máš pocit, akoby si tu už musel byť. Nevieš, čo je v ďalšej miestnosti, predtým než do nej skutočne vojdeš (ak si to vedel, bude to otázka ďalšieho fenoménu, nie déjà vu.)
Skutočné déjà vu

Aby to bolo skutočné déjà vu, táto skúsenosť sa musí výrazne odlišovať od zabudnutých spomienok.

Zvyčajne je to niečo prekvapujúce, nezvyčajné. Výraz bol ”vymyslený“ francúzskym výskumníkom Emilom Boiracom a znamená to “už videné”.

Zážitok déjà vu sprevádza:

* Pocit, že vieme niečo, až tajomstvo, des, zvláštnosť, nezvyčajnosť.

70% ľudí zažilo déjà vu

Vysoké percento neznamená, že toľko veľa ľudí skutočne zažilo déjà vu. Jasnovidectvo, predtucha, intuícia, sny – všetko sú fenomény, ktoré rýchlo zmiešame dokopy. Déjà vu je vlastne veľmi zriedkavý fenomén a neexistujú takmer žiadne vedecké vysvetlenia, preto je ťažké “vyvolať” déjà vu v laboratóriu a pozorovať ho. V poslednej dobe, výskumníci zistili, že tento fenomén je možné študovať pomocou hypnózy.
3 typy déjà vu podľa Arthura Funkhousera
Deja vecu: už zažité

V mnohých prípadoch, keď ľudia rozprávajú o déjà vu je to vlastne prípad deja vecu. Výskumníci ukázali, že väčšinou ľudia vo veku medzi 15 až 25 rokov mali skúsenosť s týmto typom. Zážitok je vlastne spojený s bežnými zážitkami, ale je taký nezvyčajný, že zostáva uviaznutý v pamäti dlhý čas.

Deja vecu nezahŕňa iba už videné veci, ale cítime tiež veľa detailov, plných známych vecí. Deja vecu má čoraz viac a viac vo zvyku opisovať veľmi silné a trvalé emócie, ktoré sú následkom porušenia mysle.
Deja senti: už cítené

Je to vec duševného zážitku a nemá žiadne predpokladané poznanie a znalosti. Po udalosti zriedka zostáva v pamäti osoby, ktorá to cítila.

Tento fenomén sa často objavuje u pacientov, ktorí trpia epilepsiou. Jeden pacient raz povedal, že vždy zažíva deja senti, keď počuje hlas druhej osoby alebo keď sám sebe hovorí svoje vlastné myšlienky, alebo keď číta a vytvára si predstavu zvuku v rovnakom čase.

V týchto abnormálnych vyjadreniach zvyčajne formuluje bežné frázy, ako: “áno, samozrejme, jasne…”, ale po minúte si dokonca nepamätá slová alebo myšlienky, ktoré vyjadril a boli príčinou pamätania sa. Pamätá si však detaily pocitov, ktoré v rovnakom stave cítil.
Deja visite: bol som tu predtým

Tento zážitok je menej bežný a zahŕňa tajomné, neprirodzené spojenie s novým miestom. Poznáme miesto, mesto, panorámu, okolie, napriek tomu, že je to úplne nemožné.

Sny, reinkarnácie a cesty mimo tela mali vo zvyku vysvetliť tento fenomén. Niektorí ľudia si myslia, že stačí, keď si niekto prečíta opis miesta a keď tam neskôr pôjde, tak cíti, že tam predtým už bol.
Deja visite a deja vecu

Ak skutočne chceme zistiť, o aký fenomén sa jedná, je potrebné vymedziť príčinu pocitu. Deja vecu veľmi závisí od okamžitého objavenia a priebehu, kým deja visite je viac spojený s geografiou a postojom k životnému prostrediu.
Čo musí veda povedať

V poslednej dobe bolo vykonaných veľmi veľa psychologických a neuropsychologických výskumov. Déjà vu nie je súčasť predtuchy alebo proroctva, ale je to vlastne prípad pamäťovej odchýlky. Dáva dojem, že niečo je spomienkou, ktorú sme vyvolali, ale nie je to pravda.

Pravda je, že v mnohých prípadoch pocity, ktoré si pamätáme, sú veľmi silné, ale jednoducho si nemôžeme pamätať, kde a kedy sme ich zažili a/alebo cítili. Po chvíli tieto “subjekty” môžu zanechať veľmi silné pocity vzrušenia po zážitku deja vu, ale jednoducho si nemôžeme pamätať detaily a okolnosti.

Toto môže byť následok prekrývania sa dvoch neurologických systémov: jedného zodpovedného za krátkodobú pamäť (udalosti, ktoré sa dejú v prítomnosti) a systému zodpovedného za dlhodobú pamäť (udalosti, ktoré sa stali v minulosti).
Existuje spojenie so schizofréniou

Klinické spojitosti medzi zážitkom déjà vu a poruchami, ako napr. schizofréniou a úzkosťou, boli dokázané. Ak niekto trpí týmito dvoma poruchami, často uvádza zážitok déjà vu.

Najsilnejšie spojenie bolo dokázané u pacientov, ktorí trpia epilepsiou (čiastkovou). Preto niektorí vedci predpokladajú, že zážitok déjà vu je pravdepodobne neurologická porucha, spôsobená nesprávnym spracovaním elektrických signálov v mozgu. Predpokladá sa, že déjà vu, rovnako ako malý epileptický záchvat spôsobuje príliš rozrušená pamäť.
Farmakológia: medicína proti chrípke na déjà vu

Ak niekto berie lieky, je možné, že zažije déjà vu častejšie. Efekt niektorých liekov v kombinácii s inými vyvoláva emócie, podobné déjà vu. Kvôli reakcii na dopamín v liekoch Taiminen a Jääskeläinen predpokladajú, že déjà vu je dôsledkom hyperdopamínovej reakcie v niektorých častiach mozgu. Pacient, ktorý bral lieky proti chrípke (inak zdravý), uvádzal, že sa začali objavovať početné déjà vu.
Je to všetko chyba pamäte?

Podobnosť medzi vyvolaným déjà vu a existujúcou, ale odlišnou pamäťovou stopou môže viesť k senzácii. Preto sa snažili vysvetliť déjà vu pomocou hypnózy, ale táto metóda bola v mnohých prípadoch neúspešná.
Neurologické teórie

Déjà vu je vysvetľované ako dôsledok nesprávneho neurologické vyrovnávania času. Kvôli omylom vo vnímaní času mozog predpokladá, že prijíma tie isté podnety druhý krát – ale v skutočnosti je to záležitosť opakovanej skúsenosti, iba mierne oneskorenej.
Parapsychológia

Déjà vu je spájané s predtuchou, jasnovidectvom a odchýlnym emocionálnym vnímaním a často je znakom existencie emočných schopností bežnej populácie. Déjà vu je tiež spájané s proroctvami, víziami a spomienkami na minulé životy.
Sny ako príčina déjà vu

Niektorí si myslia, že déjà vu sa týka zapamätania si snov. Zvyčajne si nepamätáme väčšinu našich snov, iba niektoré úryvky. Tieto úryvky môžu byť uchované v dlhodobej pamäti a prejsť do krátkodobej pamäte. Je tak možné, že déjà vu sa týka pamätania si dávnych snov a spájania ich s prvkami prítomnosti v bdelom stave.

smisela
autor
18. apr 2008

presne tak 🙂 ,deja vu zažívam občas aj ja a niekedy rozmýšlam ako to je možné 🙂

dzidzuska
18. apr 2008

no a inak ked sme este pri tych zhodach okolnosti...s mojim manzelom sme sa spoznali cez internet dala som mu cislo a potom aj lutovala,nebol mi sympaticky absolutne vobec...stale ma prehovaral na stretnutie stale vyvolaval...nakoniec som sa rozhodla sa s nim stretnut poprosila som mainu nech mi zavola aby som sa mohla "nenapadne" vyhovorit a mala som uz v mobile nachystanu spravu typu nech sa mi uz neozyva,mala som v plane poslat mu ju po stretnuti.Uz meskal vyse pol hodinu tak som sla na bus vravim si "ked nezavola kym nastupim idem domov ak zavola tak sa s nim teda na chvilku stretnem" stojim v rade uz som skoro na rada a v tom zvoni telefon...zavolal a stihol to...moc som nadsena nebola no ale z prveho stretnutia bola laska na prvy pohlad a sme svoji a mame babo 😀

pacna
18. apr 2008

my sme s mužom nejako spojeni ked sme sa posledny krat mali dat dohromady jeho doma čakal list odo mna a on predtym prišiel za mnou. vždy si povieme, že sme si sudeniiiii 😀

smisela
autor
18. apr 2008

Tak skoro ako u nás 🙂 ,spoznali sme sa cez internet,schôdzka na slepo,navyše meškal,na prvy pohľad sa mi nepáčil,no a potom veľká láska,o mesiac sme spolu byvali,svadba,malá Ninka a sme už spolu 7 rokov,takže všetko ako má byť 😀

dzidzuska
18. apr 2008

smisela-tak ja nam zase tak dlhe trvanie nedavam hahahaha 😀

atunko
18. apr 2008

Toto je fajn tema, ja mam pocit ze vsetko je zariadene zhora,aby bolo k nasej spokojnosti aj ked sa to na prvy pohlad nezda.
Priklad: uzavrela som si pocas VS poistenie, ze ak sa mi nieco stane, nech mam z toho nieco aj po financnej stranke. A stalo sa. V 4.rocniku som mala tazku autonehodu a utrpela som taku zlomeninu ruky s porusenim nervov,ze uz 3.rok sa liecim a nikdy to nebude uz ono.Ale spat k tej poistke.Hned po nehode som poziadala nech mi vyplatia zlomeninu.Vtedy som zistila ze moja zmluva je uzavreta na trvale nasledky.Skoro ma slahlo.Vtedy som netusila ze ma caka 5 operacii a problemy na cely zivot. Po 2 rokoch som si nechala vyplatit trvale nasledky a celkom pekne som dostala.Aj ked zdravie to nikdy nenahradi. Ale ked mi prisla prva odpoved ze nemam narok,vrela vo mne zlost. Takze nakoniec som zistila ze to bola dobra poistka.

dzidzuska
18. apr 2008

atunko-tak to hej....aj ked ´by si asi brala radsej to zdravie...nie?

atunko
18. apr 2008

To je ista vec, to ziadne prachy nenahradia. A je mnoho udalosti v mojom zivote co sa nad nimi najprv rozcertim a potom si poviem ze to tak malo byt.
Po 5rokoch vztahu ma frajer okaslal, a teraz ked mam uz manzela, tak sa usmievam ze aku dobru vec ten exfrajer spravil.... 🙂

ella1
18. apr 2008

hej aj ja som bola strašne zaľúbená do jedného chalana,ale ten si skôr chcel len užiť.aj po rokoch ma občas napadlo,že aké by to bol s ním.....po rokoch sme sa stretli,on bol zo mňa hotový a ja som prišla na to,že chvalabohu,že s takým debilom nie som 😀

smisela
autor
18. apr 2008

jaaaj,veru,ako sa hovorí,že všetko zlé je na niečo dobré,ja som tiež prežila sklamanie a ako dobre 🙂aj keď vtedy to nebolo také ľahke,ale život mal pre mňa krajšie prekvapenie 🙂

ella1
18. apr 2008

sranda je,že ked som prvý raz videla môjho muža,hned som vedela,že to bude môj manžel 😀
ked si ma priviedol po krátkej známosti domov,tak sa každý čudoval,lebo on nebol na vzťahy.ked sme sa brali po krátkej dobe,typovali,koľko to vydrží 😀 ale ako sa vraví,na každú dieru sa nájde záplata ........

dididi30
18. apr 2008

ella ja to iste 😀 a aj som to nahlas pred nim povedala a hned na druhom rande som vravela o detoch a vobec som ho neodplasila ........a ked som povedala po roku,ze sa zasnubime on ze ok a pol rok po zasnubach svadba, tak tiez suhlasil a to som vobec nebola tehotna, proste sme chceli..........a sme spolu 8 rokov a mame krasnu dceru a teraz k nam pribudne nadherny syncek 😵 😵 😵 😵 😵

smisela
autor
18. apr 2008

Ešte jeden príklad:Išla som po ulici a zhodou okolnosti som si spomenula na robotu,no nestretla som svoju nadriadenú 🙂

lyongirl
19. apr 2008

Ja si tiež myslím, že to čo sa deje sa deje z nejakého dvôvodu a má to tak byť a tiež sa mi v živote stala jedna vec o ktorej som si myslela, že nie je dobrá, ale ako sa ukázalo bola až veľmi dobrá - vďaka nej je môj poklad zdravučký. A tiež sa mi stalo, že som si niečo nestihla dohodnúť a v poslednej chvíli som natrafila na niečo lepšie...

sillas
19. apr 2008

je to vzlaštne...ja ked som sa zoznamila s mojim mužom, on bol na vojne, doma na dovolenke, ja som mala priatela...a ked nas jeden kamarat zoznamil...mala som pri nom zvlaštny pocit, ktorý som si nevedela vysvetliť...niečo zvláštne...vtedy som ešte nevedela čo to znamena...zrejme to bol nejaký vnutorný pocit, že s tým človekom si budem niekedy asi velmi blízka...
potom sme sa dlhšie nevideli, ja som sa medzitým rozišla s priatelom...a velmi pomaličky sme sa dali dokopy...budeme mať 10 výročie sobáša...ale už viem čo ten pocit vlastne znamenal...bola to určita predtucha?? alebo niečo také?? 😕

ifrimka
19. apr 2008

co je pre niekoho zhoda nahod to je pre ineho =osud=

ifrimka
19. apr 2008

posudte:
*na zakladnej skole som mala kamaratku, ktora mi povedala o gymnaziu s rozsirenym vyucovanim jazyka nemeckeho, mna zobrali, ju nie*na gymnaziu bola mojim najoblubenejsim, ergo maturitnym predmetom, biologia - na maturitne cvika chodila aj dievcina zo susednej triedy, z ktorou sme neprehodili ani jedno-jedine slovo*na zapise na vysku sme sa stretli a stali sa z nas kamaratky-zacali sme sa dohovarat, ze po skonceni pojdeme do anglicka*po prichode do anglicka som si dala ziadost do siete hotelov, kde pracoval jej frajer, isla som na pohovor do jedneho z tychto hotelov a prva osoba, ktoru som stretla bol moj manzel*

... a mimochodom, tiez som z neho nebola na zaciatku cela prec 🙂