Vianoce za hranicami. Ako sa pripravujete?

luminkasp
23. okt 2007

Ahojte maminky, slovenky za hranicami, ako sa pripravujete v zahranici na sviatky? Ja som zo spanielska a tu su zvyky uplne ine, neporovnatelne s tymi nasimi a ja budem mat 24. zas asi naladu na prd, rovnako ako minuly rok ako ste na tom vy?

erikasadek
6. dec 2008

ahojte, tak som rada, ze nei som sama, mat ten pocit, ze slovenske vianoce su najrajsie na svete...
teda preszila som ich v mnohych krajinach, ale nikde to nie je ono, ta prava atmosfera, ktora pada so sumrakom na 24 decembra snad nikde neexistuje, vona vanilky vsade u susedou , vsade!!!!!!!!!!

darceky sa snazim davat detom vecer ako u nas',a stromcek robim v den, vianoc, aby si nezvykli , na ozdobu, aby ho mali v pamati ako, ja, ked sa poprvykrat zasvietil, boli pod nim darceky, a ja ako dieta si to pamatam doteraz, to caro//
podla mna ked ho viodia skoro mesiac , ako tu sa robi, tak v den vianoc si mozno ani nevsinu, ze vobec existuje ten stromcek>....

jani bihan, ak to precitate, tak v carrefoure, ja zahranicna cast produktov, a je tam aj polska, mate tam kapustnicu, a vsetko, tak dufam ze vam to pomoze......

luminkasp
autor
6. dec 2008

ahojte opat po roku

digysa, ak pojdes niekedy na slovensko (isto pojdes, len neviem kedy 😎 ), existuje nieco take ako oplatkovac😀, kup si a mozes si urobit aj sama 😉

ja kapustnicu robit nebudem, ale spravim kapustovu polievku, to na obed, u nas sa na veceru schadza cez 20 ludi, a vecera je z resty...

slaviq81
6. dec 2008

Tak ja konecne budem mat tento rok Vianoce doma s rodinou a dufam ze so snehom. Vianoce som nezazila celych 7 rokov ☹ , tak sa uz straaaaaaaaaaaaaasne tesííííííííííííím.

luminkasp
autor
6. dec 2008

slaviq a kde si bola tych dlhych 7 rokov?

slaviq81
6. dec 2008

jaj Luminka, bola som na strednom vychode, presnejsie v Dubaji. Pravdupovediac mi to mesto chyba, uz sa neviem dockat kedy sa tam vratim 🙂

marlene
6. dec 2008

ja travim tent rok uz 17 vianice mimo slovenska.prve roky to bolo tazke,oplatky tu nepoznaju,klobasky do kapustnice ako u nas som tu nenasla ,a tak som sa postupom casu dopracovala co sa tyka jedla k nasim vianociam,nerobim kapustnicu,mame polievku na aku bol zvyknuty muz a rybu a salat na aky som zvyknuta ja.mame slovenske zvyky-peniaze pod obrus,prekrajovanie jablka,hadzanie orechov.poobede pred vecerou ideme do 5 km vzdialeneho mestecka,ku kostoliku kde sa rvy krat hrala a spievala ticha noc sväta noc,byva tam vela ludi,kje tam prihovor a na koniec sa spolocne spieva ticha noc.bez toho si uz vianoce neviem predstavit.

etuska
18. dec 2008

No pre nas su to 1.Vianoce mimo Slovenska.Jedny som uz v UK stravila,ale to bolo ine,vtedy som nemala rodinku.Fakt ze ten sneh tu chyba,dnes bolo 10 C,ale snazime si tu atmosku nejako spravit. Bola som s dcerkou na taky vianocny program "pod holym nebom" a potom mali v skole vianocny koncert-fakt pekny a super atmosfera v kostolnej kaplnke 😔 -ziaden Santa,ale biblicke motivy ,koledy...,tak sa mi to pacilo. Jasne ze rodina nam bude chybat,ale teraz sme aj my rodinka a tesim sa na prve spolocne stravene Vianoce.

sassi
18. dec 2008

my sme mimo SK strávili hned 1. vianoce, na dovolenke v Egypte ... asi je to ine ako vy - osťahovane z SK
ale aj tak
stromčeky len tak "nasilu", miesto kapustnice rezancová polievka, miesto kapra -jahňacie
ale ja som taky kozmopolita, že mne to teda vobec nevadí

a aby ste neboli v UK smutne, tu je tiež 9° a o snehu ani nechyrujeme, a to byvam na severe SR

hirondelle
18. dec 2008

My sa rozhodli urobit kompromis 🙂 24.12.budeme mat nase Vianoce (pokusim sa co najblizsie o vytvorenie SK Vianocneho vecera 😉 a tradicii (aj,ked MM nema rad kapustnicu,tak uvarim iba pre seba) a 25.12. budeme mat "tradicne Walske Vianoce" s priatelmi.
Tu v UK je to viac menej o darcekoch,pracovnych party 😒 😅 ako o tradiciach 😒

langkofel
19. dec 2008

no tak pre mna to budu uz asi 10 vianoce " za hranicami" ale tento roku budu o to smutnejsie, ze ich budeme slavit s dcerkou same, slovensky stary rodicia pridu 27.12. za nami na par dni, a inak tu nemam nikoho ☹ .
No pozvala nas ceska kamaratka, 25. 12 k nim, a ja som pozvala 26.12. k nam znameho, no od slovenskych vianoc a tej rodinnej atmosfery to ma teda daleko.