Vidia deti duchov?

melory
13. mar 2007

vidia vase deti duchov? uz tu tema jedna bola, ale zmizla a tak by som rada zalozila novu. 🙂

amisa
11. aug 2013

baby neveite co by detom pomohlo..nejaky amulet alebo co?

zuzka_cz
19. aug 2013

syn ked bol maly tak zvykol vidiet babkinho ducha, ked sme boli v dedkovom dome.. som o tom presvedcena.. aj moja mama zvykla v noci pocut vrzgajuce stolicky.. a dnes (prazdninujeme u dedka) ju videla aj moja dcerka.. pribehla so strasnym vreskotom a ukazovala prstom do izby.. a ked som sa jej spytala, coho sa boji, ci tam niekto je, tak prikyvla, ze ano a pritom tam nebol nikto.. teda nikto, koho by som ja videla.. a dnes skoro rano som pocula pomale kroky na koberci v izbe kde sme spali, posadila som sa, ci sa syn zobudil, ale kazdy spal, tak som si lahla spät, zavrela oci a znova som pocula kroky na koberci.. 😕

dejka77
23. sep 2013

@pikino Ahoj, uz sa tu velmi neprispieva tak neviem komu napisat, vybrala som teba 🙂 . Nevies nahodou o niekom kto robi hypnozu?

pikino
27. sep 2013

@dejka77 viem 😀

mpg
27. sep 2013

@jenyska4 chcela by som sa opýtať ako duchov vidíš, lebo ja cítim ich prítomnosť, ale ich nevidím. Zaujímavé bolo, že raz som poznala jedného muža a bola som doňho tak platonicky zamilovaná, ale nerozprávala som sa s ním, čakala som, že on povie niečo prvý. A keď som naňho napr. večer myslela, tak som pocítila, že je v izbe. S nikým iným sa mi také niečo nestalo. Tak som mu nikdy nič nepovedala, lebo sa mi to nepozdávalo.

nice202
3. nov 2013

@lucinkaaa ja som skusila EVP a nikdy viac. Hned na to som ostala uplne bez energie. Totalne ma to vycerpalo. Nevladala som sa ani postavit z postele, nemala som energiu na nic. Rada by som na ten zazitok zabudla. Dobre si spravila, ze si to muzovi nedovolila. Je to velmi nebezpecne. Na nahravke som pocula hlasy, chceli pomoc. Velmi sa odvtedy bojim.....Uz nikdy viac....

pissskotka
6. nov 2013

Můj dvouletý synek vidí v novém bytě pořád nějaké duchy.. říká jim (húúú) ukazuje na ně a nabízí jim pití, nebo své plyšáčky aby ho nechali být..vždycky vrtí hlavičkou že ne...že je tam nechce..tak jsem mu řekla, ať je posílá pryč a on vždycky mává ručičkou jako aby ho nechali být...už nevím co dělat..protože je vidí v dětském pokoji a v ložnici u nás...nevíte co by pomohlo?

froschka
14. nov 2013

Baby otazocka....moja 2 a pol rocna dcerka vidi asi uz 3 mesiace "bubaka" najprv ukazovala na chodbu do rohu ako su dvere a nad nimi je skrinka s poistkami - ta sa casto sama otvara. No a poslednu dobu aj vo svojej izbe v rohu za dverami. A sama sa tam boji aj hrat. Ked sa zobudi vacsinou vola na mna mami mami mami a ma zavrete ocka ked pridem po nu do izby, toto sa deje na obedny spanok. Nechcem prehanat, no budem rada ak sa mi niekto ozve najradsej do IP lebo nechcem to nejak riesit do detailov na fore. Dakujem 🙂

pikino
14. nov 2013

@nice202 čo je to EVP?

pikino
14. nov 2013

@pissskotka vyčistiť byt. trebars biela šalvia vydymiť. alebo ochranne anjelske sviečky. Alebo keď uvidíš malého že sa zasa s niekým baví nahlas mu povedz dotyčnemu že nechceš aby tam bol, nech odíde.

leni78
14. nov 2013

A co psychiatr ?

minovec
23. nov 2013

dnes ma moja dcerka uplne zarazila, boli sme na navsteve na slovensku (kedze byvame v zahranici) a vyuzili sme prilezitost ist zapalit sviecku Michalkinej prababicke a pradedkovi. Kedze sa teraz stmieva uz zavcasu, tak sme na cintorin dorazili uz potme, tak okolo 19-tej hodiny..

Zrazu ked sme sa modlili, tak mala ukazala do dialky za pomniky a povedala - "to je duch"... Michalka ma necele 3 roky, a o duchoch sme sa nikdy nebavili....... Na cintorine sme boli uplne sami.

dana_l
24. nov 2013

@pikino je to specialny nahravac - hlasovy zaznam, ty nepocujes "v tom momente" nic ale ked si ho prehras tak tam budes pocut hlasy "inych", ktore ta mozu upozornovat na nieco ci odpovedat na tvoju otazku, alebo sa ti vyhrazat, alebo su to napr. hlasy smejucich sa deti ci podobne.

pikino
24. nov 2013

@dana_l ahaaaa ďakujem, už viem 😀 to by som fakt neskušala, jedine že by som si sebou bol mooooc istá 😀 a to nie som. Stačí keď pozerám v TV niekedy tých hľadačov duchov a všetky chlpi mi stoja 😕

mima1722
23. feb 2014

Moja dcera (4 roky) asi pred dvoma dnami videla neakeho uja u nas v byte. Boli sme tam len my dve

anajko
25. apr 2014

Duchovný svet je reálny. Tak, ako existuje tá dobrá strana – anjeli, slúžiaci Bohu, tak aj démoni-padlí anjeli, ktorí slúžia Satanovi.
Štandardne ich však nevidíme. Zjavujú sa väčšinou za nejakým účelom, démoni-aby nahnali strach, anjeli – aby nás povzbudili, že „Božia ochranka“ je s nami.
Kto pozná bibliu vie, že na tento svet si nárokuje Satan. Jeho cieľom je zničiť božie stvorenie a zlákať čo najviac ľudí na svoju stranu. Človek so svojou hriešnou prirodzenosťou, ktorú „zdedil“ po Adamovi nedokáže svojou vlastnou silou žiť tak, aby bol svätý a aby si démoni nemohli robiť nárok na jeho život. Ich vplyv si štandardne neuvedomujeme, ale vo všeobecnosti môžeme povedať, že stoja za všetkým zlým, čo sa okolo nás deje.
Preto Boh poslal na zem svojho syna-Ježiša, aby svet znovu vykúpil spod Diablovej nadvlády. Tým, že za nás položil svoj život, (ako 100% Boh a zároveň 100% človek), vykonal dokonalú obeť, ktorú celý duchovný svet musí rešpektovať. Svoje víťazstvo potvrdil tým, že na tretí deň vstal z mŕtvych.
Hoci žijeme v kresťanskej krajine, väčšina ľudí a žiaľ, ani niektorí kňazi nerozumejú tomu, že ak prijmeme túto Ježišovu obeť, vyznáme svoje hriechy a rozhodneme sa žiť s Ježišom, náš vzťah s Bohom je obnovený a diabol viac nemá právo na náš život. V mene Ježiša, nášho Pána, máme právo víťaziť nad všetkým zlým.
Čo teda s tými duchmi?
1. Ak si kresťanka, úprimne veríš, že Ježiš Kristus zomrel za teba a vstal z mŕtvych na naše ospravedlnenie, máš v mene Ježiš právo rozkázať tomu duchovi aby odišiel z tvojho domu a on jednoducho odísť musí. Povedz: „V mene Ježiš ti prikazujem“ odíď z môjho domu... a viac sa nevracaj!“ Niekedy to môže trvať chvíľu, niekedy aj niekoľko dní, ale ak sa nevzdáš, odísť jednoducho musí. Kľudne aj deti môžete usmerniť, aby „to“ poslali preč v „mene Ježiš“.
2. Ak neveríš v Ježiša ako Boha, zo srandy to sama radšej neskúšaj... Ak si zavoláš aj kňaza, ktorý ho vyženie, ten duch sa s veľkou pravdepodobnosťou vráti späť a môže si doviesť ešte aj ďalších „kamarátov“.
3. Pozor! Akékoľvek okultné predmety ako amulety, sviečky... môžu len uškodiť. Sú to predmety, ktoré zlých duchov len priťahujú. Možno tento konkrétny na základe toho odíde, ale otvoríte tým dvere ďalším, omnoho nebezpečnejším.

karin363
30. máj 2014

Ahojte dievcata, aj ja by som rada prispela do tejto temy, mne sa zacali diat priam podivne a nevysvetlitelne veci uz ako dietatu. Velmi casto, dodnes sa mi stava, nie je to pravidelne, ale stava sa to, ze spim, a ako nahle sa otocim na chrbat, citim, ze sa nemozem hybat, uplna tazoba na mne je, na hrudniku, nemozem sa pohnut, ani len hlaska zo seba vydat von, nemozem dychat, ako kamen keby som bola a vtedy sa zacnem v duchu modlit a ani neviem ako, upadnem do hlbokeho sna ako keby do bezvedomia a rano sa normalne prebudim. Neviem, co to znamena, ked spim, citim, ze to ide na mna, myslou to vnimam. Nastastie sa to deje pocas spanku, ale preco sa to deje?? Neviem.

Dalsi pribeh. Moj otec pristavil v rod. dome dve detske izby. Chodila som vtedy do zakladnej, alebo na strednu? Uz presne neviem, ale to co sa stalo, isto nebol ziadny sen, bo rano som sa zobudila v kuchyni rukami opreta o stol. Vecer som ako vzdy zaspala. Mala som stiahnute zaluzie, takze poulicne lampy mi do izby nesvietili, mala som v izbe uplnu tmu. Az sa zrazu prebudim na silny rachot. V polospanku som to chvilku vnimala az kym som sa neprebudila uplne. Nic sa so mnou nedialo, len som pocuvala ten strasny rachot, nieco alebo niekto trieskal na nabytok, ktory som v izbe mala. Po kratkom case sa ma zmocnil silny strach, vyletela som z izby a zazala som svetlo. V tom momente rachot a buchot prestal. Ostala som stat medzi dverami a pozerala sa po izbe, co to mohlo byt?? Kratko na to sa buchanie opat ozvalo, ale nie po nabytku, znelo to ako keby sa po stenach valili biliardove gule. Zatvorila som dvere a utekala do kuchyne. Rano ma tam mama videla, ze spim v kuchyni a spytovala sa, preco spis tu na stole??? Povedala som jej o nocnom zazitku, vysmiala ma ...

Este ako dieta, mohla som mat tak 12 rokov sme mali s bratom spolocnu izbu a postele sme mali v kope oddelene malou drevenou prieckou. Spala som a zrazu som videla celu izbu, pozerala sa po celej izbe, videla som policku, ktoru som mala pri posteli. A vtedy to prislo, pri posteli som mala velku tmavu postavu a ja som bola vo vzduchu. Neviem to vysvetlit, ale vtedy som strach necitila, videla som, ze skrinka pri posteli je podo mnou. Vedela som, ze som asi meter nad telom, vedela som, co sa deje. Chcela som sa otocit, videla som podomnou spiaceho brata, ale seba som nevidela, nieco mi branilo otocit sa az tak, aby som videla svoje telo. Neviem to vysvetlit, ale bola som mimo tela. Ta osoba v ciernom sa uz nikdy viac pri mojej posteli nezjavila.

Este pred tym ako sme kupili byt, byvali sme v prenajme. Vsetko bolo normalne, ale zrazu sa ma v spanku zmocnoval jeden velmi zivy sen. Ze som nieco robila, bud varila upratovala a zrazu som videla, ze sa na wc ku svieti. Idem zhasnut, otvorila som dvere a vyletelo to na mna. Cieno sedy mrak vyzorom diabla, satana. Ovalil ma na zem a tlacil na mna velkou silou. Zacala som prosikat, ze mam dieta, nech ma usetri, modlit som sa zacala a vtedy to preslo. Toto sa mi dialo pravidelne a uz som vedela, ze ked sa na wc/ku svieti, ze to ide opat po mne. Naposledy som pred tym utekala do izby a zavrela dvere, preslo dverami a zmocnilo sa ma to. Odkedy sme sa prestahovali, nic take sa nastastie neudialo.

V tom istom byte, syn mal asi 4 mesiace a spaval medzi mnou a muzom v posteli. V jednu noc sa prebudim a pri mne sedel manzel, vydeseny na smrt. Spytala som sa ho, co sa deje, preco mi sedi pri posteli??? Odpovedal: nieco sa mi stalo, nieco som videl. A lahol si naspat. Rano som sa ho pytala, co sa mu to stalo??? Nechce povedat, nechce povedat dodnes. Teraz viem, ze v tom byte boli zle sily, zle energie, alebo sa v tom byte muselo nieco zle stat.

Dalsi pribeh je uz zo sucasnosti. Mam dvoch synov, 6 rocneho a 7 mesacneho. Pred 4 rokmi sme sa prestahovali do bytu, ktory sme predtym prerobili. Ked sme sa nastahovali, chceli sme starsieho syna naucit spavat sameho vo svojej detskej izbe. Casto sa budieval v tom istom case s placom, ze v rohu vidi pajka, ze niekto tam je. Upokojovala som ho, ze nikto tu nie je, ze nieco sa mu len snivalo, ale viem, ze tam niekto bol, citila som pritomnost niekoho, citila som v tej izbe nieco. Teraz spavam ja v tej izbe s mladsim synom a casto mavam ten samy pocit a spavam pri svetle. Casto sa ma zmocnuje taky strach, ze idem strachom priam umret.

Moji rodicia kupili min. rok rod. dom a ked som bola este tehotna, boli sme na dedine u rodicoch. Otec robil nieco na dvore a my s muzom a synom sme sa chystali domov. Muz chystal syna, obliekal ho a ja som bola medzi dverami s mojou mamou a prizerali sme sa a popri tom kecali. Az zrazu som pocula, ze sa ozvala v rohu o stenu opreta gitara. Otocila sa na mamu a spytala som sa jej, ci aj ona pocula gitaru. Co povedala, ma zamrazilo...ano, pocula som to, ako keby niekto zabrnkal raz na gytare. Muz ju nepocul, co je divne, bola asi 3 m od neho. Potom mi mama povedala, ze byvalym majitelov v minulosti prerabali strechu a jeden z robotnikov spadol a zabil sa. Odvtedy mavam stale pocit, ze nie sme tam samy.

Posledny pribeh mojej kamaratky:
Byvala s priatelom v prenajme. Casto sa jej snival sen, ako jej pri posteli sedi mlady muz, ktoremu nebolo vidno do tvare a chcel sa s nou velmi rozpravat, a ona ho v tom sne vzdy odbila slovami: chod prec, chcem spat. Pravidelne mavala tento sen. Raz prisla ku nim na navstevu jej matka a chcela u nich prespat. Na druhy den rano vravela matka kamaratke "mala som taky cudny sen, ze mi sedel pri posteli mlady muz a velmi sa chcel so mnou rozpravat" .. V tom do kamosky vosiel strach a zacala sa zaujimat o to, co sa u nich deje, predsa nie je normalne, aby mali obe rovnake sny. Zistenie bolo sokujuce az po tom, co u nich na zahrade pes vyhrabal pansku budnu a v nej bol obciansky preukaz. Ukazala to majitelke bytu a ta povedala, ze to patri jej bratovi, ktory jedneho dna zmizol, a je nezvestny .... v momente podali vypoved zmluvy a odisli z toho bytu.

karin363
30. máj 2014

Este by som predsa len dopisala....ze moj dedo, otcov otec zomrel kratko predtym ako sa mi narodil brat. A otec s mamou mi raz povedali, ze dedo velmi tuzil po vnukovi a ked brat spinkal v postielke, ze videli deda, ako stoji pri postielke. Teraz, ked sa ich nato pytam, popieraju to, neviem preco, ale preco by si take nieco vymysleli?

Ked mi zomrela kamaratka, v ten den, v tu hodinu, velmi silno som sa rozplakala. Ani neviem preco, plakala som az tak, ze sa mi vyplavili kontaktne sosovky z oci. Este v ten den mi mama zavolala, ze mi zomrela najlepsia kamaratka, ktora mi bola takmer ako sestra. Vzdy, na dusicky sa mi s nou sniva. Stale chodi v snoch za mnou, raz vo sne mi podavala ruku a vravela: cakam ta. Odvtedy si davam velky pozor.

Ked zomrela babka, zazvonil v nedelu rano telefon. Mali sme ho v chodbe hned vedla izby. Bolo to skoro rano, zobudila som sa na ten telefon a hned ako som otvorila oci, pomyslela som si: babka zomrela ... otec, ked zlozil telefon, vosiel ticho do mojej izby a povedal mi: babka umrela. V to rano mi vravel, co sa mu v noci udialo. Vraj niekto stal pri maminej posteli a silno dychal ako keby sa dusil. Ze sa len otocil a potom na to zaspal. Moja mama bola v tu noc na nocnej, nebola doma. Ked dosla z nocnej, sla rovno do postele, a ked sa prebudila, videla ma uplakanu, spytala sa, co sa stalo? povedala som jej: babka umrela. Rovnako sme jej aj povedali o nocnom zazitku. Po pohreme sme sa stretli s tetou a mamininym bratom, co boli babku navstivit v nemocnici. Vraveli, ze babka sa dusila, a tak silno chrapcala, ze ju bolo pocut na celu chodbu, a ked tam prisli, prosili jebtisky aby s nou nieco urobili, aby jej pomohli. Mala krvnu zrazeninu v plucach a udusila sa. Myslim, ze sa tomu vravi embolia? Neviem teraz presne. Ale verim tomu, ze sa babka prisla s mamou rozlucit.

Ked som bola na materskej pri prvom synovi, ocinova mama/ moja babka bola v domove dochodcov. A v jeden den sme prisli na navstevu ocinovej sestry a rozpravali sa o babke. Vtedy sa ma zmocnila nehorazna silna tuzba stretnut sa s babkou, az tak som po tom tuzila, ze sa mi zacali kotulat slzy po licach. Najprv mi otec zakazoval vidiet babku, ze by som ju nespoznala a bolo by dobre, keby som si ju pamatala taku, akou bola, ale ja nie, trvala som na tom, ze chcem vidiet babku. Dohodli sme sa teda na stredu, ze ju pojdeme pozriet. No nestihla som, v utorok umrela. Ten pocit som uz nikdy viac nezazila. Viem, ze babka tuzila ma vidiet v posledne chvile svojho zivota a ja som to citila spolu s nou.

elisa9867714
30. júl 2014

raz keď som bola doma sama tak sa mi zachcelo ist okupat... isla som sa osprchovat a vyplo sa mi svetlo vysla som von a myslela som si ze mam nieco s poistkami ale neboli poskodene. potom ked mi prisla sestra domov (16) som jej to vyrozpravala nevedeli sme vecer zaspat. ked som vecer isla na wc tak sa mi opat vyplo svetlo a myslela som ze to sestra ale ona spala ked som prisla do izby potom sa zrazu zapol televizor a hned na to sa vypol.. su to naznaky ze su tu duchovia?

seraa
30. júl 2014

@karin363

su niektori ludia ktori su viac citlivi a vnimaju tieto veci
mna az strasilo, nechce sa mi to rozpisovat a raz som mavala asi 6 mesiacv zle sny o zlom duchovy
vcsinou hybal a buchal predmetmy v tom sne , ked som odhcadzala z podnajmu recepcna mi povedala ze dcera majitela tam byvala predtym a vyskicla z okna. neviem rpeoc mi to povedala az potom ved sme spolu vela krat kecali ..
nedavno som bola na navsteve u znamej ma 4 deti, najmladsie malo asi vtedy nieco pred 3 roky
a ja a muz sme sedeli na divane a on sa pri nas hral jeho mama , oja znama bola v kuchyni
a ten chlapec zacal odhanat nieco od seba a akokeby niekomu nieco hovorit
az tak ze sa podal a aneskor az nhneval troche ..
doteraz nechapem co to bolo, rpvej som sa zlkla ci neni divni le teraz ma uz vyse 4 a je uplne zdravy
tak neviem co to bolo
prote su a deju sa take veci , niekto to vnima niekto nie..

seraa
30. júl 2014

@elisa9867714

elisa u teba si myslim ze je to len enrgia alebo elektrika
to sa casto stave tieto veci su to len stroje nakoniec a vela rusivych faktoroch to moze vsetko ovlyvnit

karin363
30. júl 2014

@seraa po dvoch mesiacoch som sem dnes rano len tak nakukla, ci tu niekto nieco nepridal za ten cas ... nic tu noveho nebolo a prave dnes si sa ozvala k tejto teme, prva po dvoch mesiacoch....zeby nahoda?

seraa
30. júl 2014

🙂

lauruska368
30. júl 2014

elisa mne sa stelo nieco podobne a este som chcela napisat ze o 3:23 mozno pred 4 dnami sa mi zdalo ze ma nejaka zena vola k sebe lepsie povedane zensky hlas hned na to som sa zobudila isla som sa napit vratila som sa do izby a snazila som sa zaspat neislo mi to o taku pol hodinu som uz skoro spala no naraz mi niekto do ucha posepkal moje meno otocila som sa a nikto tam nebol zavolala som svoju mamu do mojej izby a vsetko som jej vyrozpravala na druhy den volala mojej mami sestra zomrela babka bolo to divne a znepokojive potom som nevedela spat asi 3 dni je to naznak ze je u mna doma duch mojej babky?

seraa
31. júl 2014

@lauruska368

podla mna nie je , hovori sa ze nieekdy ked dusa opusti telo tka ta energia je citim kto je citlivejsi
hovori s aze s apridu rozlucit ale neni u teba .. nebude tam

alexander1506
7. aug 2014

Ahoj, mám syna, ktorý dovršil 4 roky a máme veľký problém ....najprv to bol bielz tieň, ktorý trvdil, nech nás náš syn zbije a ignorovali sme to, teraz sú to čierne tiene, ktoré ho chcú, že vraj zjesť a budí sa každé ráno so zapalenými očami.....☹

ghoststudy
2. dec 2014

Pokiaľ máte nejaké skúsenosti so zjavovaním duchov, pravdepodobne ide o duchov zlých, s účelom škodiť, kedže dobrý duch nemá dôvod sa zjavovať.

1. Duchovia :
- nedajte sa zlákať na ich vyvolávanie, pokial ste už tak učinili, vyhodte všetky pomôcky, s ktorými ste ich vyvolávali a zbavte sa taktiež všetkých zrkadiel.
- nefoťte duchov, pokiaľ nejaké takéto fotky máte (napr. z pohrebiska), fotky spáľte alebo vymažte z PC.

2. Zjavenia :
Kde sa duchovia zjavujú ? ....každému inak a inde. Pokiaľ ste doma, tak najčastejšie v zrkadlách - (aj v odraze okna môžete vidieť nejakú tvár), alebo aj na textíliách. Ak by sa Vám to podarilo odfotiť, fotky čo najskôr vymažte, nepreposielajte ich nikomu druhému, pravdepodobne ide o zlého ducha a mohli by ste to rozniesť po známych a tým im nechtiac poškodiť.
Mimo domu sa môžu zjavovať aj v korunách stromov alebo po stenách budov.

3. Pomoc :
Pokiaľ ste veriaci, kúpte si krížik aj ruženec svateho Michala, a po svätej omši v kostole poproste kňaza, aby Vám ich posvätil a zaveste si to doma na stenu. Odporúča sa posvätiť si i byt, bud sama vypýtaním svatenej vody alebo kňazom 6.januara a nad dvere kriedou napíšte 20+C+M+B15.

Svoju skúsenosť so zjavením neberte ako niečo, čím sa treba pochváliť. Pravdepodobne by Vám to neverila ani vlastná matka, skôr svoju pozornosť obráťte na to, aby ste prehodnotili svoj život, staré hriechy dali doporiadku, napravili si negatívne vzťahy s ľudmi, alebo sa dali hlbšie na vieru. Už viete, že posmrtný život naozaj existuje a možno je načase konečne sa dôkladne vyspovedať, aby ste na tú druhú stranu života neprišli s ťažkými hriechmi a neskončili v spoločnosti týchto zlých duchov.

bagel2013
4. jan 2015

ahojte. neviete poradiť, kto by vedel vyložiť sen! ten zo včerajšej noci ma pekne vydesil.. :( bežne sa mi o mŕtvych nesníva a teraz to bolo spojenie mŕtvych starých rodičov aj mojich žijúcich. :( pamätám si všetko do detailov a nemám dobrý pocit... poradíte, pls?

kusac
5. feb 2015

Ahojte,mala má mesiac a pol a stále pozerá do stropu,a niekedy poza moje plece a rozplace sa.Je to normálne??

exploited
20. mar 2015

Duchov može vidieť aj dospelý človek. Minimalne citiť alebo vidieť paranormalne javy. Vlastná skusenosť a moc prijemne to nie je. Kto nema skusenosť nech radšej ani mať nechce lebo ho bude sprevadzať neustale strach