Voš papierová - Staublaus. Pozor na ne!

mechurik
8. okt 2009

http://www.schaedlingshotline.de/frameset.php?u...

máloktorá domácnosť si všimne, ale vyskytujú sa už na slovensku, v BA tiez pomerne často, a dokonca aj v novostavbách. malo ľudí ich pozná, sú veľmi maličké, priesvitné, niektoré lietajú niektoré lozia.
treba upovedomiť občanov, že spoôsobujú aj astmu, prosím poposielajte si to. keď sa pozriete doma, napr. na wc, lezú po zemi, sú veeeľmi maličké, a aj po stene, ale veľmi málo ich vidieť. sú pre človeka neškodné, ale nie je to príjemné, ak sa rozšíria cez panely a škáry domu do všetkých bytoviek. postreky sú iba na čas, potom sa znova objavu 🙂

miuska49
10. sep 2013

@timietinka ahoj, len som zvedava ako pokracujes. Ako som ti odpisovala na poslednu spravu tak som sa rozhodla, ze idem skontrolovat vsetko dopodrobna. Isla som vyslovene centimeter po centimetri v kazdej izbe a sem tam som nasla nejaku na stene, okolo vypinaca (jednu, dve) v kupelni na stene takisto nejake dve a to je vsetko. Takisto na druhy den som nasla podobny pocet. No chytila ma neskutocna panika, ze by sa mohli nejako rozmnozit, co dufam, ze uz sa nestane. Citala som, ze v malom mnozstve sa vyskytuju v kazdej domacnosti. Minule som bola na navsteve a videla som tiez par na wcku a v kupelni. Timietinka ako si na tom, tiez ich vidis, len ked vyslovene hladas, ja uz si pripadam, ako blazon, ako vsetko sledujem teraz 😀 .

miuska49
10. sep 2013

@cucuriedka ahoj chcela som sa spytat, ako si na tom s tymito minichrobacikmi po dvoch rokoch? Mate ich este doma, ci podarilo sa ti ich definitivne zbavit?

miuska49
10. sep 2013

@aissha ahoj, ako si na tom po dlhsej dobe? Dufam,ze si sa tej havede zbavila. NIekto pise, ze sa toho zbavil, iny, ze iba ciastocne. Zhanam info, lebo na nete je toho o tom dost malo.
dakujem

laurinkat
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kamed
19. sep 2013

@miuska49 ahoj, tak uz sa aj ja bohuzial pridavam do tejto diskusie ☹ prestahovali sme sa pred 3 tyzdnami do novostavby a mame presne s tymto hmyzom problem ale este aj ako bonus, my mame v kupelni a v jednom rohu v spalni aj tie svehle strieborne. ja som z toho uz chora, ani radost z bytu nemam, mam chut sa zbalit a ist inde. ja som strasne cistotny clovek, a uz nic ine nerobim len kukam na kazdu stranu, stenu, co kde zas lezie. naozaj mam z toho depresie. za 3 mesiace cakame dieta a ja si ani neviem predstavit, ako tu budeme fungovat. idem skusit pogooglit nejakych deratizerov, ak by bolo nieco 100% ucinne, dam za to aj milion

aissha
19. sep 2013

@miuska49 ahoj miuska49,tak sme na tom tak,ze momentalne je toho menej,no sem tam hlavne na wc a v chodbe okolo vypinacov je ich este vidiet.....minule za mnou dobehla suseda cela hotova,mimochodom tiez byva v novostavbe,ze objavila doma male chrobaciky okolo vypinacov a v kupelke,tak som vedela hned o co ide,snazila sa ich tiez vykantrit,no tiez sa jej to nepodarilo....

miuska49
20. sep 2013

@kamed ahoj, no nam ich vyrazne ubudlo, ale tiez ich vidavam okolo vypinacov, hlavne v kupelni. No co ma dorazilo uplne su malinke cervene cerviky, ktore sa mi zacali objavovat po stenach, mali sme ich aj v zime, ihned ako sme sa nastahovali, potom zmizli a teraz su tam zasa a mam pocit, ze ich je viacej a taktiez mam pocit, ze je to iba nejake predstadium, lebo vcera som taktiez videla nieco divne (ako keby sa ten cervik vyvinul) malo to asi 10 noh a liezlo to po stene a to ma uz totalne dorazilo. Co to moze byt a ako sa toho zbavit??

eri150
20. sep 2013

To je to male priesvitne, ze ked to chcete zabit, tak to tak poskoci? my sme si to dotrepali s postelou z aska, ktoru sme aj tak vymenili, totalna nekvalita, ale o to nejde. Potom sme sa prestahovali do novostavby a uz je to aj tu.. Suseda ich ma tiez, ale nie od nas, lebo je to vedlajsi dom na vedl. pozemku a neboli sme vtedy este u seba. A nepomaha nic ani jej.

veverka24
20. sep 2013

@kamed uplne ta chapem... My mame rybenky a aj asi tie vosky:( nenavidim ich.. Mame relativne novy byt a tiez by som sa niekedy najradsej zbalila.. Rybeniek je teraz menej ale aj tak ich niekedy najdem.. Najviac ma nase..u ked najdem v skrini s oblecenim:( vraj nemaju radi levandulu,tak som olejceky vsade ponatierala... Ale neviem.. A vraj aj savo.. Ale savo mi vadi na dichanie.. Dusi ma po nom.. Takze to obmedzene pouzivam

kamed
20. sep 2013

@veverka24 oni sa ti aj medzi pradlo do skrin stahuju? boze ☹ ja sa fakt asi zblaznim. ja to idem v pondelok riesit, skusim kontaktovat tie deratizerske firmy. a ja pevne verim ze sa ich zbavime

veverka24
20. sep 2013

Zial to asi nestaci jeden byt.. Malo by sa viac .. Ja som pytala od spravcu, ale ze mame v dome male deti a tak.. Nemaju radi prievan a sucho..

veverka24
20. sep 2013

@kamed nieze by sa stahovali, ale ich mas kdekolvek v byte bud si ista, ze boli aj v skrini.. Dokonca som raz na linke nasla a to nechapem ako sa tam dostala

kamed
20. sep 2013

@veverka24 no my sme sli na vikend prec takze mam dva dni na spamatanie a navrat do akotakej psychickej pohody. a musim vymysliet co dalej. od pondelku obeham susedov. a sranda je, ze podla mna nas byt nie je vlhky, nechapem preco tam tie svine su 😒 teraz ked sme odchadzali sme vybiolitovali celu spalnu ale podla mna uplne zbytocne a tie svinuchy sa teraz zabavaju lebo tam maju raj bez nas 😀

veverka24
20. sep 2013

@kamed tiez nemyslim, ze by sme mali vlhko..:( ale musim zaklopat, mameich uz menej...ale ktoru uvidim, ma smrt jasnu🙂

blata
9. nov 2013

Pozdravujem dievčatá 🙂 písala som príspevky už dávnejšie. Podelím sa o skusenosti. Keď sme sa nasťahovali bol náš byt vlhký. Prechádzali sa mi po poličkách keď som nad vaňou viac krát buchla do prúteného košíka, to bolo hrozné. Naozaj veľké množstvá a všade.
RADA : vystriekala som byt biolitom na jar a na jeseň a to ale v dvojtýždňových intervaloch. JE TO VOŠ ! Išla som na to logicky ako pri vlasoch. Jeden krát nestačí. Vystriekala som byt a vyšla som von na dve hod. Keď som sa vrátila celý som ho pootvárala aby bol prievan a zase som išla von.V lete biolit nevyvetráte !!! Takto som to opakovala a vystriekala som košíky, steny, zásuvky, skrinky ...... Mám rodinu a posledú dobu nepreferujem silnú chémiu ( savo ). Pri umývaní dlážky, okien, bytu ako takého používam prírodnú dezinfekciu OBYČAJNÝ OCOT. Ten pridávam aj do umývačky. Tie vošky ho asi nemajú moc radi. Samozrejme používam voňavé prísady a práve vo vode s nimi ten ocot necítiť. Stal sa mojím pomocníkom a už ho dávam do vody automaticky. Keď umývam podlahu, skrinky, kuchyňu .....
A teraz ? Sem tam nejakú najdem. No to čo bolo predtým, neporovnateľné. Občas buchnem košom o parapetnú dosku a nič 🙂 Poslednú dezinfekciu biolitom som robila dva roky dozadu. Majú radi vlhko a teplo a hlavne prírodný materiál. Byt neprekurujeme ( noc 19 C ) Nasledujúce leto budeme maľovať a postrek biolitom zopakujem 🙂

regatka
12. dec 2013

@matka317 nad tym fenom uvazujem aj ja

hopeja
29. dec 2013

@kamed ahoj, chcem sa spytat, kontaktovala si vtedy tie deratizerske firmy, co ti poradili? ja uz sa z tych chrobacikov idem zblaznit, nic ine nerobim len hladim po stenach a hladam ich

sakura
8. mar 2014

Ludkovia neviete čo je toto za hmyz?? Je to cca 5 mm dlhé..

ivkadracova
15. apr 2014

Neviem ci to funguje dlhodobo lebo sme len zacali ale skuste: Tea-Tree aroma lampu pod nalezisko. Potom zakupit sa daju za 20-500 Eur podla narocnosti, Infraziraci alebo tie obcyajnejsie halogenove ziarice/ohrievace (bez fukania). Vykurte celu stenu kde sa to nachzdza aj na 1200W naraz, niekolko hodin vkuse. My dufam, ze ich to upali/zabije. larvy sa nevyliahnu. vlkhost zo steny sa strati a tym padom nebudu mat co zrat, vyhynu ... bude to asi dlhodobejsi proces. a je riziko ze sa vratia ked maju na to dobre podmienky. Moznoze ich iba zakonzervujeme, ktovie.

Taktiez sme nasli cloveka ktory nici cervotoce, vsi, plesne mikrovlnnou metodou. Toto sme este nevyskusali, asi takych ludi nebude vela, a ja osobne by som v takom byte v tom case ked sa to mikrovlnkuje nebola, aj vsetko vodovo-zalozene by som z bytu asi vyniesla co chcem este neskor pouzivat.

ivkadracova
15. apr 2014

@ivkadracova Pisala som k teme Vos Prachova/Papierova Staublasu, Pisivka, Psocoptera, Booklice http://www.skudci.com/pisivky

lili177
1. jún 2014

@ivkadracova tak ako ste dopadli, zlepsilo sa to?

ivkadracova
2. jún 2014

@lili177 Narodilo sa nam pred 3 tyzdnami dieta, a uz to nemame cas velmi riesit.
Moje pozorovanie ale je: zacinaju behat kade tade, viac ako pred tym. Boli skor v rohoch, kde boli tie najvlhkejsie miesta. Pripisujem to tomu ze ide teplo, steny schnu a oni maju stale menej co jest. Ked budeme mat cas a budeme pravidelne utierat prach vsade a samozrejme vysavat, tak oni prestanu mat co jest, a mozno ich potlacime do uzadia. Moja teoria je ze to musime stihnut do zimy. Neviem nakolko si vedia klast vajicka aj ked maju malo jedla.. Toto bude prvy rok co sme na SR, cize prvy pokus.

ivkadracova
2. jún 2014

@lili177 aj Vy to mate doma? Ako to riesis? Kde sa vyskytujuce a kolko? Zdielaj info, aj co Ti fungovalo, mozno to pomoze.

lili177
3. jún 2014

@ivkadracova prvy krat som ich videla min rok asi dva krat behat po stene pri kuchyni, myslela som ze zle vidim, no rok bol klud, nevedela som o co ide
teraz na jar to vsak prepuklo, urcite kvoli vode co sa drzi na oknach po spanku, su iba v tych izbach kde spime, musim ich poriadne vycistit, myslim ze to je ich jedlo, ta plesen, aj ked je jej minimum,byt mame suchy, po rekonstrukcii, vela teraz vetram, zapucim asi 10ks denne na kazdom okne, je ich menej, niekedy nevidim ani jednu
to ze som ich videla uz cca pred dvomi rokmi a az teraz som si uvedomila ze sa nieco deje znaci ze tu boli, ale rozmnozili sa vdaka zatvorenym dveram v noci a nevyutieranej vode
cize vetrat , susit , a upratovat, nevyhubim ich asi, ale clovek si zvykne na cokolovek,jeden dva mi nevadia ale ked ich vidim desat tak mi nie je jedno, a je otazne do akej miery by sa mohli az pomonozit,, cize ako pises, treba urcite zlikvidovat ich stravu, plesne, prach, vlhko

ivkadracova
3. jún 2014

@lili177 hej, je to na dlhe lakte..

uriva
11. aug 2014

Pridávam sa tiež - my sme ich mali pred dvomi rokmi a boli v múke. Múku som vyhodila a pokoj. Minulý rok sme mali rybičky, na jeseň robili v bytovke postrek a tento rok nič, našťastie, tusím jednu som našla. Aaale, zase sa objavili tie malé potvorky - podľa obrázka to bude tá voš hnusná papierová a vlhko máme a pleseň tiež statočne likvidujem - nemám okno v kuchyni, digestor je nanič a keď varím, mám tam šialene vlhko a ani vetranie nepomáha, takže už sa nečucujem.... Našla som ich v múke, ryži, čajoch...okrem korenín, ale vyhodila som aj tie. Linku som umyla, aj octom a nič nepomohlo. Najviac ich lákajú biele povrchy a drevo - lopár, škrabka. A najviac ich mám v poličke s bielymi šialkami 😠 Potraviny sú už dva týždne v dózach a už to aj vyzeralo, že ich je menej a menej, ale teraz teplo cez víkend a my sme boli preč, nechcite, čo som našla... "potešili" ste ma, že na nich nič nezaberá, my ideme s mužom vydrhnúť celú kuchyňu, vystriekať niečím na lezúci hmyz, kúpila som aj také pásky do skríň - sú síce na potravinové mole, ale aspoň čosi, možno sa nelepia nejaké. A presne sa rozmnožili až v lete. A skúsim aj to, čo píšete - striekať viackrát. My ideme dávať všetko - poháre, aj potraviny do vriec preč z izby a nechať to týždeň tak, prázdne police, aj striekať, tak uvidím. Ale je to des, dnes som našla štyri v izbe, takže si nerobím ilúzie, že nie sú v skrini s oblečením, ktorú máme v jednoizbákku na stene oproti kuchynskej linke. Milujem zimu, ale myslím, že sa jej tento rok už neviem dočkať... 😝

renatkas
11. aug 2014

ahojte baby, ta vos je asi roztoc, tu mate o tom popis... treba znizit vlhkost v byte ci dome a nonstop utierat prach.

Roztoč z domáceho prachu - Glycyphagus domesticus

Je drobný 0,3-0,7 mm belavej alebo ružovkastej farby. Pre ich vývoj a život má zásadný význam vlhkosť a teplota. Vyznačuje sa vysokou množivosťou a rýchlym vývinom. Oplodnená samička kladie na substrát priemerne 32 (za deň 1-3) oválnych belavých vajíčok veľkosti 0,1-0,16 mm. Vývoj jednej generácie trvá priemerne 33 dní. Ročne býva cca 7 generácii. Jedna generácia žije 6 týždňov. Živí sa obilím, múkou, sušenou zeleninou, krúpami a pod., v domácnostiach - prach, šupinky ľudskej kože a pod. Škodia na skladovaných potravinách. Potraviny poškodzujú požerom, zápachom a mŕtvymi telami. Prenášajú mikróby a plesne. Konzumácia takto kontaminovaných potravín vyvoláva u ľudí zažívacie ochorenia. Ich prítomnosť môže vyvolať alergické reakcie. V panelových domoch s ústredným vykurovaním sa takmer nevyskytuje, pretože k životu potrebuje 70-80% relatívnu vlhkosť vzduchu. Počas 48 hodín môže znášať extrémne teploty, najnižšie -12 °C, najvyššie 43 °C. Pohybuje sa veľmi rýchle, trhavo, kľukato, za 1 minutú prejde vzdialenosť 150 mm. Preferuje životne podmienky 80-100% relatívnej vlhkosti vzduchu a teplotu 25 oC.

zuzka222
13. aug 2014

aj mi ich mame;(+( pomooov

romco3
30. sep 2014

@miuska49 robia tie potvorky u vas dierky do malovky?? Lebo co sledujem u nas, tak sa objavuju dierky v malovke.