Voš papierová - Staublaus. Pozor na ne!

mechurik
8. okt 2009

http://www.schaedlingshotline.de/frameset.php?u...

máloktorá domácnosť si všimne, ale vyskytujú sa už na slovensku, v BA tiez pomerne často, a dokonca aj v novostavbách. malo ľudí ich pozná, sú veľmi maličké, priesvitné, niektoré lietajú niektoré lozia.
treba upovedomiť občanov, že spoôsobujú aj astmu, prosím poposielajte si to. keď sa pozriete doma, napr. na wc, lezú po zemi, sú veeeľmi maličké, a aj po stene, ale veľmi málo ich vidieť. sú pre človeka neškodné, ale nie je to príjemné, ak sa rozšíria cez panely a škáry domu do všetkých bytoviek. postreky sú iba na čas, potom sa znova objavu 🙂

lenka_l
23. dec 2014

@sakura ahoj, neviem ci si uz zistila, co to je, ale podla ma je to švehla. Tie su take strieborne, mozno priesvitne, rychlo sa pohybuju a vyliezaju v noci. My sa ich nevieme zbavit a uz su asi v celom byte, tak prave hladam, co na ne :-/ zatial som bezradna.....

sakura
23. dec 2014

@lenka_l
Ahoj uz som to nasla.. Ano svehla to je.. Je na to aj taky pripravok ale ze by nejako fungoval povedat nemozem😔

lenka_l
23. dec 2014

@sakura A aky pripravok, prosim ta? ja poznam len take domceky od biolitu, tam sa maju akoze nalepit.... ale teda ziadna slava....

sakura
23. dec 2014

@lenka_l
No tie mam a ozaj ziadna slava.. Este je taky sprej alebo prasok.. Rano ti to pozrem ako sa to vola...
A kde mas toho najviac?

lenka_l
24. dec 2014

No najviac asi kupelna (snazim sa aby nic nebolo na zemi, ale aj tak asi vylezaju z medzeriek a spar medzi dlazbou, dvere do sachty som oblepila paskou, takze odtial uz hadam nevyliezaju) a kuchyna, tam ich najdem aj v skrinke, kde mam muku koreniny a to mam vsetko v plastovych uzatvaracich nadobkach. Ale inak su v celom byte, v detskej izbe, v skrini, ak mam nieco odozene v papierovej krabici, tam ich najdem na 100%, minule so jednu prerastenu nasla v ozehlonom poskladanom pyzamku!! ☹ Po byte kvapkam levandulovy olej, zevraj ten im vadi, davam na vatovy tampon a do skrin, suflikov, kade tade, ale ani to velmi nepomaha. Ten domcek, co sme mali na WC, casom sa ich tam par nalepilo, ale aj tak ich viac stretavam po byte ako v tych domcekoch. Citala som ze zmiesat cukor a boraxom, ale to je jed aj pre deti, takze to som zatial neskusala.... no nestastna som z nich 😖

lenka_l
24. dec 2014

@sakura vy toho mate kde najviac? tiez vam to lozi aj inde ako po kupelni?

kajkat13
28. dec 2014

mne sa podarilo zachytit toho sviniara....☹ :-\ momentalne zijeme v dome a vytapame len polovicu domu a v tej zimnej sa neobjavuju.... je to dost neprijemne ked vecer pozerame film a lezie to po stene pri gauci... ja z priatelom z hmyzu mame fobiu a nevieme co s tym... je to velmi neprijemne ... ☹ fujky

adelleli
2. feb 2015

Ahojte, dúfam, že mi niekto odpíše, keďže je to starý príspevok......ale my sme doma našli nejaké larvy,alebo neviem čo to je..najprv vo vegete,,varím polievku po uvarení, niekedy až pri jedení si všimneme,že čo nám to pláva v polievke, potom v granku, opäť v granku...až so pozrela zo spodu a boli tam dierky, čiže od obkusania, zrejme od tých lariev, chrobákov.....stalo sa nám to už asi 5 krát...som zúfala, bojím sa variť, či opäť niečo nenájdem, je to strašné..keď vám niečo pláva v polievke,,oni v teple akoby napučneli pri varení...je to des..Prosím ak niekto viete o čo by mohlo ísť napíšte. Ďakujem krásne

romco3
25. jún 2015

@adelleli tychto potravinovych chrobacikov pripadne takych cervickov ci mole poznam, zvyknu sa nam objavovat v spajzi -hlavne muka, dalej niektore caje napr. kamilkovy, dalej vo vegete, bujonoch, v niektorych bylinkach, v susenom kopri (tam zvyknu sa objavovat take cervicky-larvy zistite to podla toho ze tvoria z toho suseneho kopru take zamotky), ale v Granku som sa s nimi este nestretol. A ano su schopne prehryzt aj papierovu krabicu, dokonca aj taky papierovo-plastovy obal. Treba to vsetko skontrolovat a vyhodit. Objavia sa casto aj pre zarukou, nielen po zaruke. Najlepsie je potraviny prelozit do sklenenych poharov.

flloweradella
31. okt 2015

Malicke blede chrobaciky ktore lozia po stenach a su takmer neviditelne, su pavos bledy, alebo sa im hovori aj pisivka bleda, Su neskodne, pozieraju plesne, horsie to je ak napadnu potraviny ako je napriklad muka. Vyhubit sa daju suchom a teplom, ale nie vzdy to pomaha, pomahaju aj odvlchcovace vzduchu a spreje na hmyz. Stavaju sa vsak odolnymi a treba naozaj postriekat celu plochu inak sa osetrenemu miestu vyhnu a ziju si dalej.

suchankg
3. máj 2016

ahojte prosim pomozte,uz som z tych potvor na nervy...............dakujem za akukolvek radu

seginiatko
27. sep 2016

@miuska49
@timietinka
@iwka6
@matka317
@aginkka a vsetci ostatni. Tiez hladam co to doma zrazu mame , zatepluju nam bytovku a zrazu plno havede. Dnes rano som to odfotila , mali ste to taketo ? Oni vyzeraju ako prach, spina , mensie ako zrnko piesku

matka317
27. sep 2016

@seginiatko nie je to dobre vidiet ale nic take som nemala este

seginiatko
27. sep 2016

@matka317 fotila som len narychlo mobilom . Poobede sme vsetko vypratali, polovicu veci vyhodili, vsetko som umyla dettolom, vysavali sme musky zovsadial , tuto haved tiez . Nakoniec som vsade striekala biolit , a ked sme sa po hodke a pol vratili, dost vela zdochnutych musiek sme nasli. Dokonca aj tie rybicky asi 6 .. takze snad ten biolit pomoze, este to zopakujem min 4 x .

matka317
28. sep 2016

Dones to ked tak v sacku do zahradkarstva a poradia ti

zuzicka90
9. okt 2016

Ahojte. Dnes sme prisli na to ako sa ich zbavit. Funguje infralampa a vysoka teplota. Nechat vyhriat lampu na 41+°C, pridrzat lamp blizko vosky - tak 3-4cm na nejake 2-3 minuty. Starsie pokapu rychlo, malicke su odolne. Vdaka za typ s lampou. S manzelom sme sa zhodli, ze fen by ich len rozfukal. Zajtra sa davame na misiu. Len pozor na oci, lebo svetlo z infralampy sa odraza od steny a je velmi silne na oci. Drzime vam palce 🙂

panelacikova
18. sep 2017

Vidím, že tu už diskusia utíchla, našla som ju cez googel, priznám sa, v živote som nemala toľko vošiek ako teraz. Mám prerobený byt, prerábka bola ukončená prakticky v 6/2017, celé leto horúco, byt horúci, obrovské okná smerujúce na juh. za celé leto som niečo takéto videla tak po jednom kuse, asi tak dokopy 5x. Nič viac. No teraz... V nedeľu nám začali kúriť a von lialo. Ja celá nadšená z teplých radiátorov som vyprala prádlo a zavesila na sušiak do kuchyne. No a dnes ráno (pondelok) som ich zabila hneď asi 10 na stene a za celé popoludnie zo ďalších 20. Myslíte si, že keď vzduch v kuchyni preschne, že je šanca, že vykapú? Lebo mám inak dosť suchý byt, až na to, že asi sa ešte mierne odparuje z múrov, na druhú stranu.... celé leto boli príšerné horúčavy a po týchto sviniach ani chýru ani slychu. Kde by sa podľa vás mohli najviac zdržiavať? V nábytku? V potravinách? Som z nich hotová. Najväčšia "sranda" je, že ich najviac nachádzam na stene pri stole, kde široko ďaleko nie je uzavretý priestor, ani plieseň, ani potraviny... proste celú plochu mám na očiach, skúmala som aj iné steny, tak najviac práve táto stena, v blízkosti ktorej nie je nič.....

emiliaaa
4. okt 2019

@mechurik prosím vás je toto pisilka alebo plostica v prvom stádiu

brunkova
12. nov 2019

@miuska49 ahoj. Síce je to už dávno, ale. Chcem sa ta opýtať ako si ich vydenzifikovala? Bývam v novostavbe a už 2 dni sledujem s manželom že nám lozia po stenách.

panelacikova
12. nov 2019

@brunkova ak smiem, odpoviem ti ja 😀 písala som tu pred dvomi rokmi... vošky trvali rok. necelý. čím ďalej, tým viac boli na ústupe. prvý rok to bola fakt katastrofa, ale doslova. liezli mi pomaly aj po vankúši na posteli.... teraz mám po prerábke prakticky 2,5 roka a ak vidím 1 vošku do týždňa, tak je veľa. "stavba" preschla, vyvetrala sa a tie mršky odišli niekam, kde majú opäť vlhko a zrejme čerstvé lepidlá 🙂 inak ich nešlo nejak vykynožiť, skúšala som aj biolit, smrad ako v opičinci, dva týždne pokoj a potom zas... takže skôr len trpezlivosť, veľa vetrať, hlavne v lete a predpokladám, že do roka-dvoch po nich nebude ani stopa 🙂

brunkova
12. nov 2019

@panelacikova jej, ďakujem. Ja som sa zľakla ci to nie sú plostice, tak toto radšej znesiem. Ďakujem za rady. Snáď zmiznú co najskôr. Sranda, ze biolit na ne neucinkuje. Skúšali sme dnes na nich strieka biolit a oni sa hýbali ďalej. 🤦🏻‍♂️

panelacikova
12. nov 2019

@brunkova inak, nikam mi neliezli, ani do jedla, ani do vlasov, oblečenia, v pohode... len po stenách. im asi chutilo to čerstvé lepidlo alebo neviem..

luthien1
24. júl 2020

Môžete mi poradiť čo to môže byť za chrobáka? Vidno ho cez deň na stenách a niekedy aj na zemi

biii7
9. júl 2021

@blata dobry, zbavili ste sa.ich nakoniec?

ivanaa346
7. sep 2021

@kamed Ahoj ,prosím ta zbavili ste sa tých pisiviek nakoniec. My to riešime teraz máme ich plný dom a tiež bývame v novostavbe .Prosím ako si to riešila a co pomohlo ? Ďakujem.

ivanaa346
7. sep 2021

@luthien1 Pisivka aj my ich teraz máme a plný dom .Prosí. co ti na ne pomohlo ako ste sa ich zbavili ?

brunkova
8. sep 2021

@ivanaa346 ahoj. Odpoviem ti ja. Tiež som sa pýtala dávnejšie čo to je a ako sa toho zbaviť. Mali sme ich všade. Stavba preschla a akosi sa nám postracali. Ešte sem tam vidím jednu, ale už to neriešim. Dôkladne a často som vysavala to je všetko čo som pre to spravila.