Vrodený temperament a jeho zosúladenie dieťatka s rodičmi. Čo si o tom myslíte vy?

lucinkaaa
28. apr 2008

Toto ma zaujalo na nete...

Vrodený temperament
Temperament novorodenca môžeme spozorovať hneď po narodení pozorovaním jeho čŕt, alebo reakcii, ktorými sa prejavuje. Tieto črty môžeme spozorovať vo forme, akou dieťa reaguje na stimuláciu - napríklad, každé dieťa má iný stupeň aktivity, schopnosti prispôsobiť sa novým veciam, stupeň reakcie na nové podnety a pod. Niektoré deti sa pri nových neznámych podnetoch správajú nervózne a nepokojne, ba až odmietavo, iné sú pokojné, ďalšie sa pre novú vec dokážu nadchnúť. Stupeň temperamentu ovplyvňuje aj to, ako dieťatko pristupuje k neznámym poznatkom a novým skúsenostiam. Takýmto spôsobom môže byť pre jedno dieťa svet ohromne vzrušujúci, plný skvelých zážitkov a zaujímavostí, zatiaľ čo druhé dieťa môže vnímať svet ako plný nástrah a nebezpečenstva.

Spôsob, ako zosúladiť temperament rodiča a dieťaťa
Rodič v mnohých smeroch ovplyvňuje temperament svojho dieťaťa, avšak tento vzťah je vzájomný. Pre rodiča je ľahšie pochopiť signály dieťaťa, ktoré je pokojné a ľahko sa prispôsobujúce novému prostrediu. Zatiaľ čo rodič nepokojného dieťaťa, ktoré rozzúrene reaguje na všetko okolo, ťažšie porozumie jeho signálom,. Vzťah vzájomnosti možno na tomto príklade vysvetliť tak, že rodič pokojného dieťaťa je tiež kľudný, a s radosťou sa venuje výchove svojho dieťaťa, zatiaľ čo rodič nepokojného dieťaťa môže byť nervózny, frustrovaný a emocionálne zničený. Toto môže tiež vplývať na kvalitu starostlivosti venovanej dieťaťu.

Ak bude rodič nepokojného bábätka reagovať nervózne a zúrivo, bude tento pocit prenášať aj na dieťa a tým sa detská rozhnevanosť ešte zvýši. Ak však bude rodič k dieťaťu pristupovať aj napriek jeho vrtochom pokojne, dieťatko sa naučí postupne ovládať svoje emócie a utlmí tak svoje stavy hnevu.

Nakoniec, čím väčší je súlad medzi temperamentom dieťaťa a rodiča, tým sú lepšie šance na úspech v citovej výchove a zároveň uspokojenie potrieb bábätka.

Čo si o tom myslite vy?

junovka
28. apr 2008

neviem, ale u nas je to asi tak, ze ja som vybusny tip, manzel flegmatik, Timeika je kludas a Nely sa javi opak Timeiky.Cas ukaze 😉

dididi30
28. apr 2008

teda ja som nervak a muz vegetak, dcera je po nom, ale aj nieco ma zo mna 😀
ale poznam aj pripady kedy su rodicia ako aniely a deti maju ako certov, takze je to vselijake....

blumka
28. apr 2008

ja teraz citam knihy od Tracy Hogg Baby whisperer a tiez tam pise o roznych typoch deti a ako by sa k nim mali rodicia spravat. Ono je to v podstate logicke, uz len ked si vezmete taku zavinovacku. Moja mala sa v nej perfektne ukudni, inak ako v nej (zaborena nosom) nevie spat a su deti, ktore uz od malicka urobia vsetko preto aby sa z nej vykopali, su proste temperamentnejsie.

dididi30
28. apr 2008

blum, moja malinka bola tiez rada v zavinovacke a este musela mat vankuse nalepene na licach, to aj teraz lubi ale po case sa zacala vykopavat a odkopava sa do teraz, proste mix z maminky a ocina 🙂

blumka
28. apr 2008

moji rodicia tvrdia ze Terezka je velmi podobna mojmu bratovi, ked bol maly...taky maly nervacik 😉. Lenze moj brat vyrastol a je z neho fegma na pohladanie...a ja na rozdiel od neho som bola tzv. "angel baby" co o mne ani nevedeli a teraz som trosku nervak 😀 Takze vyberte si 😀

dididi30
28. apr 2008

moj muz bol zly ako cert do 2 rokov, teraz je flegmatik jeho segra bola ako anielik a teraz je ako cert..je to zahada, alebo co? 😀

lucinkaaa
autor
28. apr 2008

lebo nase dieta teda neni ani po mame ani po ocinovi - teda nasi rodicia hovoria ze my sme ani jeden taki neboli a mala je certidlo 😕 🙂

mata79
28. apr 2008

Suhlasim s clankom. Je to tak. My mozme vela veci zmenit a ovplyvnit.
Aj ked je velmi tazke zostat pokojny,ked sa dieta hadze a je nervozne. Mojou nervozitou mu urcite nopomozem.

duskaf
28. apr 2008

Obaja naši chlapci sú celkom kľuďasi, ale naša malá je teda riadne temperamentná, čo sa mne veľmi páči, neviem, po kom to zdedila, lebo vraj aj ja aj manžel sme boli takí, že kde nás položili, tam sme sa hrali. Mne sa páči aká je Veronka, milujem pozorovať jej reakcie a to ako dennodenne spoznáva svet.

dygab
28. apr 2008

Naprosto s tímto souhlasím a nejen jako "odborník", ale po našich zkušenostech i jako maminka. Máme velice temperamentní holčičku a perfektně reaguje na naše chování. Pokud jí potřebuji zklidnit, potom musím být trpělivá a naprosto klidná, jinak nevnímá nic - ani projevy lásky. Ale pokud je čas na hraní a podněty, potom necháváme temperamentu volny průběh, protože jinak náš papiňák neusne.

blumka
28. apr 2008

no ja som naprikad teraz uspavala mojho nervacika..a skoro som prisla o nervy aj ja...ale keby som sa znervoznila verim tomu ze ju neuspim, takze som musela byt kludna aby sa skludnila aj ona a pekne zaspinkala...

kalo
29. apr 2008

My s manželem jsme oba hodně klidní.../můj muž až extrémně 🙂/ a naše malá je taky (pro okolí až neuvěřitelně) klidné a pozorné dítě. Má klidnou povahu, někdy za celý den ani nezapláče, nevzteká se. Za to je temperamentní v pohybu...Je to hrozná "mrskalka"..ale to souvisí asi také s tím, že ještě neleze...ráda by, ale nejde jí to..Pak tu energii dá víc i do pohybu

livia76
29. apr 2008

🙂 s článkom súhlasím 😉 naša Lesinka je pohoďáčka,-to sme aj my s manželom,no keď treba,vie sa aj rozčertiť a byť tvrdohlavá- veď kto z nás nieje, keď sa mu niečo nepáči-no nie. Moja mamina hovorí, že aj ja som bola dobré dieťa, a svokrovci hovoria,že aj manžel 😅 .Keď má malá ,,zlý" deň-trošku jej ,,stavy" ignorujeme -to na ňu platí-vie že nič nedosiahne. keď to porovnávam s mojou 3 ročnou neterkou, -tá má rodičov sakra - temperamentných 😀 musím uznať,že ako sa správame k deťom-také sú. Neterka je taká živá a hlučná,že naša malá sa jej bojí, aj keď len ,,normálne" rozpráva-taká rázna je aj jej mamina-a nám závidí,aké máme dobré dieťa 😉 Hold-každý sme nejaký-každý sme svojský-veď o tom je tá krásna rozmanitosť života 😵

sakura77
29. apr 2008

teda,tak na mojho experta nic neplati,ani v dobrom,ani v zlom,vie sa teda riadne jedovat,teraz uz vselico skusa a tie nervicky keby ste videli ked sa mu to nedari 😀 on ma taku povahu,ako nikto v rodine,tak ja fakt neviem,kde sa to u nas zobralo? 😉 a to som cele tehotenstvo bola v klude,vegetila som a toto mi bocian priniesol,mam vecer dost,som total odpisana.

ale aj tak ho lubim najviac na svete 🙂

evi3
29. apr 2008

Temperament sa na dietati pozna velmi skoro, ta nasa je taky mix nas oboch a uz ma vystizne oznacenie "stihacka" 😀

lucinkaaa
autor
29. apr 2008

sakura u nas to je tiez tak - tehotenstvo totalne super, veget, pohodicka a mala je tiez ktovie po kom. muz si to uz chcel vybavit s tym bocianom co ma na starosti tento rajon 😀 😀 😀 ale hold genetika...

raz som citala niekde taky pripad, ze biely muz a biela zena a narodilo sa im cierne babo a muz hned podozrievacka, ze jasne ze ho podviedla, no a ona sa nedala a tvrdila ze to je jeho, tak sli na testy DNA a vyslo ze je to jeho, no a nakoniec sa odhalilo ze to jeho predok davny bol cierny 😅 😕