VŠ zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Študujete tu diaľkovo?

anitka
3. mar 2008

Ahojte
chcem sa spytat chodi niekto z vas dialkovo na tuto VS?
Ja by som mala zaujem, len mam par otazok co sa tyka tej skoly.
Ak ano napiste mi prosim.
Dakujem.

yogino
18. jún 2012

@elize a kedy Vám dal výsledky?pretože my sme to odovzdali mailom 19.5 a doteraz nič ja mám len 3 body zo 6 takže zrejme my to nedá ale ja to neviem nie som ITčkar

jazminn
19. jún 2012

otázky pre tých, čo ste absolvovali skúšku teoria SP: preboha, ako ste sa to naučili, ja to nezvládam...to je strašné, neviem, či je to tým, že je to posledná...ale je to učenie podľa tých vypracovaných otázok strašné!!!

bluekiwi
19. jún 2012

ahojte. tento rok nikto nestatnicuje? 🙂 podelte sa o skusenost a zlozenie komisii 😀 Vdaka

dandy263
19. jún 2012

Máme písomku z Etiky s Doc. Bočákovou- poskytne niekto informáciu, aké dáva otázky? 1. roč. Ex.ňňĎakujem za každé info🙂

elize
19. jún 2012

@yogino my sme cakali na vysledky dva mesiace a niektori aj dlhsie. Dal to naozaj vsetkym, aj tym co mali len polovicu.

elize
19. jún 2012

@jazminn ja som sa ucila len otazky, ktore zvykne davat na skuskach. On ich opakuje. A hlavne pis vlastnymi slovami. Ja som sa ucila len jeden den pred skuskou a bez tahaku mam za C. Ono to vyzera strasne, ale ma to hlavu aj patu. Ak si bola na prednaske, precitaj si to, co diktoval. V podstate sa to vsetko toci o tom, ci SP je veda alebo nie a ako sa vyvijala. Take "tazsie" rozpravky. Drzim palce 😉

jazminn
20. jún 2012

@elize ale mi to máme s dr. Bujdovou a tá nám dala asi 25 otázok a to vypracovanie, ktoré tu koluje je veľmi také vedecké...

yogino
20. jún 2012

@jazminn mňa by len zaujímalo kde zobrala tie otázky ved možno 5 otázok z 20 sa týkaju teórie SP. a druhá vec naozaj bude na skúške ona? Pretože na prednáške povedala,že aj Oláh

sofokleska
20. jún 2012

@dandy263 my sme na etike pisali esej 😉

paka
20. jún 2012

@bluekiwi
Ja som statnicovala vcera u Schavela, vsetci presli. Komisia bola uzasna. Ale ved on je aj uzasny clovek a profesional. Takze ja som bola velmi spokojna.

jazminn
20. jún 2012

@yogino nie u nás bude ona...

jazminn
20. jún 2012

@paka gratulujem...mňa to čaká na budúci rok...

bluekiwi
20. jún 2012

@paka gratulujem & dakujem za info, mna to caka v piatok.
ako rychlo vam to ubiehalo? kedy ste skoncili?
v tom teple to muselo byt dost narocne

gabriela100
20. jún 2012

@henuska7 ahoj, ak Ti niekto poslal otázku č. 19, mohla by si mi ju poslať, prosím? Diky moc.

kika1212
21. jún 2012

prosim o zaslanie otazok od doc. Olaha, ak mate mozu byt aj vypracovane. Dakujem email. kristinkaz@zoznam.sk

yogino
21. jún 2012

@elize to si ma teda potešila a to Vám otázky nadiktovala alebo mala už dopredu vytlačené?

yogino
21. jún 2012

@elize a navyše mi nemáme na skúške Olaha ale nejakú Bujdovú

laura123456
22. jún 2012

@paka no neviem, ci je Schavel taky uzasny..pocula som na neho rozne nazory.

osabela
22. jún 2012

Tak dnes konečne mám za sebou Metódy s komunitou teraz už len čakať ako to dopadlo. a 2.7 ma ešte čaká Teória SP a som v piatom ročníku. super

jazminn
22. jún 2012

@yogino aj my Bujdovu, v pondelok mám skúšku...

osabela
22. jún 2012

@jazminn Držím palce.

paka
22. jún 2012

@laura123456
Hovorim z vlastnej skusenosti, ja som ho mala na dvoch skuskach na prevencii a patologii, fakt na neho nemozem povedat nic zle, na kazdu skusku som sa ucila a myslim, ze bol vzdy spravodlivy. A statnice s nim boli podla mna tiez spravodlive a pri vyhodnoteni ked hovoril svoj nazor, kazdy s nim suhlasil, aj ten komu to nevyslo uplne podla jeho predstav, uznali, ze to bolo naozaj tak, ako to videla komisia.....
Ja naozaj nemozem povedat nic zle.

paka
22. jún 2012

@bluekiwi
Prepac, ze pisem uz asi neskoro. Takze, ak to dopadlo dobre, tak gratulujem. My sme koncili o 13.30, takze pomerne rychlo.

riana36
23. jún 2012

Ahojte,
prosím nevie niekto, aké otázky dáva p. Oláh pri skúške Teória SP?
Ďakujem, pekný večer.

gabriela100
23. jún 2012

prosím Vás, ak máte vypracovanú otázku na bc štátnice zo soc. zabezpečenia č. 19 Ekonomické aspeky SP a soc. politiky. Ekonomické teórie a SP, ozvite sa prosím. Díky moc.

kika1212
23. jún 2012

Ahojte, prosím nemá niekto poznámky z prednášky s doc. Oláhom?

jajalinka
24. jún 2012

Ahojte !
Chcem reagovať na margo prof. Schavela 🙂 musím súhlasiť, že je to veľmi zlatý človek, profesionál a je veľmi ľudský. Mala som ho v štátnicovej komisii a z našej skupiny /18 ľudí/ urobili všetci. Neviem aký býva na skúškach počas akademického roka, ale mať ho na štátnice je úplne skvelé. Samozrejme známky nedáva zadarmo, ale vytiahol z každého niečo. Moje celkové hodnotenie A, takže z mojej strany absolútna spokojnosť. Bodaj by na Vš bolo viacej takých ľudí ako je profesor Schavel. Ja práve niektorým vyučujúcim a ich "sociálnemu" prístupu už v mgr. štúdiu na Alžbete nepokračujem 😢

jajalinka
24. jún 2012

@gabriela100
19 SZ
 začalo Xenofónom, Platónom a Aristotelom – cieľ bohatá, hospodársky vyspelá krajina. Hlavný zdroj – zahraničný obchod, zabezpečoval prílev drahých kovov do krajiny.
 merkantelizmus – záujem o praktické otázky hospodárskeho života, rozmach obchodu na peniazoch a drahých kovoch, zásahy štátu na podporu manufaktúrnej výroby určenej na vývoz.
 v Anglicku – Thomas Mun, vo Francúzku J.B.Collbert, v Rakúsko-Uhorsku Mária Terézia a syn Jozef II.
Charakteristika klasickej ekonómie, predstavitelia
 má 200 ročnú tradíciu, je spojená so vznikom kapitálového tovarového hospodárstva
 Wiliam Petty – zdroj bohatstva vo výrobe, vytvoril teóriu pracovnej hodnoty (cena, mzda, renta, úrok) .Podporoval rozvoj výroby a chápal súvislosti medi peniazmi a výmenou tovaru.
 Adam Smith – hlásateľ hospodárskej slobody (liberalizmu), zdroj bohatstva práca, autor diela Pojednanie o pôvode a podstate bohatstva národov, hodnotu určuje mzda, zisk a renta. Významné je S. učenie o hodnote. Hodnota určuje množstvo práce vynaloženej na výrubu tovaru, resp. 3 základné dôchodky spoločnosti – mzda, zisk, renta
 David Ricardo – dielo Zásady politickej ekonómie a zdaňovania, vytvoril teóriu komparatívnych výhod. Školou mu bol praktický život na burze.
 Jean Batiste Say – na výrobe tovarov sa podieľajú 3 výrobné faktory práca, pôda, kapitál – patrí za ne odmena. Sayov zákon trhov – ponuka automaticky vytvára dopyt. Rozsah trhu je úmerný rozsahu výroby.
 Thomas Robert Malthus – populačná teória (obyvateľstvo rastie geomet. radom, existenčné prostriedky aritmet. radom. Tento rozdiel možno zmierniť dvojakými prekážkami: - preventívnymi – pohlavná zdržanlivosť, zákaz sobášov nemajetných a pozitívne prekážky – bieda, epidémia, vojny, choroby.
Keynesovská makroekonomická teória
 John Maynard Keynes – nevyhnutnosť štátnych zásahov do trhovej ekonomiky
 teória vznikla v období „Veľkej depresie“, poklesu výroby, vysokej nezamestnanosti
 dielo Všeobecná teória zamestnanosti, úroku a peňazí (1936)
 úroveň nezávisí od výrobných možností ekonomiky, ale od kúpyschopného dopytu
 zásahy štátu – rozvoj investičnej činnosti – rast výroby zamestnanosti aj dôchodkov
 štát to dosiahne rozpočtovým regulovaním ekonomiky a peňažným a úverovým regulovaním
Úlohou štátu podľa J.M.K. je zabezpečiť rast efektívneho dopytu a tým aj rast dôchodkov a zamestnanosti.
EKONOMICKÉ MYSLENIE DRUHEJ POLOVICE 20.STOR.
 do popredia neokonzervatívne koncepcie slobodného trhu:
 monetazizmus – nie štátne zásahy, podstata peniaze a rovnováha na peňažnom trhu, predstaviteľ Milton Friedman . Hlavná príčina problémov trh. Ekon. – štátne zásahy do ekonomiky.
 teória racionálnych očakávaní – predstavitelia E.Lucas a J.Barro podstata podnikatelia a spotrebitelia sa správajú racionálne, zdroj – informácie. Reakcie hospodárskych subjektov na tie isté opatrenia vlády nie sú vždy rovnaké.
teória ekonómie ponuky – bohatstvo jednotlivca aj štátu je z výroby na podnikateľskej iniciatíve, predstaviteľ A. Laffer. Usiluje sa vyriešiť problém, ako vyrábať viac efektívnejšie a racionálnejšie. Riešenie vidí v podnecovaní iniciatívy, aktivity, tvorivosti a štát musí vytvoriť podmienky/ daňovú reformu a zníženie daní,/
TRH A TRHOVÝ MECHANIZMUS
 je „alfou a omegou“ ekonomickej teórie
 črty sformuloval v 18. stor. A. Smith – prirodzená povaha človeka – Smithova neviditeľná ruka
 liberalizmus – sloboda vlastníctva, dokonalá konkurencia a voľná tvorba cien
 ďalší predstavitelia – Ricardo, Say, Malthus, Mill a neoklasici Menger, Jevons, Clark a i.
Podľa S. trhový systém funguje tým dokonalejšie, čím slobodnejšie môžu jednotlivci sledovať svoje vlastné ekonomické záujmy. Tým sa vytvára konkurencia medzi jednotlivcami a nastáva slobodná hra trhových síl. Trhová ekonomika v predstave A. S. je ekonomickou slobodou ľudí kde existuje sloboda vlastníctva, dokonalá konkurencia a voľná tvorba cien.

yogino
24. jún 2012

baby prosím Vás nemá niekto materiál na predmet Mediácia v sociálnej práci?Diki

jajalinka
24. jún 2012

@yogino
7. 2. Mediácia
„Mediácia - sprostredkovanie. Je to spôsob komunikácie, keď do nej vstupuje tretia strana, osoba, ktorá je výraznejšie zaangažovaná jednak na riadení formálnych procedurálnych otázok a tiež na riešení obsahových aspektov problému. Pôsobí ako „katalyzátor“ vo vzťahu k dvom stranám.“ (Strieženec, 1996, s. 112)
„Mediácia je alternatívna metóda na riešenie sporov, ktorá pomáha znižovať prekážky v komunikácii a podporuje sociálne zbližovanie ľudí.“ (Šišková, Stohrová, In.: Matoušek, 2004, s. 135)
Každý človek má iné predstavy o živote, iné očakávania, skúsenosti, hodnoty, iné spôsoby riešenia konfliktov. Konflikty sú neoddeliteľnou súčasťou života človeka. Nie sú len deštruktívnym procesom, ale prispievajú aj k prehodnocovaniu vzťahov, k pozitívnym zmenám. Práve mediácia sa má snažiť riešiť tieto konflikty konštruktívne.
Šišková, Stohrová (In: Matoušek, 2004) uvádzajú nasledovné spôsoby, pomocou ktorých mediácia rieši konflikty konštruktívne:
Vedie ľudí od negatívnych zážitkov, ktoré konflikt vyvolali, k pozitívnemu správaniu, pomáha ľuďom vzájomne si porozumieť a rešpektovať záujmy a motívy druhej strany. Pracuje s emóciami, ktoré k životu a konfliktu patria, a to tak, že podporuje ich identifikáciu a trvá na ich slovnom vyjadrení. Takto môžu emócie ustúpiť do úzadia a môže sa obnoviť racionálne uvažovanie a konanie. Pomáha rozhodovať samostatne o živote a riešení vlastných problémov. Kladie dôraz na budúcnosť, minulosť je dôležitá na pochopenie potrieb, záujmov, schopností a reakcií. Konflikty z minulosti sa nemajú opakovať, a preto sa budujú spoločne pravidlá nového spolužitia. Dohoda je záväzná, ale nie konečná, flexibilne ju treba dopĺňať
Mediácia je neformálny proces riešenia konfliktov, pri ktorom mediátor ako nezávislá a nezaujatá osoba pomáha stranám identifikovať ich záujmy a podporuje ich v hľadaní spoločných praktických a reálnych riešení, ktoré by uspokojili obe strany. Mediácia motivuje ľudí učiť sa meniť svoje postoje a chovania. Pomáha riešiť problémy novými spôsobmi, vyjadrovať svoje pocity a zamerať ich pozitívnym smerom.
Rozoznávame 5 druhov riešenia konfliktov:
1) Prispôsobenie sa: jeden z dvojice (väčšinou ten slabší) sa dobrovoľne vzdá svojich potrieb.
2) Presadenie sa: jednému z dvojice ide o presadenie vlastných názorov a cieľov, je neústupný, presadzuje sa autoritatívne (má viac peňazí, moci a väčší vplyv).
3) Únik: nastáva, keď o probléme nediskutujeme, odložíme ho, neudržíme dobrý vzťah s druhou stranou, a problém sa často vracia späť.
4) Kompromis: obe strany niečo získajú, ale v niečom ustúpia, a do istej miery si takto zachovajú dobré vzťahy; často sa tento spôsob riešenia konfliktu mylne považuje za najlepšie možné riešenie.
5) Dohoda: je založená na naplnení záujmov, cieľov a potrieb všetkých zúčastnených strán a aj tých, ktorí sú na nich závislí. Umožňuje zachovať dobré vzťahy všetkých účastníkov v prítomnosti i v budúcnosti.
Cieľom mediácie je praktické uskutočnenie dohody, ktorá obsahuje konkrétne riešenia, rozdelenie úloh a sankcie za ich nedodržanie. Dohoda má písomnú podobu a podpíšu ju obe strany i mediátor. Týmto nadobúda charakter právnej zmluvy.
Výhodou mediácie je, že je menej nákladná ako súdny proces, strany môžu rýchlejšie nadviazať priamy kontakt a vytvárať riešenia, ktoré vyhovujú obom stranám.

7. 2. 1. Zásady mediácie
Mediátor by mal pristupovať k obom stranám NEZAUJATO, bez predsudkov. Ak to nedokáže, mal by sa prípadu vzdať.
Mediátor má zabezpečiť, aby sa obe strany rovnakou mierou podieľali na riešení konfliktu a mali tak VYVÁŽENÚ možnosť vyjadriť sa k celému jednaniu.
Mediátor je NEUTRÁLNY, t. j. nepresadzuje vlastné názory a riešenia, ale rešpektuje názory a návrhy zúčastnených strán.
Mediátor má byť NEZÁVISLÝ, so žiadnou zo strán nemá byť v príbuzenskom, psychickom, finančnom vzťahu.
Mediátor NEMÁ BYŤ DOMINANTNÝ, povýšenecký.

Úlohy mediátora
Mediátor vysvetlí účastníkom fázy a postupy mediácie, svoju úlohu, navrhne presné pravidlá, ktoré budú všetci účastníci procesu dodržiavať
Mediátor vytvára atmosféru dôvery, v ktorej sa majú obe strany pri výmene informácií vzájomne počúvať a rešpektovať
Mediátor aktívne strany počúva, zisťuje ich záujmy a potreby, všíma si tiež emócie a neverbálne prejavy klientov. Zhromažďuje informácie a vytvára priestor pre racionálne riešenia
Mediátor skúma pohľad oboch strán na spor, pomáha im pochopiť ho, analyzuje informácie a sprostredkúva stranám informácie potrebné na dosiahnutie dohody
Mediátor podporuje strany pri hľadaní všetkých možných riešení problému, zvažuje jednotlivé návrhy a pomáha vytvoriť spoločnú dohodu. Je zodpovedný za kvalitu mediačnej dohody, ale nie za výsledok, na ktorom sa obe strany dohodli.

Mediátor by sa mal vyvarovať niektorých z nasledujúcich postupov:
• radiť stranám,
• hodnotiť ich názory a skutky, t. j. moralizovať,
• psychoanalyzovať, t. z. rozoberať nevedomé motívy účastníkov,
• správať sa dominantne,
• presadzovať výklad jednej strany,
• robiť krížový výsluch,
• nechať jednu zo strán, aby situáciu riadila,
• presadzovať vlastné hodnoty a riešenia,
• nútiť niekoho, aby povedal niečo, čo si nemyslí,
• vnútorne stáť na strane obetí.

Fázy mediácie
Šišková, Stohrová (In.: Matoušek 2004) uvádzajú nasledovné fázy:
Nultá fáza – Príprava:
Cieľ:
• získať klientov pre mediáciu,
• overiť si, či chcú svoj konflikt riešiť,
• podať všetky potrebné informácie (čo je to mediácia, jej zásady, princípy, výhody), ktoré strany potrebujú, aby mediačný proces podstúpili alebo ho odmietli,
• dohodnúť termín a miesto spoločného stretnutia,
• zaznamenať si kontakty na obe strany, poskytnúť kontakt na mediátora,

Prvá fáza – Otvorenie:
Cieľ:
• vzájomne sa privítať a predstaviť,
• vysvetliť postup a úlohy mediátora,
• stanoviť základné pravidlá a
• navodiť pozitívnu atmosféru.

Druhá fáza – Vypočutie si strán:
Cieľ:
• aktívne počúvať účastníkov,
• dať priestor obom stranám,
• zhromaždiť informácie,
• vyjadriť sa, v čom spočíva jadro problému,
• dohodnúť sa na riešení.

Tretia fáza – Strany sa počúvajú navzájom:
Cieľ:
• strany sa snažia dívať na problém očami toho druhého, nechať priestor druhému na vyjadrenie,
• potvrdiť, v ktorých bodoch sa zúčastnené strany vzájomne chápu,
• pochváliť prítomných za snahu riešiť konflikt.

Štvrtá fáza – Hľadanie riešení:
Cieľ:
• pomôcť nájsť riešenia vyhovujúce obom stranám.

Piata fáza – Dosiahnutie dohody:
Cieľ:
• strany predložia revidované návrhy riešení a zhrnú, na čom sa dohodli,
• mediátor pomôže stranám na základe predbežných dohôd vytvoriť vzájomne prijateľné riešenie.

Šiesta fáza – Spísanie dohody:
Cieľ:
• spísať dohodu, ktorá je vyvážená, reálna, konkrétna, časovo vymedzená, dosiahnuteľná, jasná a jednoznačná, zrozumiteľná, čitateľná,
• dohoda má obsahovať aj alternatívne riešenia, tzv. poistky (čo sa stane, ak...) a musí byť podpísaná oboma stranami i mediátorom.

Otázky a úlohy
1) Čo rozumiete pod pojmom mediácia?
2) Vysvetlite význam mediácie.
3) Kto je to mediátor?
4) Vymenujte a charakterizujte fázy mediácie