Všeobecné verzus bilingválne gymnázium

kenny72
13. sep 2021

Dobrý deň,
Chcela by som ísť na medicínu po gymnáziu ale neviem sa rozhodnúť či skôr ísť na všeobecne gymnázium alebo bilingválne preto by som sa chcela spýtať či náhodou nemá niekto niake skúsenosti alebo názor a výhody/nevýhody. Vopred ďakujem.

vulka
13. sep 2021

Načo bilingva? To chceš ísť na medicínu do Londýna? V dnešnej dobe už majú deti angličtinu na takej vysokej úrovni(ak makajú), že je to zbytočné. A skôr sa Ti asi zíde poriadna biológia, chémia,...

makova333
13. sep 2021

@kenny72 bilingval jednoznacne, ale len v pripade, ze si jazykovo nadana, inak sa tam budes trapit. A zvolila by som iny jazyk ako AJ, tu sa naucis aj tak. Na gymku je zvycajne biologia na dobrej urovni a na bilingvali ju budes mat este aj v jazyku, ktory sa ucis. A navyse, edinu si mozes este 100x rozmysliet, tak radsej dobre gymko bilingvalne.

liz_lemon
13. sep 2021

chceš ísť na gymnázium, a napíšeš niake?

raja95
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lady083
13. sep 2021

Kludne mozes ist z bilingvalu na LF. Moje dieta tak islo do Prahy a v pohode. A tiez znama zo spanielskeho bilngvalu skoncila v BA LF. Vediet dobre jazyk je vzdy vyhoda.

missviolet
13. sep 2021

@vulka preco ti hned napadla anglictina? Je kopa inojazycnych gymnazii, spanielske, francuzske, nemecke.... ak je autorka jazykovo nadana a chce sa naucit dalsi svetovy jazyk, isto sa da z bilingvalneho ist potom aj na medicinu. Len si bude musiet dostudovat kusok chemiu ci fyziku, ale aj to bude zalezat od toho-konkretneho gymnazia. Mozno inde je to inak, na spanielskom v NR bola slaba chemia, silna biologia.

vulka
13. sep 2021

@missviolet A prečo nie angličtina? Pýtaš sa na názor.

eriksonka1234
15. sep 2021

@liz_lemon aj mne to zarezonovalo hneď 🤷‍♀️

kenny72
autor
19. sep 2021

@liz_lemon chcela by som ísť buď na španielske alebo anglické

esmera50
25. sep 2021

@vulka presne tak, myslím si to isté, ak niekto chce robťi medinu tu, stačí obyčajný gympel, anglinu má už každý...popirpade si dorobiť štátnicu, kolkí vyjdú z bilingválnych a v žviote ten jazyk už neuplatnia, ani si neurobia štátnicu, je im na nič

missviolet
26. sep 2021

@esmera50 studium na bilingvalnom gymnaziu ukoncujes statnicou, nielen maturitou. Takze ak skolu skoncia, statnicu maju - vseobecnu alebo odbornu, podla toho, ako si zvolili. Druha vec, ze sa moze studovat aj iny jazyk ako AJ - a napriklad na VS ist do zahranicia. Moja spoluziaci sa velmi dobre uplatnili so spanielcinou. Jedna sla napriklad studovat veterinu do Spanielska, ine ekonomiu... kazdy sa nasiel svoje. Na Slovensku sa zas aj plat odvija od poctu jazykov, co ovladas - zas pravda ak nepracujes uplne od veci, kde jazyk absolut netreba, napr v butiku. Jasne, jazyk sa vie naucit aj inymi sposobmi nez v skole, ale aby to bolo od zakladov na plynulu uroven, to vsetko popri studiu napr vseobecneho gymnazia + pripravy na prijimacky na medinu... no, povedala by som, ze to chce od teenagera velke odhodlanie a velmi dobry time management. Samozrejme, mozne to je.

lady083
26. sep 2021

@missviolet ja mam v rodine 5 ludi, co ukoncili bilingvalne gymple nedavno ale statnicu nema nikto. moje druhe dieta konci tento rok a tiez bez statnice. to je jedine, ze si ju urobis mimo skoly.

missviolet
26. sep 2021

@lady083 tak potom mam privilegovanu skolu. Ja osobne mam spanielske bilingvalne, vsetci sme koncili so statnicou, bud vseobecnou alebo odbornou. Nebol jediny clovek co ju nemal. Specialne nam prisla odborna komisia zo Spanielska na preskusanie. To bolo v roku 2012. Zmenilo sa to? Alebo to mali cely cas len niektore bilingvalne? Som v soku...

esmera50
27. sep 2021

@missviolet nie vždy sa robia štátnice v rámci školy, to viem tiež, neiktorí ich majú a iní nie, urobia si ich potom,a k chcú, mám kamošku čo ani nechce štátnicu

esmera50
27. sep 2021

@missviolet no ja kedže som nemohla chodiť na bilingválne, tak chcem štátnicu zo španielčiny alebo si urobiť jazyk s niečím ešte, počula som, že ak tu na Slovensku vyštudujem španielčinu a psychológiu učiteľstvo, tak si potom môžem dorobiť zo psycholy nejakú skúšku a robiť školskú psychologičku, len ešte nemám peniaze, aby som tam šla tak uvidím...

esmera50
27. sep 2021

@kenny72 doporučujem španielske, anglinu má každý už :D

ibrunova
27. sep 2021

@missviolet moja dcéra končila vlani bilingválne, ale štátnicu nemá, má maturitu na C1. Ak by chcela štátnicu, musí sa na ňu prihlásiť, nie je to automatické.

esmera50
27. sep 2021

@ibrunova áno, to nie je automatické, pznám takých, čo si štátnicu ani urobiť neišli alebo si ju urobili neskôr...

lady083
27. sep 2021

@ibrunova ano tak to aj ja viem.

missviolet
27. sep 2021

@ibrunova dobre vediet, na mojom gympli ju clovek automaticky musel robit, akurat sme si mohli vybrat medzi vseobecnou alebo odbornou. Ale ist sme museli vsetci. Vobec teraz neviem, ci to mala len moja skola, alebo sa to zmenilo posledne roky... koncila som v 2012

ibrunova
27. sep 2021

@missviolet môžeš ísť na odbornú, keď ešte nemáš všeobecnú?

esmera50
28. sep 2021

@missviolet ja poznám gympel, kde nemusia ísť všetci, ba ani nemusia maturovať všetci zo španielčiny, stačí tri predmety v slovenčine a jedine španieličnu po španielsky, časy sa asi menia

missviolet
28. sep 2021

@ibrunova ano. Robilo sa to hned. Predmety boli vsetky samozrejme v SPJ, na odbornu sme museli od 3.rocnika si vybrat povinne seminare z biologie alebo matematiky - z toho sa povinne maturovalo v SPJ za pritomnosti odbornej komisie - delegati zo Spanielska, potom samozrejme skuska pisomna a ustna zo SPJ - historia Spanielska, lingvistika, historia, literatura a este sa robil odborny preklad, napr. Nieco z biologie. Po uspesnom zvladnuti kazdej tejto etapy sme dostali odbornu statnicu. Ak cloveku stacila vseobecna, nemusel skuskovat z tej biologie alebo matiky. Ale vobec teraz netusim, ako to mali ine skoly, lebo vidim, ze asi inak...

ibrunova
28. sep 2021

@missviolet to, čo opisuješ, mala všetko moja dcéra na C1 maturite z angliny na bilingválnom a nebola to štátnica. Zvláštne.

missviolet
28. sep 2021

@ibrunova ako to mi je luto, lebo tu uroven teda ma. Neviem, preco dcerina skola toto neponukla. Mozno je to o tej dohode s UK? Neviem, kto zastresoval studium na danej skole.viem, ze velvyslanectvo bolo aktivne angazovane, boli tam nejake dohody so Spanielskom atd, ale teda ked pises, ze skuskovanie prebehlo u dcery rovnako, tak potom tam museli byt obdobne dohody, ktore preskusanie zastresili.
U nas bola tym garantom statnice odborna komisia zo Spanielska, kazdy mal svoju specializaciu, preskusal z toho a aj oni rozhodovali, ci je uroven dostatocna. Slovenski ucitelia do toho nemohli kecat. Z tej ustnej casti, pisomne boli vyhodnotene. Dostali sme aj maturitu, aj statnicu... ak sa to zmenilo, tak to je nanic... ak to mala tak len moja skola, tak som teraz ozaj vdacna. Ja som si fakt myslela, ze kazde bilingvalne to tak ma.

ibrunova
28. sep 2021

@missviolet možno sa to medzitým zmenilo, ktovie.

missviolet
28. sep 2021

@ibrunova tak som to doguglila a moja skola stale uvadza tu statnicu, nevyzera, ze sa od mojich cias nieco extra menilo. Ozaj teda neviem, od coho to zavisi

ibrunova
28. sep 2021

@missviolet ktovie, čítam tu, čo si dala, že majú možnosť vykonať, nie že automaticky vykonajú. Dcéra teraz študuje právo v SJ, AJ a FJ, jazyky má spolu s lingvistami, ktovie, či z toho bude na konci štúdia nejaký výstup..

masinka
28. sep 2021

@missviolet moja dcera je na spanielskom bilingvale v Bratislave, tam tiez pisu ze sa da spravit statnica, ale tiez to asi nie je automaticke:
Maturitná skúška zo španielskeho jazyka, literatúry a kultúry sa vykonáva na úrovni C1 Spoločného európskeho referenčného rámca (o stupeň vyššej ako je úroveň B2 povinná na gymnáziách z cudzieho jazyka).
Absolventi bilingválneho štúdia majú možnosť získať maturitu platnú v Španielsku, tzv. titul španielskeho maturanta – „Título de Bachiller“ a tiež odbornú štátnu jazykovú skúšku zo španielskeho jazyka na úrovni C1.

missviolet
28. sep 2021

@masinka ano, to sedi - ale kde je ten blok ze by im nieco tu statnicu neumoznilo? To je to comu nerozumiem. Ano, Certificado de Bachillerato... ako podmienky student teda musi splnat any statnicu dostal? U nas ju spravili vsetci...