Všetci mi radia čo má dieťa jesť. Ako ich zastaviť?

marcelka11
21. feb 2008

Ahojte dievčatá. Povedzte, som nenormalna matka ak odmietam "dobre mienené rady" starších týkajúce sa "moderného" papania detičiek? Na moje prekvapenie mi už samotná pediatrička radila začať prikrmovať v 5. mesiaci, pričom malú len dojčím a doteraz pekne prospieva, rodičia odporúčajú sladiť zeleninu, lebo deti to tak majú radi.... a keď počujem, že veď nám dávali krupicu a príkrmy už od druhého mesiaca, ide ma roztrhnúť. Je zo mňa časovaná bomba a potrebujem sa aspoň takto vyventilovať. Samozrejme chcem dieťaťu to najlepšie, čo iste chcu aj starkí. Predpokladám, že viaceré máte alebo ste mali podobný problém, ako ste ho vyriešili? Dakujem za rady.

otrivinkajanka
22. feb 2008

vy tu pisete o alergiach a kadeakych pliagach co budu mat deti v dospelosti mozno to pravda je,ale rozpravala som sa s alergologickou jednou znamou a hovorila mi,ze alergia je dedicna a deti sa snou uz rodia bud sa prejavi alebo nie je jedno ci dietatu date prvy prikrm v pol roku alebo neskor moze aj nemusi sa to prejavit ved aj ked idete k lekarovi a dietatu nedajboze nieco je hned sa pyta ci mate v rodine taku alebo onaku chorobu ale je to na kazdej matke co si so svojim dietatom urobi a kazda vieme co je pre nase dieta to najlepsie ja som sa nikdy neriadila podla tabuliek a ani nebudem

kacenqa
22. feb 2008

alergie zial nie su len dedicne, jasne, su aj take, ktore sa dedia, ale su aj take, ktore proste vzniknu pocas zivota. napriklad moja mama bola do cca 40 rokov bez akejkolvek alergie a behom par rokov dostala taku alergicku nadchu a pritom v jej rodine nikto alergiu nemal. detto jej sestra, tak zas v podobnom veku dostala alergiu na vceli jed a to taku, ze skoro zomrela, ked ju vlese stipla vcela.

ludia su alergicki dokonca aj na lieky alebo anestezu a malokedy sa vie urcit pricina...

to, ze sa ta pytaju na choroby je len na ulahcenie stanovenia diagnozy.

nikto ti nekaze sa riadit tabulkami ale zdravy rozum by nemal chybat. hlavne, ked veda o hooodne pokrocila vo vyskume. treba sa riadit zdravym rozumom. kedysi sa operovalo bez narkozy a pacient prezil. dostal do pusy drevenu palicku a zakusol. ale nie je pohodlnejsie, jednoduchsie, setrnejsie, ked operovane miesto umrtvia a pacient bolest neciti? netreba sa branit pokroku a novym poznatkom...jasne, kopa z toho je o marketingu, ale kopa ma aj svoje opodstatnenie...len si treba vybrat

betka1
22. feb 2008

marcelka, ono je dobre pocuvat aj rady od druhych, ktori to s nasimi detmi myslia. Ale je tiez dobre vediet si ako matka odfiltrovat, co z toho je pre nase dieta dobre a co nie a nepopustit, tak ako to aj robis. Ked bude chore, ty sa onho budes starat, ty budes brana na zodpovednost a Tvoje svedomie Ta bude hryzt. Viem, ze je to tazke povedat nie rodine a tym ich urazit. Ale skus im vysvetlit, ze dnesna veda postupila a to, co Ti radia, bolo povazovane za najlepsie vtedy, ked mali oni deti, ale dnes je to uz prekonane novymi zisteniami. Budu musiet respektovat Tvoje rozhodnutie. Ale doktorke asi tazko vysvetlis, ze ty to vies lepsie 😒

Mozno nase vnucata budu len kojene do 12 mesiacov a my babky budeme do nich nenapadne pchat zeleninku 🙂

lienockaa
22. feb 2008

súhlasím, že alergie nie sú iba dedičné..a po kom ju mám potom ja?..a môj manžel ju má po kom?..podotýkam, že ani jeden ju nemáme od narodenia, ale zhruba od tých 25 rokov..

neviem, ale ja za tou detskou stravou nevidím iba alergie, ale aj to, ako tomu človeku bude, keď bude mať napr. 50rokov, aký metabolizmus bude mať a či bude mať sklon k obezite napr., aký bude mať cholesterol, či bude mať vysoký tlak, cukrovku a tak..
strava malého bábätka nie je iba o vplyve v detstve, ono sa to s tým človekom nesie celý život..áno, som za zdravý rozum, ale keď raz niečo je zistené a dokázané, tak sa to nepublikuje v knihách len pre srandu..a že niekoho dieťa nemalo problém aj keď nedodržovali predpis?..nuž, je to jeho vec..ja však nebudem riskovať u toho svojho..

veľmi veľmi by ma bolelo, keby nejdem podľa tabuliek a moje dieťatko bude mať napr. celiakiu a to len preto, že som mu dala krupičku v 4 mesiacoch..

alebo atopický ekzém len preto, že ja som zlyhala a dostalo jahody s cukrom..

zamyslela by som sa nad tým, prečo je v dnešnej dobe toľko alergikov..čo nás asi vyprovokovalo, aby sa nám alergia prejavila..nie je to náhodou neskorý následok super stravy v detstve?..podľa mňa už dávno mali chyby v stravovaní veľký vplyv, len sa to nevedelo zistiť..

tini
22. feb 2008

Toto vsetko velmi dobre poznam aj ja 😝 vsetky dobre mienene rady z minuleho storocia, cajiky, kadejake prikrmy... bohuzial, Sr+Cr mame prvenstvo v Europe vo vyskyte rakoviny hrubeho creva 😢

bihan
22. feb 2008

To aj moja mamina začala s dobre mienenými radami o tom, ako jej mám dávať čajíky (napriek tomu, že stále dojčím) a o tom, ako mňa chovali roztlačenými haluškami od troch mesiacov 😠 , tak som jej slušne vysvetlila (si tak 5x 😅), že si budem robiť po svojom a je po probléme..
Svokra sa mi do ničoho nestará, lebo som ju nevidela už pár mesiacov 😀
Inak hovorí sa, že to, aké zdravie má človek v 50-ke závisí od stravy, ktorú prijímal do 2 rokov. 😉

kiwuska
22. feb 2008

No zda sa mi ze by sme mali byt viac menej rovesnicky. Teda nase maminy mali dostavat rovnake rady v case ked sme sa narodili. Pokial viem, moja mamina nas kojila skoro do roka. Prvy prikrm mrkvu sm dostala po konceni 6 mesiaca, pri kojeni cajiky nedavala, ak tak prevarenu vodu, do roka sme nemali noc solene, ak sa neberie do uvahy chlebik ci rozok, nic sladene. Dokonca sa nam navstevy ked sme boli troochu stars nezavdacili ani cokoladou, lebo sme ju nemali radi. (teraz si ju zato kupim)
Tak sa cudujem, ze vase maminy a svokry maju take nazory. Dokonca mam pocit ze moja mama je aj teraz prisnejsia na stravovanie nez ja.

smary
22. feb 2008

je sice pravda,ze vela alergii sa prejavi az v neskorosom veku,ale predispozicia je v genoch a to,ze sa prejavi a ci sa vobecprejavi velmi a zdoraznujem VELMI zalezi od toho co do dietatka pchame od narodenia, miliony ludi by nemali celiakiu (teda mali by ju,ale len v takej malej a miernej forme,ze by o nej vobec netusili a mohli jest normalne) keby ich rodicia nezacinali so psenicnou mukou v case,ked sa traviaci system a cela imunita organizmu len buduje...to plati aj o inych alregenoch a este tak ako pisete,to,ze sa mi polrocne dieta po cokolade,lepku,mandarinke nevyhadze vobec neznamena,ze na nu nie je alergicke,len proste este nema dostatok obrannych latok ktore by sa prejavili,ale za to,ze mi im ten alregen poskytneme,tak sa maju tie obranne latky na com budovat a my sa budeme strasne cudovat,ked nase dieta bude viezt sanitka s analfylaktickym sokom do nemocnice po zjedeni jedneho pomaranca na desiatu v maturitnom rocniku,ze preco tak zrazu alergia,ked to dietatko papalo pomaranc od 7 mesiacov a nic mu doteraz nebolo...a nezabudajte,ze aj ked my sme jedli vselijake veci uz od utlejsiehoi veku,ako sa teraz odporuca,vtedy ta zelenina,maso,...neboli vybudene ziarenim,chemikaliami a hormonmi...ja si vsetko toto dokazem obhajit aj pred mamou,svokrou,tetami a inymu mudrcmi,ale ja to mam lahsie hlavne pre to,ze kedze vedia,ze mam vystudovanu chemiu,tak mi veria,ze sa do biochemickych procesov,ktore prebiehaju v ludskom tele aj trosku vyznam...a ja radsej budem pred svetom vyzerat ako nenormalna matka,ale budem mat ciste svedomie,ze som robila pre zdravie svojho dietata co som mohla 😔

dominica
22. feb 2008

smary, aspoň som o niečo múdrejšia, ďakujem a tiež som bola toho názoru, že alergia môže vzniknúť aj v neskoršom veku a z toho, čo na začiatku pcháš do nezrelého tráviaceho systému dieťaťa. Ja sa budem radšej riadiť tabuľkami, lebo aj keď náhodou moje dieťa alergiu dostane, budem mať čisté svedomie, že som to nezapríčinila ja stravou. Nepreháňam, ale ani sa neponáhľam, lebo si myslím, že sa nemám kam. Veď dieťa sa nasolí, nacukrí ešte v živote a popapá všetko možné, ale nemusí to mať hneď jak má zuby, alebo hneď po roku.

bibinka
22. feb 2008

smary- píšeš mi z duše. 😉

alami
22. feb 2008

Moja svokra sa stále chváli tým, že dcére dala v 4 mes. kyslú polievku a tááák plakala, že ešte chcela!!! A ja jej vravím, že to tááák plakala, lebo ju išlo isto rozdrapiť, chúďatko. ale ona si stojí za tým, že od malinka detom dala všetko a aké sú zdravé. Keď všetko, tak aj klobásku, slaninku.... Horor! vravím jej: ty si na to ešte aj hrdá! a ona že: No samozrejme že som! - Tak uznajte!!!!

martina46
22. feb 2008

Keď toto všetko čítam, ani neviem či sa mám smiať, alebo zlostiť. Ja teda verím, že dávanie mnou zakázaných jedál sa mi za chrbtom diať nebude, svokra ma rešpektuje. Keď jej vysvetľujem prečo toto áno a toto nie, tak počúva, vraví, že keď jej deti boli malé, toto nevedela. Mama je ďaleko ale tiež mi verí, keď jej veci vysvetlím.
Čo sa týka tých alergií, keď jem čokoládu a dala som si pár krát aj mandarinky a mlieko pijem denne a dieťaťu nič nie je, radšej by som predsa nemala také veci jesť? Myslela som si totiž, že vyskúšam a keď nebola reakcia, tak som to všetko v kľude jedla. ☹

martina46
22. feb 2008

No a ešte toto: lekárka prikázala mojej mame, aby mi od 3. mesiaca varila omáčky, lebo som slabo priberala. Poznám mladých ľudí, čo po 1. mesiaci začali dávať dieťaťu kašičku, že aj ich rodičia to tak robili.

lefika
22. feb 2008

baby, k tomu, kedy sa moze prejavit alergia: mne zistili celiakiu pred par mesiacmi ☹ a tiez som od dvoch mesiacov dostavala krupicku, ovocne stavy a pod. 😖

kacenqa
22. feb 2008

marti - no citrusy a cokolada su dost silne alergeny, minimalne do polroka mimca by som to vylucila. aj ked citron do caju si planujem davat aj po porode. k takym silnym alergenom patria tusim este aj jahody a med...

bluff
23. feb 2008

"je to na kazdej matke co si so svojim dietatom urobi"
tak toto je snad ta nasprostejsia fraza, aku som tu kedy citala

ved dieta je na rodicoch zavisle, je teda na nich cim ho budu krmit, tak preco mu davat veci, o ktorych v sucasnosti vieme, ze nie su v ich veku vhodne? naco zacinat tak skoro a tlacit do 2 mesacneho dietata piskoty, kam sa vlastne ponahlat?? to je take tazke dat mu stravu vhodnu pre jeho vek?
nikdy takuto tvrdohlavost a sebeckost nepochopim 😠

kiwuska
23. feb 2008

baby al treba byt trosku objektivne a nehadzat vsetku terajsie choroby alebo problemy na stravovanie v detstve. Urcite sa na tom vsak podiela rozhodujucou mierou Ale co ste jedli od dvoch rokov? a teraz? Myslite ze je to zdrave? Rychlena zelenina? Modifikovane potraviny? Krasne ovocie? Chemia v obleceni?
Preto je dobre chranit babatka, aby aspon v tom ranom vyvoji mali takych skodlivin co najmenej. mamam a svokram povedat o co ide ak to zial nevedia.

katty22
23. feb 2008

Ja mám už dve deti v pubertálnom veku, a pred tými 15-timi rokmi sa to naozaj inak robila, hoci som kojila , s príkrmami som začala asi v tom 3. mesiaci. Ale nekojila som ani do pol roka, možno keby som nezačala prikrmovať, tak mám mlieka dosť a vydržím dlhšie. Ale tak sa vtedy postupovalo. Ale deti sú zdravé, okrem bežných chorôb, alergie vôbec nemajú. Ja som bola vychovaná na kravskom mlieku, pretože ma mama nemohla kojiť, alergiu nemám žiadnu, brat už bol kojený do 7.mesiaca, a doktorka povedala mame, že už mu dávno mala dať rybičky v oleji a slaninky naškrabkať!! 😒 . Teraz čakám bábo po dlhšom čase a chcem naplno kojiť do 6. mesiaca a prikrmovať postupne, tak ako to radia dnes. Aj napriek tomu, že zatiaľ sa negatíva starých postupov u nás neprejavili. Myslím si totiž, že veda aj výskum ide dopredu, a že len tak zo srandy to lekári neradia. A dnes mi príde celkom logické, že tráviaci systém takého malého bábätka nie je dobré zaťažovať dospelou stravou. A viem, že mama mi za chrbtom nebude robiť opak, lebo je zástancom zdravej výživy, až to niekedy preháňa. A to tiež nie je dobré.

carodejnica
8. feb 2010

Ahojte, tak otváram túto tému, lebo sa chcem spýtať ako riešite tieto "generačné" názorové rozdiely na starostlivosť o dieťa.

Mám 7,5 mesačnú dcérku, plne dojčenú, od 6 mesiaca prikrmujeme tak ako sa teraz doporučuje. Pasívne ju sedávať nedávam, a nechcem ani chodítko - chcem aby všetko išlo prirodzene...

Čert ma ide uchytiť, keď počúvam, že prečo som jej nedala polievočku a krupičkovú kašičku už v 3 mesiacoch a mám ju čo najskôr naučiť sedieť a podobne... a že si nedám poradiť, veď aj oni mali deti a majú bohaté skúsenosti ... no a keď poviem, že už aj ja mám vlastné skúsenosti, tak sa obvykle daná osoba urazí.

Poraďte nejakú dobrú odpoveď na takéto dobre mienené rady, aby som si presadila svoje a zároveň tú druhú osobu neurazila. Vďakáááá.

popelka
8. feb 2010

ahoj carodejnica,ja by som povedala,ze mala chce tak a hotovo nech sa urazi ,ved ty z nej nezijes tak co.....chapes je to tvoja vec tak co sa ti do toho miesaju,,,,,papik

alca85
8. feb 2010

carodejnica ja pravidelne od mojej mamy počúvam: a my sme vtedy už to a hento dávali a robili a tiež mi to pekne lezie na nervy....ja jej len poviem, že teraz je iná doba a všetko funguje ináč a čo bolo dobré a platilo vtedy, sa zmenilo.
Ale aj tak si bude svoje.....ale predpokladám, že my nebudeme iné. 🙂

bihan
8. feb 2010

Je to moje dieťa a ja som zodpovedná za jeho zdravie, nikto iný.

jasminet
8. feb 2010

ja som babkam a prababke vytlacila "moderne metody stravovania", maminy to zobrali v pohode, suhlasia, moja babka mi povedala, ze tak aj oni stravovali deti, ze nechape preco som jej to dala citat ked to pozna a hned sa ma opytala, ze preco malej (6m) nedam hrachovu polievku (akurat sme mali na obed) a preco jej nedavam zemiakovu kasu s kompotikom, lebo to uz dlho moze 😅 😀 a slahacky "ved len tak liznut" jej chcela dat ako 3 mesacnej...cize moju babku s malou osamote nenechavame 😀

miracle
8. feb 2010

Aj u nas sa na mna pozera ako na "vadnu"...ale co by clovek neurobil pre zdravie svojho drobca

maruschka
8. feb 2010

u nás takéto dobré rady chvalabohu nie sú ani z jednej, ani z druhej strany...Ale jediné, čo mi vadí je, keď ma svokra stále navádza na surové žĺtko do "kakavka", do polievočky,atď. Lebo naša malá má obdobia, kedy jej chutí a kedy jej nechutí absolútne nič..A moja svokra by to chcela takto riešiť..
Ona skrátka nechce pochopiť, že ja jej to žĺtko nedám nikdy v živote..Ale vidí, že mám svoju hlavu a nedám sa navliecť na hocičo.. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

mneme
8. feb 2010

carodejnica, podla mna ak si tvoja mama za 7,5 mesiaca nedala povedat, lahke to nebude, ale nesmies polavit. ale predovsetkym, ty si pred svojou mamou nemusis "presadzovat svoje", ty si matka svojej dcerky a ty sama uznas za vhodne, akymi zasadami stravovania sa budes riadit. tvoja mama to jednoducho musi respektovat. podla mna by jej k tomu ozaj pomohla trochu osveta. mozes jej nenapadne podsunut nazory pediatrov (na lekarov aj menej "osvieteni" rodicia daju) a trpezlivo vsetko vysvetlovat.
ja chvalabohu podobny problem nemam, ale prave vysvetlovanim moja mama zmenila niektore svoje nazory na vychovu, predovsetkym na nosenie a tisenie placu. dnes je z nej hotova alternativna stara mama, dokonca cita koncept kontinua 😀 co sa tyka stravovania, okamzite pochopila, ze doba sa zmenila a rady z "nasho dietata" dnes uz nie su velmi relevantne. minule ked u nas bola si dokonca tu knizku vzala, citala si z nej a smiala sa na debilnych radach ako ze sa za ziadnych okolnosti nemas hrat s dietatom, lebo narusis vyvoj jeho osobnosti 😝

ikke
8. feb 2010

u nas u rodinneho lekara visi pekny plagat s matkou a babom a textom v pribliznom zneni:

"Vasa matka ma pre Vas iste vela 'dobrych rad' - tych spred 30 rokov..."

verim, ze si to tam precita nielen vela mladych maminiek, ale hlavne ich mam a svokier 😅

daducha
8. feb 2010

Ahoj,

tak ja som v celej rodine povazovana za padlu na hlavu a maniacku vo vsetkom co sa tyka hlavne stravovania mojich deti.Ale aj keby sa vsetci postavili na hlavu,ja v nicom nepolavim a robim si to po svojom.Starsi syn ma 4 roky a dodnes neochutnal salam, pastety,klobasy,sunky,dostava jednu sladkost denne - tym nemyslim celu cokoladu, alebo cely balik cukrikov, len kusok a je spokojny.Jeme biele smotanove jogurty ovocne,alebo si do toho vypyta Cola-cao,nikdy nejedol MOnte a podobne oblbovaky a verte ci nie,ani si to nikdy nevypytal.Najnovsie papa jogurt biely sladky tancujuce brusko 🙂 ( Activiu ).
Mladsi ma rok a ideme pekne podla tabuliek a nemyslim ze by mu cokolvek chybalo.Dodnes nepozna nic sladene,solime minimalne az teraz od roka,dokonca maly uprednostnuje uplne nesolene jedlo,radsej zje akukolvek zeleninu ako chlebik,do troch rokov u nas nehrozi kravske mlieko.
Ani jeden z nich nema problem s celozrnnym pecivom,biele rohliky tusim pozna starsi iba zo skôlky.
Vsetko postupne som naucila respektovat aj nasich a dnes uz vedia, ze aj ked sme u nic, plati,ze co povie mamina tak to bude.
Svokra je o niecom inom, ta mladsieho lutuje, ze chudinka, navarim mu krupicku, zaprazenu polievku a pod., tak tam ma dviha zo stolicky, no jednym uchom ..... Nastastie tam chodime tak 2x do mesiaca,tak sa to da.
No ale priznavam, v troch rokoch maly spoznal Mc Donald,tak raz za mesiac tam zajdeme a da si Cheesburger.V lete si radi dame zmrzku,na druhej strane kopu melonov 😀 .Ma rad strukovinove natierky,ryby,spenat a som rada, ze je to tak ako to je.
Deti nepoznaju chodak,ziadne pasivne posadzovanie,obkladanie vankusmi a pod.Obaja zacali lozit, posadili sa,postavili a zacali chodit a to ten mladsi od 10 mes.
Vsetko sa da, ak sa chce, nedajte si do svojej vychovy hovorit a vsetci to koniec koncov preziju - a hlavne VAse deti v zdravi 🙂

ivka144
8. feb 2010

Mna z takychto reci islo tiez rozdrapit, na(ne)stastie sa u nas vyvinul otras ekzem a silne alergie, takze odvtedy staci, ze poviem, ze toto jednoducho NESMIE. Samozrejme, ze ho lutuju, akokeby mu to pomohlo...

Ale zakladna obrana je podla mna to, ze:
1. my sme matky nasich deti, my mame pravomoc a aj zodpovednost rozhodnut sa
2. nase mamy a stare mamy, ked mali deti vo veku tych nasich deti, nemali vacsie skusenosti ako my (teda ak oni davali maskovu polievku od 3 mesiacov, nerobili to tak preto, ze mali skusenosti)
3. vsetko robili podla toho, ako "sa to robilo" a ako to doktori odporucali - to presne robime aj my - akurat, ze dnes sa odporuca nieco ine
4. mame omnoho vacsi pristup k informaciam ak mali nase mamy
5. Mojho brata oblubene: "Hej, hej, kedysi pol litra mlieka a jedno vajce denne!";)

Inak v 2,5 roku mame za sebou prvu sladkost - lizatko.

carodejnica
9. feb 2010

Maminy, normálne sa teším, že som v tom nie sama... 🙂

Našťastie nejde o moju mamu, ale o jednu príbuznú (samá má 3 deti, ale už dospelé), s ktorou som raz za dva mesiace, a ktorá mi vyčítala, že všetko robím podľa internetu a tabuliek, a že sa neriadim vlastným rozumom a že dieťa ma do pol roka jesť všetko a v 6. mesiacoch už musí vedieť sedieť a že ona pozná veľa mamičiek, ktoré majú teraz deti a nerobia také cirkusy okolo dieťaťa ako ja.. a náramne urazená, že som si nedala od nej poradiť...

Ale ďakujem za rady. 🙂