Všetci mi radia čo má dieťa jesť. Ako ich zastaviť?

marcelka11
21. feb 2008

Ahojte dievčatá. Povedzte, som nenormalna matka ak odmietam "dobre mienené rady" starších týkajúce sa "moderného" papania detičiek? Na moje prekvapenie mi už samotná pediatrička radila začať prikrmovať v 5. mesiaci, pričom malú len dojčím a doteraz pekne prospieva, rodičia odporúčajú sladiť zeleninu, lebo deti to tak majú radi.... a keď počujem, že veď nám dávali krupicu a príkrmy už od druhého mesiaca, ide ma roztrhnúť. Je zo mňa časovaná bomba a potrebujem sa aspoň takto vyventilovať. Samozrejme chcem dieťaťu to najlepšie, čo iste chcu aj starkí. Predpokladám, že viaceré máte alebo ste mali podobný problém, ako ste ho vyriešili? Dakujem za rady.

susik77
21. feb 2008

bluff: teba som uz davno na konikovi nevidela 🙂 to si dobra, my sme ciastocne na nutrilone od 6.tyzdna, teraz uz aj 4x denne 😎 a hrozne to ide do penazi 😒

zuzula28
21. feb 2008

marcelka, keby bolo viac rozumnych matiek, takych ako ty, tak nemusia byt cakarne u gastroenterologa a alergologa plne na prasknutie!!! Si rozumna a inteligentna mamina... 😵 😵

nitka
21. feb 2008

baby a ked kojite tak nezabudajte davat vodicku na kavovej lyzicke malym miminkam 1-2 mesacnym,lebo oni su smädne to zase tvrdila moja svokra,alebo 6 mes,dieta uci pit z flasky,alebo davat im bavlnene plienky a nie pampersy a este veeeeeela inych sprostosti sa najde 😉 🙂

andreafa
21. feb 2008

ale to nemohol byt hocijaky konak ale len henessy, a ze oni ho kupovali za tazke bony v tuzexe 😀 😀 to len deti snobov pili 😅 apropo moja skvela exsvokra ma dve deti, ktore bojuju s nadvahou cely zivot!
taaakze no comment..

tilly
21. feb 2008

bluff 😀 to je sila, ešte, že si sa nedala, u nás to aspoň moja mama bránila, že aspoň do 6 mes, potom, že aspoň do roka, potom mi už začala nadávať, že by som mala prestať, ale nám to vyhovovalo, tak sme to ešte pol roka ťahali...

inak, to bolo aj mne povedané, že mám dať malému koňak alebo vodku na ďasienka, keď sa mu prerezávali zúbky a to mi dokonca hovorili relatívne mladí rodičia, mali vtedy ešte škôlkarku, že jej to dávali a potom taaaak dobre spala 🙄

andreafa
21. feb 2008

tilly nie na dasna, ale do sunaru par kvapiek na kazde papanie mi radila ta mudra pani 🙂

bluff
21. feb 2008

moja svokra netvrdi nic 😀 do mna sa obuva len slovenska cast rodiny 😅

marcelka takze skusila som si ake je to tazke obhajovat sa pred celou rodinou, naozaj je to niekedy dost napor na psychiku.. kym nerobis podla nich.

susik - ja som davala nutrilon do kase, ale som prestala. mala si doniesla zo slovenska ekzem. 😒 tak vyradujem vsetko, co by ho mohlo zhorsovat resp. sposobit.

tilly
21. feb 2008

fiiiha, no to asi aby sme si chovali alkáčov už od plienok 😠

inak nechápem, prečo by sme mali obhajovať svoje konanie...
ja som si myslela, že generačné rozdiely cítiť len v puberte

bluff
21. feb 2008

tilly ani ja nechapem, ale u mna to tak zial je. musim hladat clanky na nete a posielat to mame ako dokaz. ked to vidi napisane tak tomu asi veri 😀

jaduska
21. feb 2008

Moja mama si viedla také denníčky, čo nám kedy dávala papať, aké pokroky sme robili atď. Teraz to porovnáva s mojimi deťmi. Aj toť nedávno si to čítala a vraví: "No, veď ty si už v štvrtom mesiaci jedla jahody s cukrom!" A ja jej nato: "Tak už aspoň viem, prečo sa mám také problémy so zubami, že si ich môžem od rána do večera čistiť a furt sú pokazené!"
Takže to je taký menší príklad tých starých dobrý rád. Ja netvrdím, že všetko, čo sa robilo s deťmi voľakedy bolo zlé, ale predsa len Svetová zdravotnícka organizácia nemôže byť blbá, keď tvrdí, že dojčené dieťa nepotrebuje nič iné, že treba dávať pozor na prvé príkrmy atď. atď.
Takže ak nemáš silu odporovať, fakt to púšťaj jedným uchom dnu a druhým von a rodičov posaď na chvíľu k internetu, nech si naštudujú, čo je nové v stravovaní deti. 😉

kasis
21. feb 2008

No okrem spominanych rad, aj mne sa minule jedna super usla, ze mam dat malemu na rocik uz namocit palcek do nejakej riadnej domacej, ze nech si zvyka. Na co preboha, na alkohol v jednom roku!!!

My sme matky a sme zodpovedne v plnej miere za nase deti, z rodiny sa ma nikto neopytal, ci pekne papa zeleninu, masko ovocie, ale len a papate uz pribinacikov, piskoty, kolaciky. Nakoniec som obom babkam povedala, ze ked oni nas vychovavali neboli ziadne potraviny tak obohatene o Ecka a kadejake chemikalie ako dnes, deticky maju z toho alergie a radsej neskor dat nejaku potravinu ako skor s trvalymi nasledkami.

riusik
21. feb 2008

aj ja som bola zla mama, ked som krpcovi nechcela dat kolacik s karamelovym kremom a slahackou, ked mal asi 11 mesiacov... ale inak musim povedat, ze celkom nam obe rodinky dali pokoj a snazili sa respektovat nase rozhodnutie ako stravovat a vychovavat dieta. niekedy si nejaku tu radu vypocujem, niekedy je to jednym uchom dnu a druhym von.
a dokonca moja mamina uznava tento moderny styl, sama tvrdi, ze aj ona kojila castejsie ako povedala lekarka...

monkula
21. feb 2008

ja som chytala dosť veľké hysterické záchvaty, keď mi niekto povedal, že keď nechce cumlík, mám jej ho namočiť do medu 😠 😠 😠 , že si zvykne...
alebo, ďaľšia rada nad zlato, cumlík NASILU držať v ústach...

pietra
21. feb 2008

moja mama mi do veci ohladne malej nekeca, obcas povie, ze ked som ja bola mala, robilo sa to tak a tak, ale je pristupna novym nazorom a nepresviedca ma. Zato svokra to skusala. Odkedy sme prisli z porodnice, stale otravovala s cajikom a pri kazdom stretnuti sa ma nan pytala. Liezlo mi to nervy jej neustale opakovat, ze ziaden cajik davat nebudem, maximalne trosku prevarenej dojcenskej vody. A tak som ju zacala vitat pri kazdom stretnuti slovami ahoj a cajik este nedavam. Po troch stretnutiach jej to doslo a uz sa ma na nic nepyta.

monkula
21. feb 2008

pietra, čo všetky mamy a svokry majú s tými čajíkmi?

dominica
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcelka11
autor
22. feb 2008

Moja teta dala svojej polročnej vnučke bez vedomia jej matky párok. Samozrejme dieťa sa z toho hned pogrcalo. Bežné boli kadejaké gebuziny typu šunka, koláče od útleho veku a teraz sa čudujú, že má problémy so žalúdkom a alergie. Myslím, že sa mi podarí ukontrolovať čo malej dám jesť ja, ale mam obavy, aby nedostala niečo nevhodné ked pri nej nebudem. Asi som paranoidná. Už v tehotenstve mi bolo odporucané menej citat. ☹

monkula
22. feb 2008

ja mám známu, má vyše 40 rokov a tá svoju malú napchávala od 4 mesiaca polievkami, v šiestom povedala, že ona sa môže vy--ť na to, aby jej vyvárala zvlášť, tak papá, to čo oni, solené, korenené...
Vrcholom bolo, keď sa smiala, že jej malá vytrhla z rúk starý plesnivý chlieb a začala ho papať a ona ju nechala 😲 😲 😲

otrivinkajanka
22. feb 2008

no ja som mojej dcerke davala od konca 3 mesiaca nastruhane jablcka s piskotami alebo hrusku a banan od 4 mesiaca uz aj zeleninku a od piateho pribinacika a detske jogurty a este som ju aj kojila a mala je zdrava ma 21 mesiacov a chora bola iba raz a aj to mala iba sople a od 6 mesiaca som jej davala polievky a papa mi vsetko nie som uzkostliva mama ktora vsetko sleduje a riadi sa frazami ako toto dieta nemoze toto az od toho mesiaca a podobne monkula aj ja som mala susedku ktora mala 5 deti a ta sa snimi nekaslala jej syn mal 3 mesiace a krmila ho kapustovymi filackami a dnes je to chlapisko ako hora

pietra
22. feb 2008

otrivinkajanka - ale tu skor ide o prilis skore zatazenie traviaceho systemu, ktore sa ti neprejavi ako choroba hned, ale az o niekolko rokov, casto az v zrelom veku. Nasa generacia bola velmi skoro takto zatazovana a zober si ten prudky narast alergii, rakoviny hrubeho creva a inych pliag, ktore predtym neboli tak bezne. Podla mna je najlepsia zlata stredna cesta, nezacinat ani velmi skoro, ale ani slepo prijimat vsetko, co sa kde docitame.

kacenqa
22. feb 2008

jaaaaaaaaj marcelka, ako dobre ta chapem, nam sa dieta este len ide narodit a ja uz sa teraz desim toho boja s mojou mamou, lebo vidim ako bojoval/bojuje brat. a to ma brasko vacsiu autoritu u nej ako ja a aj tak si vzdy spravila po svojom aj ked jej potom nakrical a ona plakala a este sa citila ukrivdena. ale co ked on jej povie - nedavaj jej to jablko, teraz v aute zjedla chlebik a ona jej just da to jablko, no nenakricali by ste na nu???

a ja som straaasne vybusna a presne toho sa bojim, ze to nezvladnem a budem na nu zla a to nechcem, viem, ze to mysli dobre.....ale ked uz aj nas otec jej povedal parkrat, ze decko tu ma rodica, ktory o nom rozhoduje, tak co sa montuje a ona si aj tak MUSI spravit svoje.....a take ze clanky a podobne to na nu vobec nezaberie, to som si ista.

jaduska
22. feb 2008

otrivinka, to skoré zavádzanie príkrmov sa u detí neprejaví tým, že majú soplíky, chrípku, nádchu a podobne. Môžu mať problémy v puberte,alebo dospelosti. Alergie sa môžu prejaviť aj neskôr. Jasné, že netreba nič preháňať, držať bábätko v sterilnom prostredí a tak, ale to postupné zavádzanie príkrmov, ak nepomôže, tak aspoň neuškodí. Aspoň môj názor 😉

tweety22
22. feb 2008

baby, ja si pamatam, ze ked som bola mala tak jedneho casu sa preferovali aj parky ako nieco velmi zdrave, my sme ich jedavali na kila 🙂 a teraz??? no v zivote to mojmu dietatu nedam aj ked sama mam parky velmi rada... tie rady od rodicov a svokrovcov berte s humorom, ja malemu nedavam ani hippky (iba ked niekam cestujeme), stale mu varim, vacsinou bio a sladkosti tiez nejedava a ani tak skoro nemusi, ale davam jogurty a tam je dost curkru ☹

julia225
22. feb 2008

ja som krmila vylucne hipp-kami... to je tiez diskutabilne...ale o tom potom.... zili sme vtedy v UK a starka mi napisala list.... a to dieta sa ma ako, ked ho chuda len kupovanou stravou krmite?neumrie vam od hladu? 😠 😀 😝 no a od vtedy to ignorujem.... at mi vsichni vylezou na hrb.... 😅

bibinka
22. feb 2008

baby,sledujem vašu debatu a jednoznačne mi vychádza, že ste super, že nedáte na "zaručené" rady svojich mám a svokier. Aj u mňa to bolo podobné s mojím prvým synom, mama si nedovolila nič namietať a vždy keď sme jej nechávali malého strážiť a bolo treba jesť, ja som mu pripravila do malých fľaštičiek to čo som uznala za vhodné- bez soli a cukru, podľa zásad zdravej výživy a ona to len zohriala vo vodnom kúpeli. Mikrovlnku sme na ohrievanie nepoužívali. Alebo som mu doniesla ingrediencie a mama podľa toho navarila--bez cukru a soli. To svokra-nič v zlom, ale pokúšala sa do neho v 10 mes.tlačiť vyprážaný rezeň. Ja som vzbĺkla ako fakľa a rázne som jej povedala, že si to neželám. A ona na to, veď tak brézle mu daj preč a mäsko mu daj. 😝 blé, skoro ma trafil šľak. Našťastie môj muž má podobné zmýšľanie ako ja a tak obed skončil hádkou. Odvtedy som mu vždy nosila k nim fľašky s jedlom a dôsledne som kontrolovala taniere, či sú zamazané od jeho jedla. som asi hnusná, ale odvtedy sa nič nepokúša namietať. Občas mi vyčíta, že mu dávam na chleba veľa masla(ja to len straším a maslo tam nie je ani vidno) a tak ho napcháva suchým chlebom.Chlieb sme začali dávať až tak od roka a pol,dovtedy mi ho ani nezjedol a ak áno, tak ho nevedel rozžuť a drhol sa s ním 😅 .Ale to je iná téma.

otrivinajanka- to, že má tvoja dcérka 21 mes a je zdravá, je super ale keď bude mať 21 rokov a alergie všakovakého druhu, potom sa nečuduj. veď ty si jej dávala to, čo si uznala za vhodné , že? 😅 dvíhajú sa mi všetky chpy na tele.ak som ťa urazila, prepáč, ale myslím,že v malom šoku je viac mamín.

julia225
22. feb 2008

aj ked podla tabuliek som sa nikdy neriadila, dala som jej to, co sme mali, ked chcela aj ona s nami papat.toast jej chutilo ozuvat od pol roka aj jogurtov vela pojedla od pol roka...
a co sa tyka alergii, v dnesnej dobe ju nebude mat len dieta co zije na horach,... ale nie raz za tyzden...

ivka07
22. feb 2008

Aj u nás je to tak, svokra malej chcela dať tvarohovú buchtu a už aj sladkosti ale ja som povedala ziadne sladké a tvaroh a mliečne výrobky až od roka su z toho len alergie.
Moji rodičia su zastancom môjho stravovania, lebo vidia to na mne že ked ma pchali kravským mliekom teraz mám alergiu na všetky mliečne výrobky, zjem jogurt a vyjádžem sa ako pubertáčka.
Jednoducho treba povedať nie a nebaviť sa o tom.
Ja som a aj kojím a svokra už 4mesiaci že čo jej nedám štavu z ovocia a ja nie nepotrebuje je plne kojená a do 6.mesiaca nič nepotrebuje naviac.

julia225
22. feb 2008

my davame nutrilon doteraz... tiez som proti kravskemu mlieku....aj koziemu, a akemukolvek okrem UM, teda malu som nekojila nikdy...tak my sme sa prikrmovali, ale az od 5.mesiaca, dovtedy jej uplne stacilo mliecko....

sicilia79
22. feb 2008

fííha a to sa prosím ťa kde pohybuješ, že máš okolo seba ľudí s takýmito názormi na čele s pediatričkou?
No to normálne zíram. Ja som sa vôbec s niečim takým nestretla. Tak povedz všetkým, že ty najlepšie vieš, čo tvoje dieťa potrebuje a povedz im, že teba ich názory nezaujímajú.
Len jedna osoba-moja babka-sa mi pokúšala nahovoriť, že malému určite v štyroch mesiacoch nestačí moje mlieko, že mu musím dávať polievky. Ja som jej povedala, že ja sa viem sama postarať dostatočne o svoje dieťa.
Možno sa niekto urazí, že nechceš počúvať jeho rady, ale aspoň ti už dá pokoj

lienockaa
22. feb 2008

ja mám to šťastie, že mám mamu ďaleko a svokra už nežije..takže rady ohľadom stravy nehrozia..🙂ale presne kvôli tomu, že v nestráženej chvíli sa môže stať, že dieťa dostane to, čo ja nechcem, aby dostalo, tak sa vytrvalo bránim akejkoľvek pomoci príbuzných starších dám so strážením malého..ja sa kvôli tomu ani nechystám na rýchly návrat do práce..lebo by ma porazilo, keby po návrate z práce zistím, že moje dieťa 6 mesačné jedlo párok..a 8 mesačné má v žalúdku celý balík čipsov, alebo arašidových chrumiek..
no do kelu, nech si ho potom vezmú ony domov celú noc plakať, že ho bolí bruško.. 😠

a ten nápad so surovým žĺtkom pocukrovaným neviem, kde sa vzal..ale viem, že to dávala mama aj nám..keď si pomyslím na salmonelózu u takého malého bába, je mi zle.. 😖

a môj muž? ten papal krupičku hneď ako to išlo..lebo bol vraj hladný.. 😀