Výchova k hodnotám. Ako na to?

malena
30. dec 2008

Nerada by som,
- aby moja dcérka dostávala veľa darčekov (čím viac darčekov pre deti, tým menej sa im tešia, onedlho budú pohodené v kúte/
- aby moje dieťa pozeralo hlúpe rozprávky /hlavne tie americké/ v Tv neustále čumelo do PC
- aby túžilo po "veciach", aj ked určitá túžba po materiálnych statkoch je normálna, ale chcela by som ju viesť k iným hodnotám:

- aby mala rada knihy a rada čítala
- aby rada chodila do prírody a neskôr ju chránila / ak bude ešte čo, lebo my ľudia ju vytrvalo ničíme/
- aby mala rada zvieratá
- ak uvidí, že sa deje krivda aby neodvrátila zrak, ale zasiahla,....Niečo, čo mi na Slovensku chýba, ľudia sú ľahostajní, alebo sa boja.

Možno si pomyslíte, že "klasika", všetci to chceme. Vidím však niečo iné, deti zavalené darčekmi, čumiace na TV,PC, o knihy nezáujem, v rukách najmä mobily, namiesto vychádzky do lesa, sobotnajších výletov na nejaký hrad, či zámok je to "pobyt" v shopping centrách.

Čo sa týka tej prírody, čo zanecháme naším deťom?
Samý betón... Mna v poslednej dobe rozosmutnila jedna vec, ....postavili u nás nové golfové ihrisko: vyrúbali veľký kus krásneho lesa /videla som na vlastné oči /, zničili vzácne hniezda vtákov, zvieratám zobrali kusisko domova:
oni teraz chúdatká "skáču" pod autá motoristom, ale oni nevedia kám ísť, všade samé cesty, staveniská,.... veľa ich zahynie.

Hnevám sa na ľudí, na seba, že tomu nedokážeme zabrániť, že nás to ani nezaujíma,....myslíme len to, kde čo kúpiť, investovať, na vlastný prospech
a prospech naších detí, ale zaujíma nás len ten finančný a materiálny prospech.
Myslím, že súčasný človek vedie svoje deti k tomuto:
- uplatniť sa tam, kde by najlepšie zarobil
- kupovať veci mať všetko
- žiť pasívny život pred Tv a Pc

Nemyslím si, že som lepšia, alebo tak. Len o tom v poslednej dobe viac premýšlam a chcem veľa vecí zmeniť.

Čo si o tom myslíte VY?

Ked vyrúbeme posledný strom, vylovíme poslednú rybu,....zistíme, že peniaze jesť nemôžeme.

etuska
30. dec 2008

malena-v mnohych veciach mas pravdu 😔 No stale mozeme viest svoje deti k inym hodnotam vlastnym prikladom 😔

malena
autor
30. dec 2008

Veď to,
najťažšie je asi zmeniť správanie nás samých.

londyncanka
30. dec 2008

Pravda etuska...Malena vela zavisi na rodicoch, k comu budest svoje dieta, ked miesto pozerania TV alebo sedenia pred PC pojdes na prechadzku,na ihrisko,tak sa aj tak nauci...ked budete v lese a uvidi vas rodicov ako odhadzujete odpadky,bude robit to iste, ak uvidi ze odkladate odpadky do tasky a neskor vyhodite do kosa tak bude chranit prirodu....my sme ich vzormi a vsetko zalezi len a len na nas a k comu ich budeme viest....Preto tak ako ty uznas za vhodne vychovat svoje dieta tak ho k tomu ved od utleho detstva, ono neskor sa tie navyky horsie daju zmenit...Moj tatko bol spriazneny s prirodou, chodil na huby, do lesa len tak, tam sa citil najlepsie, no a urcite nas naucil ako tu prirodu chranit, po dnes neodhodim papierik ani na ulici, taktiez deti tak ucim...a hraciek maju vela, lebo dostali od rodiny a ked vidim ze hodia s hrackou o zem, to im vysvetlim ze tak sa nerobi...alebo zoberiem...tak asi tolko...

etuska
30. dec 2008

to ano,ale tiez ukazat detom,ze nemusia mat vsetko a byt taki isti ako ich rovesnici v konzumnej spolocnosti-a to je dost tazke,ci ma dieta 5,alebo 15 rokov

bambusko
30. dec 2008

malena, da sa tak zit, ak ti nevadi byt za exota, lebo je nas len par %. a komu nevyhovuje vecsinovy zivotny styl, je za cudaka. ja osobne kaslem na teoriu "kto nie je s nami, je proti nam" a mame okruh znamych, ktori maju rovnake hodnoty v zivote. uplne sa od toho bezneho sposobu zivota celkom oddelit neda, nas svet, ktory sme si vytvorili sa niekde s tym vecsinovym prelina, ale aj tak to stoji za to 🙂

malena
autor
30. dec 2008

Mám kamarátku, ktorá je sama s dvomi deťmi, na materskej. Jej synovi, druhákovi sa deti v škole neustále vysmievajú, že:
- sú chudobní,
- bývajú v šope / bývajú v malej, takmer polozrúcanej chalúpke,...myši, plesnivé steny,atd,hoci kamarátka sa snaží o "dušu", je to ťažké /

A toto je známy fakt, vid posledný prípad chlapčeka, ktorý chcel skočiť z mosta, lebo sa mu tiež vysmievali.

Čiže toto je ten vzor rodičov, lebo určite počúvajú doma, čo hovoria rodičia.

londyncanka
30. dec 2008

Je to tazke ale nie nemozne, nezaobide sa to bez protestov ,slz ,ale dajme detom to na co mame a ucme ich ze dar od srdca je vzacnejsi ako nejaky drahy dar...

bambusko
30. dec 2008

londyncanka, vobec to nemusi byt so slzami a protestami 😕 mozno vo velkomeste, ale u nas na dedine pohoda. a uz vobec nemusis byt za chudakov, my napriklad vela cestujeme, ukazujeme detom, ze materialne veci su pominutelne a nahraditelne. predstav si, ze nasa starsia dcera je druhacka a mobil ma v ich triede jedno jedine dievcatko

bambusko
30. dec 2008

ked deti nie su odmala ohlupovane telkou a obchodno-zabavnymi centrami, zostane v nich dost instinktov, aby videli, ze svet aj ludia su rozdielni a mame si moznost vybrat

malena
autor
30. dec 2008

Normálne by som dala vytlačiť leták a strčiť do každej schránky:

"Milí rodičia, neohovárajte iných, len preto, že sú v zlej finančnej situácii, že sú chodobnejší, nemajú to a to, chodia otrasne oblečení, bývajú v otrasnom dome, nehovorte o iných opovržlivo, len preto, že nemajú to čo vy si myslíte, že by mať mali. VAŠE DETI VAS POČUJU, ULOŽIA DO PAMATI A ZAJTRA NAPADNU SVOJHO SPOLUZIAKA, LEBO ON JE PRAVE TEN O KTOROM STE VČERA HOVORILI.

Asi je to naivné, lenže ja som presvedčená, že veľa rodičov si túto vec neuvedomuje.

bodka13
30. dec 2008

malen,nemusí to byť ohováranie-aj my sa doma s MM rozprávame o ľuďoch ktorí sú na tom po finančnej stránke nie moc dobre,neohovárame,neponižujeme iba konštatujeme že niektorí to majú v živote veľmi ťažké,mnohí však aj vlastnou vinou a keď majú deti tak tie trpia za chyby rodičov(máme aj kamarátku,ktorej sme nie raz pomohli a doplatili na to ale to je o inom)...chcela som iba povedať že ani jedna sa nemôžeme zaručiť na 100%za dieťa že nepovie niečo čo by nemalo,stačí že doma zachytí niečo z rozhovoru hoci si myslíme že nás vôbec nepočúvajú(aspoň mne sa to už veľakrát stalo,v čase rozhovoru mňa s niekým sa tváril že nezáujem a o niekoľko dní mi povedal o čom sme sa rozprávali
...bože,píšem ako tatár...hádam sa to dá pochopiť
bambuško má pravdu musíme deťom veľmi veľa vysvetľovať ,a oni pochopia že naozajstná hodnota je to aký ten človek je a nie koľko má peňazí a čo si môže za ne kúpiť 😉

egyptanka
30. dec 2008

Som nastavajuca matka, da sa povedat ze porod sa blizi zavratnou rychlostou a tiez uz uvazujem nad vychovou mojho dietata. Nerada by som niekoho odsudila, ale niekedy si myslim, ze co sa tyka vychovy dietata tak je najlepsie ho vychovavat na dedine. Na vlastnej kozi spozna hodnoty, ktore su dolezite, ma vacsi cit s prirodou a je menej zavistlive.
Ked sa pozriem na manzelovho najmladsieho brata (deviataka na ZŠ) tak mi je niekedy luto, ze decka vedia byt tak krute ... kto nema Adidas, Nike, najnovsi typ mobilu a nepozna nazvy novych PC hier tak je outsider.

Minule sme sa mojimi rodicmi rozpravali, ze dnesna mladez nema vobec ziadnu zodpovednost. Ale vo velkej miere sa na vsetkom podpisuje vychova rodicov. V tej nepatrnej miere aj vplyv okolia. Je predovsetkym na rodicov, aby sa snazili vplyv okolia eliminovat, je to zlozite ... mam pred sebou tazku ulohu. Som presvedcena, ze to snad zvladnem. Je dolezite si uvedomit, ze pre vela rodicov je dieta len ozdobou a pozornost dietata si pre nedostatok casu chcu vynutit drahymi darcekmi a vysokym vreckovym.

Ja som zazila to o com malena pisala ... sobotnajsie vylety do prirody, skoly v prirode, letne tabory, pocitac sme napoznali, telka pre nas existovala tak mozno v nedelu ked isiel Kuko alebo Matelko. Spominam si na nedelne rana s vianockou s maslom a dzemom a kakaom na tacke a sediac v hale pred obyvackou sme so sestrou zrali to co nam Kuko rozpraval. Do obyvacky sme mali vstup zakazany ... bolo to miesto dospelych a my sme to respektovali a vazili sme si to.

Uvazujem nad tym co mozem odovzdat svojej dcere ked bude na svete, darujem jej zivot, lasku, domov, vychovu ... ale co este? Spomienky, ze volakedy bol nejaky Sad Janka Krala, ze v nad Racou sa tiahli pasy vinic a teraz su tam bytovky, budem jej vediet vysvelit co bolo Tehelne pole, ze Tatry boli krasne zelene a stromy sa tycili vsade kam len oko dovidelo... Nerada by som len spominala, rada by som jej zaniknute miesta ukazala na zivo, nie len obrazkoch.

Aka budem matka ukaze len cas ... samozrejme chcem byt ta najlepsia pre svoju dceru.

libka1
31. dec 2008

To je krasne napisane 😵

bambusko
31. dec 2008

dolezite je detom venovat cas, rozpravat sa s nimi a zit spolu. vtedy vidia, co robis, pocuju ako rozpravas, pytaju sa a dostavaju odpovede. zial, vela rodicov namiesto casu dava detom kopec veci, snazia sa im "vynahradit" nedostatok pozornosti darcekmi, taka je doba

denduska
31. dec 2008

my sme sa prestahovali z "velkomesta" (KE) na dedinu, ale taku kde aj autobus ide raz za den....a ktora ma 214 obyvatelov..ak vobec...ale co sa tyka ludi, to sa neda porovnat....kazdy sa pozdravi, opyta sa ako sa mame, a vsetci si strasne pomahaju..ja som bola z toho riadne vyvalena, ked mi raz suseda cez plot podavala tanier s bryndzovymi haluskami, bola som vtedy tehotna, s velkym bruchom, sama doma...ze nech sa nenamaham, a odpocivam a nech sa najem 😵 kazdy den tam niekto skonci s autom v jarku...ale zozbieraju sa susedia a vytiahnu ho....hoci traktorom...
a niekedy mi je aj strasne smutno, ale potom zas vidim, ake je to tam krasne, kazdy den rano sa teraz pozeram z okna na zasnezene konciare, nad domom mame sirokansku luku, lesy a totalnu divocinu....a uz sme stretli aj medveda 😀
teraz si kurime drevom v piecke...vecer sa hrejeme pri ohniku...nadhera 😵

my sa urcite budeme este stahovat, sme taka povaha...ale urcite to bude na dedinu.

a co sa tyka nasej dcery...tak dufam ze bude povahou po tatovi...on je taky lesny muz 🙂 pozna kazdy kopec na Slovensku, kazde zakutie, kazdy strom, kazdeho vtacika. A uz sa tesim ako to bude poznat aj nasa mala a jej budem ticho uprimne zavidiet, ze ja to uz nikdy nestihnem.

pd900bo
31. dec 2008

malena nechces aby tvoja dcera dostavala vela darcekov? tak jej ich nekupuj a oboznam s tym aj rodinu-ja som bojovala veeelmi dlho
nechces aby pozerala rozpravky? zbav sa TV-ja ju nemam a sme spokojni, pustam mu len na PC to co si vyberieme
atd atd. vseeeetko je jen na Vas rodicoch
my sme tiez za exotov ale mne je to jedno a mojho syna pritom v skole nikto nesikanuje, znackove veci su pre mna gyc takze ich nekupujem a nikto sa mojmu synovi nevysmieva, ma zopar kamaratov niektori su bohatsi niektori chudobnejsi, ale mojmu synovi je to absolutne jedno, a hlavne to nie su detio zo sidliska ktore sa len cely den poflakuju medzi betonom s tymi si nema co povedat, takze 14 rokov vysvetlovania asi stalo za to
netvrdim ze je to u nas idealne ale zaklad sme mu dali dobry a ostatne je uz len na nom akou cestou sa vyberie..

sassi
31. dec 2008

malena 100% suhlasim

naše deti sa nsažíme viesť k tomu čo píšeš
americke rozprávky pušťame len obmedzene, namiesto toho od septembra naša dcerka prečítala 22 kníh
napisto vysedávania pri PC hrách ma každy den nejaký záujem
teda ma aj PC kružok, ale hry sa tam nehrávaju, učia sa rozne veci (čo ani ja neviem 😅 )
namiesto do shopping centra sa vyvezieme do ZOO, alebo do lesoparku, ak je škaredo, tak k známym alebo k rodine
(aj ked občas nakupiť ideme, ale nie je to pravidelen trávenie nedelných popoludní)

dcerka miluje zvieratá, chcela by psíka, ale zatial si nemožeme dovoliť, možno neskor
a tiež miluje kone, tak sa občas vyvezieme na ranč
tak mame aspon rybičky a teraz dostala korytnačku
cez prázdniny chodí vždy na vidiek k starkím a tam sa super vyblázni

pre mna je tiež doležité, aby mala pozitívny vzťah k športu, a ona našťastie je velmi šikovna na všetko, rychlo sa naučila plávať, bicyklovať, korčulovať ...
ja som vždy bola take drevo ☹ a teraz mi to aj chýba, že nič neviem ... ani korčulovať, ani lyžovať ... 😖

No a tiež ju podporujeme vo vzťahu k hudbe a tancu, nemusí byť nejaký preborník, ale kym ju to bavi, sme radi 😉

Syn je ešte malý, ale aj jeho vychovávame v podobnom duchu
Na vianoce od nas dostali iba po 1 hračke, radšej drahšej a kvalitnej, ako kopa zbytočností ... aj tak ked to zratam od celeho príbuzenstvy, je toho požehnane

No nebolo to vždy tak ... tiež sme na to museli dozrieť ... veru, kedysi sme aj my nakupovali haldy hračiek, nechavali ju do večera kukať TV, behali po obchodákoch každy týžden ... ale akosi nas to už nenaplna 😉
My nie sme nejakí eko ... žijeme normálne, využívame vyhody, čo nam dnešna doba prináša ... ale zasa s istými hranicami ... dnešne detois a často vychovávaju velmi konzumne

sassi
31. dec 2008

pd900bo
ako to myslíš s tým "značkove veci su gyč"
čo teda kupuješ ... činaky?

ja kupujem "značkove" (CHEROKEE, CaA. HaM, RESERVED, občas niečo ADIDAS), ale nie aby sme sa s tým vychvalovali, ale preto, že nechcem kupovať zdraviu škodlive veci, neznámeho povodu
aj hračky len take čo prešli aspon nejakou kontrolou
mam rada drevené, alebo Fischer-Price, Mattel, Hasbro, MB

tweety22
31. dec 2008

tak nas maly ma zo vsetkeho trosku, strasne vela s nim cestujeme a ucime ho spoznavat prirodu, nastastie mame starych rodicov v krasnej prirode na orave takze tam sme vela a maly dokaze presediet na poli, luke, v lese kde obera sam cucoriedky cele hodiny... ale na druhej strane sa ho nesnazim obmedzovat tym, ze v zivote nevstupime do nakupneho centra, obcas sa chodime hravat aj na ihrisko do avionu, taktiez ideme do detskych klubov, chodime plavat, tancovat a spievat... je toho tak strasne vela co sa da s detmi podniknut, obidvaja s manzelom pracujeme v IT technologii takze compy su nam velmi blizke 🙂 ale napriek tomu citame aj jednu knihu za druhou-maly knizky zboznuje 🙂 co sa tyka darcekov, preferujem znacku BRIO - prirodne drevo, s tym vlacikom sa mi vie dieta prehrat dost dlho... ale ma aj plastove zvukove hracky, nemozem to odmietnut ked mu to niekto daruje... vsetko sa snazime regulovat a robime vsetko preto aby nasa vychova bola ok, avsak rodic mieni dieta meni... napriek vsetkemu nemam idealne dieta (uz sa zacina hadzat o zem, vrestat, obcas niekoho pacne) ale milujem ho nadovsetko 🙂

sassi
31. dec 2008

dreveny vlačik sme dostali tiež na vianoce tento rok od krstnej mamy, a je to super
mame ten z TESCO, ale postupne dráhu rozšírime 😉

ja nemám nič ani proti kvalitným plastovým hračkám, hlavne nech su bezpečné

pd900bo
31. dec 2008

sassi ja som napisla ze PRE MNA su znackove veci gyc.. cize je to len moj nazor. Naozaj sa mi nepacia tricka alebo bundy kde je cez cely chrbat ,,fajka,, NIKE a tak podobne, ale nikomu to nezazlievam, ja vobec neriesim oblecenie druhych ludi a vediem k tomu aj syna, nech si radsej vsima co kto vypusti z pusy a ake ma srdce.. napriek tomu som v minulosti aj ja mala par znackovych veci a musela som sama dospiet k tomu ze je to zbytocne predrazeny prepych-PRE MNA hold ucime sa cely ziivot..
v cinakoch nenakupujem vobec.. vazne este nikdy, rada nakupujem slovenske veci alebo ceske SLOVENKA LOANA ked bol syn este maly, teraz je uz pubertak a nosi panske cisla a zase preferujem ceske UAX atd zopar kuskov mame aj z sekacov.. no ale ked sa nad tym tak zamyslite tak aj firmy ktore som tu teraz vymenovala su vlastne znacky ze?mne ide hlavne o to aby na tych veciach silou mocou nebolo vidno tie ich loga..

sassi
31. dec 2008

jaj, tak take tiež nekupujem, že cez cely predok či chrbat nápis
na tych fakt značkovych tie loga ani nie je vidno 😉

ja nakupujem vela na bazarikoch, a ja aj to čo si vymenovala CZ a SK považujem za značkove
lebo sa to vyravba pod istou etablovanou značkou
napr. pri dcerke som vela kupovala slovenske HERMA a ANTHONY, ale už su dosť drahí ☹

pd900bo
31. dec 2008

to mas ppravdu ze na fakt kvalitnych veciach tie loga nie je vidno, takych kvlaitnych veci je vela v outdorovych obchodoch kde tiez nakupujeme.. a este som zabudla spomenut vlastnu tvorbu strikovane a hackovane capice rukavice a pulovre, ked bol erik drobec sila som mu aj nohavice bundy.. ja mam proste rada originaly

horallka
31. dec 2008

malena, skvelý pohľad na vec- úplne s tebou súhlasím - vo všetkom. Vieš , napr. ja by som presne tak rada viedla svoju dcéru ako si napísala- aby mala rada knihy a čítala ich- ja sama som knihovníčka a na knihy nedám dopustiť, aby toľko nečumela na tie hlúpe rybie dievčatá na Jetixe, aby mala rada prírodu a zvieratá- tie našťastie rada má, aby netúžila po všetkých veciach, ktoré vidí...ale.... ja ju tak môžem darmo viesť, keď v škole medzi kamarátkami vidí a počuje niečo iné- podľa nich čítanie kníh je šitné, frčí len chatovanie na PC a v ušiach zastoknuté sluchátka od mobilov- pozeranie prihlúplych hlavne amerických seriálov, fotenie sa digitálnym foťákom s našpúlenými perami a vypúlenými očami-to neviem, odkiaľ to pobrali, a záujem len o umelé nechty, farby na hlavy a čo najnovšie a nojmodernejšie oblečenia ...a aby ho bolo čo možno najviac- nech sa skrine prehýbajú...a dobre sa najesť a dobre sa mať- nič doma mamke nepomôcť, všetko chcieť a iba odvrávať- takáto presne je moja dcéra a pritom som ju tak nikdy neviedla....Neviem, som tiež z toho trochu smutná a neviem si rady...

pd900bo
31. dec 2008

horallka vysvetlovat vysvetlovat.. oni tie deti maju dnes strasne vela pokuseni okolo seba, treba s nimi travit vela casu ak sa da. Ja sama mam 14 rocneho hormona ale s chlapcami je to ine.. aspon sa nefoti s naspulenymi perami 😀 😅 Dnes ma ale nastval jeho otec s kt. nezijeme. Syn mu volal ze ci plati ta sobota na lyziach a jeho otec mu zacal vrieskat do telefonu ze sa mu nechce .. ach jaj.. ja by som aj isla ale zatial lezim s chripkou uvidime do soboty

malena
autor
31. dec 2008

Moja malá dostala na vianoce 2 bábiky, tej prvej sa tešila, o druhú už nemala záujem. Je to pochopiteľné, lebo platí, menej je niekedy viac. Pamätám si z detstva, na jedny vianoce sme dostali farené kocky a ešte 2-3 maličkosti a to je všetko. Ale ako strašne sme sa tešili, výskali a skákali sme od šťastia. A to už akosi v súčasnosti nevidím, deti sa síce potešia, akosi to však berú ako samozrejmosť.

Ale zo všetkého najviac má trápi, že ľudia nie sú "eko", ako tu bolo spomenuté, a na to doplatia práve naše deti. Jasné, ked dospejú, budú mať na konte našetrené peniaze, pôjdu študovať na dobré školy,atd....ale aký vzduch budú dýchať, kam budú chodiť na výlety, ked všade budú domy, cesty, shopping centrá a ohrazdené golfové ihriská.

Napr. včera som čítala, ....v Ostrave mali taký smog, že ľudom radili neotávať okná.... Veru, ľudia raz skončia tak, že budú sedieť doma vo svojom luxuse, ...vonku by sa totiť priotrávili.

Ja snažím žiť ako sa len dá ekologicky,...okrem samozrejmého triedenia odpadu /flaše, papier, textil, plechovky,atd/ častejšie ako autom cestujem vlakom, do obchodu beriem vždy ten istý sáčik na chlieb a tašku / inak tie sáčiky a igelitky zdarma by som hned zrušila, ako to už urobili v niektorých štátoch, ale to chce väčšiu uvedomelosť a kultúrnosť ako u nás/....

Viete a potom ľudia nechcú skládku, áno, tak robte menej odpadu, môžme si za ten "bordel" sami !!!

bubba
31. dec 2008

ano znie to vsetko ako z rozpravky,vsetci rodicia si zelaju to iste pre svoje deti....ale co im tymto do buducna dame ked budu milovat prirodu ,prechadzat sa po lese a vstrebavat kladne energie odtial...ked sami sa musime nahanat za peniazmi,sami nestihame davat svojim detom dostatok lasky preto,aby sme mali co jest...a taktiez svet je zly a neskutocne kruty,preto MUSIME vychovavat deti aj k tomu,ze treba zarabat tie zas....te prachy a z ebez nich to skutocne nejde...bez nich nejde nic a to si priznajme vsetci.cize ja ked moja dcera vyrastie a bude pracovat v odvetvi priemyslu a ona bude ta co podpise papier na vytatie mojich oblubenych stromov,aby mohli postavit nove obchodne centra...proste bude to jej praca a aj ona bude mat svojich nadriadenych ...atdatd...
cize suhlasim s nazorom zakladatelky,ale skoda ze v dnesnej dobe to nie je take jednoduche ako sa zda.a podla mna nase deti to budu mat este tazsie ako my 😒

pd900bo
31. dec 2008

ale baby ved nebudte take pesimisticke.. globalnu katastrofu sice na MK neodstranime ale mozme kazda robit co sa da. Ved si predstavte ze napr. take kontajnery na triedeny odpad nam dali po meste tusim len minuly rok, dovtedy nic anilen ziadna osveta, aj to je maly krocik vpred. Ludia zacali brat triedenie skutocne vazne.. to ja som triedila papier a plasty asi 5 rokov dozadu a vsetci si tukali na celo..

bubba zaujala ma ta cast ze ked tvoja dcera vyrastie... cisto hypoteticky... ze rozhodne o vyrube stromov koli nejakemu obchodaku... no moj nazor je praveze taky ze tiie nase deti by mali byt vychovane tak aby im svedomie nedovolilo pracovat na takom poste kde svojimi rozhodnutiami ,, skodia,,. Praveze to je ta laska k prirode ze tomu budu zabranovat.. mozno to je odvazne ale pre mna ako matku je dolezite aby malo moje dieta charakter a vybralo si pozitivne a tvorive zamestnanie 😉

bubba
31. dec 2008

pd900 ja nehovorim o tom ze to tak bude a ze ju k tomu vedieme,ja hovorim o tom,ze ak to bude nevyhnutne pre jej pracu co uz s tym narobime???ani ja ani ona nic len budeme drzat zobaky(ako slovaci) 😖
no a pre teba ako matku.....ak ti raz tvoje dieta povie ze bude tym a tym,a tebe sa to akokolvek nebude pacit,nebudes moct aj tak nic urobit....hadam by si nebranila 20 rocnemu decku aby neslo vyrubat stromy ked to bude musiet urobit pre svoje povolanie...chapes...

mima1
31. dec 2008

nuz ludia si to robia sami. rodicia nezvladaju svoje deti a deti su potom agresivne a chcu aj nemozne. rodicia sa potom pachtia len aby deti mali to co si vydupali. a nezalezi ze kolko to stoji kupia aj ked to stoji neviem kolko lebo rodicia si povedia ze ved su vianoce alebo ze ma narodky a podobne.... nehovorim ze nedat detom nekupit ale malo by to mat hranicu. a hlavne dnesne deti pridu mami alebo tati daj peniaze idem na disco... nestaci 50,- ani 100 treba dat na vstupne daku "malinovku" taxi domov... ja ked som chodila na disco tak nikoho nezaujimalo ze nemam na vstupne ak som nemala tak som nesla. rodicia mi nedali a hotovo... musela som si zarobit a to aj vtedy ked som mala 16... dnesne decka su pohodlne a cakaju ze vsetko dostanu od rodicov. ak by boli deti vedene ze si musia zarobit tak by to bolo inak...