Výchova k hodnotám. Ako na to?

malena
30. dec 2008

Nerada by som,
- aby moja dcérka dostávala veľa darčekov (čím viac darčekov pre deti, tým menej sa im tešia, onedlho budú pohodené v kúte/
- aby moje dieťa pozeralo hlúpe rozprávky /hlavne tie americké/ v Tv neustále čumelo do PC
- aby túžilo po "veciach", aj ked určitá túžba po materiálnych statkoch je normálna, ale chcela by som ju viesť k iným hodnotám:

- aby mala rada knihy a rada čítala
- aby rada chodila do prírody a neskôr ju chránila / ak bude ešte čo, lebo my ľudia ju vytrvalo ničíme/
- aby mala rada zvieratá
- ak uvidí, že sa deje krivda aby neodvrátila zrak, ale zasiahla,....Niečo, čo mi na Slovensku chýba, ľudia sú ľahostajní, alebo sa boja.

Možno si pomyslíte, že "klasika", všetci to chceme. Vidím však niečo iné, deti zavalené darčekmi, čumiace na TV,PC, o knihy nezáujem, v rukách najmä mobily, namiesto vychádzky do lesa, sobotnajších výletov na nejaký hrad, či zámok je to "pobyt" v shopping centrách.

Čo sa týka tej prírody, čo zanecháme naším deťom?
Samý betón... Mna v poslednej dobe rozosmutnila jedna vec, ....postavili u nás nové golfové ihrisko: vyrúbali veľký kus krásneho lesa /videla som na vlastné oči /, zničili vzácne hniezda vtákov, zvieratám zobrali kusisko domova:
oni teraz chúdatká "skáču" pod autá motoristom, ale oni nevedia kám ísť, všade samé cesty, staveniská,.... veľa ich zahynie.

Hnevám sa na ľudí, na seba, že tomu nedokážeme zabrániť, že nás to ani nezaujíma,....myslíme len to, kde čo kúpiť, investovať, na vlastný prospech
a prospech naších detí, ale zaujíma nás len ten finančný a materiálny prospech.
Myslím, že súčasný človek vedie svoje deti k tomuto:
- uplatniť sa tam, kde by najlepšie zarobil
- kupovať veci mať všetko
- žiť pasívny život pred Tv a Pc

Nemyslím si, že som lepšia, alebo tak. Len o tom v poslednej dobe viac premýšlam a chcem veľa vecí zmeniť.

Čo si o tom myslíte VY?

Ked vyrúbeme posledný strom, vylovíme poslednú rybu,....zistíme, že peniaze jesť nemôžeme.

tweety22
31. dec 2008

tak my doma nielenze triedime odpad, my umyvame aj tejgliky z jogurtov a az potom ich vyhodime, po nakupe vsetky potraviny umyvam (myslim tym jogurty, mlieko, balene potraviny...) vzhladom nato, ze v hypermarketoch po tom behaju potkany a neviem co vsetko 😒 a snazim sa kupovat fairtrade potraviny... no tiez vsetci na nas pozeraju ako na cudnych, ale co mna po nich... presne ako sa uviedlo vyzsie, globalne problemy tym nevyriesim ale aspon sa snazim robit maximum 🙂

roasha
31. dec 2008

...nedavno som citala clanok o ludskych hodnotach.... 😕
...prichodom financnej krizy zacnu ludia prehodnocovat ludske hodnoty...ako je vlastne mozne,ze akykolvek futbalista,alebo hokejista,hrajuci v "svetovych ligach" so zakladnym vzdelanim mesacne zarobi viac,ako spickovy chirurg,zachranujuci denne ludske zivoty,a ktory nezarobi tolko za celu svoju prax.... 😔

roasha
1. jan 2009

....."aku hodnotu ma teda ludsky zivot?"... 😔

vroni
1. jan 2009

Nevidela by som to tak strasne cierno. Je dost deti, ktore su z domu vedene k skutocnym hodnotam (dufam, ze aj to moje) a nie konzumnemu blivajzu. Ze sa dietatu ine v skole vysmievaju - no, vysmievaju sa aj tym s okuliarmi, mensim, vyssim, tucnejsim, chudsim, mudrejsim, hlupejsim..... - ulohou rodica je naucit dieta branit sa a nedat sa ovplyvnit okolitymi hlupakmi. A dieta viest k hodnotam, ktore su pre nas podstatne. Hlavne, ze dieta vychovavame a nie nechame samocinne ¨cibrit si osobnost¨

modravila
4. jan 2009

vroni, plne súhlasím

dexter2003
29. nov 2010

ahojte vsetci... zaujimave citanie .

Chcel by som len podotknut,ze cez podobne veci som prechadzal aj ja v detstve .Bolo nas doma 10 a tiez sme nemali luxus no rodicia sa snazili ako mohli a bol som v skole i v susedstve pre par vyvrhelov takou malou obetou zlych narazok a podobne .Rovnako ako aj moji surodenci... vsetci to zazili svojim sposobom. Dolezite je ako to ten rodic dietatu vysvetli a aby pomohol tomu dietatu pochopit,ze nie kazdemu sa dostava doma spravnej vychovy a ze tieto veci niesu pekne. Dieta trapi vela veci a z komara netreba robit somara . Teraz ,ked som vacsi chapem preco asi boli taki a ich samich mnohokrat vidim ako zle dopadli,pretoze prave ich rodicia ,ktori im davali viac materialneho ako duchovneho pochybyli.Naucit sa trebe milovat nepriatela svojho,lebo vtedy clovek dokaze zazraky. Niektori z tych istych spoluziakov ci susedov su dnes slusny ludia,len v detctve sa spajali s davom a slusne sa dnes pozdravia a to ma tesi, ze sa da vsetko prekonat a ze svet sa bude pomaly po malych kuskoch menit.Len netreba stracat trpezlivost a nadej.Na druhej strane si kusnut do jazyka a aj ked stretavame tych zlych na ulici na ktorych mame zle spomienky treba pozdravit ,aby videli,ze svet ich prijme aj ked robili hluposti ... a tomu istemu ucit aj nase deti.Preto mile mamicky , netrapte sa prilis tym aky je svet ,lebo to je frustrujuce ... zasadte do dusi vasich deti to najlepsie co je vo vas a to nech vas tesi a hreje...Dieta vyrastie a vsetko sa mu vyjasni a bude vediet ktorym smerom fuka vietor. Vela stastia.

klincek
30. nov 2010

pekna tema 🙂
ja este deti nemam, ale toto vsetko ma tiez "trapi"
mam totiz netere, ktore napisu Jeziskovi kazda o 5 hraciek pomaly po 50 eur..maju ich uz cele kopy, vala sa to vsade a neskutocne ma nas..ra, ked vidim, ako s tym vsetkym zaobchadzaju. keby som im polovicu vyhodila, ani by si nevsimli..niektore uz su predskolacky, resp. skolacky, no ked na sviatok kupime nieco ine ako hracku, resp. naucnu hracku, tak nadsenie rozhodne cakat nemozeme. uz ma to sice prestava aj hnevat, lenze rovnako ma prestava bavit im tie darceky kupovat. najlepsie na tom je, ze vobec nejde o rodiny, ktore by sa topili v peniazoch, skor opacne. no v tomto nema asi nikto sudnost, nerozumiem tomu..to je fakt nutne kupit decku vsetko, na co ukaze prstom? ja viem, nie som este rodic, ale ak raz budem, takto to nechcem..
na telku a do PC cumia aj preto, lebo to tak robia ich rodicia (ucenie prikladom 😒 ), resp. preto, ze ich to zabavi, ked rodicia prave nemaju cas-co je vzhladom na sialene zivotne tempo aj ospravedlnitelne, len najst tu hranicu, ze? podla svagra musia mat doma kablovku so 100 kanalmi, lebo to je pre neho forma zabavy-vraj vy (my s manzelom) chodite do kina, ja si to nemozem dovolit, tak mam toto. my ideme do kina raz za tri mesiace a stroji nas to max 20 € (aj to preto, ze sme v BA), a on za tu kablovku plati mesacne 4krat tolko, takze podla neho setrenie..dcera cumi na vsetky tie stupidne rozpravkove kanaly a s tym suvisia dalsie poziadavky..taka hracka, hentaka hlupost, proste kolotoc.
a co poviete na rodicov, podla ktorych ich dieta musi dostat vsetko to co ostatne decka, lebo bude v skole mimo? este si myslia, ako mu pomahaju... potrebuju tri dovolenky do roka, ale dieta dodnes v byte nema detsky kutik, kde by si pokojne mohlo robit ulohy. niekedy ma vsetky tieto paradoxy uz tak vytacaju, ze sa mi ani nechce chodit k nim, hoci je to rodina.
prepacte, som sa zas vytocila, ako vzdy, ked o tom zacnem. 😖

dsnadja
30. nov 2010

my sme akurat v nedelu zatrhli dievčatam televizor, jasne že aj kablovku a aj dvd....teda nie celkom zatrhli, ale obmedzili, možu ju mať pustenu od 20:00 do 21:00hod,a potom sa zhasina,vypina a spí.ja nepozeram telku, ale tiež som si všimla,že ked už je pustena, tak tam lapim,lebo vždy začne niečo fajn,ked nie je zapnuta, ani mi nechyba-proste VELKY POžIERAč čASU!!!!manžel bohužial rad pozera telku....ja rada čitam a dievčata nie,toto je večny boj medzi nami,nepomohlo ani že som im čitala večer.tak snad teraz, ked nemaju televizor,aby ich ta nuda nezabila 😀 začnu sa venovať aj takymto užitočnym veciam.každy deň im vysvetlujem, a rozpravame sa o ludoch,čo sa nesmie,ako sa maju spravať,ako maju druhym pomahať a veru už sa stalo že sme pomohli,(hlavne ja mam takyto matka Terezovsky syndrom 😖 ),proste pomohla som,, a skoro som aj doplatila, alebo si ma doberali.....a aj taky boli,čo si to nevažili a šaty ktore zašpinily neprali ale pálili 😠 .teraz budu mať každa 1 vec pod stromčekom,lebo ked mali viac,nehrali sa,lebo nevedeli si vybrať s ktorou hračkou sa maju hrať,tak dufam tento rok to bude lepšie.dufam,že sme zmenu nenastolili ešte neskoro...ale zda sa že nie,až tak velmi neprotestuju.....doteraz 😅 ....inak väčšia dcera ma 12 rokov a je hrozne naladova,akurat dnes rano vstala zadkom napred takže už rano papulovala,že ma hrozny kabat,čiapku(včera sa jej tak pačila,že ju mala aj vo vnutri),aj otrasne čižmi....takže zase prišla na rad moja prednaška,že su aj chudobnejšie deti,ktore nemaju ani čižmi a mrznu im prsti,a ked sa jej nelubi može svoje šaty podarovať....tak sa odula,že "dobre nooo"...a odkračala do školy....jo a ešte k mangelovi,on je bohužial taky ten betonovy typ,už som ho ako tak prevychovala,ale velmi sa neda.do lesa nerad chodi,lebo určite chyti kliešťa,alebo nejaku inu haveď,to že mame psa ešte nestravil a už bude mať pudlička 2 roky,zoberie ju vyvenčiť,ale nedotkne sa je a vobec ju nepohladka,to maju v rodine,cela ich familia je taka....inak je to vzorny,pracovity,super mangel aj otec...no čo už,každy mame nejake nedostatky 😀

bets
30. nov 2010

netrpime nedostatkom, ale nehrnieme sa za materialnymi vecami. staviame sice dom, ale chceme vacsiu rodinu. darceky detom selektujeme, nekupujeme hracky, ktore budu casom nezaujimave. na vianoce preferujeme spolocenske hry, ktore su prefektnym darcekom a pri rodinnych hrach spajaju rodiny, dokonca robime aj herne vecery viacerych rodin.
tv takmer nepozerame, kniha je pre nas samozrejmost. deti od malicka maju vzor v citani kniziek, preto aj sami od seba citali od 4 rokov. ochrana prirody je pre nas samozrejmost. samozrejmost je aj zaujem o prostredie v ktorom zijeme, cele to vyustilo k tomu, ze sa aktivne zaujime o dianie u nas a manzel sa stal poslancom, kde spolu so skupinou rovnakych nadsencov chcu zmeny v prospech ludi a nie obohacovanie sa na ukor ostatnych.
dovolenky ako splav a stanovacky su tymi najlepsimi zazitkami pre deti, popri tom spoznavame a obdivujeme krasy prirody.
snazime sa deti vychovavat k urcitym hodnotam, ktorym verime, k tomu nam pomaha to, ze sa pohybujeme v prostredi rovnako zmyslajucich a citiacich ludi.

dadis
30. nov 2010

na Vianoce kupim kazdemu po jednej hracke, kazdemu po knizke a este kupim spolocensku hru Ovocna zahrada, tu uz zachvilu mozu hrat spolu...viac kupovat neplanujem...nie ze by neboli peniaze, z principu, chcem aby sa od malicka naucili byt skromni a ze sa nasa rodicovska laska nemeria umerne poctu darov ..maju hraciek primerane, skor menej nez viac (neviem objektivne zhodnitit, ale urcite najmenej zo vsetkych nasich znamych, u ktorych sme boli doma), priebezne ich pretriedim, co-to poschovavam (s cim sa uz dlhsie nehraju), potom po nejakom case vratim..
oblecenie rovnako, kupujem len to, co potrebuju, aj ked sa snazim ich obliekat pekne (to je asi kompenzacia z detstva, vzdy som sa chcela pekne obliekat, no nie vzdy mali nasi na to peniaze), zbytocne vela veci nemaju, periem casto, takze este sa nestalo, ze by nebolo co obliect 😀 😀
ad potraviny, tiez sa snazim obmedzovat nakup vsetkych brumikov, kostikov, cappy junior, nestle guliciek... je tazke najst tu rovnovahu medzi bezbrehym plnenim detskych poziadaviek a nekompromisnym zakazovanim vsetkeho konzumu 😒

dai
30. nov 2010

tak, mozno ja tu budem za exota ked nie som tak super ako niektore maminy tu...

ja si myslim ze k hodnotam mozno vychovavat aj dieta v meste, nielen v polorozpadnutej sope niekde na kopaniciach...
tiez si nemyslim ze hodnotu veci spozna dieta len vtedy ked su ludia chudobni 😖

my sme lepsie situovani a mojej dcere doprajem dobre potraviny, kvalitne oblecenie a pod.
ale napr. tiez nepozera vela TV ( urcite viac ako ja v jej veku, kedze ked ja som bola v jej veku tak rozpravky boli len raz za tyzden 30 minut...), nedostava vela hraciek - vzdy sa dohodnem s rodinou co chcem aby dostala - nechcem aby davali uzitkove veci, podla mna na to su rodicia - stari rodicia detom maju davat prave tie hracky a pod. ... To ale ake hracky sa snazim znacne regulovat - cize teraz mame vybrate lego, knizky, nejake vymalovavanky a nejake hello kitty pera - toto odkomunikujeme starym rodicom a oni mozu vybrat co kupia... vianoce podla mna pre deti su aj o darcekoch a nebudem sa hrat na nejaku matronu, ktorej deti nie su deti a tesia sa z hlbokych hodnot ktore vianoce so sebou prinasaju 😔 ja som sa ako male decko tiez tesila z hraciek, nic ine ma nezaujimalo - a ja pritom som prave z takej chudobnejsej rodiny... ale na vianoce nam ich rodicia dopriali...
teraz si samozrejme vazim najma to ze sme spolu, ze mame na seba cas, tu atmosferu okolo, pripravy a pod. ale ako deti sme cakali hlavne na stedry vecer a darceky boli highlight vecera 🙂

moja mala nedostava hracky mimo svojich sviatkov a vianoc - cize ma omnoho menej hraciek ako vidim u znamych , ktori su chudobnejsi ako my...

s mojim muzom sme nikdy neposudzovali ludi podla bohatstva , ani sme si nenadstavovali kontakty s ludmi podla toho z akej su prijmovej skupiny... moja dcera nerozlisuje bohatych a chudobnych ludi... predpokladam ze casom pod vplyvom skoly a pod. bude, ale verim ze nasa vychova pomoze v tom, ze sa nikdy nebude z nikoho vysmievat a ludi posudzovat podla toho kolko ich rodicia maju penazi...

Ja sama ako som uz pisala som z chudobnej rodiny, ale nikto sa mi nikdy zato nevysmieval...a mala som aj velmi bohate kamaratky - nase kamaratstvo to vobec neovplyvnovalo...

podla mna realne hodnoty su niekde inde ako v ziti na dedine, neprijimani materialnych veci a pod.
Ja ich skor vidim v uceni k laske k bliznemu, v ohladuplnosti voci svojmu okoliu - ludom i prirode, k zbytocnemu nemrhaniu vecami a pod.
Poznam vela grazlov z chudobnych rodin z dediny, a vela takych istych z bohatych rodin v mestach - to ake bude vase dieta podla mna absolutne nesuvisi s prostredim v ktorom dieta vyrasta, omnoho viac s ludmi s ktorymi vyrasta a ktori ho vychovavaju

klincek
1. dec 2010

@dai, ale ja (a myslim, ze ani mnohe dalsie baby) som to vobec nemyslela tak, ze treba byt chudobni a byvat na dedine, aby sa z dietata dal vychovat normalny clovek😉 ani netvrdim, ze by som detom nedopriala hracky a telku. ziadny radikal nie som. len si myslim, ze treba vediet odhadnut spravnu mieru vsetkeho-alebo to aspon skusat.
a stve ma, ked niekto plytva tym alebo si nevazi to, co mu kupim, pretoze peniaze, ktore na to vynalozim, mi nespadnu z neba. a to plati aj pre deti od urciteho veku- pretoze napr. 6 rocne dieta si uz moze tieto veci trosku uvedomovat, ak je k tomu vedene..
a na druhej strane nechapem, ako mozu rodicia pripustit, aby prvak pisal ulohy na riadom zapratanom kuchynskom stole, pri ktorom prave sedi cela rodina..rodicia o niecom debatuju, mladsi surodenci vrieskaju, a on sa v tom hluku ma ucit. hraciek ma tolko, ze sa o ne moze dorazit, ale vlastnu izbu alebo aspon stol a stolicku niekde v byte na svoje aktivity nie..toto nechapem. aj vzdelanie je hodnota. a ak sa k nej niekto stavia takto, potom ako moze cakat, ze dieta bude mat dobre vysledky v skole?

dai
1. dec 2010

suhlasim s tebou klincek,
aj pre mna je vzdelanie urcite hodnota - aj ked nielen to... aj ten zdravy sedliacky rozum, chapanie reality a pod. urcite k tomu patria...
Ja napr. teraz vidim ze moja mala vnima niektore veci ako samozrejmost ( ze dostane nove cizmy, kabatik - cokolvek - zial na toto mam aj ja slabost a musim na seba davat pozor aby som jej nekupila vsetko co sa mi paci) - a nepaci sa mi to - neuvedomuje si, ze to stoji vela koruniek a ze sa neda kazdy den kupovat nejaka vecicka... ma teraz 3 roky ale snazim sa zacat jej ukazovat hodnotu veci uz teraz, vela sa o hodnote materialnych veci rozpravame... tie duchovne veci su zatial u nej take krasne, detske - je priama, ale neuraza... je k ludom mila ... zial niekedy povie ze niekto je skaredy a pod. ... vtedy sa jej snazim vysvetlit ze nie je vhodne to ludom hovorit a ze to ako vyzera vobec neodraza to aky je... zial teraz je este velmi spaeta s rozpravkami, kde obycajne strigy su zle a skarede a princezne dobre a krasne... ale myslim ze uz aj tu robime pokroky 😉

ten tvoj posledny bod - no, my sme tiez ako deti si ulohy robili na kuchynskom stole - 3 deti rozlicneho veku... do nasej izby sa nezmestil - bola malicka a boli sme v nej vsetci... moji rodicia sa nam ale venovali - robili ulohy s nami a preto sa nikto necitil nejak odstrceni... vsetci 3-ja mame univerzitne vzdelanie - myslim ze hlavne vdaka nasim rodicom a ich pristupu k nam. Preto som pisala ze vela zalezi na ludoch s ktorymi vyrastame, ktori nas vychovavaju...Menej na tom prostredi .

klincek
1. dec 2010

dai, jasne, uplne malicke deti hodnotu penazi este nemozu poznat. a jedine, co ma vyznam, je vysvetlovat..aj ja vidim, ze ak detom viackrat vysvetlim tu istu vec rovnako, pochopia to, aj ked sa im to mozno az tak nepaci..cim su starsie, tym to ide horsie-pokial k niecomu nie su vedene od malicka, tazsie si zvykaju.
k tomu vzdelaniu-ja som tiez zacinala s ulohami pri kuchynskom stole 😅. ale bol tam klud, nikto vtedy nevaril, neumyval riad, nerozpraval sa. bola som tam len ja a mama a ucili sme sa. a nemala som nikdy problem so sustredenim. vies, myslela som to tak, ze nemusia byt idealne podmienky, ale dietatu sa treba venovat v klude, nie len tak popri inych veciach. ved rozumies 😉

bets
2. dec 2010

ja ludi nedelim na bohatych a chudobnych, teda v nasich podmienkach... pre mna je to relativny pojem. su rodiny, ktore lepsie financne zabezpecenie prezentuju navonok a su rodiny, ktore to nerobia. na ucet, ci do penazenky nikomu nevidim.
pre mna je dolezite, aby sme sa ako rodina pohybovali v komunite rodin, kde prioritou je taka vychova, ktora vedie k laske, tolerancii, dobrym vztahom, vztahu k svojmu prostrediu a pod. a ked robime vacsie rodinne aktivity, tak sa u nas najdu rodiny, ktore si nemozu dovolit napr. drahsie ubytovanie, tak pre rodiny, ktore si to mozu dovolit, nie je problem sa prisposobit nizsiemu standardu a nepoukazuje sa na to, ci niekto na nieco ma alebo nie. zaujimavostou je, ze v nasom okruhu kamaratov a znamych pripada 3,5 dietata na rodinu.
skor ma takyto pristup naucil uvedomit si, ze dolezitejsie ako peniaze a materialne veci su vztahy, nielen v rodine, ale v sirsom prostredi v ktorom zijem. samozrejme deti su deti so svojimi tuzbami aj po roznych materialnych veciach, ale vhodnym sposobom sa daju uspokojit aj ich tuzby a pritom sa nevyvysovat nad ostatnymi.
a zaroven tym nechcem povedat, ze zijeme na lazoch, chodime len peso, nechodime na dovolenky a pod. chcem raz dospiet k urcitemu vyvazenemu zivotnemu stylu, pretoze od dokonalosti (tiez zijem v materialnom svete a som nim dost ovplyvnena) mam velmi daleko a v tomto zivote ju ani nedosiahnem.