Vydaté / nevydaté maminky II.

cat
11. júl 2007

Takže maminky, tu môžeme pokračovať v našej pôvodnej téme...

tilly
28. nov 2007

ja si tiež myslím, že 2 ročné decko už v pohodke kolektív znesie... môjmu malému veeeľmi pomáha kolektív, síce ma vôbec neposlúcha, ale je múdrejší, vie sa lepšie zahrať a viac vníma (všetko len nie mňa 😖 )

megg
28. nov 2007

Sue, uvidis, ked sa ti narodi babenko ...

cat
autor
28. nov 2007

ano znesie kolektiv ale napr. mne Dr. teraz povedala ze ak Tomi este nechce rozpravat, stale, stale mu mame nieco citat, ukazovat, doblba komunikovat a ja pochybujem ze by sa mu nejaka ucitelka takto venovala popri inych detoch. urcite nie.

barunka
28. nov 2007

ja si zas myslím, že je na každom ako sa rozhodne, dokedy bude s dieťaťom doma...

tilly
28. nov 2007

podľa mňa je to ideálne, keď dvojročné dieťa je v škôlke (na pol dňa) a matka je tehu doma, alebo s miminkom...
Moja kamoška suseda je tak, malý chodí s domčom do škôlky na pol dňa, ona si zatiaľ oddýchne (v januári rodí), poupratuje, navarí, občas kozmetika, kaderníčka, obchody, lekári a pod., keď bude mať druhé mimčo, tak to stíhať nebude

ozaj barun, a čo snilko? ako to zvláda? jej by teraz dobre padlo, keby paťko chodil do škôlky...

barunka
28. nov 2007

tilly, snilko je tvrdohlavá, nechce dať teraz paťka do škôlky, lebo má ešte na spanie plienku... Ja byť na jej mieste, už dávno som na liekoch v nejakom ústave. Nechápem ako to zvláda, ale zvláda, ako tak 😅 😅

megg
28. nov 2007

Barun, presne tak, kazdemu vyhovuje nieco ine. Mne sa zda strasne skoro uz 2 rocne deculo ucit, ako musi spravne fungovat v kolektive, co moze, co nemoze, presne pravidla, atd.
Zda sa mi, ze sa deckam prilis rychlo ubera sanca byt dietatom...

babulka
28. nov 2007

Cat - u nas sa ukazal presny opak. Je ich desat v jaslickach, tri ucitelky, a Matik je rozkecany az az. Urcite to ma suvislost s jaslickami, nepochybujem. Lebo aj ked by som bola s Matikom 24 hodin denne, neropravam sa s nim stale, ale v jaslickach sa tym deckam pusinka nezastavi. A deti sa najskor naucia od druhych deti, odkukanim, ako od dospelych. To iste plati aj o nocniku a inych cinnostiach. My dospeli sme prilis komplikovani, deticky robia veci jednoducho, a to sa lahko "kopiruje".
Samozrejme, len moj nazor. Kto chce, bude s dietatom doma aj sest rokov.

cat
autor
28. nov 2007

..niektore 2r.deti su v pohode v kolektive, ak su komunikativne a chodia na nocnik, nevidim problem, no ak nie, neviem si to predstavit. Zase sa vela aj naucia od inych, aj to je pravda..

cat
autor
28. nov 2007

babuli, teraz som skor odstrelila prispevok bez precitania tvojho 😅

babulka
28. nov 2007

Megg, niekto moze byt dietatom aj v tridsiatke (mam takeho doma 😀 ).
Inac tie jaslicky - to nie je discipina, oni od deticiek nic nevyzaduju, ze tearz to a teraz to, oni sa aj tak vacsinu dna hraju, kto chce hra sa sam, kto chce, robi veci s ostatnymi. Ked chce jest, je, ked chce spat, ide spat. Ale maju aj urcite pravidla, a tie nezaskodia. Ono asi nie je ani najstastnejsie, ked ide dieta prvykrat do kolektivu az ako troj-stvorrocne. tazko si zvyka na deti, prostredie, kolektivne cinnosti, a to bude predsa potrebovat v skole.

tilly
28. nov 2007

barun, veď len na doobedie... to neva

domčo krásne rozpráva, vie veľa básničiek, pesničiek, riekaniek, hier, to by nikdy nevedel, keby bol so mnou doma, ale je pravda, že on je zvyknutý od úplného malička na kolektív (ten náš susedský) a asi od roka sme často chodili do materského centra, takže s kolektívom nemá problém a pre mňa to má ešte jednu výhodu, v škôlke sa vždy napapá, doma nie... takže odkedy chodí do škôlky nemám výčitky, že nejedol...

tilly
28. nov 2007

no, ja som chcela, aby mal nejaké pravidlá a nejaký režim a krásne to vidieť okdedy chodí do škôlky, že ráno presne vie, čo sa deje, ale my sme nemali režim, lebo každý deň sa robilo niečo iné a také decko potrebuje aspoň nejaký režim, nejaké to zázemie a u nás to krásne robí škôlka

cat
autor
28. nov 2007

tilly o to jedenie ako jedine nemam strach, moj vsade vsetko popapa, skor budem raz muset prosit ucitelky aby mu nedovolili dojedat po druhych detoch, lebo Deniskovi vzdy vsetko pozerie 😀

babulka
28. nov 2007

U nas sa najnovsie krutime do bezvedomia na "kolo kolo mlynske", uz si to vie sam odrecitovat - teda ten zaciatok a koniec "urobilo bac" 😀

tilly
28. nov 2007

babulka, my točíme všetko do nemoty, ale už toho vie toľko, že sa mu to mieša, on si začne kolo kolo a dokončí to pôjdeme na svadbu (aj to spieva na stavbu 😀 )

mrenka
28. nov 2007

ja tiez rozmyslam,ze dam lili do skolky na pol dna od bud.septembra,pojde zaroven s mojou sestranicou,kt.je od nej o 5mesiacov starsia a este s 1kamoskou starsou o 2mesiace,tak snad to bude v poho...

tilly
28. nov 2007

keď pôjde s deckami, ktoré pozná, tak to bude OK

mrenka
28. nov 2007

tilly,ved tiez si myslim..

tilly
28. nov 2007

už pred pol hoďkou som chcela ísť domov, tak už fakt padám, pááá 😉

babulka
28. nov 2007

Mrenka, my sme tiez zacali teraz v septembri, to mal 21 mesiacov,a tiez najprv len na par hodin denne. A teraz sa uz aj pyta, kedy pojde do jasliciek (vola to "sasiky")

Tilly, Matik este nehovori cisto, ale skomoleninami tie splieta vsetko mozne. Kukulienku vie asi tak, ze "kukujenka de si boooola", potom "kolokolo miiiinske". A uz vie pocitat do styri 😀 (edeeeen, dva, tvi, siiiri")

kattum
28. nov 2007

ja slepaciem totalne, vobec si neviem predstavit byt este tri roky doma, pomoooc!

megg
28. nov 2007

Tiez poznam deturence, ktore uz v styroch rokoch vedeli pocitat dobre ze nie do 100, recitovat, poslusne "salutovat" 🙂 a prisli do skoly a tam ich prevalcovali obycajne deti z obycajnych viacclennych rodin, ktore nikto predtym nenutil vediet vsetko dopredu. Proste takyto pripad mame aj v rodine, ked usilovna mamina ucila vsetko vopred svoje dieta a nakoniec to tak dopadlo, ze ditko sa nevedelo spamatat v skole z toho, ze uz nie je najlepsie tak ako bolo v skolke a ze su aj chytrejsie deti...smutne 😔

babulka
28. nov 2007

Megg, verim, ze to nepatrilo mne. Radsej uz nebudem nic pisat, aby som nevyzerala, ze Matus vie vsetko najlepsie. Nie, nevie. Ani ho do nicoho nenutim. Ospravedlnujem sa, ak moje "vychvalovanie" lezie niekomu na nervy.

mrenka
28. nov 2007

u nas je to tak,ze lili moc nechce rozpravat,len take zakladne veci,zato moja sestranica o 5mes.starsia od lili normalne splieta vazne rozvite vety a kamaratkina mala pozna vsetky zvieratka v knizke,vsetko zopakuje,kdezto lili si furt melie len to svoje,tak mam niekedy z toho take neprijemne pocity,ale ked citam,ze ani vacsie deticky ako tomasko a brunko nerozpravaju nejak extremne vela,tak som kludnejsia..asi to zalezi od decka,ci ma chut alebo nie...vsak ked budu kecat az moc,potom nam bude luto,ze ako bolo dobre,ked nerozpravali 😀 😀

kattum
28. nov 2007

Mrenka, presne tak, to ze nerozpravaju zatial nic neznamena. Ako nas doktor poznamenal, vraj ma "inteligentny vyraz" a rozumie, tak niet sa coho bat. Moj manzel zacal rozpravat az v 2,5roka a dnes to na nom vobec nevidiet 🙂 Deti sa nedaju porovnavat. To by sme sa zblaznili.

kattum
28. nov 2007

Manzel uspava, ja uz len surfujem, dovarim polievku a hura vecerna pohodicka. Zajtra cestujeme do BA na predlzeny vikend. Nechcem si nechat ujst vianocne trhy. Co tak nejake stretko vecer bez deti? V nedelu?

mrenka
28. nov 2007

no,ved aj lilianka vsetko rozumie,len rozpravat nechce a ked jej nieco poviem,ze aby zopakovala,tak sa zacne ksichtit akoze no urcite...ako mne to nejak nevadi,ale ked sme v spolocnosti supersikovnych deticiek,tak vyzera ako male trdlo,ze nic nezopakuje..

kattum
28. nov 2007

Klik sem, je tu par casti Macka Uska:

https://www.youtube.com/watch?v=f9eSDdIp68w
barunka
28. nov 2007

kočky, ja by som deti v prvom rade vôbec neporovnávala, každé je šikovné, u niektoré sa to prejaví skôr u iného neskôr. Jedno vie pekne rozprávať, iné sa vie samo hrať a podobné veci... Každý sme nejakí, tak načo sa porovnávať...

Mne Simi melie, až ma z toho hlava bolí, požerie vždy a všade všetko čo nájde (napríklad dnes u snilkovcov, hádam paťko nehľadá svoje tajné zásoby), ukazuje, že má "eden" rok, hádže kocky do správnych otvorov, pozná bielu a zelenú farbu, všetky zvieratká a väčšinu aj to ako robia, každého pozná po mene.... Ale zásadne sebe hovorí, že je bábo, nie Simonka ani Simi. Nevysvetlím jej, že zrkadlo, hlina (chvalabohu už nie z kvetináčov) a sneh sa nejedia. Že mačke a psovi sa pusinky nedávajú. Že nie je bankomat aby pojedala mince a karty. Nevie zísť sama dole schody, má plienky, čo podľa niektorých je zásadná chyba... Je veľa vecí čo vie a veľa čo nevie, ale raz vedieť bude...