Vysielač GSM v areáli školy. Riešili ste podobný problém?

titkovamiriam
27. nov 2009

GSM VYSIELAČE V AREÁLI ZŠ, MŠ a ŠKD v Ivanke p/D ako vianočný dar od poslancov

Anonym napísal: "Dobrý večer,

obraciame sa na Vás, občanov Ivanky pri Dunaji so žiadosťou o podporu za nevybudovanie vysielačov GSM v areáli ZŠ v Ivanke pri Dunaji, ktorú schválili poslanci OZ, resp. piati predsedovia KPK v Ivanke pri Dunaji, dňa 9.11.2009.

Schválenie GSM vysielačov v areáli ZŠ je jedným z bodov programu ......

zasadania OZ dňa 23.11.2009 o 18,00 v Matičnom dome.

Prikladám PETÍCIU a petičný hárok, ktorý je možné podpísať alebo priniesť pred zasadnutím OZ dňa 23.11.2009 o 18,00 hod. do Matičného domu.

Petíciou žiadame vybudovanie GSM vysielačov mimo zastavanej časti obce určenej na bývanie.

Vopred ďakujeme za podporu tým, ktorým nie je ľahostajné ohrozovanie zdravia detí, učiteľov ani obyvateľov.

Tak toto ma včera na rodičovskom združení doslova šokovalo,samozrejme že 100 percent rodičov sa podpísalo proti výstavbe.Nájdu sa tu rodičia čo riešili podobný problém a ako to dopadlo?

nadhera
1. dec 2009

miriam, nastastie taky problem nemame,ale skola to zobrala len kvoli peniazom!!! nech sa hanbia, ved vysielace aj nieco vyzaruju. cchem vediet , ktori z tych mudrych ludi ma dieta v dotycnej skolke - skole. 😠

prasiatko30
2. dec 2009

a neexistuje na to zakon, ktory stanovuje v akej minimalnej vzdialenosti od skolskych zariadeni maju byt umietnene tie vysielace - v inych statoch unie je uzakonena urceta vzdialenost ktoru nemozu prekrocit.

quika
2. dec 2009

baby, tych vysielacov sa vobec nebojte, to je uplne neskodne. my sme mali dlhe roky jeden na dome a byvali sme na najvyssom poschodi, tesne pod nim. inac som zvedava kolko z tych 100% rodicov dalo svojmu dietatu do ruky mobil - tam je ziarenie podstatne silnejsie 😉 navyse vysielace maju zaber hlavne do boku, nie dolu, takze budova na ktorej to je, je vlastne menej "oziarena" nez tie okolite, takze si vybavite aby to nedali na skolu a daju to na susedny panelak, to je vyhra 😀 ale skor nez hystericke reakcie by to chcelo trosku studia fyziky a nebali by ste sa 😉

titkovamiriam
autor
2. dec 2009

mne ani nejde o ten signyl ale o to ze to bude decka lakat tak vyliest 😠 😠 😠 😠 😠 mame taky v praci a ked niekto pride hned by tam lozil-o signaly uvidime za 20rokov 🙂

titkovamiriam
autor
2. dec 2009

skola uz na streche jeden ma asi 5 rokov dalsi je cca 200m na poste ☹

quika
2. dec 2009

no vidis, tak co sa tyka ziarenia to uz mate aj tak jedno, ked su tam v okoli uz dva. a vyliezania by som sa nebala, operator ma dost velky zaujem to zabezpecit tak aby sa tam nedalo lozit (a tym padom to nicit, opravy su drahe), ked si to nezabezpecia, 3x im to rozmlatia miestni pubisi a odidu odtial aj dobrovolne 😎
ale samozrejme suhlasim s tym, ze taketo rozhodnutia by mali brat do uvahy mienku rodicov deti co tam chodia (aj ked casto velmi neodbornu az hraniciacu s poverami)

prasiatko30
2. dec 2009

tak dievcata vas obdivujemze jediny problem ktory mate s vysielacom je ten ci nan budu deti liezt 😅 v inych statoch je to koli ziareniu a tym spojenym zvysenym vyskytom nadorovych ochoreni - preto aj existuju v mnohych krajinach zakony kde su urcene minimalne vzdialenosti vysielacov od skolskych zariadeni a dokonca poznam vela ludi ktory zaluju telefonicke spolocnosti pri neplneni tychto aspon zakladnych noriem - dokonca tie sudy aj vyhraju. Ja by som tak vehementne netvrdila ze su to povery - ono teraz uz vela znalcov pripusta ze aj ked taketo ziarenie nesposobuje rakovinu moze sposobovat objavovanie nadorov u ludi ktori uz podobny problem mali alebo teda maju nejaku predispoziciu k nadorovemu ochoreniu - su zname pripady obytnych cinziakovn ktore sa nachadzacli v blizkosti vysielacov a mali omnoho vyssi vyskyt nadorovych ochoreni medzi obyvatelmi ako je normalny priemer - tito dokonca aj vyhrali sud a tel. Spolocnost musela vysielac odmontovat - takze az take neskodne to asi nie je

ssissi
3. dec 2009

Baby, a tie deti, čo tam chodia, nenosia do školy mobilné telefóny? 😝 Myslím, že veľa dnešných detí cca 10-ročných (aj mladšie) má mobil... Bude lepšie, ak budú v nejakej eko-zóne bez pokrytia? Myslím, že ak by si rodičia mali vybrať školu bez pokrytia a s pokrytím, vyberú si s pokrytím, aby mohli dieťaťu zavolať.
Prečo to píšem je, že je jedno, či sa vysielač nachádza priamo v areáli, alebo v jeho okolí - v dosahu pokrytia, ba dokonca - vykrývače vysielajú signál okolo kuželovito s tým, že vrchol kuželu je v základňovej stanici - t.j. tam kde sa vysielač nachádza - na tom konkrétnom mieste - je signál najslabší a kuželovito sa rozprestiera do okolia!!!!
T.j. ak máte napr. na obytnom dome vykrývač je možné, že v danom obytnom dome bude signál relatívne slabý, avšak okolité domy to posilní...

navyše - vykrývač operátorov spĺňa tak prísne normy európskej únie, že je absolútne zdraviu nezávadný.
a po ďalšie - myslím, že je to moderný krok riaditeľa školy k možnosti získať prostriedky.
Nadhera, určite to škola vzala kvôli peniazom, veď prečo iné by prenajímala svoje priestory? 😅

ssissi
3. dec 2009

chcela som tým najmä povedať, že nerozumiem, prečo by mal vysielač umiestnený v areáli školy nejak škodiť v porovnaní s vysielačmi, ktoré sú napr. na sídlisku, alebo dedine, kde dieťa býva (t.j. trávi dosť veľa času, spí....) - a vysiela svoje vlny k danému domu...
Nešírte tu paniku 😅

titkovamiriam
autor
3. dec 2009

prasiatko ja viem no vsetci argumentuju tym ze to nijee dokazane 😅 😅 😅 ,tak aspon koly bezpecnosti by ho tam nemali davat
co sa tyka mobilov do skoly sa nosit nesmu tak to uz vobec neriesim-mne islo o to ze obec ma spustu pozemkov aj vysielacok a preco akurat skola???

ssissi
3. dec 2009

prečo škola, neviem, nie som ani poslancom, ani vyjednávačom pre prenájmy miest na vykrývače, ale tuším -
1/ určite pre peniaze
2/ ak pre peniaze, tak myslím, že je spravodlivejšie, ak má dané prostriedky získať škola (ktorá ich môže investovať do vzdelania detí) a nie nejaký súkromný podnikateľ... či súkromná osoba.. ktorá čírou náhodou v susedstve vlastní podobný, vhodný pozemok a mať prachy len pre seba.. navyše ako som písala o tom pokrytí a o pôsobení vĺn vysielačov, tak z čisto hľadiska šírenia vĺn je lepšie mať vykrývač na vlastnom dome a nie na susednom dome....
3/ škola je možno tiež najvhodnejšia z hľadiska rozlohy atď.. a preto bola zrejme oslovená..

titkovamiriam
autor
3. dec 2009

no ved uvidime dam vediet ako to dopadne peticia fici skoro 90 percent ludi je proti tak som zvedava ci to zavazi

ssissi
3. dec 2009

to, že 90% vystrašených mamičiek je proti, ma nijako neprekvapuje Len ma trochu trápi taká tá nevedomosť, že nepreštudujem, nejako si dám z počutia iných dokopy vysielač-škola-nádory a neviem čo a začnem šíriť paniku.. 😅
a že napr. v ktorom žijú im pôsobenie signálu neprekáža.. keď už...
titkovamiriam, súhlasím s tebou, keď už sa mám báť niečoho, tak naozaj toho, že deti budú robiť nejaké horolezecké kúsky. Ale neboj, toto bude isto ošetrené - vykrývače dávajú buď na strechy, alebo ak je na zemi, tak má vysoké oplotenie.
A ak sa chcem báť vĺn, tak to len v tom prípade, že bývam v lokalite, ktorá je totál mimo dosahu vĺn, a teda aj bez pokrytia - neviem prečo práve vysielač v okolí (či v areáli školy) by mal deťom škodiť viac ako vysielač na sídlisku, či dedine - t.j. v domove dieťaťa.

ssissi
3. dec 2009

a inak - aj na našej škole oproti nášmu domu je 1 vykrývač. Je umiestnený na streche.

prasiatko30
3. dec 2009

ssissi- to nie je z nevedomosti - poznam ludi ktori sa tym seriozne zaoberaju @ ziadny vedec ti nepovie zodpovedne ze tie vysielace nezavadne nie su tiez ak si si vsimla som napisala ze to ziarenie moze urychlovat nadorove ochorenie - dopomostct k tomu aby ten nador rychlejsie rastol prip po dolieceni sa znovu objavil - a tam ti uz ruku do ohna nikto neda za to ze je to take neskodnem a na druhej strane nezabudaj ze telefonicke spolocnosti maju vela penazi na to aby ti urobili vyskumy ktore budu hovorit v ich prospech - lobbing je lobbing 😉

ssissi
3. dec 2009

ja sice nepoznam ludi, ktorí sa s tym vedecky zaoberaju, ale tak vychadzam zo znalosti, ako vlastne taky vysielac funguje a zo zivota. A tiez beriem do uvahy, ze vykryvace nestoja len tak hala bala, ale ich fungovanie
je prisne kontrolovane normami platnymi pre SR, ako aj normami vydanymi europskym telekomunikacnym institutom, medzinarodnou telekomunikacnou uniou... a blablabla je ich hodne 😀.

Ak sa niekto boji, neberiem mu jeho teoriu, ale verim, ze ak by niektora z tych vystrasenych mamiciek byvala v lokalite so slabsim pokrytim, tak by atakovala operatora, nech jej pokrytie skvalitni, aj ked cest vynimkam.
A naopak, ak pokrytie signalom doma mamicky z tejto skupiny maju, tak pochybujem, ze sa v blizkom obdobi planuju odstahovat do lokality bez pokrytia.
Len teda opakujem to, ze bud mi ten signal vadi vsade (a najma doma!!!! - a teda branim sa mu aj doma), alebo mi nevadi. Nechapem preco prave v skole by mi malo vadit posobenie vts-ky a doma nie. A tiez vychadzam z kuzeloviteho posobenia daneho vykrivaca (epicentrum - najslabsie, okolie - posilnene), ale to sa uz len opakujem.
Chapem, ze ku kazdej problematike sa najdu zastancovia a aj odporcovia, ale desia ma zastupy ludi, ktori si nic nenastuduju, vypracuju si nazor len z pocutia (alebo z vecerneho spravodajstva na markize, ach jo) a siria paniku - netvrdim, ze k nim patris napr. ty, ale ze tipujem, ze vacsina ludi podpisala peticiu len z dovodu sirenia paniky.
Viac nemam co dodat.

ssissi
3. dec 2009

ešte som pozrela z okna a len z jednej sv. strany vidím v blízkom dosahu 3 vykrývače - z nich jeden spomínaný na streche školy. Je dosť hmlisto, možno by som ich narátala aj viac na vzdialenejších domoch - bývame na 11-tom a máme celkom slušný rozhľad. Z druhej strany je len les, takže tam vykrývače nie sú. Bývame v petržalke, ale každý kto má pokrytie, je rovnako "postihnutý". Vysielače sú skrátka všade kde je pokrytie. Stačí sa poobzerať.

titkovamiriam
autor
3. dec 2009

ssissi my mame rtaky vysielac aj s plotom aj s brankou v praci-sme na total samote a aj tak sa najdu decka co tam vyliezaju preezu najprv nasu firmu a potom hor sa hore 😠 😠 😠 a nie vzdy su to len deti...

prasiatko30
3. dec 2009

ssissi - zeby davova psychoza - dokonca aj v europskom parlamente ziadaju aby sa uzakonila ako europska norma minimalna vzdialenost vysielacov od skolskych zariadeni, domovov dochodcov a nemocnicnych/zdravotnickych zariadeni - tu som nasla spravu z 3.4.2009 - ale je to v spanielstine - urcite sa to da najst aj v inych jazykoch -http://www2.noticiasdealava.com/ediciones/2009/... - je tam jedna veta v uvodzovkach - chcu aby sa garantizovalo aspon v pripadoch skolskych zariadeni, jasli, domovov dochodcov a zdravotnych stredisk, ze anteny budu situavane v urcitej-specifickej vzdialenosti v sulade s vedeckymi kriteriami.

dokonca su miestne urady, ktore nariadili zakaz vystavby anten/vykryvacov vo vzdialenosti mensej ako 600m od obytnych zon z dovodu takzv elekttromagnetickej kontaminacie potencionalne nebezpecnej.

ono pravda je ta ze este sa nic nedokazalo ale to sme tiez pred par rokmi neverili ze existuje oteplovanie planety a....

prasiatko30
4. dec 2009

neda mi to - zopar linkov: http://www.dsalud.com/numero36_4.htm

v anglictine :http://bemri.org/archive/hese-uk/en/niemr/cellfeedback.php

a takychto studii a upozorneni clovek najde vela a ak sa tym zacina zaoberat uz aj eu parlament asi to nebude az take neskodne - v tomto budem radsej histericka a skepticka voci tomu co hovoria oficialne miesta akoby som posielala svoje dieta aby sa pekne pieklo pod zakladou vysielaca

papito
25. dec 2009

Bez akehokolvek studia fyziky a dopadov elektromagnetickeho ziarenia na zdravie, mozem povedat len jedno. Mame vysielac na cinziaku. Sme predposledny byt od vrchu. Priblizne od toho obdobia sa citime viac unaveni a nevieme sa dobre vyspat.

petenka
21. jan 2021

Ahojte, pozývam pozrieť si FB verejnú skupinu Odborne proti 5G
https://www.facebook.com/groups/694055674840555

petenka
21. jan 2021

Ak môžem poprosiť, žienky, kto z Ivanky p/D sa problematike vysielačov venuje? Viete dat kontakt na poslanca, alebo aktivistu, alebo riaditela školy? Kto by vedel povedať, ako proti tomu bojovali...