Vysokoškolské tituly u nás a vo svete

murcos
8. sep 2009

urcite je vas tu vela,co ste sa trapili s vs na sk a potom ste odisli do zahranicia. myslim, ze clovek sa za svoje vysledky nemusi hanbit, tak preco si nepisat aj titul 😅
len sa zabavam napr.vo vychodnom bloku mame mgr, na zapade je magister mag. to nase mgr. je oznacenie pre cirkevneho hodnostara. no vidite, ako sme prisli dalej. na slovenskom min.skolstva si nahovoraju ze je to najstarsi a najspravnejsi titul....preco to nemoze byt s titulmi v celeu eu rovnake? aj ked teraz sa uz asi viac nabieha na MB

sue
9. sep 2009

Diddi, s našimi uziapanými rozdrapenými hercami? 🙄 🤐 ale sme už riadne off topic, kuk do IP 😀 radšej, aby nás nemazali...

geegee
9. sep 2009

...som si teraz spomenula, ako ma pri prvom porode doktor povzbudzoval: Taaak a teraz potlacte, pani magisterka 😀 😀 😀

sue
9. sep 2009

Geegee, takýýýý kopanec by dostal do nosa 😀 😀 😀

geegee
9. sep 2009

😀 hej, mala som chut kadeco mu povedat, keby som prave nerodila 😀

sue
9. sep 2009

Mne Michal povedal pri pôrode s úškrnom "no ako krásne dýchaš, fajne som ťa to naučil" že som len zasipela "ak budeš takýto hnusný tak ti pošlem do obvodu všetky spoluobčanky" 😀 😀 😀

prakktickazena
9. sep 2009

didi, aj ja som mgr.art, ale znova opakujem, ze zo skusenosti vlastnej aj kamaratov absolventov viem, ze v zahranici, ak sa teda bavime o tituloch vonku a vo svete, maju vsetci nejake vsmu vsvu na haku, vacsi vyznam ma pre nich par rokov profesionalnej praxe ako vydrety titul.
... osobne nemam titul ani na obcianskom ani na vodicaku, nepotrebujem policajtov zbytocne provokovat nejakymi titulmi 😉
...a neda mi inac nepovedat, ze vzdy mi prisli smiesne zaverecne titulky filmov - vzdy si tam davali tituly len inzinieri a architekti a hlavni umelci sa svojimi titulmi z FAMU nechvastali...
...no a mgr.art alebo mga. to tiez neriesim, snazim sa skor prakticky zuzitkovat to,co som si zo skoly odniesla 😉...slovku art hadam este kazdy rozumie, tak si to kludne do tych koloniek pis ako mas na diplome...

diddi
9. sep 2009

ja som na treti den podpisala reverz a utekala na statnicu z filozofie 😀 ...posledny termin...vsetky som prelezala v nemocnici....tak som sa tam este dogulala s modrinami od infuziek 😝 ....zoja z konika lezala so mnou a smiala sa ako sa na posteli,este s bruskom drvim 😀

vroni
9. sep 2009

Sue, magisterka je príšerný patvar, ktorý si vymyslel niekto na urážku jazyka. Ja mám titul magister, nie magisterka, ženský tvar od latinského magister je magistra (áno, ako teta v lekárni) a nie magisterka. Rovnako ako je titul doktor a nie doktorka (žena je doktora, keby sme mali byt presní) (inak ja som tú magisterku preložila z nemčiny, Frau Magisterin, to sa mi tiež otvára nožík vo vrecku 😀 ) No čo, súkromný jazykopuristický tik 😝

ikke
9. sep 2009

heh, a mne sa rymuje meno, priezvisko a este aj titul 😎
komu je lepsie? 😀

...aj ked teda po jazykopuristickej vsuvke uz to nie je ono 😕

sue
10. sep 2009

Vroni, kuk sem : http://slovnik.juls.savba.sk/?w=magister&s=exac...

Spisovne sú teda absolventi VŠ : muž = magister , žena = magisterka , len absolventka farmácie je magistra 😉

vroni
10. sep 2009

Sue, ja viem, že je to spisovné, ale napriek tomu patvar 😀 Máme takých hrôz v slovečnine zopár. A už mlčím, pozri ako dráždim adminky 😀 😀 😀

sue
10. sep 2009

Adminkám je odpustené, keď sú tehulky 😀

inkinka
10. sep 2009

moja kolegyňa Mgr. si sama sebe hovorí magor 🙂 a bakalárom hovoríme baklažáni

grettka
10. sep 2009

a moja kamoska, prave skoncena bc. zahlasila, ze je blbec 😀

akvi
10. sep 2009

Mne je tu na SK smiesne, ako si niektori ludia zakladaju na tituloch.. Ja mam titul uvedeny len na karticke poistenca a mam dost, ked sestricka na celu cakaren vola - pani magistra (som inak magisterka, ale to je jedno..), nech sa paci... Stalo sa mi raz, ze som nereagovala, lebo mi to pripada totalne chore a ked som zistila, ze volaju mna, tak sa sestricka este aj divne tvarila, ze nepocuvam na titul.. Mala som jej chut povedat, ze nech radsej krici Rexo k nohe.. Lebo ja na titul nereagujem.. 🙂

yukki
10. sep 2009

Bavili sme sa raz tak o tituloch s kamarátmi...."...a ty vieš čo je PhD?..." a chlapík z fleku: "PhD...pastier hovädzieho dobytka, ne!"

ikke
10. sep 2009

yukki, ja poznam jedneho "starsieho pana", co sa sam tituloval PuDr. => posunovac u drah 😅 (bolo to jeho tzv. povodne povolanie)

murcos
autor
10. sep 2009

prasiatko, mas pravdu. cim ides dalej na zapad, titul sa ozaj nepise.
dokonca aj na ulici sa ludia oslovuju miesto dobry den, ahoj_
zial, staci ist do wien....tam je to presne opacne. pokial nechces byt hodena do kolonky cudzinec - napr. robotnik (nechcem tym povedat, ze sa za to treba hanbit) chces, aby s tebou v spitali, alebo aj na urade jednali normalne...tak si zial najlepsie ten titul vytetovat na celo.

ale to je na dlho pisania......

inkinka
11. sep 2009

yukki, nahodou cesky pesnickar Vaclav Koubek robil PhD a vravel, ze pri paseni krav sa mu dobre pisali texty.

invisiblechildren
24. jún 2012

tiež mám za sebou školu v zahraničí a nerozumiem prečo sú tie tituly úplne iné na Slovensku ako v zahraničí. Neskôr som čítala príspevok o PhD tituloch a zamyslela som sa, prečo som to celé vlastne podstupovala... ten článok je tu: http://mare.sk/vysokoskolsky-titul-praca-top-ma...

sis789
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
duun
19. júl 2015

Ja mám titul popísaný všade.. lebo je na živnosti (na viazanú treba predložiť diplom) a na úradoch mali problém, že "nemáte zhodné meno" a "to treba napísať všetko.." A tak pravidelne vytáčam daňový, lebo sa mi do toho malého počtu kolóniek na písmenka celý titul nevojde :D :D a ani v banke na kartu od podnikateľského účtu, kam zas teta úradne musí "napísať celé meno!" :D

A titul som dala aj na OP.. už sa mi stalo totiž na stavbe - to som bola ešte mladá a krásna (no dobre.. mladá..), že ma stavbyvedúci a dodávateľom chcel vyhodiť, že čo vy, aký to autorský dozor, sa nedajte vysmiať, tu chodia iní INŽINIERI! Tak som vytasila OP a dôrazne pýtala stavebný denník a písala.. písala (podľa úrovne ako boli na mňa nepríjemní, tak aj dlho :D)