Vysokoškolské tituly u nás a vo svete

murcos
8. sep 2009

urcite je vas tu vela,co ste sa trapili s vs na sk a potom ste odisli do zahranicia. myslim, ze clovek sa za svoje vysledky nemusi hanbit, tak preco si nepisat aj titul 😅
len sa zabavam napr.vo vychodnom bloku mame mgr, na zapade je magister mag. to nase mgr. je oznacenie pre cirkevneho hodnostara. no vidite, ako sme prisli dalej. na slovenskom min.skolstva si nahovoraju ze je to najstarsi a najspravnejsi titul....preco to nemoze byt s titulmi v celeu eu rovnake? aj ked teraz sa uz asi viac nabieha na MB

vinifera
8. sep 2009

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

Táto téma sa ti nepáči? Píšu tu aj kočky, ktoré už majú odpromované🙂

murcos
autor
8. sep 2009

odpromovane mam aj ja. len akosi nechapem, preco tie pismenka pred titulom nie su vsade rovnake. 😒

diddi
8. sep 2009

Ja mam mgr.art...v cechach a vsade na svete je mga.

miluska.h
8. sep 2009

ja som tiez magorka 😀 ale chystam sa prihlasit na rigorozne skusky, chcem to stihnut pocas materskej....

emjee
8. sep 2009

trochen som premenovala temu 😉

ja mam oficialny titul (na diplome): mag. rer. soc. oec. 😀 este ho vsak nemam zapisany v op, som zvedava, co na to povie tetus pri okienku s op 😀 ja nechcem byt mgr., zapisu mi titul tak, ako je na diplome?

miluska.h
8. sep 2009

emjee: zapisu to co mas v diplome

veronika81
8. sep 2009

emjee to je aká škola? resp. čo znamená ten titul? teda ak to nie je tajné 😅

emjee
8. sep 2009

magisterka socialnych a ekonomickych vied 😀

miluska a to budem musiet potom vsade vypisovat takyto siahodlhy titul? 😅 ja som si to skratila na mag. oec. 😀 zatial

miluska.h
8. sep 2009

emjee: podla mna si mozes pisat skrateny titul, ale viem, ze na policii su nekompromisni, oni sa drzia toho, co je v originale dokladu.

no ten tvoj titul je naozaj dlhy, ale pekne to vyzera 😉

emjee
8. sep 2009

😀 no len najprv musim ten original dat prelozit, lebo ... 😝 jazykovy zakon 😝

veronika81
8. sep 2009

veru pekne to vyzerá 😉 Preto som sa pýtala, lebo s takýmto "štvorslovným" som sa ešte nestretla

diddi
8. sep 2009

pokial je to vedny titul,tak je to mgr.

pink_lady
9. sep 2009

ja mam 2x mgr pred menom 😀 a 1 PhD za menom a co viem tak PhD je vsade vo svete rovnake 😅

prasiatko30
9. sep 2009

vo vacsine europskych statov sa titul pred menom nepouziva a uz vobec sa nezapisuje do obcianskeho, dokonca ani ludia sa ti nepredstavuju ako doktor XY alebo magister ZY takze asi tak 😉

bihan
9. sep 2009

Vo Fr sa tituly vôbec nepoužívajú, iba na akademickej pôde aj to skôr tie "vyššie" (napr. PhD). Niečo ako naše Bc. a Mgr., Ing. vôbec neexistuje, lebo doteraz mali systém "titulov" za každý rok štúdia na VŠ (napr. maturita+3) a pomaly prechádzajú na dvojstupňový systém Licence (+3) a Master (+5) ale zase sa to za žiadnych ofic. papieroch neobjavuje.

Ja titul nemám zapísaný ani v OP, lebo sa mi s tým nechcelo babrať 😝

diddi
9. sep 2009

tak potom ako vies,co ma vystudovane a ci vobec nieco ma?...ja mam eu obciansky,vodicsky aj pas a titul tam mam napisany..nie s menom,ale je tam kolonka na to

bihan
9. sep 2009

Opýtaš sa 😀 resp. má to uvedené na CV-čku, má potvrdenia za roky štúdia. Nechápem, prečo by to muselo byť na civilných dokladoch. Nejaká teta za okienkom alebo colník na letisku predsa nepotrebuje vedieť, čo a koľko som študovala.

ikke
9. sep 2009

vacsinou sa v inych statoch titul pouziva naozaj len na akademickej pode a v odbornych kruhoch 😉
navyse, ak sa prestahujes do inej krajiny, mozes si tam dat uznat diplomy a vacsinou hned aj napisu, aky titul mozes pouzivat

ja mam slovensky pas, holandsky vodicak a holandsky "pristahovalecky" obciansky a teda kolonka tam ani na jednom na titul nie je 😅 myslim, ze ludi nemozno posudzovat podla titulov... 😉

prakktickazena
9. sep 2009

to ci sa titul pise tak alebo onak podla mna nie je az tak podstatne, ked som zila vonku a pracovala v odbore, nikoho moj titul aj tak nezaujimal, hoci som mala notarom overeny a prelozeny diplom nikto ho nikdy nechcel vidiet, zaujimalo ich iba to, kde som na svk pracovala... a vonku veselo ludia so skoncenym bc studiom maju lukrativne joby...

bihan
9. sep 2009

A presne o to ide.. aby sa ľudia správali rovnako k človeku bez titulu a s titulom. Ja som sa o jednom kamarátovi dozvedela až po roku, čo sme sa poznali, že je "doktor" 🙂

diddi
9. sep 2009

samozrejme....ze sa titulom oslovuje na akademickej pode,ale to je titul prof.,doc....a to je akademicky titul....v dokladoch eu.je kolonka na titul...pozri si lepsie pas a najdes to...ziadna teta si to nevymyslela...mne je to jedno,ale ked niekde,nieco vypisujem a je tam ta kolonka,tak si titul napisem...a preco by som nenapisala,vystudovala som tazku skolu,kym sa ostatni flakali ja som drela na sebe

tatolu
9. sep 2009

Diddi, mám pocit, že dievčatá, čo píšu, že tam kolonka nie je, sú v inom štáte ako v našom.

ikke
9. sep 2009

v slovenskom pase z roku 2005 ta kolonka nie je, mozno v novsom ano

diddi
9. sep 2009

Mozno,ale ak su v eu,tak by mali byt doklady rovnake,ci nie?

nguyen
9. sep 2009

ani v novom pase nie je (moj je z 2008 a ziadny titul sa tam neuvadza) 😉

diddi
9. sep 2009

v novom je urcite

nguyen
9. sep 2009

a o ekvivalentoch uradnych dokladov v roznych statoch eu by som tiez pomlcala, hovorim z vlastnej skusenosti 😉

diddi
9. sep 2009

tak asi Slovensko ma ine europske pasy...je to v kolonke zvlastne zaznamy

ikke
9. sep 2009

v tom uplne najnovsom je
http://www.minv.sk/?vzory-dokladov-cestovne-pasy
na stranke oproti tej tvrdej stranke s fotkou 😉

a formu dokladov v EU si urcuje kazda krajina zvlast, aspon do velkej miery, napr. v NL este donedavna vobec nemali obcianske preukazy.

nguyen
9. sep 2009

a pardon, je to na tej papierovej casti, no neviem, sama som sa do pasu musela pozriet 2x, aby som nasla vobec kolonku, to hovori asi o vyzname titulu v beznom styku

ja si titul nepisem, neviem ako by som konala na SVK, tu to nikto neriesi a nikto si nikam tituly nepise a vobec ma to nepohorsuje