Výuka detí doma. Čo si o tom myslíte?

mracik
28. jan 2007

Téma skôr pre maminky z Česka a v zahraničí, keďže u nás ešte takáto forma vzdelávania nie je legálna.
V poslednej dobe začínam nad touto alternatívou vážne rozmýšľať, keďže v našom meste som nenašla školu, ktorá by vyhovovala potrebám môjho dieťaťa.

Uvažovali ste niekedy nad výukou svojich detí doma? Poznáte rodičov, ktorí ju praktikujú? Čo si o tom myslíte. Díky za každý názor

mracik
autor
26. jan 2008

nera, ja si veľmi dobre uvedomujem, že nie každý má možnosť ostať s dieťaťom doma, hlavne ak sú rodičia zaťažený hypotékami 😒 , to je tiež jeden z dôvodov, prečo domáca škola nebude masovou záležitosťou, bude sa týkať pravdepodobne pár stoviek detí
učiteľov v žiadnom prípade nepodceňujem, aj Kubko má vynikajúcu pani učiteľku, ale jednoducho súčasný školský model absolútne nerešpektuje individualitu dieťaťa, čo sa týka intelektu, individuálneho tempa, rozdielnej schopnosti koncentrácie.
Pekne si napísala, že vyhovieť sa dá každému dieťaťu, len treba viac času. Ale ten čas jednoducho učiteľka v triede nemá.
Čo sa týka vysvedčenia, nemôžem s tebou celkom súhlasiť, známkový systém totiž vôbec nerozlišuje, či sa dieťa snaží, alebo je jednoducho nadané, len označuje výsledky dieťa v porovnaní s ostatnými žiakmi. Žiak s nižším intelektom a poruchami učenia sa môže aj roztrhať a nebude mať dobré známky, nemôže v klasickej škole dosahovať pocit úspechu a jeho sebaúcta býva často veľmi narušená. Je už síce možnosť slovného hodnotenia, ale väčšina škôl ho používa len v prvej triede.
Domáca škola je v návrhu zákona tuším povolená po piaty ročník, v Česku sa momentálne zvažuje aj druhý stupeň, ale len pre vysokoškolsky vzdelaných rodičov.

blumka
26. jan 2008

ahojte kocky, precitala som si diskusiu a neda mi nezapojit sa.
Moj nazor: prvy stupen je pre dieta ten najdolezitejsi v jeho celej skolskej "kariere", dava zaklad do celeho buduceho ucenia, dieta sa nielen uci nieco ale uci sa ucit...a prave preto potrebuje kvalitnu skolu a kvalitneho ucitela.
Nie kazdy clovek, ktory ma maturitu ovlada pravopis, ovlada vybrane slova a vobec nesuhlasim s tym, ze ked rodic pozna svoje dieta lepsie ako ucitel bude mu vediet lepsie ucivo vysvetlit. Naco sa potom ucitelia pre prvy stupen vzdelavaju na VS, ked to dokaze kazdy? Zoberte si len take pisanie v prvom rocniku..myslite si ze clovek s maturitou, ktory nema pedagogicke vzdelanie vie o tom, ze existuje viacero metod ako sa to da naucit? Ze v Cechach je pouzivana napr. ina metoda ako na Slovensku a o Amerike uz ani nehovorim? Vie na co vsetko musi mysliet pri jednom pismenku? Mozno ano...v tom pripade klobuk dolu, pred takym clovekom. Nehovorim, ze by sa dieta nenaucilo pisat, no myslim si, ze by malo vacsie problemy a mozno by sa narobilo viac skody ako uzitku...a to je len maly priklad.
Ja osobne si myslim, ze domaca skola je dobra alternativa mozno tak pol na pol urcite by som ju dovolila (keby to bolo v mojich silach) len rodicom z pedagogickym vzdelanim.
Na Slovensku uz vznikaju alternativne skoly alebo skoly s alternativnymi prvkami a verim tomu a dufam, ze skolstvo sa coskoro zreformuje, lebo to co je na tie deti navalane je naozaj niekedy prehnane.
Tiez budem mat obrovsku dilemu ked budem vyberat skolu pre moje dieta, urcite ju nedam do skoly, kde bude v triede 30 deti...teda dufam, ze si budem moct vybrat..a aj ked som ucitelka prveho stupna, nechcela by som svoje dieta ucit doma.

mracik
autor
26. jan 2008

blumka, máš pravdu, že prvý stupeň je pre dieťa veľmi dôležitý, práve tu sa rozhoduje, aký bude mať dieťa vzťah k vzdelávaniu ako takému. Práve to je dôvod prečo som rozhodnutá vzdelávať svojho syna doma. Viem, že to má svoje riziká, pretože nie som pedagóg, ale len lekár, ale keď budem mať nejaký problém, budem to samozrejme konzultovať s učiteľom.
Čo sa týka písania, to je u nás kapitola sama o sebe, pretože Kubko je dysgrafik, do zošita sa mu píše veľmi ťažko. Doma najprv robíme uvoľňovacie cvičenia, potom skúšame písať písmenko na pieskovničke, najprv prstom, potom štetcom a až potom píšeme do zošita. V škole na to jednoducho nie je čas ani priestor.
Na Slovensku sa síce pomaly rozbiehajú alternatívne školy, ale len vo väčších mestách, bude to ešte veľmi dlho trvať, kým sa to dostane na "perifériu".
Inak na Slovensku existovala "domáca škola" celé storočia, jediným obdobím, kedy to nebolo možné boli totalitné režimy.

blumka
26. jan 2008

mracik, predpokladam ze s Kubkom chodite niekde do poradne a ze vies ako sa s dysgrafiou popasovat. Mozno prave preto mas o uceni ako takom viac info ako ini rodicia. No predstav si naozaj takeho rodica, ktoreho dieta nema ziadnu poruchu ucenia, a ktory sa rozhodne ho ucit doma...s tym, ze ved co je to naucit sa pisat...Vela ludi ma o prvom stupni skreslene predstavy..sama vies ze to nie je jednoduche, a prave preto treba podla mna davat velky pozor na to aki rodic, teda s akym vzdelanim chce pre svoje dieta domacu skolu.
Osobne som mala tu cest ucit v skole, kde som mala max. pocet deti v triede 13 z toho malo jedno dieta dyslexiu a dysgrafiu, jedno diagnostikovanu poruchu pozornosti, jedno znizeny intelekt a tazku chorobu. Ucili sme podla ucebnic ale neboli zakladom, hodnotenie bolo cele styri roky slovne a ver tomu, ze som si nasla cas s detmi precvicovat pismenka aj v piesku aj inymi sposobmi o ovocnych stromoch sme sa ucili vonku pri tych stromoch a samozrejme, ze som musela dodrziavat individualny vyucovaci plan pre tych troch vyssie spomenutych..Uvedomujem si ze takyto model skoly je jednym z mala na SK, ale aspon viem ze tak sa ucit da...Ja budem pre svoje dieta hladat podobnu skolu, lebo viem ako sme ucili my, co vsetko to obnasalo a hlavne ze boli spokojne deti a ich rodicia.

blumka
26. jan 2008

este mi napadlo..ratate v domacej skole aj s vychovami..teda telesna, pracovne, vytvarna a hudobna?

nera
27. jan 2008

blumka - súhlasím, ja by som skôr dala viac času učiteľovi a z toho by mali viacerí žiaci úžitok, nie len jeden a o tom, že v triede bynemalo byť 30 žiakov snáď ani netreba hovoriť...to je jasné, kto učil v takej triede vie, že venovať sa jednotlivo veľmi nedá(najmä takým malým deťom), ale to spôsobil trend...dotácie škôl sú závislé od počtu žiakov. Čím viac detí, tým dostane viac peňazí....je to strašné!
mracik - myslím, že sú aj učitelia, ktorí študujú ako učiť detičky s dysgrafiou, dysnumerikou,....(aj my sme to mali, ale nevenovali sme tomu až taú pozornosť)
a aby som nezabudla ohľadom vysvedčenia...ak chceš tak rozlíášiš a povzbudíš aj intelektovo slabšieho žiaka.
Ja som raz mala v triede (ktorá mala 30 žiakov) jedného intelektovo slabšieho žiaka, no rodičia sa mu úžasne venovali. Keď som si ho všimla, tak samozrejme, že som mu pomáhala doučovaním a tak aj ináč som mu látku vysvetlila ako ostatným....a aj keď musel oveľa viac síl vynaložiť ako ostatní pri skúšaní som to patrične okomentovala a jeho som pochválila, lebo práve to som zdôraznila, že koľko on sa musel učiť akoľko ten druhý....samozrejem aj po písomke som to robila....takže známka je iba nejaký spôsob ako niekoho ohodnotiť a tak som to aj stále prezentovala.
Žiaci vedeli o čo ide a prečo doistali práve takú známku....
Takže dá sa to aj v klasickom systéme, len treba viac času....

mracik
autor
28. jan 2008

blumka, do poradne, k psychológovi sme síce chodili, ale nepomohli nám. Naopak, keď sme žiadali o asistenta pre Kubka (hoci som bola ochotná ho robiť ja sama), nevyhoveli nám. Musela som si všetko pozisťovať a naštudovať sama.
Trieda, v ktorej si učila je naozaj výnimočná (to si určite uvedomuješ), my sme síce pre Kubka našli triedu s desiatimi žiakmi, ale ani tam nepostupoval tak ako by sme si to my a aj učiteľka želali. Vo väčšine škôl, v ktorých sme sa informovali, bol počet žiakov nad 27. Dotácie na žiaka (a nie na triedu) by možno neboli takým problémom, keby bol stanovený maximálny počet napr. 20 žiakov v triede. Je pre mňa nepochopiteľné, že hoci sa stále znižuje počet detí, neznižuje sa počet detí v triedach, ale namiesto toho sa prepúšťajú učitelia 😒
Nera, je pravda, že existujú učitelia a psychológovia, ktorý sa špeciálne venujú špecifickým poruchám učenia, ale hoci sme intenzívne hľadali, v najbližšom okolí sme nikoho nenašli.
Blumka, v domácej škole sa samozrejme ráta j s výchovami, rodičia, ktorí nemajú napr. hudobné vzdelanie, to môžu riešiť aj pomocou ZUŠky

nera
28. jan 2008

mracik- vysvetlenie jednoduché - školy dostávajú stále menej a menej peňazí a tak namiesto toho, aby vytvárali viac tried(aj to je problém, lebo niet niekedy aj kam..poznám gymko, ktoré už aj v dielňach vytvorilo triedu, len aby malo stále viac žiakov)žiadov dajú do jednej triedy, tým sa uvolnia miesta a ušetria peniaze....atď...
Teraz v školstve je to stále horšie a horšie....a logika žiadna ...ono to je ukážka toho, že všetko čo sa nové vymýšľa tak to vymýšľajú nejaký od kancelárie a nie z praxe.....
A ináč vyskúšali ste školských psychologických poradcov? Ten musí mať kontakt na niekoho takého. Každá škola by teda mala mať. My keď sme v škole mali problém s nejakým žiakom - študentom....tak sme si ich pozvali a oni to s nimi riešili, prípadne aj nás trošku zaúčali do danej problematiky....skús sa spýtať.

lukin
28. jan 2008

A co pak budeš dělat, jak už od 5. třídy nebudeš moct učit doma? Podle mě pak to dítě má hrozný nápor na nervy, protože vlastně půjde už do zajetého kolektivu a nemusí ho tam dobře přijmout, navíc tam nikoho nebude znát a ostatní se už znají. Dále bych se bála toho, že neusedí třeba 7 hodin "v kuse". Jak to doma děláš? Učíš ho od do nebo jak? Celkem mě toto téma baví, i když si osobně myslím, že to dítěti spíše uškodí než prospěje.

mracik
autor
28. jan 2008

lukin, ja zatiaľ Kubka doma neučím, chceli by sme až od polroka, pokiaľ to bude možné. Čo sa týka šiesteho ročníka a vyššie, to ešte ťažko povedať, záleží od toho, ako bude Kubko prosperovať. Je možné učiť dieťa doma celú základnú školu (teda na Slovensku, len pokiaľ má na to diagnózu, v Česku je od tohto roka spustené experimentálne domáce vyučovanie na druhom stupni) Inak v Česku, kde už DŠ funguje na prvom stupni ôsmy rok väčšinou deti postupujú do osemročných gymnázií. Ide samozrejme o zdravé deti bez porúch učenia, my o takejto možnosti neuvažujeme.
Čo sa týka sedenia sedem hodín v kuse, myslím, že je to pre deti všeobecne veľmi nezdravé. Kubko vydrží pri jednej činnosti asi 10 minút, potom potrebuje malú prestávku, to je ďalší dôvod prečo je klasická škola pre neho nevhodná.

lukin
28. jan 2008

mracik: No jo, ale jak vydrží u jedné činnosti jen 10 minut, tak jak to pak vydrží ve škole? Možná jsem to přehlídla, ale teď chodí Kubko normálně do školy nebo ne? 🙂

mracik
autor
28. jan 2008

lukin, no práve to je ten problém, po tých desiatich minútach sa buď zasníva, alebo začne vyrušovať ostatné deti. Tá doba sústredenosti sa u neho pomaly predlžuje, niekedy ho už dokážem tak zaujať, že vydrží aj dlhšie, ale ide to pomaly 😒

lukin
28. jan 2008

mracik: Aha a chodí do té školy zatím a ty ho začneš učit až od půlroku nebo nechodí? 🙂 Zatím jsem to nepochopila 😀

mracik
autor
28. jan 2008

lukin 😀 😀 chodí...

lukin
28. jan 2008

mracik: Aha, tak už to chápu 😀 Dík za odpověď 😀

luciask
28. jan 2008

Mracik, teda ako je to s tou domacou skolou? Uz je to legalne? ci sa este len caka? Ja zijem v zahranici a tu je domaca skola velmi casta. Dokonca poznam viacero rodin, co doma ucia deticky. Myslim ze to ma svoje vyhody. Sice ja sama by som si na to netrufla, ale si myslim, ze ti co maju na to odhodlanie tak im velmi drzim palce. Deti, ktore som videla co boli ucene boli velmi inteligentne a rozumne a prevysovali vedomostami svojich rovesnikov, ale su aj taki co sa tomu nevenuju tak ako by bolo porebne. Tu musia kazdy rok ked sa preberie ucivo ist na skusky, cize ze prebrali rocnik. Samozrejme ze deti mozu ist rychlejsie ako su osnovy a tym aj zacat vysokoskolske vzdelanie uz na strednej skole. Existuje vela skolskych materialov pre rodicov co ucia svoje deti, co na Slovensku bude tazsie, pravdepodobne .
Inak s telesnou a podobne, tu vobec nie je problem, mas kopu sportov, ktorym sa mozu venovat popri skole, gymnastika, futbal, aj korculovat sa mozu ist, ved ak si spominam na takej telesnej vychove sme casto iba robili sporty ako atletika a behali kolecka, rozcvicka, a pod. Aspon na prvom stupni sme nic moc nerobili z kolektivnych sportov okrem vybijanej.
Taktiez vela rodicov je v zoskupeni s inymi rodicmi co ucia deti doma a vymienaju si poznatky, prip. predmetom, ktore si netrufaju ucit volaju odbornikov, dajme tomu na cudzie jazyky a stretavaju sa v kniznici, takze maju casto taku mini skolu, do 10 ziakov na ucitela, ale vacsinou ide iba o stretanie raz do tyzdna, kde maju moznost byt v kolektive a tiez sa vzajomne podporovat. Manzel je ucitel a stretol sa s viacerymi detmi co boli ucene doma, vacsina z nich prevysovala vedomostami tych co boli v skole cely ich zivot.
Hadam to dava hlavu a pau co som napisala

blumka
28. jan 2008

mracik kolko ma tvoj kubko rokov? pises ze ti psychologovia ani poradcovia nepomohli..ani ta nenaucili ako mas s kubkom postupovat ked ma dysgrafiu? ak ma kubko diagnostikovanu dysgrafiu, musi aj skola postupovat podla pokynov pre taketo deticky..a to znamena zmenit nie len pristup ale aj hodnotenie..neviem ci toto vies, pisem len keby nahodou si nevedela aby si sa o tom informovala v skole.
Ja si tiez uvedomujem stav nasho skolstva, prave preto ze som ucila v takej skole viem ze sa to da...no ono je problem v peniazoch.
Zamyslala som sa napr. co budem robit, keby moje dieta malo nejaku poruchu ucenia alebo poruchu pozornosti a na okoli by nebola jedina schopna skola. Vtedy by som asi aj ja uvazovala o domacej skole..ale asi naozaj len vtedy...ale tiez by som si trufla len preto ze som sama ucitelka a viem ako deti ucit.
A co sa tyka tych vychov, pytala som sa preto, ze ja osobne som kvalifikovana ucit deti napr. telesnu ale vzdy som mala nenormalny strach ked som ich mala napr. naucit kotul 😅..bala som sa ze sa dolamu...Ucenie nie je len o tom, ze co viem odovzdam detom..treba vediet aj ako, aby sa nenarobilo viac skody ako uzitku 😉
V kazdom pripade ak si sa rozhodla s Kubkom ostat doma ho ucit sama, drzim ti palce, nebude to lahke ale snad to Kubkovi pomoze 😉
Potom neskor sa ta popytam ako vam to ide... 😉

nera
29. jan 2008

prepáč, ale až teraz ma napadlo ....a to na akú školu chodí, že neprihliadajú dysgrafiu? Veď ja som učila stále na SŠ a stále sme na to prihliadali a dávali mu aj iné možnosti.A nehovoriac o tom, že sme sa kontaktovali s psycholog.poradňou....to by mali urobiť aj oni, aj keby ste bývali neviem kde.Nato máte právo.

mracik
autor
30. jan 2008

čo sa týka dysgrafie, v podstate nebola Kubkovi diagnostikovaná, lebo tú môžu vraj diagnostikovať až v prvom ročníku. Takže zatiaľ máme len diagnózu poruchy vizuo-motorickej koordinácie.V prvom ročníku nie je možné dieťa integrovať pre poruchy učenia, lebo sa predpokladá, že ich ešte nemôže mať diagnostikované. To, že Kubko chodil už do nultého ročníka, kde sa tieto poruchy naplno rozvinuli akosi nikoho v poradni nezaujímalo. Ďalej nám bolo povedané, že Kubko vlastne vôbec nemá poruchy učenia, ale je mentálne retardovaný. To pani v poradni usúdila z asi dvadsať minútového vyšetrenia na konci prázdnin. Hlavne, že sme jej dali vyšetrenia od psychológa, pedopsychiatra, neurológa a špeciálneho pedagóga z nultého ročníka, ktoré hovorili niečo iné. 😒
Takže jej riešenie bolo asi takéto - máme skúsiť, či to Kubkovi pôjde v škole a ak nie, tak ho máme preradiť do špeciálnej školy. Keď som sa jej spýtala, či neexistuje žiadna možnosť integrácie alebo asistenta, ktorého by som teda rada robila aj ja, povedala mi, že nie... Tak sme to teda skúsili, ale Kubkove výsledky v škole (pochopiteľne) neboli veľmi dobré, tak nám ŠŠ navrhla aj Kubkova p. učiteľka. Tak nejak som sa s tým aj zmierila, bola som sa teda porozprávať s riaditeľom ŠŠ. Ten len pozrel do papierov a hneď mi povedal, že on takéto dieťa prijať nesmie, keďže Kubko nie je mentálne retardovaný, jeho IQ je vraj o cca 20 bodov vyššie ako je hranica MR.
Mám pocit, akoby si Kubka pohadzovali ako horúci zemiak. Ja som ochotná ten zemiak chytiť a Kubka vzdelávať, dokonca sa na to veľmi teším, lebo viem, že pri správnom prístupe ho učenie teší a robí pokroky. Len dúfam, že mi to bude umožnené.

luciask, domáca škola bude pravdepodobne na Slovensku legálna od septembra tohto roka, ale pravdepodobne len pre rodičov s pedagogickým vzdelaním (predpokladám, že vysokoškolským ?)
Čo sa týka vhodnej literatúry pre rodičov, tej je na nete dostatok, len si správne vybrať 😉

majatob
31. jan 2012

ahoj, rada bych obnovila toto tema...🙂
vazne uvazuju o domacim vzdelavani svych deti, mame sice jeste chvili cas, ale sbirat informace predem urcite nebude na skodu 🙂
je tu nekdo, kdo se rozhodl ucit dite doma? jak vam to funguje?

sirael4
31. jan 2012

@majatob a proč tě to láká? Kvůli nízké kvalitě našeho školství, nebo chceš být s dětmi co nejvíc?

majatob
31. jan 2012

@sirael4 moc neverim nasemu skolstvi, "alternativni" skoly, ktery by se mi libily jsou pro maly dite na dojizdeni moc daleko (hodina tam, hodina zpatky) a uz ted provozujem takovou "domaci skolku", takze vim, ze vytvorit si nejaky rezim by nebyl problem. Navic po vlastni zkusenosti, kdy jsem se celou prvni tridu nudila a akorat me to odradilo se snazit nejak rozvijet to co me zajimalo, nechci aby to samy potkalo moje deti, kdyz vidim jak uzasne nasavaji vsechny novy informace a uceni je bavi... 🙂
a taky nechci aby chodili do velke skoly, kde je 30 deti ve tride 🙂

anysek85
31. jan 2012

@majatob Maji, na nosenideti.cz jsem pročítala názory nějaké NICENKY. Moc fajn baba 🙂. Je tam na to diskuze, mrkni na ni. Taky má ta holka blog: http://nicenka.blogspot.com/ - kupovala jsem od ní taky něco přes Fler a celkově mi přijde fajn. Ona to opravdu uskutečnila, má 4 děti a domškola jim klape nádherně. Myslím, že toto by mohlo být inspirativní a zároveň praktické. Určitě by i sama poradila, je moc fajn. Jménem je Verča Hégrová - to snad můžu prozradit, jméno netají.

majatob
31. jan 2012

@anysek85 jeee, super, diky, vecer si poctu 😵 😵 😵

sirael4
31. jan 2012

@majatob jj má to své výhody, ale co třeba zapadnutí do kolektivu, jak byste je zvykali? A návaznost pak středoškolským studiem, nebude to pro ně náročné, takový skok do zaběhnuté střední školy? Ptám se, protože mě to zajímá, není to rýpání (aby to nevyznělo...).
A nemusí mít člověk určitou kvalifikaci pro domácí výuku?

majatob
31. jan 2012

@sirael4 v pohode, kdyby se tu objevil nekdo, kdo s tim ma zkusenost, tak bych asi mela hodne podobny otazky, protoze jedna vec jsou moje teorie a druha potom ta realita 🙂 jinak kolektiv si myslim, ze se da dostatecne nahradit treba na krouzcich apod., navic dite se muze ucastnit vsech akci skoly (skoly v prirode, vylety, besidky atd.), takze pak nejde do uplne neznamyho prostredi. Pokud vim, tak na prvni stupen je v pozadavcich maturita. Ja mam VOS s pedagogickym minimem, takze v tomhle bez problemu 🙂

lucinocka
31. jan 2012

nieeee, preco izolovat dieta doma..pride o vsetky zazitky, spoznavanie kamaratov, spolocne ucenie na chodbne, nadavanie na ucitelov, vystupenia, kruzky... a ze nie je kvalitne vzdelanie? noa co? co chcete z deti einstainov? hlavne aby sa vedelo vynajst v zivote, nemusi mat hlavu jak encyklopediu..

lucinocka
31. jan 2012

@majatob no si predstav ake bude to dieta oblubene a zapadne v kolektive, ked bude sa ucit doma a 2x rocne ho posles na skolsky vylet- kde budu uz davno zohrane partie...

lili_mia
31. jan 2012

... ja som toho názoru, že pokiaľ rodič silne uvažuje nad domácou výučbou, tak si to spraví aj sám formou učenia sa s dieťaťom, ked si bude robiť úlohy a potom cez víkendy .. ved už len prechádzka lesom s tým, že budeme dieťaťu vysvetľovať ktorý list patrí ku ktorému stromu je istá forma domácej výučby .. podľa mňa takúto formu aj tak uvítajú tí rodičia, ktorí sa dieťaťu venujú bez ohľadu na to, či niekde chodí do školy .. čiže chodenie na túry, na hrady, detské výstavy, aj to je učenie .. a nech si užije aj riadny školský režim, nech si zvykne na kolektív, nech spozná, že nie každý koná férovo

anysek85
31. jan 2012

@majatob Takto to má právě zařízené ta zmiňovaná Nicenka. Její holky jsou jakoby normálně zařazeny do třídy, učitelka o tom často mluví, že s nimi chodí ještě jedna holčička, ale ne každý den. Jezdí s nimi normálně na výlety, divadla, školu v přírodě, chodí na sportovní dny. Záleží na domluvě. Vyčleněné ty holky nejsou.