Výuka detí doma. Čo si o tom myslíte?

mracik
28. jan 2007

Téma skôr pre maminky z Česka a v zahraničí, keďže u nás ešte takáto forma vzdelávania nie je legálna.
V poslednej dobe začínam nad touto alternatívou vážne rozmýšľať, keďže v našom meste som nenašla školu, ktorá by vyhovovala potrebám môjho dieťaťa.

Uvažovali ste niekedy nad výukou svojich detí doma? Poznáte rodičov, ktorí ju praktikujú? Čo si o tom myslíte. Díky za každý názor

dagina
1. feb 2012

Ahojky maminy,
sice trošku odbočím, ale né úplně. Zajímalo by mě, jaký názor máte na malotřídky - kdy jsou děti smíšené od 1-4. třída. Dcera chodí do školky na okraji města, je to spíše vesnička, jsme tam max. spokojeni s přístupem, jí se tam líbí ...., byla by pak možnost zůstat ve stejné škole i na základku. Já sama jsem do smíšené třídy chodila, pocházím z vesnice, tehdy byla jiná doba, dost jsme odpoutávali pozornost od učiva ke starším a nevím zda to tím souvisí - spíš ne, ale VŠ má pouze jedna spolužačka....spíš to bylo dobou.... .
Moc díky za názor a zkušenosti.

majatob
1. feb 2012

@dagina moje tchyne uci na malotridce (1.-3. a 4.-5.trida, dohromady kolem 15-20 deti) a reknu ti, ze bydlet bliz, tak nevaham ani chvilku a deti jdou tam... kdyz vidim to nadseni a nasazeni, jakou si doma dela pripravu, premysli nad kazdym ditetem, na kolik akci behem roku jedou, ceho vseho se ucastni atd. a navic je strasne lidska, ochotna, pohodova...fakt, tam bych naprosto nemela obavy... 😵 😵 😵 ale vsude to tam taky byt nemusi,ze 😅

majatob
1. feb 2012

jo a jeste jsem chtela napsat, ze rikala, ze v tomhle problem nema, ze starsi si v hodinach opakuji s mladsima a mladsi se naopak priuci od starsich, ze v tom vidi spis plus malotridky 🙂 jak to maji s uspesnosti na VS teda netusim, ale muj muz a jeho sourozenci tam chodili a vsichni VS maji 😀

dagina
1. feb 2012

@majatob jj 😀 , ono ani o tu vysokou tak nejde. A moc díky za info, ještě se tam popídím po učitelích 🙂 , jasně, že všude to je jiné.

ejviska
1. feb 2012

Ja si dovolim vam sem vstoupit. Zijeme v zahranici a ja ucim doma dceru ceske cteni a psani, je prvacka. A muzu vam rict, ze je to hruza! Nebavi me to, delam s ni opravdu jenom to nejnutnejsi, rozhodne nedokazu tak pracovat se Slabikarem jak ucitelka.
Chci tim rict, ze to opravdu vyzaduje velke nasazeni a nadseni od rodice, ktery se pro domaci vyuku rozhodne. Vubec si nedovedu predstavit, ze bych ji ucila pozdeji dejepis, zemepis atd. ( a to VS vzdelani mam, i gymp 🙂)
Navic do skoly chodi strasne rada, ucitelka ma jinou autoritu nez rodic a miluje ten kolektiv.
Podle me to muze delat jen ten, kdo se tajne chtel stat ucitelem 😀 😀 😀 😉
Ja bych to urcite nezvladla.

klementina
1. feb 2012

ja som v detstve stravila si dva mesiace v nemocnici, kde sme mali skolu akoze malotriedku, velmi sa mi to pacilo, ked som sa vratila do mojej klasickej skoly, bola som velky macher, lebo som kopec veci odkukala od vacsich. ale tiez mozno to bolo tou ucitelkou, ale si pamatam, ze vdaka tej skole mi ten pobyt v nemocnici plynul ovela prijemnejsie. tu nemocnicku skolu som total zboznovala.
a co sa tyka domaceho ucenia, som za alternativny sposob vyucby, nastastie v nasej blizkosti je taka skola, teda teraz aktualna aj skolka, ale aj keby nebola, urcite by som malu neucila doma. vobec sa mi ta myslienka nepaci, uz len z toho dovodu, ze dieta sa velmi upne na matku a matka na dieta. ale davam vam za pravdu v tom, ze ten klascky system vyucby je fakt zly, ale treba tlacit na skoly a riaditelky, aby sa to zmenilo. ja mam skor opacnu skusenost, ze aj ked sa snazila riaditelka menit nieco k alternativnemu systemu vyucby, rodicia sa postavili proti. je to smutne, ale treba zmenit najprv myslenie rodicov az potom skoly 😖

j.kriv
1. feb 2012

Zdravím, dočetla jsem diskuzi...mě na klasických školách hlavně vadí to podporování v soutěživosti, porovnávání dětí, škatulkování, klasické známkování, nedostatek individuálního přístupu. Taky jsem hodně uvažovala nad možností učit děti v budoucnosti doma, i když spíš jen co se týče 1.-2.třídy, aby neztratily nadšení z nových vědomostí. U nás v okolí jsou bohužel jen klasické školy, i školky, žádná jiná alternativa, nejbližší asi v Brně 😝
@majatob na tohle fórum jsi narazila? je tam i tatínek, Aleš, ti učí děti doma, tak možná ho zkontaktovat? 😉 http://www.slepicarna.cz/?cat=forum&ftopic=321#...

slady
10. sep 2012

na slovensku nie je domace vzdelavanie nelegalne prve styri roky a jestvuje dost rodin, ktore ho praktizuju aj napriek tomu, ze im tento stat hadze polena pod nohy. ja sa tiez chystam a uz sa na to tesim. Deti sa rady ucia pokial ich v tom nik neobmedzuje a nelinkuje im ako, kedy, kde a ako dlho sa co maju ucit.

marykaha
7. apr 2013

@slady ahoj, sondujem na nete články o domácom vzdelávaní a našla som aj túto diskusiu... zatiaľ mám na to ešte dosť času, no moc ma to zaujalo. nevieš o nejakej základnej stránke na nete na sk. našla som iba http://www.progis.sk/domacaskola/index.php?opti... ale vidí sa mi to už dosť neaktuálne. vďaka

slady
8. apr 2013

@marykaha ahoj, skus kontaktovat admina sytranky, poskytne ti viac info, plus pozri sem: http://www.slobodaucenia.sk/

katka1778
24. apr 2013

Ahojte! Na Slovensku existuje občianske združenie Domáce vzdelávanie na slovensku. Na stránke www.domacaskola.sk sa ešte pracuje, veľa tam toho zatiaľ nenájdete, ale kto má záujem o bližšie informácie, na tejto stránke nájde aktuálny kontakt.

michaelasno
6. máj 2014

Ahojte, hladam niekoho kto by mal zaujem o vyucovanie doma v Bratislave, pripadne okoli.Zvazujem tuto alternativu pre dcerku, ale potrebujeme kamaratov. V pripade potreby mame aj priestory. 😉

vierakraj
26. máj 2014

Ahojte!
Máme fungujúce OZ Domáce vzdelávanie na Slovensku, ktoré združuje homechoolingové rodiny. Na stránke http://www.domacaskola.sk/ stále pracujeme, ale i teraz tam nájdeš všeličo zaujímavé a predovšetkým kontakt na nás.
Domáce vzdelávanie je skvelou cestou budovania vzťahu s dieťaťom, nielen samotným vzdelávaním, ale vzájomným obohacovaním. Treba si to skúsiť 😉 .
V Bratislave a okolí žije viacero rodín, ktoré sa určite radi s tebou zoznámia.

macocha
26. máj 2014

@vierakraj fííha, tak to som ani nevedela, že sa u nás niečo také dá 😨

Také by som teraz potrebovala pre malú, má nastúpiť do školy od septembra. Ale teda že zabezpečiť si pedagóga s kvalifikáciou na 1. stupeň - z toho mi vychádza, že to asi hodne stojí mesačne, asi aj viac ako súkromná škola, alebo?

vierakraj
27. máj 2014

každá rodina si situáciu rieši po svojom. Máme mamičku (5 detí), ktorá si povedala, že sa jej oplatí dorobiť si školu a v tomto roku promuje. my sme využili švagrinú. ktorá je učiteľkou 1. stupňa. rozhodne by som nepovedala, že je to drahé. veľkú časť práce je na pleciach rodiča, zvyčajne maminy. drahé je skôr to, že keď učíš, nemôžeš chodiť do práce, čo znamená, že musíte vyžiť z jedného platu. ale to je už otázka priorít.

macocha
28. máj 2014

@vierakraj hej, to mi napadlo, že vyštudovať na pedagogickej... ale to do septembra nestíham. 😀 Inak ja neviem, či budem chodiť do zamestnania (čo by bolo plus), ale som samoživiteľka... takže preto som sa pýtala. Mne je jasné, že je to vec priorít, ale aj tie sa riadia finančnými limitmi. Ja by som musela získať nejaké štipko či sponzora, tak nech mám odhad, čo to stojí.

vierakraj
28. máj 2014

neviem ti odpovedat. Domace vzdelavanie je o tom, ze uci rodic, co je praca bez honoraru. Existuje vsak moznost dat dieta do tzv. komunitnej skoly. Byva to malicka skolicka casto s jednym ucitelom pre vsetky styri rocniky (1.stupen ZS) a ziakmi, ktrych pocet nepresahuje cca.15. V okoli Bratislavy vzniklo takychto skol uz niekolko. Napr: http://www.domcek-lesnicek.sk/skola/
skolne vsak byva vyssie ako v sukromnych skolach.

macocha
30. máj 2014

@vierakraj Teraz tomu trochu nerozumiem. Ak učí rodič, tak čo robí ten pedagóg, ktorý sa tam spomína, že musí byť uvedený v žiadosti? Tak polopate to potrebujem: to sa s učiteľom stretávajú spoločne dieťa a rodič a on usmerní, čo má rodič dieťa učiť? Alebo to je len akýsi garant a rodič ho konzultuje podľa potreby? To akože ja toho učiteľa zamestnávam alebo sa to dá aj nejako inak dohodnúť? Švagriná asi môže robiť také niečo aj vrámci rodinnej solidarity, ale úplne cudzí človek - to neverím, že by to robil za poďakovanie či absolventskú prax - alebo???
Mne je úplne jasné, že ja budem učiť, alebo prinajmenšom aj ja - otázka je len, či "doučovať" po večeroch po návrate z klasickej školy alebo sa to dá nejako vybaviť, že by som mohla malú ja učiť namiesto chodenia do školy.
Prepáč, že otravujem, ale keď už si tú tému začala, tak ma to zaujalo. Myslím, že viaceré maminky by to mohlo osloviť. 🙂 Ale ak nechceš takto verejne, prosím odpíš mi do IP (internej pošty, to je tá ikonka so schránkou pod každým príspevkom).

vierakraj
3. jún 2014

Tým, ktorí by chceli vedieť o domácom vzdelávaní viac, dávam do pozornosti prednášku s diskusiou na tému DOMÁCA ŠKOLA. KC Prístav, Bernolákovo, 23.júna.2014 o 16h

bianca2
1. sep 2014

Ahojte. Aj my sme za domace vzdelavanie. Zatial sa tesim z toho ze dcerka 2 roky 7 mes nemusi zajtra nastupit do skolky, citim slobodu a radost ze ma na vyber a aj ked kamaratky davaju deti do skolky, my nejdeme. Velmi sa mi paci Naomi Aldort a jej postoj ako ona vychovavala doma 3 synov. @vierakraj super ze ste napisali, musim pozriet ci som uz registrovana. Akurar, my sme z malej dediny z vychodu SR a najblizsie pozmam par rodin na Brdarke co ucia deti doma, od nas 20 km a potom Kosice, 90 km viacero rodin. My sme od Roznavy a tu nepoznam zatial nikoho.

bianca2
1. sep 2014

@macocha ja to chapem tak ze ucitel je garant a uci rodic, my mame v rodine ucitelov, tak nas zastresia, mozno nejakeho kamarata ucitela poprosit. Aj tak co viem ja, tak chodia rodicia s detmi na preskusanie...

vierakraj
1. sep 2014

Ahoj Bianca! Domáca škôlka je vynikajúca! Čas keď môžeš robiť zaujímavé veci s dieťaťom, ktoré už chápe, rozpráva, spolupracuje, ťa to dokáže absolútne naplniť. Prajem ti, aby ste si tento čas naplno užili. Jeseň býva skvelá, lebo všade je kopa materiálu, s ktorým je veľká zábava. Ale verím, že ti nemusí našepkávať, a jesenné aktivity si vieš vymyslieť (vygoogliť) aj sama.
Prajem všetko dobré!

bianca2
2. sep 2014

@vierakraj my sme naradsej vonku, dom staviame za dedinou na vacsom pozemku pod lesom a v lesiku sme cele dni, je to uplny relax, dcerka sa vyhra aj sama, kdezto v dedine musim stale davat pozor kedze cestu mame hned pred domom. chcem jej dopriat slobodu, preto sa tesim ze nemusi ist do skolky pod dozor 🙂

vierakraj
2. sep 2014

väčší pozemok za dedinou pod lesíkom, to je v raji? závidím. 🙂 maj sa krásne!

miselkawm
14. dec 2014

@vierakraj Nahodou som nasla tuto temu. Chcem len povedat ze som stastna, ze sa tu nasla mamicka, ktora podporuje DV. Ja zijem v Uk a rozhodli sme sa pre homeschooling. Je to tu volnejsie co sa zakona tyka a clovek ma moznost stretnut viacej ludi, ktori ucia doma a moze ucit co chce a ako chce 🙂
Ak sa smiem opytat, vy ucite tiez svoje deticky doma?

vierakraj
15. dec 2014

Áno, ja učím už štvrtý rok. Momentálne sú u nás takto vzdelávané štyri deti ( prvák, tretiak, piatak, siedmak) a a "učí" sa pri nás aj dvojročná Mária. Iba najstaršia dcéra chodí do školy. Žiaľ, podmienky pre homeschooling na Slovensku nie sú veľmi ústretové. Napriek tomu, sme radi, že vôbec máme túto možnosť.

namornicka
15. dec 2014

@vierakraj Okrem toho, že obdivujem tvoju trpezlivosť, že toto dokážeš (mne niekedy tečú nervy aj pri úlohách s deťmi), musíš byť veľmi všestranne zameraná inteligentná, pretože také siedmacke učivo nedá len tak hocikto. Konkrétne napr. fyziku a chémiu. Trúfneš si terajšieho siedmaka priviesť takto až k prímačkám na strednú školu?

vierakraj
16. dec 2014

Zo siedmakom sme zapísaní v českej škole ZŠ Březová, ktorá je vlastne iinternetovou školou. Takže máme veľkú podporu vďaka ich materiálom dostupným po sieti. S mojou inteligenciou to určite nie je nijak nadpriemerné, faktom je, že som učiteľkou matiky - fyziky. Martin sa prevažne učí sám, hoci trvalo niekoľko mesiacov, pokým pochopil, že ho nik do ničoho nútiť nebude (hádam okrem môjho tlaku a vedomia, že na polroku nás čaká preskúšanie). SJ nemá rád, tam musíme robiť spolu, MAT dá, aj keď niekedy potrebuje poradiť, ZEM miluje, na ANJ chodí do jazykovky, NJ ho učí staršia sestra, PRIR zvlada a FYZ tiež. Na známkach nám až tak veľmi nezáleží, teda po úroveň trojek. Nižšie nejdeme. To podstatné je, že má omnoho viac času na hru s chalanmi (čoho nedostatkom podľa mňa dnes chlapci veľmi trpia) a tiaž čas na hru na husle. Tam to vyzerá nádejne, možno v budúcom roku bude aj žiakom konzervatória. Ako dlho to budeme ťahať neviem. Zatiaľ sme všetci veľmi spokojní.

sedmoskaredka
20. jan 2015

Tiež ma táto téma nesmierne zaujíma a od budúceho roka sa ma asi aj bude dotýkať, keďže chceme dcérku učiť doma. Momentálne zháňam všetky dostupné informácie a snažím sa nejako vyriešiť problém, že nepoznám osobne žiadnu učiteľku s kvalifikáciou pre prvý stupeň ZŠ. Vzhľadom k tomu, že učiteľka je len v polohe akéhosi garanta a fyzicky nie je počas výuky prítomná, a teda nie je nijako časovo zaťažovaná, nemal by to teoreticky byť problém, nájsť ochotnú osobu, ktorá je pedagogicky natoľko vyspelá, že sa dokáže povzniesť nad vlastné pocity a uznať, že v tej forme ako dnes funguje štátne školstvo nie je bez ohľadu na snahu učiteľa možné, aby sa deti učili s radosťou nenásilnou formou a preto podporí domáce vzdelávanie. Ak však sú už nejakí učitelia s potrebnou kvalifikáciou podporujúci domácu školu niekde združení, alebo to niekto číta, kto by si vedel predstaviť seba v roli garanta, budem rada ak sa mi ohlási.

@vierakraj V súvislosti s výukou doma na druhom stupni sa chcem spýtať, ako riešite fakt, že na Slovensku to nie je povolené, či má syn trvalý pobyt v Čechách a teda má vybavený osobitný spôsob školskej dochádzky - ako moje deti, keď žijeme v zahraničí, a chodí na preskúšavanie raz za polrok do "internetovej" školy v Čechách a zároveň chodí raz ročne na diferenčné skúšky na kmeňovej slovenskej škole?

vierakraj
20. jan 2015

Je to v zásade tak, ako si povedala: synovia sú zapísaní v slovenskej kmeňovej škole, ktorá nám povolila zahraničné štúdium v českej škole Březová a tá nám následne povolila individuálne vzdelávanie, Preskúšať sa chodíme každý polrok od Čiech a na konci šk. roka z vybraných predmetov do slovenskej školy.

Čo sa týka učietľa, ktorého slovenský zákon vyžaduje, odporúčame rodinám, aby hľadali vo svojom okolí ochotného človeka s patričným vzdelaním. Pravdou je, že pre obe strany sú potom ich spoločné stretnutia inšpirujúce.