Výuka detí doma. Čo si o tom myslíte?

mracik
28. jan 2007

Téma skôr pre maminky z Česka a v zahraničí, keďže u nás ešte takáto forma vzdelávania nie je legálna.
V poslednej dobe začínam nad touto alternatívou vážne rozmýšľať, keďže v našom meste som nenašla školu, ktorá by vyhovovala potrebám môjho dieťaťa.

Uvažovali ste niekedy nad výukou svojich detí doma? Poznáte rodičov, ktorí ju praktikujú? Čo si o tom myslíte. Díky za každý názor

majatob
31. jan 2012

@lucinocka tobe nevadi, ze tvoje dite nebude mit kvalitni vzdelani? pro me to dulezity je, nechci mit einsteiny, chci mit deti, ktery se budou ucit s chuti, budou mit zajem poznavat nove veci, budou vedet jak se ucit a kde ziskavat informace, chci deti, ktery si probirany veci vyzkousi, zaziji, ne jen nacpou do hlavy z ucebnice, chci mit deti, ktery nebudou ve stresu ze skoly, nebudou tam sedet zbytecne x hodin denne a jeste drtit vecer, chci mit jistotu, ze budou mit tolik casu, kolik budou potrebovat a o to co je zaujme se budou moct zajimat do hloubky...a chci spoustu dalsich veci, ktery podle me proste "normalni" skola nenabizi...

anysek85
31. jan 2012

@lili_mia No, tak to je právě otázkou ideálů a názorů. Nevím, zda je dobré rezignovat na případný talent děcka a strčit ho mezi 36 děcek na špatné ZŠ a odmalička mu říkat, že svět není fér a lidi nejednají správně. Jasné, často je to tak, ale... prostě já chci, aby zrovna moje děcka fair play hrály - i s těmi úskalími, co jim to přinese 🙂.

lucinocka
31. jan 2012

@majatob ale ved ty ani nevies, ci to dieta to bude chciet..ty ho nechas doma, lebo ty chces pre neho kvalitne vzdelanie,..a co ked ono sa chce ucit tie ,, dristy" ako ostatne deti? a spoznavat zivot a svet okolo seba , tak ako j´to jemu vyhovuje? ja by som teda nechcela ostat doma... zazitky zo skolskych cias mozem rozpravat svojim detom aj cely zivot, aj ked sme tam zabily hodiny zbytocne..a co? aj v robote zabijes zbytocne hodiny, odsediet si v skole par hodin podla mna tiez uci deti urcitej zodpovednosti, ze nieco musi..dospeli chodia do prace, deti do skoly.. potom, ked vyrastie , myslis ze sa mu bude chciet vstavat kazde rano na osmu?

pajinka29
31. jan 2012

@majatob možná spoustu věcí škola nenabízí, ale stejně tak to, co by mu třeba případně nedala přece můžeš nahradit ve volném čase. POkud by jsi měla talentované dítě a chtěla by jsi ho podporovat v jeho zájmu, tak může navštěvovat kroužky, můžeš s ním doma ty probírané věci prohlubovat atd..ale myslím, že škola, hlavně ta základní, není jen o vzdělávání, ale především socializaci dětí, schopnosti se prosadit v kolektivu, naučit se přijímat pravidla ostatních, naučit se chápat důvody chování ostatních atd...je toho spoustu a tohle nikdy nikdo doma svým dětem nemůže dát. Resp. samozřejmě, že k socializaci dochází i v rámci rodinného kruhu, ale to je zcela jiný typ socializace. Tvé dítě nebude v životě zavřeno jen doma, ale bude muset umět reagovat na miliony typy lidských povah a tohle se doma nenaučí. Nic ve zlém, neber to jako nějaké výtky nebo tak, sleduju to, co doma s dětmi děláš a jsi orpavdu šikovná...ale...

majatob
31. jan 2012

@lucinocka kdyz mi bude kazdy rano plakat, ze chce jit do skoly,od dalsiho pololeti/sk. roku muze, zakazovat mu to nebudu... 😉

lucinocka
31. jan 2012

@majatob 🙂)

lili_mia
31. jan 2012

@anysek85 to je jasné, ja sa už teraz desím toho ako mi dieťa pôjde do školy, som bola happy ked som konečne zmaturovala a zbavila som sa toho dennodenného učenia a učiteľmi porovnávaná s inými deckami, takže sa bojím ako budú učitelia "múdri" .. šlo mi o to, aby si deti získali imunitu voči neférovému správaniu a aby sa naučili budovať niečo dlhodobé .. niečo ako štít, ako ked stretneš istého človeka a niečo ti hovorí, že na toho sa určite nesmieš spoľahnúť .. podľa mňa sa takéto vlohy dajú vycibriť práve v školských zariadeniach, nech sa popália a zároveň poučia ... píšem tak preto, chodila som na cirkevný gympel a to bolo doslova vákuum, bola tam síce šikana ohľadom oblečenia, ale už som bola staršia, už som to vedela filtrovať .. a ked som prišla na výšku, kultúrny šok, chalani prasce, všetko čo povedali, tak štýlom, že za všetkým bol sex .. teraz po škole už riadne filtrujem ... ale neviem posúdiť ako by to na mňa pôsobilo, keby som chodila na bežnú strednú

titkovamiriam
31. jan 2012

vedela by som si to predstavit tak do veku 10 rokov 🙂 potom predsa len deti potrebuju spoznavat rozne veci,budovat si autoritu,sebavedomie.....keby fungoval len na domacich vztahoch a spoznavaní,tak je to skor na škodu.Aj ked napriklad kamaratka ma syna ,ktorý nieje autista,no ma urcite ,,sklony,,a na zakladnej skole v druhej triede doslova trpí-urcite by sa doma dokazal viac naucit a rozvijal svoje schopnosti.

majatob
31. jan 2012

@pajinka29 kolik toho "volnyho casu" deti maji? do odpoledne ve skole, pak nejaky krouzky atd. a je vecer, dalsi cas zabitej nad ulohama, ktery dite dela s nechuti...myslis, ze pak ma jeste chut se neco dalsiho ucit? mozna nektery deti jo, ale prevazna vetsina je rada, ze uz ma klid ☹
ja nerikam, ze skola nema svoje vyhody, ale pro me proste prevazuji pozitiva domaciho vzdelavani nad tim skolnim...

pajinka29
31. jan 2012

@majatob no, tak ono to nakonec nebude jen o tobě, ale asi i o tom, jestli ti to úřady dovolí. Nevím, ale myslím, že pedagogické minimum je dost málo. Já mám VS z pedagoického směru a rozhodně bych si na to netroufla. Nemyslím si, že tím, že své dítě znám automaticky přebiju několikaleté zkušenosti učitelek s praxí a minimálně čtyřletým zabýváním se danou problematikou jak na střední pedag. tak na vysoké. Nechci se tě tím nějak dotknout, ale učení zase tak jednoduché není a to, že ted te poslouchá a vnímá nemusí platit celou dobu. Ono děti obecně potom rodiče respektují méně a bojí se více cizí autority. Ale kdo ví, možná jsem předpojatá, Ale já bych si to na své triko nevzala. Vím, že s dětmi děláš různé fajn nápady, máte režim atd..čtu si tu diskuzi a myslím, že spousta mamin má z tebe, včetně mě depku, jak to s nimi umíš. ALe to, co s nimi děláš, se dělá běžně i ve školce a škola je zase krapet trošku jinde. Jak říkám, já bych si to na triko nevzala a pokud bych chtěla dále dítě rozvíjet, tak opravdu jedině ve volnu,. vždyt i ty úkoly a společné učení můžete pojmout zábavně...

romcovaklarka
31. jan 2012

@pajinka29 Pro domácí vyučování dětí myslím stačí maturita. Myslím tím tedy z hlediska povolení.
@majatob Moc ti držím palce a jsem zvědavá, jestli se nakonec pro domácí školu rozhodneš, tak doufám, že budeš o tom blogovat 🙂 Taky na to myslím, ale u nás je to ještě hooooodně předčasné 😀

anysek85
31. jan 2012

@lili_mia Tak to chápu...Osobně si ale myslím, že třeba prvních 5 let ZŠ, je domácí vyučování nijak nepoškodí, naopak. Pak už je můžeš dát (pokud na to budou mít a budou sami chtít), na nějakou výběrovku, gymnázium, apod. Osobně si myslím, že je opravdu mnohem lepší učit dítě prvních 5 let doma, než třeba to zmiňované církevní školství.
My domškolu neplánujem, ale tak trochu to taky řešíme... děcko se zdá být bystré, vnímavé už nyní, my s manželem jsme oba VŠ (což samo o sobě nic neznamená, vím), ale manžel je třeba opravdu nadprůměrně inteligentní a nějaká šance, že dítě bude bystré a inteligentní tady prostě je - nebudeme-li si hrát na přehnanou skromnost.

Místní ZŠ i MŠ je naprosto neskutečná 😝 😝 😝, vozit jej každé ráno hodinu do motessori školky nemá smysl (když žijeme nekonzumně, na vesnici a v souladu s přírodou), waldorf nee. A teď co? Nechat je "opráskávat" mezi panelákovýma děckama? Dát do, v mnoha ohledech lepší, avšak církevní školky kde učí jeptišky (alias do vakua)- i když mám k tomu odpor a dítě by dostávalo najevo, že maminka s tatínkem nejsou každou neděli v kostele? Nevím...

@pajinka29 Na pedagogické vzdělání bych nesázela... 😝. Mám gymnázium a hádej kam šli čtyřkaři, co nemohli prolézt ani to gymnázium a na vysněné VŠ se samo nedostali? 😅 O nějakém vztahu k dětem, pedagogickém nadání a chuti tuto práci dobře dělat ani nemluvím 😅 😝.

lubina
31. jan 2012

Podla mna domace vyucovanie deti tym detom vela zoberie - kamaratstva, zazitky zo skoly, samostatnost v skole a je toho viac. Aj ja som sa bala aake to bude ked dcerka pojde do skoly.Je prvacka a dnes doniesla prve vysvedcenie......taka bola na seba hrda a na celu jej triedu, lebo boli najlepsia trieda na prvom stupni, to im vyhlasil riaditel do rozhlasu.......bola neuveritelne stastna, ze je sucastou skoly, detskeho kolektivu. Neobrala by som ju o to za nic na svete, ani keby som jej sama mohla poskytnut ovela lepsiu vyuku doma. Teraz sa z nej pomaly stava samostatna bytost so vsetkym co k tomu patri. V skolke to bolo o inom, skola je skola a tu dietatu nenahradi ani najlepsia domaca vyuka. To je moj nazor 😉

romcovaklarka
31. jan 2012

@anysek85 Já jsem teda chodila na církevní gympl a můžu tě ubezpečit, že jeptišky nás tam neučily 😀 Měli jsme náboženství, ale učili jsme se v něm o různých světových náboženských systémech. A škola to byla dobrá, neříkám, že tam byli samí svatouškové, to zdaleka ne, ale všech těch svinstev jako drogy a jiné průšvihy tam bylo mnohem míň než jinde 🙂

anysek85
31. jan 2012

@romcovaklarka Klári, já píšu o zcela konkrétní MATEŘSKÉ škole u nás ve městě 😉! Nevím, jestli je to z mého příspěvku patrné, ale myslela jsem, že ano. V té MŠ jsem byla kouknout - vaří tam známej. Je to tam pěkný, ale učí tam komplet jeptišky 🙂 a to se mi nelíbí a dítě bych tam asi nedala. Ale to je off topic - netahejme to sem 😉.

lili_mia
31. jan 2012

@anysek85 waldorfs ani ja nie, síce sa mi nepáči to celoplošné testovanie žiakov, ale tie decká z takýchto škôl tými testami vôbec neprejdú, kedže nemajú vedomosti .. tá vaša IQ skromnosť 😀 😀 😀 je na mieste .. netvrdím, že práve to zaručuje inteligenciu dieťaťa, ale taký človek už predsa pozná svoje možnosti a vyberá si .. tak ako človek z dediny ti povie, že školenie za 100eur je aké drahé, ale ked si zrátaš výdavky na dochádzanie, či internát, plus poplatky do školy, stravu a iné veci k tomu potrebné, tak potom prečo si neurobím nejaký kurz aj ja a nech je moje dieťa na mňa hrdé? 🙂 málokto chápe, že vo vzdelávaní je budúcnosť .. nemyslím sedenie nad knihami a memorovanie, ale teraz je svet technológii a rýchleho pokroku, treba ísť s dobou, no to je už iná debata, než domáca škola 🙂 ten prvý stupeň myslím, že aj ja by som dala do domácej, ale asi tak, že mamina na materskej združí deti a tie bude učiť, kedže predpokladám, že v práci zarobím viac ako takýmto vzdelávaním, aj ked lepším, môjho dieťaťa ... no a ešte som chcela, potrebu kolektívu vystihujú malé deti, tie ktoré chodia do škôlky, sa rýchlejšie rozrozprávajú, naučia sa riekanky, socializujú sa, naučia sa nové hry, čo tie deti ktoré sú doma s mamou a mladším súrodencom, na mňa to pôsobí ako uzavretý svet, stretávanie sa na ihrisku a pieskovisku je podľa mňa málo

anysek85
31. jan 2012

@lili_mia IQ skromnost 😀. No, zrovna smolím esej do školy a připadám si, že i pomocná je na mě moc 😀. Teda ne do školy, jen na kurz.

majatob
31. jan 2012

@lili_mia no s tou skolkou bych si taky nebyla az tak jista 😀 nas nejstarsi chodi jednou tydne, od zacatku roku byl celkem 9x, protoze byl hodne nemocnej...a i od ucitelky mam potvrzeny, ze je na tom co se dovednosti a znalosti tyce mnohem lip nez zbytek deti, co tam jsou a i ty starsi v pohode strci do kapsy. A se zaclenenim do kolektivu nema sebemensi problem 🙂
k tomu, ze si v praci vydelas vic, to je samozrejme pravda, ne kazdy ma moznost zustat doma. Vypada to, ze ja ji mit budu, takze mi prijde skoda toho nevyuzit k necemu, co ja povazuju za prinosny pro deti...
ale holky, ja vas o nicem presvedcovat nechci, muj puvodni dotaz byl, jestli s tim ma nekdo osobni zkusenost a ne jestli s tim souhlasite nebo ne... nazory si sice vyslechnu rada, ale nejak nemam potrebu si to obhajovat, casu na konecny rozhodnuti mame jeste dost 😅

romcovaklarka
31. jan 2012

@anysek85 Aha, tak to jsem trubka, promiň. Mně se to nějak spojilo s tím, jak někdo o kousek výš psal, že choodil na církevní gympl 😅

lili_mia
31. jan 2012

@majatob to je jasné, ja som si vymieňala názory s anysek .. a škôlka, tak to sa nedá generealizovať, je pravda, že niektoré deti sú šikovnejšie a niektoré fakt akoby pozadu, kým sa rozbehnú

majatob
31. jan 2012

@lili_mia tak jsem to nemyslela, jako konkretne na tebe, spis to byl takovej povzdech, ze jsem se nedozvedela, co jsem chtela...neber to nijak osobne 🙂

lili_mia
31. jan 2012

@majatob ale nie, vôbec to neberiem osobne 😀 😀 😀 len som ospravedlňovala svoje pohnútky v tejto téme 🙂

samsa
1. feb 2012

@majatob, tohle asi budeš znát.....http://www.babyonline.cz/akcni-svet-deti/vzdela...
Myslím, že by stálo za to, kontaktovat ji, protože dost pochybuju, že tady najdeš někoho, kdo má osobní zkušenost s dom. školou. Moc ti fandím a jsem zvědavá, zda to zrealizuješ. Já jsem o tom hodně uvažovala, ale bohužel nemůžu zůstat doma bez peněz a budu muset do práce, stále nemůžu najít práci, kterou bych mohla dělat doma, takže moje děti budou muset do normální školy.

majatob
1. feb 2012

@samsa neznam, dekuju za tip 🙂
ja taky jeste nevim jestli mi vyjdou plany a nebudu muset do prace, ale delame vsechno pro to aby to klaplo, tak zatim verim, ze to proste pujde 😵 😵 😵

samsa
1. feb 2012

@majatob , tak držím pěsti, ať to vyjde, tvoje pohnutky neprosto chápu. Ještě dodám, mám ze školy celkem hrůzu, dcera je nadprůměrně inteligentní, sama se naučila číst, psát, násobit, docela mám strach, aby ve škole nezlenivěla a nerezignovala, ale to bude asi záležet i na učitelce(lích).......no, sama jsem zvědavá, jak to bude.

reruna
1. feb 2012

@majatob mám kamarádku, která má syna v první třídě, chodí do školy jen 3 dny v týdnu a 2 dny je doma a zatímco je mladší ve školce, tak se s ním učí doma. Má individuální plán, učitelé jí vždy dají úkoly na ty 2 dny... Ona
do práce zatím nechodí, on se do školy hrozně těšil, půl roku doma chodil s aktovkou atd. a je ze školy nadšený a ta kámoška říkala, že by ho nechtěla mít doma pořád, ono učit se jen tak pro radost je jiná věc, než když musíš prokázat nějaké výsledky... O tom, jestli to rodiče zvládnou - nejlepší je podle mě, když má rodič gymnázium, protože tam je přece jen to vzdělání nejvšeobecnější, ale s dobrými učebnicemi a učitelskými metodickými příručkami, kde jsou vypracované podrobné plány hodiny by to určitě šlo...

reruna
1. feb 2012

@samsa vždycky záleží na učitelích🙂. já sama jsem učitelka a vůbec o domácím vyučování ani neuvažuju, vím naprosto přesně, že se svými dětmi bych neměla takovou trpělivost, jako s cizími a taky by mě nebavilo se s nimi učit třeba matematiku atd. A taky moc nechápu uvažování typu - moje děti budou chudáci muset chodit do normální školy - jasně, jsou školy lepší a horší, učitelé dobří a špatní, ale školu si dnes můžeš vybrat ...a na většině škol učí odborníci s odpovídajícím vzdělání a praxí

samsa
1. feb 2012

@reruna právě proto jsem psala, že záleží na učitelích, ja sama jsem bohužel především na ZŠ zažila takové "učitelky", že mě jímá hrůza, že by někdo takový měl učit moje děti. Moje dcerka chodí do běžné státní MŠ a obě jsme docela spokojené, tak budu doufat, že bude mít štěstí i na ZŠ. Ale domácí výuka mě láká a úplně ideální by bylo jak píšeš o své kamarádce. No, u nás to stejně nepůjde, tak budeme pečlivě vybírat ZŠ.

maminka142
1. feb 2012

Ahojte dievčata, da sa niekde kupiť šlabikar pre prvakov? Ďakujem 😉

jajka257
1. feb 2012

babule, neda mi sa ozvat. mam jednu otazku, preco vsetci rozpravate o pedagogickej fakulte ako vzdelani ucitelov? na nasej ZS maju pedagogicku fakultu len prvostupniarky. Napr. ja osobne mam prirodovedecku fakultu a fakultu matematiky, fyziky a informatiky, a ostatni kolegovia, tiez maju ine fakulty ako pedagogicke, fakt nechapem, preco mate pocit, ze ucitel nie je hodny a kommpetenty ucit deti? nejak neviem preco si vsetci myslia ze ucitel rovna sa najhorsi student? ☹ neviem ako ostatne mamicky, ktore su ucitelkami, ale mne je strasne smutno z niektorych nazorov na ucitelov.... ☹