Výživa z obchodu verzus domáca výživa. Ktorá je lepšia?

martinka117
26. feb 2014

Baby,zaciname prikrmovat a stretavam sa s dvomi nazormi za a)ze je lepsia vyziva z obchodu (hovori doktorka) a ze kupovana zelenina je nanic takze ak nemam domacu tak mam kupovat vyzivy a za b)ze je lepsie varit si doma lebo vyzivy su moc tekute a lepsie je to len rozmackat vidlickou aby sa babo ucilo pomaly hryzt..co si myslite??

luba28
26. feb 2014

ja som za varenu stravu doma,....fuuuj tu kupovanu ani nas pes nechcel,ked som ju raz kupila,.... 😀 😀 😀 😀

danim
26. feb 2014

tak ja sa opytam inak 🙂 ty si tiez denne na konzervach z obchodu ( myslim tym hotove jedla ) , alebo si varis ? 😉 🙂 zvlastna dr....

lucmarc
26. feb 2014

@martinka117 ja som robila malému domácu výživu s domácich jabĺk, mrkvy, hrušiek...nemixovala som, len som pučila vydličkou..však uvidíš ako vám to pôjde 🙂 pokiaľ máš možnosť domáceho ovocia tak určite rob domácu, nie je to vôbec ťažké a ani časovo náročné...

ivanakal
26. feb 2014

ja tiez tak, na kupovanu by som sa ani nepozrela. Preco by som mala nieco take kupovat, co ani presne neviem co to obsahuje, ked si za par minut dokazem take pripravit doma. A ja som od mala malemu mackala vidlickou.

ivec16
26. feb 2014

ja som za domacu stravu, bez konzervantov, dochucovadiel, farbiv a umelych prisad 🙂

usiko
26. feb 2014

zalezi od teba...ja som vyzivu z obchodu nikdy nekupovala....asi by si sa mala opytat niekoho, kto robi v konzervarni alebo tkak nejak, lebo si myslim, ze je naivne sa domnievat, ze tie vyzivy su skutocne z kvalitnej neposkodenej zeleniny......proste nikto ma nepresvedci o to,m, ze to tak je......ja /som/ pre deti zasadne varila/varim domacu stravu, zdravu, zo zdravych suriovin.....ovocie a zeleninu, ak je mozne, kupujem od farmara /na trhu isto takeho najdes/, ak nie je, tak aspon z krajin okolo nas........ovocie /maliny,cernice, jahody, cucoriedky/ mam namrazene z leta, zo zahrady a lesa, to len rozmrazujem......jedlo mixujem, mixovala som aj pri prvom dietati a naucilo sa hryzt....ja by som pucene nedavala, lebo dieta ma mat z jedla radost a ked mu hned das hrudkovitu stravu, tak asi rozradostene nebude....ale bude ti vdacne za hladku mixovanu stravu...ak chces naucit hryzt, tak mu skor davaj hryzt korku celozrnneho chleba alebo nejake celozrnne hrube tycinky......pomulka, pomulka, daco zje.....ale to az ked ma aspon dva zubky........moj nazor....

a akoze vyzivu? varene ovocie ktovieako vitaminov nema, takze ja som jednoducho na pare uparila jabka, hrusku, zmixla s bananom a mala som vyzivu...po mesiaci to iste ale zo suroveho....my jeme surove ovocie.......vo vyzivach z obchodu podla mna nemas ani N vitaminov...je to bezcenna draha strava.....

brumka
26. feb 2014

co to za otazku? urcite je lepsie aj zelenina z obchodu ako kupovana vyziva kde nevies co tam poriadne je, ja si robim aj ovocne vyzivy jedine co kupujem akoze polovyrobok je mliecna kasa. cez leto ked sa da kupujem zeleninu aj na trznici. ale urcite je lepsie doma uvarene. osvecilo sa mi to na najstarsej, je taka zdrava 🙂
mne by tiez nechutil zivot na konzerve a polovyrobku

co si doma uvaris mas istotu co si tam das a aj to vyje lacnejsie jedine co to zaberie malinko casu, vsetko za teba spravi hrniec 🙂 a mas na 2dni postarane

sense
26. feb 2014

ja som za robenu doma ale z biozeleniny...apropo ja som skusila aj kupovanu dostali sme ako vzorku a poviem ti malej ani nechutila....obcas jej kupim ovocnu teraz v zime aby mala rozne ovocie nie len jablka a hrusky, ale vzdy kupujem len bio a ciste ovocne su drahsie ako presnidavky ale chuti to po ovoci a nie po niecom neidentifikovatelnom...a ekd pozries na etiketu tak je tam vsetko mozne este aj pridany cukor

annulikb
26. feb 2014

Zvláštny to názor, ale hold. Ja som za to, že najvhodnejšia strava pre dieťa je pripravovaná doma. Keď si ju pripravuješ doma, vieš čo pridávaš, čo je pre dieťa určite veľmi dôležité. Č sa týka konzistencie pokrmov, tie pri domácej výrobe prispôsobíš veku a nárokom svojho dieťatka 🙂 Snažíme sa dávať svojim ratolestiam len to najlepšie a najvhodnejšie. Samozrejme sú tu situácie keď sme niekde mimo domova, kedy aj ja kupujem pokrmy, ale to skôr len tie ovocné, zeleninové nám nikdy kupované nechutili.

lucik194
26. feb 2014

pokial mas v lete moznost ziskania / kupenia / zo zahrady vlastneho ovocia, tak davaj vlastnu. pokial nie tak kupuj z obchodu ale kupuj urcite 100% ovocia a teda z vlastnej skusenosti viem, ze tych znaciek vela nie je.... vzdy je ovocie 70/80/90 % a ostatok zahustovadla..... takze v tomto zimnom case kludne z obchodu akuratne pozeraj % ovocia

sissy27
26. feb 2014

ak máš možnosť kúpiť domácu zeleninu či ovocie, tak nie je o čom - jednoznačne domáca výživa, ale ak máš kupovať ovocie či zeleninu v bille alebo v tescu, tak potom sa prikláňam k dr. a kúp rovno hotovú výživu, tam je aspoň aký taký dohľad nad surovinami a spracovaním...

meinkonka
26. feb 2014

ja som vylucne varila stravu doma a pucila som mu to vidlickou, nikdy som nemixovala. dieta sa lepsie nauci papat, lebo niektore deti, ktore papaju len mix, maju problem v neskorsom veku s kuskami jedla. na zaciatku som kupila par flias kupovaneho prikrmu, ovocne ok klasicka vyziva, ale ked som mu kupila zeleninovy prikrm, ochutnala to, verte ci neverte, musela som mu to davat s otocenou hlavou dozadu, lebo ked som to ochutnala, skoro som sa pogrcala a zakazdym, ked som mu to isla dat do ust, napinalo ma. takze mal prikrm asi 3x a potom len cisto varenu stravu. vynimky boli ovocne vyzivky, tie su dobre chutovo. a co sa tyka zdravotnej stranky, v tej flasi nevies, co naozaj mas, zeleninu a ovocie aspon vidis na vlastne oci, striekane to bude ci vo flasi, ci cerstve 🙂 ale podla mna jednoznacne varena strava je zdravsia

ivet37
26. feb 2014

ja robim doma vsetko co zahrada da aj mala to ma radsej ale ak v jasliach daju precnidavku tak to nechuti

sashabb
26. feb 2014

@martinka117 ja ti poviem takto. Vyskúšaj a uvidíš. Ja som tiež najprv išla variť, no len malý to nechcel ani za svet. Tak sme kupili v poháriku a zjedol to celé. Postupne ako sa naučil jesť tieto kupované, sme ich "vysadili" a začala som opäť variť a už problem nemal. 😉

katka1981
26. feb 2014

Pohodlnejsia a rychlejsia z obchodu, ale zdravsia domaca. Preco? Lebo vidis co davas do hrnca. Dala by si do ovocnej vyzivy alebo lekvaru ci pretlaku zhnite, alebo plesnive ovocie, popripade spinave od hliny? Vsak, nie? Ale vo vyrobe je to normalna vec. A kto mi bude odporovat, tak je naivny, alebo zaostaly. Nikde vo vyrobe nie je taka hygiena ako doma.

lenkakrcahova
26. feb 2014

V skratke-ovocnú kupuj a zeleninovú var 🙂
Ak nemáš možnosť robiť ovocnú výživu z domácich zdrojov,tak nemá význam sa s tým babriť..So zeleninou,mäskom,cestovinou,strukovinami je to iné.Uvaríš si koľko potrebuješ a je to 100 % chutnejšie,než kupované..a nemusíš sa báť to kúsok dochutiť,tie kupované na to akosi zabúdajú 😀

dendy1
26. feb 2014

Čo sa týka ovocných výživ, narobila som malej domáce bio - plnú policu v špajzke a jedli ich všetci okrem nej 😀 Nechcela ani domácu ani kupovanú 😀

denisafono
26. feb 2014

ovocnu mame domacu, jablkovu, jablkovo-hruskovu, marhulovu bez pridaneho cukru, vari moja mama z jej zahrady. Zeleninove a zeleninovo-masove som varila doma. Na zaciatku mrkvu,zemiaky, cuketu, tekvicu doma vypestovanu. Ale varila som aj z kupovanej zeleniny-nepozerala som ci je bio alebo nie. Casto sme mali aj kupovane, Hami a Hipp Karin to mala rada. Akonahle zacala jest to co my tak nevarim osobitne. Osobitne som varila jej asi do 8 mesiaca. Vyvar som robila jeden jej som odobrala a potom dochutila koreninami. Aj teraz mame aj tie kupovane take co nerobievam napr kralik hovadzie. Ja hovadzie nemozem a muzovi to varim menej. Jedine co som mala asi 5poharikov kupovanych je ovocna brusnicova-cucoriedkova.

koniarova
26. feb 2014

Ja som dávala aj domácu stravu aj kupovanú výživu. A nemyslím, si, že kupované výživy sú zlé. Normy spĺňať musia. 😉

iwesska
26. feb 2014

My sme striedali - co som mala dostupne, z toho som varila, co nie, to sme kupili aby mal z kazdeho nieco. Ale zas ja nie som z tych, ktori kupia hociaku vyzivu len za to ze je v akcii. Vzdy som si precitala zlozenie a az potom kupila. Nepodporujem vyzivy s obsahom modifikovanych skrobov, ale len take v ktorych je naozaj hlavne zelenina, alebo ovocie. Velmi dobre skusenosti mam s vyzivami z Dm drogerie - Alnatura, Babylove, su fakt huste a je tam len to, co tam ma byt. A ked chutili mne, tak som ich bez obav dala synovi. Nikdy sme nemali problem so striedanim domacich a kupovanych pokrmov. Zas niektori sa tvaria ako keby v tych detskych prikrmoch bol jed na potkany. Pritom si myslim, ze o nic zdravsi nie je doma urobeny prikrm z gigantickej dusitanmi nabitej Tesco mrkvy, brokolice a pod. Ale hlavne ze je "domaci". Psychika robi vela aj v tomto pripade 🙂

m.i.r.i
26. feb 2014

ja som si do zahradky posadila baby karotky, zemiaciky, hrasok atd a nadejala som sa ako budem malemu varit uz prve prikrmy z vlastnej BIO zeleninky...ale zial uz pri mrkvicke to skoncilo vypluvanim, zemiak bol katastrofa a to to so vsetkym..skusala som aj pucit aj mixovat a nepomohlo nic..potom som kupila mrkvicku v sklicku z obchodu ( BIO) a spraskal cele sklo...zemiak s mrkvickou tiez..len sa tak olizoval..az do placu mi bolo najprv, ze ja sa snazim, varim domacu mrkvu, pucim a on to vobec nechcel..potom ale som sa s tym zmierila a nakoniec som zistila, ze pokial nemam ostatne potraviny v BIO kvalite, tak ovela viac doverujem tym zo sklicka..ked sme zacali s maskom, tak duplom...kuracie nadopovane atb, morcacie to iste...ine druhy bud ani niet alebo nieco hrozne..tak my sme potom davali masko len BIO kurca a BIO hovadzie co sme kupovali certifikovane..inak vsedtky ostatne prikrmy zo sklickovej vyzivy..tam boli v bio kvalite (my sme boli na HIPP) aj kralicie, jahnacie, telacie, ryby atd..napriklad taka brokolica ci karfiol co kupite v obchode je najviac striekana zelenina, z obchodu by som babatku nikdy nedala...v tych prikrmoch som tomu ovela viac doverovala..je to kontrolovane viac ako obycajna zelenina v Tescu...my sme teda boli na tych kupovanych prikrmoch asi do 1.5r s tym, ze sme kombinovali s BIO maskom, robili sme domaci vyvar, cestoviny s domacimi paradajkami a take tie lahke veci..ovocne vyzivy sme mali od babky, bez cukru a s domaceho ovocia alebo niekedy HIPP 100% ovocie...takisto sme kupovali od horara cerstve pstruhy chovane v horskom rybniku velmi zdravo...postupne potom asi od 1.5r sa ten pomer domacej a kupovanej stravy menil, aj drobec uz viac toho jedaval, spoznaval nove chute a my sme postupne povolovali.....ale ja na tie kupovane HIPP vyzivy nedam dopustit..nasmu to velmi chutilo, je to v bio kvalite a nam to zachranilo prikrmovanie..a pritom nas syn je vyborny papkac a vobec nemal problem s konzistenciiou, s kuskami...a v tych prikrmoch mal teda aj take druhy maska a potravin, co by som ani nezohnala...Takze moja odpoved by bola - ak mas svoju zahradku alebo pristup ku kvalitnej zelenine, ovociu, masku a dieta to neodmieta, je to jednoznacne to najlepsie...ale ak mas kupovat v obycajnom obchode, rozmyslela by som si to..to tie umele prikrmy su urcite kvalitnejsie...tiez ale proste nikdy nevies co ti dietatko bude preferovat...mozno sa umelej vyzivy ani nedotkne..alebo tej domacej, ako nas..ale aj pri tej umelej by som si dala zalezat na vybere o aku ide..nie vsetky znacky su rovnake, aj ked sa to mozno zda

siska53
26. feb 2014

Ja som radsej detom varila vlastne.jasne,ze ked da,daco vyskytlo,kvoli comu som nestihla,navarit,ci sme boli na dovolenke,tak som mala v zasobe i kupovane. Ale snazila,som sa zohnat domacu zeleninu,ak sa,dalo.(co mali trochu svokrovci,prip.trh).
ja som mojim stravu mixovala. A obaja sa naucili neskor na kusky. Mala dokonca skor,ako maly.mala nejakych 15-16m,ked zacala,odmietat mixovane,jedla a chcela to,co my (varila som jej to,iste,len nesolene,nekorene,len som jej to mixovala,a to jej nevyhovovalo. Tak som jej prestala,mixovat a bolo.

livocka21
26. feb 2014

X deti zacinalo s kupovanymi vyzivami a ziju 🙂. Teda naozj nemozu byt zle...ja si myslim ze zalezi na mamicke...no je pravda, ze kupovane zeleninove prikrmy nie su nic moc ale aspon deticky nebudu fajnovky 🙂. 🙂. 🙂

ichbinich
27. feb 2014

Teraz v zime sa ta rychlena dovazana zelenina neodporuca ani dospelym. Takze v zime bud kupovat mrazenu zeleninu, alebo iba zo strednej Europy, z coho nam ostava na vyber: zemiak, mrkva a ine korenove zeleniny a kapusta. Alebo teda pohariky v Bio kvalite. Ja viem, ze v konzervarni to kedysi ruzovo nevyzeralo. Ale pre detsku stravu su ovela sprisnejsie predpisy a kontroly. Takze by som kupila pohariky v bio kvalite, ale presne precitala zlozenie.
Ci mixovat alebo pucit: to zalezi od dietata. Vyskusaj, a uvidis. Ty si naplanujes jedno, ale dieta ti bude chciet druhe, tak sa na to priprav... 😉
Ja som kupila pre dceru par poharikov ako rezervu, ale nechce mi to ani za svet. Nechce ani inu mixovanu babatkovsku stravu. Varit extra pre nu je uplne zbytocne. Tak je s nami, baby-lead weaning de luxe 😉 😀 Jedine baby jedlo, co mi zje, su mliecne kase. Tak tie pohariky minam a maskujem do polievok, ale nesmie to tam byt citit, lebo sa hned ksichti...
Takze, sprav ako chces TY, daj tvojmu dietatu to, co chce ONO a hotovo 😉

reni1512
27. feb 2014

....podla mna nie je taky problem najst si 10min na ocistenie zeleniny, uvari sa sama, popucis a mas 🙂 .....pohodlnejsie je jasna vec skocit do obhodu nakupit zasobu flasticiek a len otvorit... no to co svojmu dietatu davas do organizmu to vedia len ti, ktori to vyrabaju...ja som za to, ze daj mu papat to, co by si sama sebe dala 😉

stanulienkat
27. feb 2014

Okrem toho,ze su tie vyzivy drahe,tak sa pozri,co obsahuju. 65% jablka a preboha co je zvysok? Zaplatim za vodu,aromy a zahustovadla? Ja som si v lete urobila domacu vyzivu- len ovocie bez cukru a je vyborna a viem,co v nej je. Prikrmy zo zeleniny detto. Nie som leniva kazdy den uvarit nievo cerstve. A je mi usmevne,ze vsetko je Bio,preboha,ved na celom svete nie je tolko bio pody,na ktorej by sa to pestovalo. Ale blbci si radi priplatia. A ine kafe su granulovane caje-napr. HIPP,preboha citaju mamicky,co to vlastne je?,lebo caj urcite nie,len zgrcnuty cukor s farbivom a aromou. Naco to mam pchat do decka? Ved by som to ani ja nepila. No nehovorim,ze som nikdy nevyuzila kupovany prikrm,ked sme cestovali. No vsetko s mierou a hlavne pouzivat rozum,nie reklamu.

lalaboo
27. feb 2014

tie zeleninove a masove prikrmy hotove nechce a nikdy nechcela, teda to radsej varene domace. ale ovocne ma rada, a kedze teraz nie je velky vyber cerstveho ovocia, davam jej obcas hotove ovocne vyzivky, nech nepapa dookola len banany a jablka...a je to prakticke, na olovrant len otvorim a hned moze papat. prefrujem vsak bio kvalitu a samozrejme bez cukru 🙂

dasamo
27. feb 2014

Tak my papame iba hippikov a chutia nam, moja 13rocna dcera doteraz pyta tie vselijake od roka,alebo roku a pol. Je na kazdej mamicke, co da BAbatku, ale tiez si myslim, ze teraz v zime ta dovazana zelenina nic moc. Inak som sa zabavila, ze konzervanty a farbiva atd v kupovanych vyzivach. A kto vie, co vsetko obsahuje zelenina z obchodu a nakoniec aj domaca, ved vieme aka je zem a co obsahuje. Takze si myslim, ze je dobre aj kupovana aj doma varena.

ancovec
27. feb 2014

nechapem, preco by domaca vyziva urobená z produktov kupovanych v bille povedzme, mala byt horsia ako kupovana vyziva? Sak to je postavene na hlavu. Ked si spravim povedzme jablkovu vyzivu z kupovanych jablk a dam tam len jablka, viem ze su tam len jablka, pekne jablka, nezhnite jablka, ziadne konzervanty a ine kentusy????? V kupovanej mozu byt vseljake jablka, nahnite, kopa cukru, konzervantov atd. To akoze myslite naozaj?

upam
12. jún 2014

Ak nemate dobry zdroj zeleniny a ovocia radsej kupit bio hotove vyrobky. Nie je na tych vyzivach nic zle len treba citat zlozenia. Ak je nieco 90% bio tekvice a 10% voda tak to nie je horsie ako ked kupite nejaku zeleninu pestovanu dakde v skleniku v polsku bohvie cim zalievanu. Na margo farmarov a domacej produkcie - sused sa pravidelne oblecie do skafandra a postrekuje vsetko prudom pol dna, zeleninu ma na zahradke velmi peknu ale ja by som ju dietatu nedala :D