Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

adrianai
25. okt 2013

@ichbinich ďakujem za povzbudenie 🙂 , my sa tiež snažíme rozprávať o bábätku, zatiaľ sme ale pôrodnicu nejak neriešili (dcérka ale vie, že keď nebudem doma, tak bude s tatinom, aj spinkať), nakoľko stále neviem, kto bude so mnou pri pôrode, ale zahrnieme aj toto 🙂 Dúfam, že nakoniec to všetko zvládneme dobre a budeme milo prekvapení 🙂

ichbinich
26. okt 2013

@adrianai: Urcite to zvladnete 🙂
Odporucam knizku "Budem mat maleho surodenca", vydal Matys, ISBN 978-80-8088-293-8
Nakoniec sme so synom pozerali iba nemecke verzie kniziek, ale veelmi podobne. Je to tam pekne vsetko popisane, aj ze to po narodeni surodenca bude narocne...
A este jeden tip, co som kdesi citala: nevysvetluj dietatu viac, ako chce vediet 😀 Ked sa ma syn spytal, ako sa dcera narodi, povedala som, ze medzi mojimi nohami. A to bol koniec debaty. Nechcel nejak vediet viac, tak dobre. A ze preco ostaneme v nemocnici: lebo kym sa babo narodi, tak to je narocne aj pre mamu aj pre babo, tak si musime oddychnut, a navyse v nemocnici aj kontroluju, ci je vsetko s babom v poriadku a potom prideme vsetci spolu domov.
Vsetko dobre!

baileyka
19. nov 2013

Ahojte maminky viem že je to stará téma ale chcem sa pridať.Už od narodenia som sa snažila vychovávať syna v štýle Vzťahovej výchovy a všetko bolo super. No od šiesteho mesiaca mi malý v noci vstával každé dve hodiny, o siedmeho každú hodinu a od ôsmeho každých 30 min, voľakedy som nakojila a hneď zaspinkal ale teraz má 9 a pol mesiaca a kojenie nestačí, zobudí sa a smeje sa a chce sa hrať.vydrží aj 3 - 4 hodiny hore.O nejakom režime nemôže byť ani reč.Zaspí len vtedy keď sa chce jemu.Nepomáha hojdanie ani cecok ani spievanie.Podľa VV nie je správne dieťa nechať vyplakať(a ani sa mi to neosvedčilo) tak ako mám teda svoje dieťa prinútiť spať?? poraďťe mi prosím ak viete, budem veľmi vďačna..... 😢

morningdew
6. dec 2013

@baileyka ako to ide? asi si skusala lepsie pokrmit na veceru... a asi sa ho ho aj snazila pred vecernym spankom unavit, vsak? hm... zubky mu nejdu nahodou? Mozno je to len obdobie... Pokial mozes, nenechaj ho vyplakavat, ale, nechod ani na ukor seba... moze Ti niekto pomoct? manzel, niekto iny... tak, aby si Ty sama bola v pohode? pocas dna dospat...
moje deticky v noci vzdy spali... ak sa aj zobudili kvoli zlym snickom ci inemu... snazili sme sa hovorit po sepky a viac-menej s nimi nehybat.. (wc a naspat)... svetlko sme tiez nezasvietili... aby neostali z toho pomylene.. aby si nebudovali nespravny prepoj. skratka noc = spanok = ticho, klud a tma (nejake to orientacne nocne svetielko v pred-izbe)... Silno drzim palce. Dufam, ze to bude coskoro znovu vporiadku... Tvoj drobcek ma na to iste svoj dovod... a je dolezity. aj ten dovod, aj Tvoj drobcek... rezim je dolezity... ale Tvoje dietatko si ho vyberie samo. tak ako bude vyhovovat jemu... vyplakanim sa dosiahne len zlomenie a otupenie... verim a chapem, ze niekedy sa inak neda.. hlavne, ked maminka uz melie z posledneho... no ak sa len trosku da.... treba pozapajat aj ostatnych... pripadne, ak ozaj nechce v noci spinkat, je culy... mozno na cas u Vas konkretne bude fungovat pokracovat v unavovani za svetla, neviem... kazde babatko je ine... hm, ved aj dospelemu, ktory nemoze zaspat, odporucaju radsej vstat, vykonavat unavujucu cinnost a vratit sa do postele... cez den mozno viac chodit von, naplnat den zazitkami.. hm... hm... ved to vsetko urcite najlepsie vies sama... esteraz silno drzim palce. ak by si pripadne mala zaujem, pripadne dalsie mamicky, mozte nakuknut aj sem: www.facebook.com/vztahova.vychova

baileyka
9. dec 2013

@morningdew ahoj ďakujem pekne za podporu aj pekné slová.Naozaj veľmi sa snažím vydržať ale myslím že to ide na môj úkor, takže som ho už nechala aj vyplakať (ale dlho som to nevydržala) všimla som si ako veľmi pomáha keď sa cez deň unavý, takže hlavný problém bol v tom.Ale on v noci spí len keď ideme na výlet autom , zastavíme sa na návšteve , obchode, stretne nových zaujmavých ľudí, ktorý sa mu venujú...atď ale to nie je možné každý deň, niekedy proste musíme zostať doma, a vtedy spať odmieta.je to normálne? veď je ešte malý na to aby potreboval tolko stimulovať, asi bude hyperaktívny?! ☹ ešte raz vďaka za rady 😉

morningdew
10. dec 2013

@baileyka mozno je len nadany... a ked nema podnetne prostredie, nudi sa... ked aj ostanete doma, mozte spolu robit nejaku zaujimavu vec? nie cely den, ale hadam 1x za den cosi investigativne, prieskumnicke... zisti, co ho bavi, v ktorej oblasti... pohyb, hudba, citanie, skladanie, kreslenie, komunikacia... mozno je len hladny po poznatkoch. lepsie, ako keby bol chorucky... ADHD, hyperaktivita - casto to rodcia spominaju vsimla som si, aj v suvislosti s tym, ze dietatko tuzi skumat a nie len sediet na zadocku... ono je to diagnoza... v nasich koncinach nou netrpi tolko detureniec. pevne verim, ze to tak nebude... a ze si s drobcekom ''sadnete'' a Ty pochopis, co potrebuje cez den a on pochopi, ze Ty, ako aj on, potrebujete v noci spat... to, ze si si vsimla, ze ked je cez den unaveny, lepsie v noci spinka je dobre... mozno pred spanim... nechat ho trochu vylietat, hoci aj vnutri... a pred tym ako si lahne, vyvetrat izbicku, nech ma cesrstvy vzduch... a skusit nenasilne nabehnut na nejaky opakujuci sa rezim, mozno aj spojeny s tym, ze zhasnes velke svetlo a zasvietis nejake bocne, nocne... po veceri umyt zubky, do pyzamka, pustis uspavanky z cd pocas toho, precitas/povies rozpravku alebo ako chces... skratka... sprijemnis mu vecer... neviem.... Ty to v sebe urcite mas, je Tvoj.. a Ty si pre neho ta najlepsia mamicka zo vsetkych. neboj sa, zvladnes to! a ked spi, kedykolvek spi.. aj ked cez den, povinne spi s nim a oddychuj, nacerpavaj. silno drzim palce...

baileyka
10. dec 2013

@morningdew dakujem ti za rady.mas uplnu pravdu, on je zlaty.je velmi sikovny a aj trpezlivy (po mne to nema) 😉 je to prve dieta a niekedy neviem co s nim, nikdy som sa s detmi nehravala,budem musiet zacat ..drz palce.dakujem. 😀

morningdew
20. jan 2014

Ak by niekto hladal nieco viac o vztahovej vychove ci vztahovom rodicovstve (attachment theroy, AP attachment parenting), tu je skupina, ktora mozno trochu pomoze.
Vsetkym nosiacim a kojacim vztahovym mamickam 😎
www.facebook.com/vztahova.vychova

11bbetty11
2. feb 2014

Maminy, jnajde sa tu este niekto? ako pozeram uz sa tu dlhio nic nepisalo...Hladam rodinu kde sa praktizuje vztahva vychova v mojom okoli to vsetci odmietaju tak boijujem sama proti vsetkym...a padne mi sem tam dobre s niekym podiskutovat...🙂

autosedacky_net
2. apr 2014

@11bbetty11 no u nás napríklad, ale my sme trošku viac na východ 🙂

11bbetty11
2. apr 2014

@autosedacky_net skoda...:-\ ak sa mozem opytat manzel hned suhlasil so vzttahovou vychovou? Ci to bol boja vysvetlovanie preco to a preco nie.

autosedacky_net
3. apr 2014

@11bbetty11 - my už máme dve deti, najstaršia má 13 rokov. Prostredná, teraz 5-ročná, bola predčasniatko, s váhou 980 gr. Strávili sme v inkubátore 2 mesiace, takže tam som začala s klokankovaním a čítaním o tom, aké je tiež dôležité nosenie - hlavne pri takýchto bábätkách, ktoré si zažili odlúčenie od mamy kvôli inkubátoru. Tak sme sa nosili, odkedy sme prišli domov. Rovnako to bolo s dojčením, keďže prvá dcéra dojčená nebola (ako som neskôr zistila, nevedela sa dobre prisať, a čo som ja mohla vedieť vtedy v časoch bez internetu 🙂) takže po dvoch zápaloch prsníka ostala chúďatko na Bebe). Komplikácie s dojčením boli aj pri predčasniatku, ale vďaka laktačnej poradkyni sme to zvládli. Neskôr sme zo šatky prešli na nosič, nosila som ju ešte aj trojročnú, lebo má takú "mušiu" váhu... 🙂 Materské mlieko je tiež pre predčasniatko dôležité, lebo je presne prispôsobené tomu, čo takéto dieťatko potrebuje a časom sa mení. A nielen zo zdravotného hľadiska, ale čítala som, ako to pomáha aj psychomotorickému vývoju - a po čase sa ukázalo, že je to pravda. Naše dievčatko bolo v poriadku, hoci mala zlé prognózy a iné detičky z inkubátorov na tom boli - a sú dosť zle.
Takže to, že budeme nosiť a dojčiť aj pri treťom dieťatku bola jasná vec, manžel nemá problém, kedže vidí, ako to pomáha a to, že syn bude spávať pri nás a nie v postieľke - tak to sa rozhodol práve syn 🙂) kedže v postielke plače, tak je jednoducho s nami a neriešime to 🙂) Tak máme z postieľky teraz Montessori "playcentre", už len zrkadlo pripevniť 🙂

danjelita
3. jún 2014

ahojte kocky,

neviete nahodou o nejakom filme/videu o vztahovej vychove? rada by som zorganizovala male premietanie spojene s diskusiou o vztahovej vychove, noseni, dojceni...

dakujem za vsetky tipy 🙂

dominikav123
7. jan 2016

Ahojte, viem ze je tato tema uz starsia, ale chcem sa opytat, ci tu este su mamicky, ktore s touto metodou zacinali a ich deti su uz starsie...a ci naozaj pozorujete na svojich detoch ze by boli viac zdrave, samostatne a podobne, ako vztahova vychova slubuje.

Pytam sa len preto, lebo o tom citam vela, no stale bojujem s tymi vseobecnymi tvrdeniami ako ze "dieta z kontaktneho rodicovstva je viac vpredu" lebo mi k tomu chyba nejaka relevantna studia, alebo aspon skusenost zien, co maju uz deti vacsie a vedia to objektivne zhodnotit...dakujem 🙂

sibare
8. jan 2016

@dominikav123 Hm, taka zvlastna otazka 🙂 Vztahova vychova je o vztahu. V tomto pripade o budovani vztahu medzi matkou a dietatom. Dieta je naprogramovane tento vztah budovat sposobom jemu vlastnym. Ak matka tento sposob vnima a reaguje nan (lebo aj ona ma tieto mechanizmy vrodene) - buduje vztah. Pre oboch je to velmi uspokojive. Nie je dovod citat studie. Samotne uspokojenie matky a jej dietata je odpovedou i motivacnym faktorom.
Pre mna je vztahova vychova nie formou pristupu k dietatu, ale zivotnym stylom, sposobom fungovania vo svete smerom k ludom ale i veciam. Moje dieta ma 11 rokov. Tazko rozlisit, co je vychovovu a co je vrodene. Napriek tomu si myslim, ze vychova mala podiel na tom, ze je nad normou v socialnej zdatnosti, orientacii v novom socialnom prostredi, empatii, citani novych situacii a ich porozumeni. Vyborne vytvara kontakt, vstupuje do neho i sa stahuje. Dokaze nadpriemerne riesit konflikty. Dokaze sa postavit vacsine a otvorene nezdielat jej nazor, resp. priam riskovat a stratu naklonnosti skupiny, ak je presvedcena, ze je to spravne. Vie vyhadat pomoc a poziadat o nu. Dokaze adekvatne naplnat svoje potreby i v neznamom prostredi.