Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

zuzana.k
1. nov 2008

nasu pec by si teda zapamatala navzdy 😒

valka
autor
1. nov 2008

u nas podobne, ako u vas eriqe 😀 a este hrkalky z obalov od fotofilmov naplnene ryzou 😀

kili
1. nov 2008

ja ináč malím dovolím snáď všetko, takže nemám v tomto moc problém. to len keď MM je doma, tak im furt niečo zakazuje a potom je naštvaní, že sa ja nestarám o deti ale musí sa on aj keď on chodí do roboty a tak doma by mal mať kľud 🙄 . Lenže u nás to tak vyzerá aj cez deň, keď nie je doma, že ja sa o nich nestarám 😀

valka
autor
1. nov 2008

kili, aspon viem, ako to robis, ze si stale on line 😀 😀 😀

kili
1. nov 2008

😀 😀 😀

zuzana.k
1. nov 2008

Aj ja sa tvarim a zbieram zo zeme, ale mame zabavu. Pred tym ma vytacalo, ze robi neporiadok v upratanom dome. chory egoizmus 😠

eriqe
1. nov 2008

tak u nas sa uz na film nefoti ale teda predvcerom si zo skrine vytiahla externy blesk a behala s nim 😀
Jooj Kili to mas tazke, u nas staci ostatna rodina ktora splasene pobieha aby niekde nespadla a neudrela sa a co smie do pusy a co nie a co je kaka. Ja to neznasam som minule uz nakricala do mamy, ze nech sa s malou nerozprava ako s debilom ☹ aj ked mi to potom bolo riadne luto

valka
autor
1. nov 2008

takze asi si vezmem predsavzatie, ze malu idem ucit otacat listy v knihe 😀 o jednu starost menej, pri upozornovani na knihy...

eriqe
1. nov 2008

Zuzka, mna ten neporiadok riadne vytacal, ja som bola hrozny puntickar. Som sa naucila krotit v skole, lebo niekedy by som uz detom najradsej vytrhla pastelky z ruk a nakreslila to za ne 😅 a doma to bolo este horsie, ale snazim sa a manzel minule zahlasil, ze poriadok u nas je trvalo neudrzatelny 😀 tak sa s tym uz netrapim mame tu tvorivy neporiadok

kili
1. nov 2008

my sme dnes boli u MM babky a tá furt len, že mám dávať pozor, aby sa nebuchol, blablalba, no ma to hnevalo, lebo moja odpoveď bola, však keď sa buchne, bude vedieť, alebo keď spadne (z gauča), tak bude na zemi, to sa jej ale akosi nepáčilo 😀

valka
autor
1. nov 2008

eriqe, toto aj mna vytaca...my sme u ostatnych riadni humusaci, lebo mne nevadi, ked mala cokolvek da do ust...vzdy si poviem, ze co je doma, to sa pocita...tak nech zbiera radsej imunitu u nas a nie v nemocnici...a to iste s udermi, ved este nema kde hlavu roztrepat...ale uz si davam bacha na postel, lebo raz z nej spadla a bola som z toho cely den mimo...tak radsej prevencia...

zuzana.k
1. nov 2008

valka my sme zacinali s leporelami z bazaru a po nas. Neviem preco to uz nevyrabaju.

kili
1. nov 2008

my máme tiež furt neporiadok, ale ja nie som poriadkumilovný človek (zlé slovo, poriadok mám rada, ale keď ho udržuje niekto íný-to len pre upresnenie), takže keď deti narobia väčší, tak sa to fakt stratí. zatiaľ robia neporiadok len v úrovni do 1m, takže čo je nad, to je moje dielo 😀

zuzana.k
1. nov 2008

S tou imunitotou si aj ja hovorim 😀

eriqe
1. nov 2008

Valka tak ju nauc zliezat z postele. Kym som to Rut neukazala, tak u nas sa z postele padalo kazdy den 😅

valka
autor
1. nov 2008

leporela? vyrabaju...ale su riadne drahe...teda min. 100sk za kus...
ja som tiez vyhrabala z povaly, len ich musim trocha povysavat...za 20 rokov na ne riadne napadal prach...ale musim sa pochvalit, ze si este niektore pamatam, ze sme sa s nimi hrali a citali....napr. tuto knihu sme mali aj my (teda mame: http://www.martinus.sk/?uItem=18285

valka
autor
1. nov 2008

eriqe, uz na tom pracujem 😉 ale pomaly 😔

kili
1. nov 2008

valka, ja ich práve nechávam na gauči, že nech sa naučia, že keď nebudú dávať pozor, tak spadnú. Majú vo zvyku si beztarostne sadnúť chrbtom do priestoru. No a radšej, nech sa naučia "zodpovednosti" teraz, keď vedia padať a majú mozog chránený väčšou vrstvou mozgomiešneho moku, ako neskôr, keď už to tak nebude

zuzana.k
1. nov 2008

Ach Moj macik-milujeme 🙂

eriqe
1. nov 2008

tak moj macik u nas vedie 🙂 toho si nosi Rut sama, ze chce citat, lebo viem naspamat a ona si moze sama otacat strany

kili
1. nov 2008

ja som tiež už dávnejšie ukazovala S. ako sa zlieza, ale vtedy to nejak nevedel. chcela som ho naučiť skôr, ako sa naučí vyliezať. no a potom zrazu, keď už nadišiel ten správny čas, tak si tuším na to spomenul a pekne zlieza 😵

valka
autor
1. nov 2008

ono postupom casu sa to vsetko naucia...len mat trpezlivost...
macika si aj ja pamatam 🙂 juj, zajtra cistim knihy...a citame o sto sest

lenki33
2. nov 2008

ahojte, asi som sa zle vyjadrila, chcela som napisat ze som odpozorovala na inych detoch ale aj na zvieratach to ze ked sa neustale!!! nieco zakazuje tak to strati vahu. Asi preto ze v danom prostredi nie je mozne existovat. Ved si to predstavte, ste v nejakom priestore a kam sa pohnete, co chytite tak vam vzdy niekto povie ze nesmiete 😕
to neznamena ze teraz mu nezakazujem, ale keby som byt neprisposobila tak nic ine nerobim len beham za nim a zakazujem. Takze teraz je to tak ze moze ist kam chce ale musi respektovat urcite pravidla t.z nesmie sa dotykat truby, stahovat veci z policiek, knihy, trhat macke chlpy a pod A funguje to.
A musim povedat ze moje dieta sa dokaze hrat 2 hodiny uplne samo, niekedy aj viac 🙂 keby som ho niekam zavrela napr do ohradky tak by fakt nevedel co tam ma robit. Nechapem preco by mal byt v nejakom uzavretom priestore ked my ostatni sme volni??!! Inak ja ked som bola dieta tak som tiez nemohla byt v ohradke, tak mi otec spravil taky plot, cez pol obyvacky a ja som bola presvedcena ze ti ostatni su za plotom 😀
ked je situacia ze nevie co so sebou a robi naschval tak ho uviazem do satky a robim s nim, alebo ked sa fakt nemoze pohybovat po byte napr ked umyvam dlazku
RaBR mam doma ale nemozem sa k tomu nejako prepracovat, proste tie knihy o vychove moc nemusim pride mi to take dogmaticke 😔

lenki33
2. nov 2008

ale aby to nevyzeralo moc ruzovo, u nas je ten problem ze na niektorych veciach sa skratka nedohodneme napr. obliekanie malokedy prebieha bez kriku, alebo cesty autom 😒
je zvlastne ze mne na Danusa vsetci povedia ze kludnejsie dieta este nevideli, a pritom podla mna je to teda riadny nervak 😀

zrzulka
2. nov 2008

som rada ze som objavila tuto temu, velmi poucna. tiez nase dievcatko nosime, spinkame s nou (ma sice postielku prirazenu k nasej posteli ale ta sluzi skor ako zabrana. inak spi medzi nami. mala je pokojne babetko, takmer neplace. Skoromna, nenarocna. Jedine ked cvicime Vojtovku pocujem jej plac.Proste anjelik.
Tiez dumam nad tym ako ju oducit od prsnika. zatial mi to nevadi ze takto zaspavame🙂 Skor vyhovuje. nejako to neriesim. preco chcete uspavat deti inym sposobom? tomuto nerozumiem. mala ked je velmi unavena tak zaspi aj sama. Je to bez placu, bud sa hraje s nejakou hrackou a zaspi alebo na rukach sa ukolise🙂 Ale ja som asi dost sebecky tvor. chcem si ju uzit kym mozem a tak ju uspavam na prsniku a obom nam to vyhovuje. zatial to menit nechcem.
Co sa tyka konickov. tak na seba cas nemam vobec a to mam este niekedy aj pocit ze sa jej nevenujem dostatocne ked napriklad pri nej variím ci upratujem. Ona sa nestazuje, dokaze sa na mna pozerat. ked varim tak jej bucham vareskou o hrnnce. to zboznuje. Alebo si zapneme cd a tancujeme. vela sa spolu hrame ked je aj ocko doma. Jej staci ked s nou blaznime. Klasicke hracky tiez velmi nemusi🙂))
Skor mna zaujima jedna vec. nase dieta velmi nevydrzi pri nejakej cinnosti. ja sa jej musim viac venovat nakolko mame handicap.
Ako ste naucili deti sustredit sa na knizky? nase dieta ich skor okusuje. ked jej ukazujem zvieratka tak sa na ne zvysoka....
Takisto ju neviem naucit kde ma nohu, ruku, oko, nos. ako robi urcite zviera.Neviem ci chape ked jej poviem mama a ukazem na seba a ocko.Ako ste to ucili svoje deti?
Pre nas je dolezite ju neustale objimat, bozkavat, hovorit jej ze ju lubime. Myslim ze tieto veci chape.

valka
autor
2. nov 2008

ahoj zrzulka...k tomu uspavaniu...u nas to nevadilo, kym sa mala nezacala moc casto budit v noci na prsnik...vyslovene len cucnut a spala dalej, ale prsnik musela mat v ustach...ak som ho vybrala, uz bola hore..tak som sa vobec nevyspala, lebo som spala celu noc na jednom alebo druhom boku...tak preto sme zacali uspavat inak - aby ma zobudila len vtedy, ked je hladna alebo potrebuje cikat (bezplienkujeme, aj ked v noci to nie je nic moc)...a aby jej stacila moja pritomnost,nie prsnik v ustach...
k tym ostatnym otazkam sa nevyjadrim...este ani nasa to nevie,...ale co sa tyka sustredenia, ja mam pocit, ze mi pomaha ohradka...vtedy ma na vyber par hraciek a tym sa musi venovat...ak sa jej tam nepaci a ja potrebujem nieco robit, sup s nou na chrbat...ked mohla volne behat po izbe, myslim, ze ju vedelo cokolvek uputat a vykaslala sa na hracky...a tak dookola...ale dievcata tu vyssie maju zase ine skusenosti a postupy...treba skusat 😉

zrzulka
2. nov 2008

lenki : tak to by mali spoznat nasu Misku🙂)) neviem ci je to normalne ked dieta vobec neplace. Nie ze by mi to vadilo, to nie. Len ci to nie je zvlastne. Ona zaplace ozaj len pri cviceni a ked je velmi unavena a ja jej nemozem ponuknut prsnik. Takze tak si ho pyta. Zeby bola so vsetkym spokojna? Alebo to este len pride?

zrzulka
2. nov 2008

Jasne valka. Vyskusame aj nemozne🙂
Napriklad nasa Miska ked sa zobudi tak jej vzdy prichystam dve tri hracky a ona sa dokaze s nimi zabavit. Keby som za nou neprisla do izby tak ma ani nepotrebuje. Teraz neviem ci je to dobre a ci zle. Praveze som myslela ze je taka kvoli svojmu handicapu ale vraj ani taketo deticky nebyvaju az take kludne.Tak ma asi taku povahu, alebo ze sa jej venujem, ze som stale s nou. neviem. ja som bez nej nebola ani chvilku. My chodime vsade spolu.Teda ak neratam tych par chvil ked ju zobral na prechadzku manzel. Ale to bolo tiez asi len 3 razy. Viac urcite nie. No uvidime. Ukaze cas.

venonna
2. nov 2008

ahoj zrzulka, u nas mala znema v uspavani rovnaku pricinu ako u valky - potrebovala som sa aj ja vyspat, aby som sa jej cez den mohla venovat 😉
no a s hrackami mam inu fintu, mame ich doma dost, ale ja ich mam roztriedene asi na 3 casti a vzdy jej to po nejakom case vymenim, takze aj staronove hracky su vzacne 😀
nasa uz ma ok za sebou, ale nos a ucho sa jej stale pletie 😒 neriesim to, pride cas, ked sa jej to v hlavke uprace samo, uz som sa o tom presvedcila viackrat, ze netreba spatnu vazbu hned, niekedy to pride az neskor a necakane...
a k tej nemocke... my sme boli iba 2 dni, ked mala rok a kym sa to z nas oboch vyplavilo, trvalo to hadam aj zo 2 mesiace, takze aj na vas dve to urcite zanechalo stopu... mozno preto mas pocit, ze sa malej venujes malo...

wanda007
2. nov 2008

zrzulka, moje dietatko tiez este nevie ukazat, kde ma nostek a tak, uz by mala? Ona zrejme chape, ked jej rozpravam o nosteku, ale sama neukaze. Ucime sa aj znakovku, ale to tiez nic moc. Pise sa inac, ze uz 8 mesacne deticky pekne znakuju. Tak neviem, asi je kazde dieta ine a moja potrebuje este cas. Inac knizku si rada pozera, ale len jednu. Su tam psi, macky, zajace, to co aj z reality pozna. Ma hrube strany, dobre sa otaca a je taka mensia, mensia ako ziacka knizka. Myslim, ze musi vyhovovat aj obsah aj format. Ma aj ine knizky ale tie su dobre akurat na hryzenie (leporela z Babysigns program). Grafika nic moc, ale ten maly format vyhovuje. 🙂