Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

certica
2. nov 2008

zrzul ahoj 🙂
nas martino je tiez take pohodove spokojne babo (zatial) a hlavne na kazdy podnet ci uz od nas alebo neznamej osoby reaguje smiechom alebo minimalne opatuje usmev. vobec neplace, presne len pomrnci, ak uz naozaj potrebuje moje prso 😀 . a strasne rad sa jasi a blazni, vyhadzuje, alebo mu uplne staci, ked mu nieco niekto rozprava alebo na neho spravi nejaku tu opicku.
a viki bol tiez max. kludas zhruba do toho roka, aj ked martinko je taky zivsi a spolocenskejsi.
co sa tyka uspavania, mne tiez vyhovuje zatial zaspavanie na prsniku, je to jednoduche, ucinne a pre mna pohodlne (neviem dokedy, ale zatial tiez nemam dovod riesit). my sme dokonca postielku uplne rozobrali, lebo zaberala priestor, namiesto nej mame jednu dospelacku postel navyse, kde spi muz a my s krpcom sme v manzelskej posteli 😀 .
inak valka, mne sa martin este min. tyzden asi 4-5 dni budil v noci fakt casto (aj 15x mozno) na kojenie, najprv som myslela, ze mu prestava stacit moje mliko, tak je cas zacat s prikrmami, ale dnes malemu "vyrasil" prvy zub 😎 , takze v tom bol pes zakopany...

certica
2. nov 2008

inak ja som ani vikiho nikdy vedome nejak nic neucila, teda nedrilovala nieco dokola, aby sa naucil. ono to vzdy akosi same prislo. mna to totiz ani nebavi taketo "nasilne" ucenie...je to mozno moja lenivost alebo neviem, ale skratka pri tom hrozne trpim 😅 . mne sa viki sam iniciativne, teda skor z jeho vlastneho podnetu a zaujmu naucil pismenka aj cislice a v roku a stvrt poznal celu abecedu (velke tlacene pismena) a cislice do 10. ja som mu vzdy len pomenovala ai 3 pismenka kazde rano, vecer som sa ho spytala, ako sa volaju a on si to jednoducho zapamatal. takto sme pridavali a za tyzden uz vedel vsetky. teraz uz ani neviem ako pozna vsetky dvojciferne cisla a to som ich tiez nijak vedome neucila 😕

lenki33
2. nov 2008

tak najskor knizky, mame leporela ale tak akurat na hranie nedokaze ma pocuvat, ani spev ani hovorene slovo 😕 😀 proste ho to nebavi

ja sa s nim skoro vobec nehram, nechavam ho hrat sa sameho, myslim ze je deti dolezite nevyrusovat pri cinnosti aj do buducna sa naucia lepsie sustredit
hracky mu tiez schovavam a po urcitom case obmienam, inak u nas najviac frci tato hracka spolu s gastanmi, orechami a stipcami uz asi 2 mesiace
http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/products/8002...
a to aj na susi aj vo vode (su v nich rozne dierky) 🙂
vie tap tap, davat papa a na mne ukazovat oko, nos a tak, to sa ho snazim ucit do zblbnutia kazdy den, kedze ho to tym asi otravujem tak sa to uci celkom rychlo 😀 ale kazde ditko je individualita

zrzul neviem aky ma Miska handicap, ale podla mna to je super, ze dokaze udrzat pozornost a sutredit sa dlhsie
na nejaku vec, ja by som sa jej len snazila vytvorit nejake podnetne prostredie, a bude z nej intelektualka 😎
mylsim ze v tomto veku sa zaroven rozvija motorika s psychikou, takze aj po tej "pohybovej" stranke sa ho snazim rozvijat, robim mu vselijake prekazkove trate a na vianoce sa mu chystam zaobstarat ribstol,resp nieco na lezenie hore a trampolinu

no a co sa tyka uspavania na prsniku, to je sice super, ale nechcela som ho moc na to fixovat, no co uz 😅 to kojenie xkrat za noc nejak neriesim,lebo on vtedy fakt pije, nikdy to nie je len take uistovanie sa o mojej pritomnosti

saudi
2. nov 2008

valka, a ako ste malu oducili od toho cuckania v noci? nasa je tiez taka vnoci, ze je hore kazdu hodinu, pocucka, trochu vypije a buva dalej.

valka
autor
2. nov 2008

saudi, ide o to, ci je hladna alebo nie...ak ano, s tym asi nenarobis nic...ak nie, tak treba naucit zaspavat bez prsnika..ale pravdu povediac, my sme zacali odnaucat az pred par tyzdnami...neviem, ci by som mala odvahu s tak malym babom...ale lucka vtedy spala skoro celu noc...
mozno je smadna..teda ja byvam posledne noci stale...aj 3-4 krat, tak potom sa necudujem malej...mozno by pomohla voda...

valka
autor
2. nov 2008

pozor vsak, keby potrebovala prsnik ako cumel...

weroni
3. nov 2008

vali nasa prsnik dost casto potrebuje ako dudel 😅 😀
inac ja si posledne noci intenzivne vsimam ako mala potrebuje citit ze je niekto vedla nej 😵

valka
autor
3. nov 2008

weroni, pokial ti to nevadi, (mne to do cca 6.-7. mesiaca nevadilo), tak super...ale ked prestanes kvoli tomu dobre spavat a rano sa budes budit nevyspata, tak to treba riesit...dieta potrebuje vyspatu mamu a nie cumel 😉

lenki33
3. nov 2008

valka a nesuviselo to u vas so zubami?? my sme to tak mali asi mesiac, ked mu tie zuby isli to bola hroza v noci nic ine nerobil len cucol pustil, cucol pustil a tak dookola a tiez som sa to snazila nejako vyriesit a ked som si myslela ze som bola uspesna tak som pochopila ze to sa mi ho nepodarilo odnaucit,ale ze uz mi vysli tie zuby 😀
ale jasne ze u vas to moze byt uplne inak

valka
autor
3. nov 2008

zuby zatial nikde ale naucila sa zaspavat bez prsnika...napije sa a potom ju jemne kolisem alebo spievam....v noci sa teraz budi uz fakt iba ked je hladna...takz 3-4 krat to zvladam...a hlavne, ked sa naje, nepotrebuje cumlikovat a mozem sa otocit...

dievcata, neviete ako to je u nas s reverzom, ze po porode chcete domov a bude vas chodit kontrolovat por. asistentka a detska lekarka? je to mozne? (taky kvazi ambulantny porod?)

lenki33
3. nov 2008

valka, ambu porod je moj sen, teoreticky je to podla mna mozne, ale prakticky nie ☹

valka
autor
3. nov 2008

ak je to mozne u nas teoreticky, tak aj prakticky...len staci najst ochotnych ludi a cielene za nimi ist...ako za porodnou asistentkou a detskou lekarkou...ja by som take brala vsetkymi 10...ale zase ist na reverz a potom nedostat starostlivot kvoli urazenej hrdosti lekarov, co si budu chciet nieco dokazat, tak to sa neoplati riskovat... ☹

eriqe
3. nov 2008

no tak toto je aj moj sen hlavne po tom mojom porode. Ja sa spolieham, ze dovtedy uz bude Jabrunko dula a nieco spolu vyspekulujeme 😀

eriqe
3. nov 2008

ja mam kamosku co rodila doma s dulou, ale neviem ako to bolo s tymi lekarmi

zrzulka
3. nov 2008

Valka podla mna keby si mala znameho porodnika tak sa to da ale inak? Kto by ta chodil pozerat?Mozno ked niekoho najdes, zaplatis ... U nas to este nie je na takej urovni ako niekde v zahranici ale verim ze raz bude. Aspon nase dcery nech sa toho doziju. ja nemozem nic povedat, ja som mala super tehu aj porod. S malou sme boli nonstop takze ja sa nestazujem. Az na tych 11 dni v porodke. To bolo dost:( No teraz po mesiaci a pol v nemocke si poviem ze to bola malina🙂)) Skoda ze vtedy mi to tak nepripadalo. Ale ta nemocka nas uzasne stmelila. Mozno aj preto je nase dieta take kludne. Takze vsetko zle je na nieco dobre🙂)))
Moj sen je rodit doma🙂) To by som chcela zazit🙂 To intimco. Ziadny lekar, Len ja, manzel, a male, pokrcene, cerstvo narodene babetko. Ale tiez viem ze je to nemozne. takto riskovat.

valka
autor
3. nov 2008

ja by som asi tiez neriskovala porod doma...clovek nikdy nevie...ale ambulantne by to bolo fajn, hlavne, ak by bol lekar alebo dula naklonena prirodzenemu porodu...
eriqe, doma na slovensku? to fakt ide? to je super...viem,z e teraz moze ta odrodit porodna asistentka, dokonca union aj preplaca jej sluzby v ramci povinneho zdrav. poistenia, ale zial este maju zmluvu iba s malo asistentkami a ziadnou v ba☹

eriqe
3. nov 2008

Vali, bolo to na sk, ale na ocovskych lazoch 😅 oni ziju ala Zajezova, ak ti to nieco hovori, takze sa to da, ale sa tvaris, ze ste to nestihli a tak.
Ja som inak tiez rodila iba s porodnou asistentkou a prod bol vazne super, len mne vadilo to potom, ze mi malu zobrali, vobec mi ju nedali na brucho ani neprilozili, lebo ma detska sestra sprdla, ze mamicka si prisla odrodit a bradavky si zabudla doma, vy kojit nikdy nebudete a bla,...a malu mi dali az rano, takze od siestej vecer do siestej rana som s nou nebola a to si neviem odpustit

audreyd
3. nov 2008

ahojte, amulantný pôrod je možný 😵 ja som sa na to info pred narodením adelky 🙂 tiež som tak veeeľmi chcela. písala som primárovi, či je to možné a on odpísal, že nie je to dovolené, ale ani zakázané! že je len na vôli matky, ako dlho pobudne s dieťaťom v pôrodnici, nikto vás tam predsa nemôže priviazať!!! bude to síce komplikovanejšie, ale aj tak sa na mňa tešia 😀 nakoniec sa to vyvinulo troch inak, ale bola som rada, že som tú možnosť mala 🙂 všetko ide, len treba chcieť 😉
tiež poznám maminu, ktorá rodila doma 😵

weroni
3. nov 2008

ja mam tak uzasny zazitok z porodu a tak velmi som bola spokojna v porodnici v Topolcanoch ze urcite pojdem znova rodit tam a znova do vody 🙂
Aj ten nadstandard sa oplati priplatit si, verim ze keby som bola na normalnej izbe - bez manzela a toho intimca co sme mali tak by to bolo uplne o inom ale toto bolo ako taka prva "zoznamovacia dovolenka" 😵
Jedlo do izby, telefon a ked clovek hocico potreboval len zdvihol a do 5 minut prisla sestricka, no proste ja som ani nechcela ist domov 😀 ved tam ma cakalo vsetko to o co v porodke b olo postarane - varenie, riady, poriadok a podobne 😀 😝 😀
No a samozrejme, vela - velmi vela spravilo to ze my sme s dcerkou boli vlastne okamzite po porode dve hodky spolu, potom ju na takych 5 hodin vzali a znova sme uz boli navzdy spolu 😵

eriqe dobre to mas premyslene s jabrunkom 😀

valka
autor
3. nov 2008

super, zacnem spracovavat doktora...🙂a ak to nepojde, tak porodnu asistentku...
my sme tiez mali super porod, ale teraz si neviem predstavit nechat lucku tyzden doma samu s tatom a ja budem niekde vylihovat v nemocke...ved to mozem aj doma a mala si aspon zvykne na surodenca... (ale to bude snad o dost starsia 😀)
eriqe, zober malu a chodte sa tej sestricke ukazat 🙂

zrzulka
3. nov 2008

Erika boze tak to je otras. Sestra a lekarka by ta mala povzbudit. Co su to za reci??? U nas velmi pomahali kockam co sa im deti nevedeli prisat alebo mali problemy s dojcenim. Nonstop, sto krat za den prisli, ochotne poradili, pomohli. V porodnici bola laktacna poradkyna takze super. My sme nastastie ziadny problem nemali. Mne ani malu nedali lebo sa narodila s pupocnikom okolo krku. Bola vycerpana takze ju brali hned prec:(((( Len mi ju ukazali ja som ju pohladila po licku. Som sa nevedela dockat kedy mi ju zase prinesu a ked priniesli uz som im ju nedala🙂
Toto aj mne chybalo, bola som vystasena ked nezaplakala. nabuduce by som uz dieta nedala. Ved pri matke je dietatku najlepsie... No ale zdravotnictvo na SR je kapitola sama o sebe :(((( Ked bola mala na Jiske tak som tam nesmela byt s nou:(((((((((((( Mohla som sa za nou vratit az o 4 dni ked ju prelozili na ine oddelenie. Dodnes si vycitam ze som nijako nebojovala aby som tam mohla ostat. Ona bojovala o zivot a bola tam sama:(((

eriqe
3. nov 2008

tak ja som porod mala ozaj super, sice doktor co ma bol prezriet nazaciatku ma vyhanal do bb porodnice, ze co robim vo ZV a podobne somariny, ze on ma neodrodi a tomu som nakoniec veeelmi rada, lebo ta PA bola skvela, ona ma vzdy pozrela skontrolovala, manzelovi povedala co mam robit a ako mi ma on pomoct a odisla,takze sme boli sami a bolo to take fajn, ale skoda, ze som sa vtedy neinformovala o tom ambu porode, lebo ja som mala z porodu velke bububu, a bez lekarov to nezvladnem ani pocas ani po porode, teraz sa na to pozeram uz uplne inak

lenki33
3. nov 2008

ja na porod a sestonedelie v trencianskej porodnici ani nechcem spominat lebo sa mi dviha tlak, najviac tiez z toho ze mi ho dali az 14h po porode lebo nemali cas!!! co na taky argument povedat, ze?!
pri tom ambu porode ja by som mala problem s pediatrom, ktory by si zobral dieta do starostlivosti, cize prebral zodpovednost 😒 a predstavit si tie sceny v nemocnici ze co vsetko sa moze stat ked odidem, to by mi po porode asi tiez nepridalo 😔

eriqe
3. nov 2008

Lenka, kym pride druhe babo, tak snad objavime aj dobreho pediatra aj vsetko bude dobre prebiehat. Ja som sa celkovo bala, lebo ma od zaciatku strasili s cisarskym kvoli vcestnej placente. Ale pri druhom to uz bude uplne ine, lebo uz vieme na co sa pripravit

bihan
3. nov 2008

hm.. tak pozerám, že rozoberáte pre mňa veľmi zaujímavú tému 😀 Môj pôrod pol pohodový, nemám sa na čo sťažovať, ale druhý bude buď doma (ale tomu veľmi neverím) alebo ambulantný. MM asi na domáci pôrod nespracujem, má tak zarytý postoj, že sa to asi časom nezmení, ale proti ambulantnému nič nemal. Tu je to síce možné, ale tak isto to lekári nevidia radi, ale pre mňa tie dni v nemocnici fakt boli príšerne stresujúce už len z toho dôvodu, že som sa cítila super, malá bola úplne v poriadku a aj tak som tam musela trčať 5 dní bez MM (izbu som mala len sama pre seba).

zrzulka
3. nov 2008

presne tak, uz budeme pripravene🙂)
lenka a preco si si ho nesla zobrat??? po 14tich hodinach uff, to by som nevydrzala🙂) alebo si bola po sekcii?
mne ten ambulantny porod pride take ani ryba ani rak. moja predstava o porode je taka aby nebol naruseny pritomnostou lekara. to by som rodila doma za pritomnosti PA ci duly. Mne ta porodnica nevadila, bolo tam fajn, skor mi chybal manzel a to ze malu videl len cez sklo. take intimco. prisiel za mnou, sedeli sme na chodbe.Malu som mu ukazala len vo voziku.Aj to vzdy spinakala. nic moc. toto mi vadilo.
ale jasne ze pri druhom to bude ine, tiez si neviem predstavit byt najmenej 4 dni bez nasej hviezdicky.Aj ked viem ze by to zvladla. Urcite lepsie ako ja🙂)) A na manzela sa spolahnut mozem. Je super ocko. Dokaze sa o malu postarat rovnako dobre ako ja.

audreyd
3. nov 2008

bihan, a keby si trčala tých 5 dní ešte aj bez staršej malinkej 😖 😖 😖 pre mňa to bol hrozný stres... ani nie tak celý ten pobyt, ale to, že som bola bez malého 😔

bihan
3. nov 2008

Audry, tak to verím, že bolo ešte horšie 😖 Tu sa pre druho- a viacrodičky skracuje pobyt v nemocnici o jeden deň, ale aj tak je to naprd. Verím tomu, že po pôrode mimčá potrebujú starostlivosť, ale príde mi to prehnané, aby bezproblémová mamina a bezproblémové mimčo museli trčať v nemocnici.

zrzulka
3. nov 2008

Audreyd a z coho pramenil tvoj stres?bala si sa o syna ze o neho nie je dobre postarane? Alebo ti bolo smutno za nim ze tam nie je s tebou? mozno blba otazka ale zaujima ma to nech sa viem pripravit. tiez si teraz neviem predstavit ze budem bez malej. Ale zase by som chcela byt v psychickej pohode kvoli novemu cloviecikovi. Ako by k tomu prisiel keby som sa zmenila na uzlik nervov a stresov. Babo potrebuje predsa pokoj a klud nie?

audreyd
3. nov 2008

ešte na doplnenie, u nás bol ambu pôrod možný, no my sme sa zdržali v pôrodnici ešte o deň dlhšie ako "normálne", adeli mala na brušku nejakú infekciu 😢 takže preto...