Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

wanda007
23. nov 2008

lenki, Danuso nevie, ze ta to boli, on s tebou "komunikuje", skusa akcia-reakcia, mna Veronika velmi hryzla do bradavky, ked mala cca 8 mesiacov, proste skusala, nepomahalo nic, ani krik, ani to ze viac nedostala, do znamienka sa mi teraz vrta nechtikmi, co mam na dekolte, ked ju nosim (uz nekojim) a mozem jej zakazovat..., bije ma do tvare, skusala som jej taku letnu facku vratit, nech pochopi... ale to bola este vacsia sranda. A s tym vecernym zaspavanim, to je uplny des aj u nas. Poobede, ako vravis, okej, vecer galeje. Polozim ju na postel, to akoby som ju vypustila do areny: velka zabava, zacne behat, sadne si, hodi sa dozadu, smeje sa, zase sa postavi, zase sa hodi, tresne si hlavicku, place, o chvilu dobre, tak trasie zahlavim postele, bucha ho o stenu, hodi sa dozadu, posadi sa, zobere plysakov (ma dvoch, somara a kravu - akoze my dvaja 😀 ), do kazdej ruky jeden a zameta s nimi hore dolu, odhodi ich, hodi sa na mna, bije ma po tvari, akoze zabavne, zakazem jej, tak zase to zahlavie postele drme, presunie sa na balkon, cumel najde, vyhodi z postielky, svetielko pri posteli, ide ho preskumat, vypne, zapne, svetielko uz taha za snuru... zakazem, chyti plysakov, trasie s nimi, potom si na kravicku polozi hlavu, akoze na spanie, o 3 sekundy sa zase postavi, chyti sa okraja postielky, kuka na ten cumel, mrnci, ideme pren, umyjeme ho, chnapne po nom, hodi sa na vankus, objime kravicku, polezi 3 sekundy, vypluje cumel, drme zahlavim...
Tak sme sa rozhodli, ze bude este hore s nami, kym nepojdeme spat aj my. Ked uz vsetci lezime, tak do 5-10 min zaspi. Potom som citala aj tu knizku Kdyz dite nechce spat, na odporucanie Valky, tak ked je velmi unavena este pred desiatou vecer, tak ju idem uspat a dost rychlo zaspi, ja sedim opreta o zahlavie, mam ju na bruchu, nohy pokrcene a kyvam trochu zboka nabok. V ruke knizku a citam si. Vidi, ze nema divakov, co by ju obdivovali, trochu mi prevracia strany, ruky jej dva tri razy odtiahnem a necha sa ukolisat. Potom ju prevratim na jej vankus, strcim pod pazuchu kravu a odchadzam. Do hodiny si vsak musime ist aj my lahnut, lebo ked zisti, ze nie sme tam, tak sa prebere a mozme byt hore aj do polnoci. To pevne objatie na uspanie u nas moc tiez nefunguje, to ked zaspi s placom, tak v noci spi velmi nepokojne, ale chystam sa, ze si vypocujem tu relaciu z radia Lumen o tom objati, uvidim, ci na daco pridem.
Tolko som popisala, dlho som tu nebola, hadam aj dalsiu stranu nacnem, taky dlhy prispevok... Dik, ze ste docitali... 😅

certica
23. nov 2008

u nas tiez ziadny rezim nehrozi, len ten (a vytvoril si ho sam krpec), ze rano po prebudeni ide cca tak o 2 - 2,5 hodiny znovu spat a potom ma este jeden spanok poobede.
ja sama som v tomho uplne strasna, lebo neznasam akekolvek nalinkovane veci, t.j. aj nejaky rezim (samozrejme, ked treba vstavat napr. do skolky, tak s tym nic nespravim, ale pokial to nie je nevyhnutne, riadim sa podla momentalnych okolnosti). ja dajme tomu nikdy nekupem v rovnaku hodinu, ani ziadne ritualy nepouzivam, mozno je to chyba, ale zatial si nikto nestazoval 😀 . martina kludne okupem, ked sa mi chce aj doobeda.
u vikiho je ritual len v tom, ze pred spanim umyt zubky a vycikat, no a potom este precitat knizku.

mne teraz posledne 2 vecery tiez martin nechcel spat, az pred 23h, ale to bol do par minut tvrdy. uspavam na prsniku

certica
23. nov 2008

wandi, docitala som 😀 ... nahodou zaujimave s tym, ako sa prebudi, pokial nespite aj vy

kili
23. nov 2008

certi, som presne taká istá, ja niesom schopná akéhokoľvek režimu, takže robiť ho malím fakt neviem, ale nejak sa nesťažujú. Super je tiež, keď ideme von a musia spať v kočíku, že im nevadí, keď si za ten deň pospia len hodinu a nie dve, tak vôbec nie sú mrzutí.

wanda007
23. nov 2008

kili, idem si pustit ten prispevok z Lumenu, musela som sa smiat, ako si to zhodnotila 😅 , si sa neparala teda. idem na to.

lucinka1104
23. nov 2008

certi aj u nás je to tak ja väčšinou kupem ráno

mne chodí Lukáš tiež spávať s nami okolo 22,45

kili
23. nov 2008

wamda 😅

audreyd
23. nov 2008

wanda, tiež dobrý adrenalín 😀 v poslednej dobe u nás adam diriguje, kedy ideme spať!!! 😖 do tej postele neľahne ani za svet, kým neležíme všetci! ešte kontroluje, či máme umyté zuby! on asi nechce ďalších súrodencov 😅

verulka
23. nov 2008

ja nemozem mat rezim, pri nasom lifestyle sa to ani neda...ja riesim veci ako pridu. ale aj deti mam take..skusali sme aj rezim, ale nic to nepomohlo 😀

valka
autor
23. nov 2008

my mame zatial spanok vecer v pohodke (klop klop)...ale cez den iba fitlopta alebo nosenie...vynimky su v straaaaaaaaasnej unave...ale zatial mi to vyhovuje (prave sa manzel snazi lucku uspat, ale ako tak pocuvam, viac sa hraju ako uspavaju 😀

lucinka1104
23. nov 2008

my mame akurát tak režim čo sa týkla spania a jedenia

wanda007
23. nov 2008

audreyd, zmen zasadaci poriadok: muz, ty, babika, a dirigent na balkon. zaspi po kontrole zubov hned? ci ty prva?

ten prispevok je akysi rozsiahly, este furt to bezi. mne sa to celkom dobre pocuva, praveze celkom srandovne vyprava na vaznu temu. na nervy mi skor idu tie pesnicky, take la la la rozvlacne, akurat Nedved s Bystricou zabodoval. Drahy isiel pratat sneh radsej, vratil sa, este furt to ide, vraj dokedy to ide byt, co za hluposti to pocuvam, zapol si teletext a sportove vysledky pokukal, dufam, ze zavse cosi zapocul, zislo by sa mu trochu skolenie ako sa spravat.

valka
autor
23. nov 2008

wandi, tak si s nim sadni, pevne ho objim a riadne sa s nim vyhadaj 😉

audreyd
23. nov 2008

wandi, babina je 50km ďaleko ☹ svokra asi 7, ale tú do mojej spálne určite nepostím 😠

wanda007
23. nov 2008

valka, objimam ho uz od pociatku, vzdy pevne, a to som vtedy o terapii objatim nic nevedela, a ziadala som, aby aj on mna objal, ale jemu to pride ako mrhanie casu, ale nutim ho, a veru mam pocit, ze to robi svoje, aj ked ma zo seba striasa ako idiot. 🙂 Asi by sme uz spolu neboli, kebyze sa denne nekonfrontujeme. Ale aj tak by sa zisiel taky mensi zazrak, aby ho osvietilo! no, to by sa asi musel zmenit na zenu 😀

wanda007
23. nov 2008

tak, vypocula som si to cele, myslim, ze terapia pevnym objatim nie je urcena na uspavanie deti, ale na riesenie emocionalnych problemov. Myslim, ze ked moje dieta nechce spat, ale sa zabavat, tak ho nebudem dusit v objati, az sa rozkrici. Moje dieta nema psychologicky problem, len vidi prilezitost, ako sa so mnou zabavit, robi mi "divadlo" a caka na moje reakcie. Ale ked som si otvorila knizku a zacala si citat, tak pochopilo, ze nema cenu robit mi divadelne scenky a rozhodlo sa radsej spat. Samozrejme, nefunguje to vzdy... 🙂

wanda007
23. nov 2008

audreyd, nechapem tie stare mamy, myslela som dcerku... alebo uz mam vypnut pc?

audreyd
23. nov 2008

wanda, sorry 😅 , asi by som mala ísť k očnému 😖 miesto "bábika" som prečítala "babka" apage satanas 😝

kili
23. nov 2008

naše uspávanie je v pohode, šup do postielky a spia. horšie je to na návšetách, to ich vždy uspávame na manželských posteliach. Robím to tak, že najprv uspím jedného, že A. hladkám po chrbátiku a zaspí na brušku a S. naopak. A nechápem, ako môže aj svokra aj moja mama uspávať tak, že im furt rozprávajú, že majú byť ticho a spať a furt len, že čo sa hýbe, čo rozpráva, však má spať. ja som vždy totálne ticho, max. hmmkam nejakú odrhovačku a rozhodne na nič nepoviem ani slovo, len ležím, nech vedia, že majú ležať a nie kecať. A aj keď som mame povedala, nech je ticho, tak furt rozprávala, takže vždy musím uspávať sama postupne 😝

wanda007
23. nov 2008

vidim to tak, ze ziadny rezim na nase dietky neplati, spia len vtedy, ked su unavene, jedia len vtedy ked su hladne, cudne nie? 😕

inac verul, ty si to musela mat super tazke s tymi tromi neposedmi, a mat teraz Ronusika je nieco uplne ine. Ja to vidim na segre, mala prve, ked mala 19 rokov, muz totalne nezodpovedny, musela ist do roboty a dieta musela len tak popri tomto vsetkom dako stihnut. S peniazmi nadoraz, bez auta, bez pomoci muza. Teraz ma dalsie s 8 rocnym odstupom s druhym muzom, a toto dietatko si fakt uziva. Aj ked sa tiez po 6tich mesiacoch musela vratit do roboty (inac by jej nedrzali miesto, podla zakona vraj do 6mesiacov zamestnavatel musi umoznit ten isty flek), ale hlavne bol poruke normalny chlap, aj auto uz mala, aj byvanie zariadene, proste: menej problemov, viac casu na radost.

kepi
23. nov 2008

🙂fuuuha baby..deti nam nechcu spat podla nasich predstav😀

nasa lara cez v pohode, 1-2x zaspi, ci vonku, ci doma s ockom(ocko je na rodicovskej, ja chodim na poldna do roboty), vecer je to horsie, cca o 20.00 je uz unavena, dam na prsnik, pocucka cely a zaspi, pomaly jej vyberiem prsnik,alebo nieledy aj sama sa pohne, a drahy ju zoberie do postielky..skadial vsak vacsinou cca za 10 az 30 minut zacne plakat a musim ju vziat na ruky , niekedy uspim pohojdavanim sa, inokedy dame prsnik do pusy😉 a takto niekedy aj 2-3x (ako vcera) a potom si uz k nej lahnem a spime spolu..no co uz..inac mi ona cca od 2mesiaca prespala celu noc..az do cca 7 mesiaca..
no vcera som ju po 3 uspavani zobrala pred tv k drahemu, a hrali sme sa, aj lozila, akokeby bol den.. 😅

velmi velmi rozmyslam vzdy co ine spravit, aby spinkala, skusala som jej dat vecer kasu..zeleninovo-cestovinovy prikrm..ale vzdy je to to iste..ta neviem..niekedy som strasne nevyspata, najma ak dlho v noci a viackrat cucka a ja sa nemozem potom ani len kusok pohnut..🙂ale i napriek tomu som rada, ze cucka..🙂

sorry ze pisem viac😉ale som tu raz za cas.. 😎 kym to vsetko precitam, co popisete..ale je to velmi fajn..chvalabohu, ze som toto forum nasla🙂

emily333
23. nov 2008

gzgfgffrdrdgsfthzgjhukhbgztfrdeswaswedrftgzhujgffffffffffffffffffffffffffhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhttttttttttttttttzzzzzzzzzzzzzzzzvvcsdeaseagsa 😵 🤐 😀 😝 🙄

mracik
23. nov 2008

baby, to hovoríte o rozhovore Jiřiny Prekopovej v Lumene?
neviete kde to nájdem? Nestihla som to a neviem to tam nájsť...

kili
23. nov 2008

mracik, tak som našla, je to na str.31
http://www.lumen.sk/live-detail.php?id=19

zuzana.k
23. nov 2008

Jej ahoj Mracik, mam rada tvoje prispevky a uz som ta dlho nevidela🙂
Zaspavanie riesime aj my. Chyba bola, ze som ju doviedla k pocitu, ze zaspavanie na prsniku je to jedine "spravne". U nas je to raz tak, raz tak-teda raz dobre noci, raz zle. Citala som tu knihu co je na webe-ze kazde dieta sa vie naucit spat. Prva rada bola-dat dieta do postielky a do druhej izby-tak to nehrozi. Ale to co som tam pochopila bolo-kazdy clovek sa v noci prebudi vela krat, obrati sa na druhu stranu a spi dalej. Moje dieta vsak v tom horsom obdobi spania-asi tak pred mesiacom- sa zobudzalo kazdych 20 min a kricala o cecok. Potom sme to stopli. Prvu noc som sa pripravovala byt 2 hodiny hore, ale na moje pocudovanie kricala a zurala 15 min. a potom zaspala. To sa opakovalo asi dva krat v tu noc. Na druhu noc sa zobudila uz len dva krat. Ale neda sa to zovseobecnit ze by sa spanok napravil a od vtedy spi dobre. Stale zaspava na prsniku, ale v noci jej uz nedavam, uz len nad ranom, aby som sa nemusela od stvrtej hrat s kockami. Mylslim si ze velky vplyv na to maju zuby. Vsak tie stolicky sa tlacia cely cas a urcite to boli.
Lenky ja by som dieta, tak dlho nenechavala hore. U nas je to tak ze ked presvihnem tu spravnu chvilu, tak potom nezaspi. Paula chodi teraz medzi siedmou osmou. Aj ona sa prave vtedy chce najviac hrat, prave vtedy si musi pozerat knizky, skakat po posteli...ale myslim ze to je situacia ked musim rozhodnot, lebo ona si vybrat nevie, aj by sa hrala, aj by spala...

kili
23. nov 2008

leni, ja by som asi skúsila zrušiť uspávanie na tom prsníku, keďže ťa štípe a nakojiť ho niekde inde ako v posteli, proste normálka a ísť si s ním ľahnúť, rev si nevšímať, však si s ním a vynucovať by si nemal čo mať, hlavne keď je jasné, že je už unavený. Proste tak ako som ja písala, že uspávam na návševách, len hladkať, neprihovárať sa, spraviť taký kľud. Ako viem že tu ste všetky, že nenechať dieťa vyrevať, ale keď je matka s ním a to dieťa vlastne ani nevie, čo chce a plače len zo zvyku, tak čo iné s tým. takže skús toto opakovať aspoň pár nocí a uvidíš, ako to bude, že či si uvedomí, že s tým nič nedosiahne. Asi začal ten prvý level obdobia vzdoru. Ale asi by bolo dobré ho dávať v rovnakom čase, tak okolo tej 10tej, keď si písala, že pred pol desiatou sa to nedá. A časom to posúvať, nech ide spať skôr.

verulka
23. nov 2008

wandi, no ja som mala uzasnu oporu v muzikovi, tomam doteraz 😵 ale srandovne to bolo 😀 no a Ronika si uzivam, i ked pri mojich detoch je to uzivanie pomaly masochizmus 😅
ja nenechavam vyplakat, este aj zo zachoda kricim ,ze kde som 😀 napr Radko vzdal nejake velke place chvilku po narodeni a doteraz sa chodi do nasej postele. Proste na neho som mala najmenej casu, i ked od cca 1,5r sa to velmi zlepsilo a mal maminku len pre seba 😉
ja momentalne aj cez den a aj vecer cakam, kedy sa vypyta spat, tak ideme. nezaspava na prsniku, len fakt vynimocne. on sa naje, vypyta si dudku a plienocku ,zaspievam buvaj dieta krasne a to moje zaspi 😵

lenki33
23. nov 2008

no baby, diky za rady, ale aj tak neviem ci to pomoze, lebo vacsinu veci, teda si vsetko som uz skusala 😅 nemyslim len za tento kriticky tyzden, ale uz aj predtym lebo problemy zo zaspavanim mame skoro stale.
Takze uz sme kupali rano alebo vecer, zaspavali pri ciciku alebo nie, zaspavali o 7 aj o 9tej, potme aj s malinkou lampickou, s rozpravaniim alebo uplnym tichom... MHD sa smeje ze aka som bola spokojna ze uz som na to prisla ale ze to bolo len tym ze sa mu pretlacili zuby!!! vtedy to trvalo cca 3 mesiace a ja mam pocit ze teraz mu idu ocne zuby, takze to mozno suvisi aj s tym 😒
Ale momentalne som na fitlopte a maly v satke vyzera ze uz drieme, a to som dosiahla mojim starym uspavacim sposobom. Moc o tom uspavani nehovorim, lebo by si asi o mne mysleli ze mi sibe, no mozno si budete aj vy 😅
Takze ked bol uplne malinky tak boli vecery tiez kriticke, najskor som si myslela ze to bolo kvoli kolikam, to ze na to satka pomaha som zistila rychlo, ale uplna istota na uspanie bolo tancovanie, to bol tuhy po jednej pesnicke. A to neboli ziadne pomale pesnicky, mali sme aj oblubene CD, od mala si hudbu vyberal 😀 jednoznacne bodovali latino rytmy. Takze som si kazdy vecer pekne zatancovala a do 15 min bol klud a spal. Tak aj dnes sme dali shakiru a je klud.
Az ked som si precitala KK tak som pochopila ze dieta si nevie vybit energiu inak ako cez matku, na Danuskovi to bolo ocividne ked bol malinky. Aj teraz mam pocit ze by sa mal viac unavit ale nevie ako v byte to nie je ono, po vonku sa moc plazit nemoze ale cakam ze na vianoce sa uz prechadza aj vonku po svojich, tak myslim ze tam bude dalsi zlom ze to bude s tym spanim zase lepsie 😉
no a asi bude nieco na tom ze ma nejake obdobie vzdoru a plus tie zuby

lenki33
23. nov 2008

inak baby u nas dudel uz asi ten tyzden nefrci, vobec ho nechce, a uplne sa jeduje ked mu ho davam, tak uz mu ho ani nedavam 🙂

kili
23. nov 2008

to KK by som si možno mala prečítať, by som bola múdrejšia. Neposuniete niekto? 😅