Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

mracik
23. nov 2008

kili, by som povedala, že pre teba, čo si mala deti pár mesiacov v inkubátore to nie je najvhodnejšia kniha, aj keď ty by si sa určite nad ten hysterický podtext dokázala povzniesť

tak som si vypočula tú reláciu, za chvíľu, keď deckám prečítam rozprávku, utriem ritku a dorobím papierové prasiatko tak prinesiem svoje dojmy 😉 😀

lenki33
23. nov 2008

ako ja tiez tu knihu beriem z nadhladom ani si nemyslim ze jediny dovod asi vsetkych problemov na zemi je to ze sme neboli noseni, ale vela mi ta kniha objasnila a uistila ma ze som to robila spravne, aj ked ja som ju citala az ked mal Danu cca polroka, no ale z popisov toho co dieta preziva ked je od matky mi bolo teda pekne blbo a ked som si predstavila co sa dialo s mojim Danuskom po porode, ako dlho bol odo mna tak mi je z toho zle doteraz. Lebo ja na nom vidim ze zrovna on je taka povaha ktorej to vadi. Napr doteraz, uz je sice dost velky a je samostatny a vie sa hrat sam, ale v dnoch ked ho nosim viac, je omnoho pokojnejsi. Aj ked nosim ho kazdy den, lebo kazdy den chodime von, ale je mu to malo. No je to komplikovane, lebo kazdy kto ho vidi povie ze ake kludne dieta, ale on je cholerik ako ja 😀

a kili precitaj si to, urcite ti bude miestami smutno, ale u vas islo o zachranu zivota preto ste boli od seba
u nas islo len o pohodlnost sestriciek a tiez sme boli od seba(aj ked teda neporovnatelne kratsie) 😒 a na rozdiel od vas uplne zbytocne

ozaj a Danu uz spi v posteli 😵

eriqe
23. nov 2008

Cavte baby, riadne ste popisali a teda trefne, lebo ja tiez stale riesim spanok. Cez den spi len na mne v satke a vecer sme skoncili tak, ze ja nakojim a odchadzam a uspava manzel. Wandi, asi som to zle napisala ale on ju cez to pevne objatie neuspava kazdy den, to len proste ked je nervna a teda skor ju upokoji, nie uspi. A pri vecernom uspavani ju skor unudi, ze si popri nej nieco robi a ona zaspi. Ale co robit, ked nie je doma. Teraz bol v sobotu prec a bol to des, lebo ja som ju proste rusila a nevedela pri mne zaspat, bola cela nervozna a aj sa celu noc hrozne budila 😒 Ale dnes mala zase svojho ocinka a uz spi.
Inak to s tym vybijanim energie tiez pozorujem.

A este by som potrebovala poradit. Rut ma po nohach od kolien dole take ako suche suplaty, alebo ako to nazvat, nespravilo sa jej to po ziadnom jedle. Kupem ju len cistou vodou a v podstate pouzivame jedine mandlovy, alebo olivovy olej. Manzel ma presviedca, ze je to z toho ako lozi po zemi, ze z toho ma tu kozu taku suchu a vraj osuchanu, ale ja sa bojim ci to nie je nejaky exem 😖

audreyd
23. nov 2008

ja som prišla tej relácii cca do polovice... celkom zaujímavé názory tam zazneli, no na mňa trošku moc zaťažené vierou 😒 akože ja nie som nejaký ateista, no verím tým svojím spôsobom. ako kedysi niekto múdry povedal a ja to rada používam "boh je len jeden, ale cesty k nemu sú rôzne..." takže tak... v našom centre som objavila knihy od prekopovej "malý tyran" a "prvorozené dítě", asi sa na ne vrhnem 🙂

my sme dnes mali spací deň - adeli 3x klasika a adam poobede spal cez dve hodky a všetci štyria sme vstali niečo pred štvrtou 😲 no to zase bude večer, kto uspí nášho tigra? 😕 😖 ☹

lenki33
23. nov 2008

eriqe skus kupit konopny olej cisty a tym jej to natieraj, je dobry na vsetko aj na akne, taky maly zazrak 😉 len ked ju natries tak jej daj radsej nieco co moc nebudes lutovat, lebo vraj sa ten olej dostane do oblecenia a tam zasmrdne, aj ked mne sa to nestalo 😉

mracik
23. nov 2008

tak k tej relácii, najprv som mala veľký problém s tou českoslovenčinou, ale potom som si nejak zvykla 😅 mne to zaťaženie vierou nevadilo, naopak ma prekvapilo, lebo v knihách spomína Boha len zriedka, ak vôbec, nejak som si to ani neuvedomila, takže knihy ti audrey pravdepodobne sadnú viac
ale aj ona sama pri otázke, či pevné objatie sadne viac kresťanom, alebo neveriacim povedala, že ani tak nezáleží na vierovyznaní, ale na schopnosti odpúšťať a tá dokonca môže byť väčšia u neveriacich... takže vôbec na mňa nepôsobila ako bigotná katolíčka

trochu mi vadilo aj to prebiehanie od témy k téme, keby som už predtým nečítala jej knihy, tak sa v tom asi stratím a o pevnom objatí sa veľa nedozviem ☹ páčilo sa mi ako hovorila o svojom manželovi, a že pevné objatie ala Prekopová pochádza vlastne od nás z Oravy
a strašne sa mi páčil kontrast jej absolútne neformálneho vyjadrovania s až príliš kultivovaným vyjadrovaním moderátora, to bola celkom sranda
každopádne rada by som bola v takom duševnom rozpoložení, keď raz budem mať osemdesiat rokov

kili
23. nov 2008

mracik, tak ten "hysterický predtext" som čítala, čo je niekde na nete. Ja som skôr myslela tak do budúcna, alebo na to je lepšie RaBR?

mracik
23. nov 2008

kili, do budúcna určite RaBR, povedala by som že KK rozpráva o starostlivosti a bábetká a batoliatka, RaBR je skôr o výchove starších detí, od cca obdobia vzdoru, aj keď samozrejme jeho princípy sa dajú čiastočne uplatňovať aj u maličkých detí
ale v podstate hovoria o tom istom len absolútne odlišným jazykom - KK je ako beletria a RaBR sú univerzitné skriptá, ja mám rada obe formy 🙂

zuzana.k
23. nov 2008

My sme na taku vysusenu pokozku-supinkatu robili "kasu" z ovsenych vlociek, ale neviem ci je to ten isty problem. Tym sa to myje pocas kupela.
Lenki, ty si niekde popisovala hlavne oleje, ktore sa doma vzdy zidu. Mne sa ta aromaterapia nikdy nepacila, lebo bud vonu necitim, alebo ma z nej boli hlava. Ale asi nejde o vonu🙂 Mam jedine tea tree. Chcem si nieco prikupit, keby daco..no a budu vianoce, tak prikupim aj sestre. Cim by som mala zacat.

audreyd
23. nov 2008

ty brďo, ona už má 80?! 😕 čiperka jedna 🙂 to o slovensku a jej mužovi sa aj mne veeeľmi páčilo 🙂 tak v konečnom dôsledku mi asi vadil tiež ten moderátor 😖 nemám rada také (ani neviem, ako to popísať) rozprávanie, tón, nádych, tempo reči... 😒

smary
23. nov 2008

no tak po dnesnom uspavani uz mam pochopenie pre vsetky vas,co s tym mate problem...nase zaspavanie vzdy vyzeralo takto-polozila som do postielky (tam spi,kym my nejdeme spat,potom uz spi v nasej posteli) lahla som si na postel (hned pri postielke) drzali sme sa za ruky a jurko bol max. do 10min tuhy...aaaale dnes?...uz skoro spal,ked sa zrazu postavil,ze on chce ist z postielky von,tak som ho vybrala a dala na nasu postel,tu preplazil niekolko krat celu (uz bol taky unaveny,ze nebol schopny ani len chodit),niekolkokrat sa tresol do hlavy o celo postele a potom sa vypytal do postielky,tak som dufala,ze uz bude spat a dala som ho tam,ale tento scenar sa este zopakoval 2x 🙄 o tom,ze popri tom,ma skriabal,pchal prsty do nosa a snazil sa dotknut mojej ocnej duhovky ani nepisem...no ale uz spinka 😎

tak a znovu som si nie ista,ci chcem KK citat,jurko bol po porode bezo mna 16h 😠 blbe sestricky 😠 som tam chodila aky taky dilino,nech mi ho uz daju a ony stale,ze nemaju cas 🙄

a baby davate vigantol?
nam doktorka kazala davat 5x do tyzdna 2kv,este stale mame velku fontanelu,ale ja som sa stale s tym umelym D-ckom nezmierila 😒 ved je to vitamin,ktoreho je nedostatok naozaj len vo velmi vynimocnych pripadoch,plus predsa ak je dieta dost vonku (teda hlavne v lete) tak sa prirodzeneho D-cka vyrobi koooooooopec...tak neviem,momentalne ho nedavam,fakt sa mi to je proti srsti a vy ste ako na tom?

kili
23. nov 2008

ona má osemdesiat? 😨

eri, to unudenie, tak to aj ja používam. keď sme niekde vonku a majú spať, tak sa s kočíkom postavím k stene a hýbem s ním hore-dole, lebo keby sme išli, tak to ich všetko zaújma a nezaspia.

mracik
23. nov 2008

no, má 79, vravela, že na rok slávi 80 😉

kili
23. nov 2008

audreyd, ja som to nazvala, že rozpráva ako kňaz, čo som si všimla tak hádam všetci knazi tak rozprávajú, oni snáď na to majú hodiny 😀

mracik
23. nov 2008

však on je kňaz 😉

zuzana.k
23. nov 2008

Smary vigantol 😅 , niekolko sekund som rozmyslala co to je...V lete som to neriesla, ale dr sa stale pyta ci davam.

kili
23. nov 2008

mracik, no však ja som si to aj myslela 😀

lenki33
23. nov 2008

smary, no tvoj poporodny scenar mi pripomina veeelmi ten moj,no ale uz s tym nic nenarobime 😒

baby ja sa asi teraz opytam ako blbec ale ta prekopova je ta ista prekopova co bola psychiatricka a venovala sa hlavne schizofrenii?? Myslim ze som nejake knihy o schizo citala a strasne sa mi to vtedy pacilo,ale teda neviem ci teraz nie som uplne mimo

co sa tyka aromaterapie ja ju milujem, na vela veci, ked mi nic nezaberalo a nikto mi nevedel pomoct tak mi pomohli len EO - etericke oleje, ja napr moc nedoverujem homeopatikam. Je ale dolezite kupovat skutocne kvalitne EO, ja teda doverujem len nobilis tilia, lebo ked napr Hanus predava vanilkovy EO za 100 Sk,cosi mam o tom mysliet??? trochu smiesna cena, ked 1 vanilkovy lusk stoji 100Sk
takze pre vsetkych koho to zaujima tu su moje skusenosti
http://isteniky.blogspot.com/2008/10/aromaterap...
tam su take najvseobecnejsie problemy
na zimu je super vona do aromalampy pomaranc (na dobru naladu pri dlhych nociach) klinceky (storocia sa pouzival pri epidemiach,najma morovych,je silno protinfekcny) a moze byt aj skorica (podobne ucinky ako klincek, zahrieva) ja napr kvapkam EO aj na filter vysavaca a ked vysavam tak sa prevonia byt a zaroven sa dezinfikuje. A olej ktory mam stale zo sebou je levandula, ta je na vsetko 🙂

lenki33
23. nov 2008

este k tomu KK mne sa to citalo velmi dobre, napr RaBR mam doma a moc ma to nelaka a KK som dala precitat aj ludom co nemaju deti a pacilo sa im to, lebo je tam vela takych "vseobecnych pravd"
a vigantol ani kanavit nekvapkam ani som moc nekvapkala 😅

kepi
23. nov 2008

eriqe..my mame take suche tiez, poradili mi indulonu obycajnu modru..natierali sme minimalne 2x denne, a je to lepsie..az to zmizlo jeden cas, ale znovu to je, ale take jemnejsie🙂

audreyd
23. nov 2008

lenki, vône môžem aj ja 🙂 najmä levanduľu 😵 tú mám všade 😵 a neznášam vanilku 😖

mracik
23. nov 2008

lenki, ona sa venuje skôr autizmu, ale je možné, že aj schizofrénii...
hanus predáva vanilkový esenciálny olej? na nete nič také nie je... on sa vanilkový EO v podstate ani nepoužíva, lebo jeho výroba je veľmi náročná, používa sa len výluh, podobne ako u medovky

moje najobľúbenejšie olejčeky sú tiež levanduľa, všetky citrusy a ešte harmančekový olej, ten je najlepší na zápal horných dýchacích ciest
keď sú decká nachladnuté, tak im večer keď idú spať dám do izby hrniec s vodou piatimi kvapkami levandule a dvomi kvapkami harmančeku
a ešte jeden obľúbený mám bazalka - tú používam, keď sa učím s Kubkom - Kubkovi na sústredenie a mne na upokojenie nervov 😀

inak používam prevažne olejčeky od Hanusu, občas aj NT, ale tie sú o niečo drahšie
a tiež kvapkáme EO do vysávača a tiež som homeoskeptik 😉

certica
23. nov 2008

ja zas vanilku milujem, teda vonu

mracik
23. nov 2008

lenki, RaBR ťa chytí, keď budeš mať dieťa v období vzdoru 😉 kým máš len bábo, tak je to asi trochu nuda

audreyd
23. nov 2008

nobilis tilia má aj dobrú kozmetiku 🙂 mám krém aj pleťovú vodu a som spokojná 🙂 krásne voňajú - ruža a materina dúška 🙂
mne vanilka vždy pripomenie tú hnusnú syntetickú vôňu v aute ešte z detstva a vždy sme v aute so segrou blili 😖 😝

lenki33
23. nov 2008

neviem teraz ci to bol hanus nechcem im krivdit ale tiez to bola nejaka znacka nielen no name
z vanilky sa robi absolue nie EO ale ja to moc neriesim, ale napr z medovky sa robi EO je to jeden z najdrahsich olejov lebo na 1kg EO treba 8ton medovky. U ruzi je to napr 5ton. Podobne je to aj s harmancekom ako rimskym tak aj modrym. Takze ceny su tam brutalne vysoke cca 800Skk za 1ml, ja ich kupujem len namiesane v jojobe. Hanus asi take ceny nema,ale mne sa to zda divne 😲
Ja mam doma EO asi 30ks takze tazko povedat ktory je najoblubenejsi, napr ja vonu levandule moc nemusim, ale pri zdravotnych problemoch je najuucinnejsia.Ja mam rad tazke vone ako ylang ylang, skorica,klinceky,brezula a celkom aj citrusy bergamot,grep, mandarinka. A uplne milujem mimozu,ale ta sa tiez vyraba len ako absolue a tiez je brutal draha a rychlo vyprcha.

smary
23. nov 2008

lenki,mracik teeeda uz dlho som sa nestretla s niekym,kto je tiez anti-homeo 😵 ...aj ked ja som antihomeo mozno z inych dovodov ako vy,ale to je jedno 😀

lenki33
23. nov 2008

jeeej audrey materina duska je uzasna, EO vonia uplne inak ako rastlina,aj ako voda,
pre danusa mam namiesany olej: mandlovy+z marhulovych jadier a do toho levandula, benzoe, materina duska
od nobilisu mam tiez dost kozmetiky, je fakt kvalitna (a to som na kozmetiku odbornik 🙂 )
mracik,no myslim ze moje "babo" zacina mat obdobie vzdoru uz teraz 😖

lenki33
23. nov 2008

smary a preco si antihomeo??

audreyd
23. nov 2008

lenki, môj sused je bylinkár a mieša nám aj čajíky, sirupy, kvapky a olejčeky aj pre detváky 🙂 možno ho aj poznáš 🙂 keď zbiera a suší bylinky, tak máme vo vchode hotovú báseň, hmmmmmmmm, nádherne to vonia 😵