Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

weroni
17. dec 2008

ahojte mamicky,

tak my mame dnes za sebou prvu mrkvicku. A viete ako dopadla? 😀 😀 😀 ani mi to neuverite - pripiekla som ju 😀 😀 😀 😀 😀 to sa tu este nikomu nestalo vsakze? 😀
Nuz, ja zvladnem skutocne aj nezvladnutelne 😉 😀
Bolo to tak ze som sa rozhodla pripravit Esterke prvy prikrm co najzdravsie - na pare 😀 Lenze, moja draha dcerenka si asi povedala ze mi moje "mrkvickovanie" sabotuje - chytila ju taka cudna nalada - ani na zemi, ani pod hrazdickou, ani v postielke pod kolotocom nuz tak reku idem si ju dat do satky. To sa uz mrkvicka naparovala. Lenze predtym ako sme sli do satky este bolo cikanie a prebalovanie a kym sme sa do tej satky dostali, vodicka pod mrkvou sa akosi odparila a zrazu len cudny smrad sa zacal sirit domom ja ze co hori a v tom ma to napadlo - uz bolo sice neskoro a byt poriadne "navonany" ale zachranili sme sa 😀 Odkryla som hrniec, zbadala tu mrkvu pripecenu k tej dierkovanej b lbosti na ktorej sa knedle naparuju, ta zase pripecena k hrncu bez vody 😅 😀 😀 tak o tomto fakt musim napisat do nejakej knihy kucharskych zazitkov 😀
Takze moja starostlivo vybrana biomrkva skoncila v kosi a Esterkin prvy prikrm sa odlozil na zajtra kedze po presune do satky mi tam spala asi dve a pol hodiny pocas ktorych som navarila (uz len nam 😉, vyvesala pradlo, upratala kuchynu, povysavala a umyla dlazku. 🙂
Pekny den vsakze? 😀

No a teraz trocha menej usmevna vec - od soboty ma Ester uuuplne zelenu stolicu - upne jak spenat - aj konzistencia aj farba 😕 Baby, vcera sme boli na ockovani, to zvladla Esterka bravurne, asi trojsekundove zamrncanie (pocas vpichu som ju zabavala hrackou a ujalo sa to 😉 no zaroven malu aj vazili a od poslednej poradne pred troma tyzdnami pribrala len nieco malo vyse 100 g - predtym priberala vraj trosicka viac ako je v tabulkach 😨
Myslite ze ta zelena stolica moze byt hladova? Esterka je v poho, usmievava, v noci spinka normalne no ta farba sa mi nepaci 😒 doteraz mala taku zlto-zelenu, niekedy taku horcicovu, inokedy zelensiu ale toto je vyslovene spenat. Mate s tym niekto skusenosti? A je fakt uplne riedka 😕 Myslite ze jej moze nieco chybat?

kili
17. dec 2008

weroni, prekonám ťa, ja som pripiekla aj to, čo som robila na pare 😀

kili
17. dec 2008

aha, som reagovala skôr ako som prečítala celé, tak aj ty na pare, tak vytaj v klube

smary
17. dec 2008

weroni ako to myslis riedka stolica? vpije sa do plienky? taka riedka? ako casto?
zelenu stolicu maval aj jurko,ale skor hustu...

weroni
17. dec 2008

kili tak vitam vitam 😀

smary no dost sa vpije a na povrchu zostavaju take akoby zmolky - ako ked mas spenat. A ked kaka do nocnika tak podla zvuku si myslim ze cika - niekedy to tak "splechne" o ten nocnik ako ked cika ale odkedy ma takejto farby tu stolicu tak kaka uplne potichu - predtym sme to poculi teraz ani netusim kedy kakala ak nevystihneme nocnik.

😕 troska som z toho znepokojena aj ked mala sa javi byt v poho 😕
Myslite ze to moze byt tym ze som jej vysadila tie probiotika co som jej asi dva tyzdne davala? Inac ked som jej davala tu biogaiu tak straaaaaaasne smradlavu kakusku mala 😅

smary
17. dec 2008

weroni mne vzdy kazala dat doktorka na riedku zelenu stolicu smectu,ze vraj je to hnacka,ale mne sa to nejako nikdy nezdalo 😅 a naviac mne to ani velmi riedke neprislo,lebo plienka to nevpila, tak som len vzdy dufala,ze to prejde,a ono to fakt preslo,po prikrmoch,ked som uz farbu stolice sledovat nemohla 😅 cize som ti asi velmi neporadila,ale podla mna ak by to bola "hladova stolica" tak by bola Esterka nespokojna,chcela by jest castejsie ako pred tym a tak....prip.ak sa ti to fakt nezda,tak chod k dokine,ze chces vyter zo stolice 😕

eriqe
17. dec 2008

Zuzi, MHD podporuje, teda my 🙂 cez javerim, normalne sa tam zaregistrujes a potom ti pride na mail co mozes podporit, napr. na topanky, alebo kosikova brigada a tak

bihan
18. dec 2008

My sme s MM práve uvažovali nad tým, že by sme si "adoptovali" dieťa z rozvojovej krajiny (vôbec to nemusí byť Afrika, ten program funguje pre deti po celom svete).. vo fr. sa to volá Parrainage, čiže niečo ako "krstné rodičovstvo" čo mi teda príde vhodnejšie ako adopcia na diaľku 😅 Mysím, že 22€ mesačne je pre nás pomerne malá suma a pre dieťa napr. v Mongolsku by to mohol byť lepší začiatok.
Dokonca sme s MM uvažovali nad adopciou zo Slovenska, ale v našej aktuálnej situácii je to nemysliteľné.

javerim sa mi nedá načítať...

Veroni, žeby hnačka a veľa predného mlieko k tomu? 😲 Neporadím, nám sa to nikdy nestalo.

verulka
18. dec 2008

Cafte,
no ja charit ako taku nemusim, hlavne to ako sa to vsetko vyroji pred Vianocami 😠 ja dlhodobo podporujem dobreho anjelaa okrem toho u nas je taka zbierka v petrzalskych novinach- Daruj kamaratovi hracku. Deti donesu svoje hracky a tie potom mikulas rozda detom zo soc. slabsich rodin..u nas je to uz ritual. Vzdy v novembri si deti preberu hracky a aspon polovicu daju pre tie deti..potom to tam odnesieme. Ja si Nota bene nekupujem, lebo mi sa mi ten casopis nepaci, ale vzdy dam 20Sk mojmu oblubenemu predavacovi za snahu 😉
no a este som kamoska s nasimi bezdoovcami. Nosim im tam veci( mame dohodnute miesto pri kosoch 😀 )
Weroni, nooo u nas na majovkach s tym mali problem a vim ze jednej zistili nejake bakterie v stolici a musel sa liecit...ja so myslim, ze toto je stav minimalne na vyter...hladova to isto nie je 😉 cize fakt odporucam navstevu dr( speci sa blizia sviatky...)
no a ja pripekam kazdy 2. prikrm 😅 ja si neviem pomoct 😝

verulka
18. dec 2008

a este jeden zazitok...redvcerom som Ronka ulozila a myslela, ze spi, tak ze idem si rychlo hodit sprchu..po 15min som vysla a chudatko moje sa zobudilo a tak srdcervuco plakal ☹ hned ako som dosla, natiahol rucku, chytil si ma, pohladkal a zaspal..po zobudeni sa na mna nacucol a odvtedy si ma strazi, nemozem ist ani na zachod..on sa vyslovene boji, ze mu odidem 😔 ako ide pekne aj k muzovi a bratovi, ale akonahle zacuje moj hlas, tak si ho musim ist vziat, lebo ma vola...ale dnes uz je to lepsie 😉

duskaf
18. dec 2008

Verulka, ja vzdy idem s obavou v noci do sprchy a plaším sa a verím, že keď výjdem bude v byte ticho, lebo tiež sa párkrát stalo, to o čom píšeš.

bashka
18. dec 2008

weroni, my mame tiez taku, mozno nie AZ taku zelenu, ale riedku, v pondelok som bola na poradni, som hovorila, ze asi tyzden to mame a Dr. ze to su zubky, treba sledovat, ci tam nie su hlieny, ak nie,tak je to OK... 🙂 Ale asi ma pravdu, uz mame 2 zubky a spatne si spominam, ze aj vtedy ked jej tie isli mala taketo kakacky, len teraz to trosku dlhsie trva

kili
18. dec 2008

jedna baba v dvojičkach má problém, že od svojich sa nemôže pohnúť ani na krok. vtedy mali cez 11m a to mi už príde dosť. ale čo ma hlavne zarazilo, že aj keď ich večer uspí, musí byť pri nich, lebo sa každú chvíľku budia a kontrolujú, či tam je. Mi to už nepríde zdravé ani pre tie deti. Majú takí panický strach, že sa ich mama nevráti, že ani spať poriadne nemôžu.

lenki33
18. dec 2008

ahojte, tak u nas je to katastrofa vcera mu vysiel trochu dalsi zub, tak ratam ze vyjde aj na druhej strane, takze je neuveritelne protivny, kto nezazil nevie si predstavit 😀 a permanentny pricuc a odcuc v noci v intervaloch 20minut

duska vsetko najlepsie tvojej princeznej k roku 😉 nech je zdrava a krasna

weroni ja by som na tvojom mieste tiez isla na ten vyter aby si mala istotu

a co sa tyka zavislosti mojho dietata na mne tak moje ma skoro vobec nepotrebuje, s uplne cudzimi by hadam neodisiel 😀 ale so znamymi uuuplne v pohode, malokedy sa stane ze by ma vyslovene potreboval, volal
ale myslim si ze to je preto ze vie!!! ze som tam, verim tomu ze to je tak ako v KK a tym ze som ho odmala mala stale na sebe, tak je teraz proste samostatnejsi, jasne ze u kazdeho dietatka to pride v inom veku, ale myslim si ze najhorsie je to dieta "ucit" byt same, dieta na to podla mna skratka musi dozriet

fibi
18. dec 2008

lujza mala obdobie, že by som ju mohla aj predať - vôbec si ma nevšímala. Potom prišlo obdobie, že ani k tatovi nechcela ísť - to prerevala každý môj odchod na záchod a teraz je také niečo medzi

duskaf
18. dec 2008

ďakujeme Lenki, nech sa nepríjemnosti rýchlo stratia

zuzana.k
18. dec 2008

Chcem sa vam postazovat. Som teraz dost nestastna z toho ako komunikujeme s Paulou. Pred dvomi tyzdnami mala sople a odsavali sme nasilu. Prvy krat som jej robila nieco nasilim. Mi bolo az do placu, lenze nedalo sa to nechat tak ☹ Odsavali sme cely tyzden, vzdy rucala, vzpierala sa. Nie ze by sa bala, proste si to nezelala. Narusila som jej doveru. Keby som bola komunikovala, tak by som ju po case presvedcila ze to odsat treba. Tak to bolo aj pri strihani nechtov. Teraz vidim ze sa uzavrela, je protivna, nici veci, robi naschval aby ma vytocila. Ked jej nieco odmietnem pcha si prsty do ust a vyvola si vracanie, pluje. Snazim sa ju viac nosit, kojit. Na nicenie veci som prisna-uz rozbila od zlosti niekolko poharov. Do toho moj muz, ze to preto ze ju nebijem... No fakt neviem co mam robit. A dnes sa zobudila zase zasoplena.. ☹

lenki33
18. dec 2008

zuzana, ja velmi neverim tomu ze by si ju po case na odsavanie "ukecala". Na nechty si ju ukecala, lebo si to robis aj ty, nie?? tak mozno by som to skusila aj s odsavackou. A nemyslim si ze by si narusila jej doveru, skor je na teba nahnevana, ale chapem ta, ja to mam doma podobne, kazdy den pri prezliekani, prebalovani zazivam neuveritelne sceny,tak isto strihanie nechtov, aj odsavanie a podobne aktivity, tiez sa strasne jeduje a tiez neviem ako to mam vyriesit ☹ nechapem kde sa v nom berie tolko zlosti

kili
18. dec 2008

zuzi, júj, tak to je blbé, že ti muž ešte k tomu prídáva. No ale hádam zabudne, skús teraz neodsávať alebo čo, fakt neviem.

duskaf
18. dec 2008

Zuzi, ja nikdy neodsávam, ani chlapcov som neodsávala, mám k tomu výkonu averziu ešte z práce na dojčeneckom.

zuzana.k
18. dec 2008

Ja si napr. dodnes pamatam ako ma nasi obaja drzali ked mi strihali nechty a tiez ked som si mala umyvat hlavu. Som ich hryzla, skrabala a vrieskala som. Bola som malinka a dodnes citim nepravost a pytam sa ako mi to mohli robit??? Preto som s nou o vsetkom komunikovala. Moze sa do zdat uletene... Ale teraz prisiel sek, dovtedy by si mi dala spravit cokolvek neprijemne a verila mi na 100 percent. Verim ze po case sa to bude dat napravit, budem musiet teda pracovat aby som si jej dvoveru ziskala, ale uz neviem ako mam reagovat na to ze sa ma snazi vytacat cely den. Zhodi nico zo stal, alebo roztrha knihu a potom sa na mna zakerne vyskiera. Uz som ju niekolko krat vycapala. Ale sme len v nejakom zacarovanom kruhu. A ak bude zahlienena tak musim odsavat znova.. ☹

lenki33
18. dec 2008

zuzana tazko je radit, ale uz by som sa v tom asi nevrtala, ty s tym mas vnutorny problem a ona to citi, a sama je neista este aj z teba lebo ty nevies co mas robit. Takze na tvojom mieste by som sa ju snazila zaujat uplne inymi vecami urobit jej nabity program najlepsie mimo domu, aj ked chapem ze ked je momentalne chora tak to asi moze byt problem, ale nieco na ten styl by som asi vymyslela

kili
18. dec 2008

zuzi, ona to robí asi preto, aby ťa vytrestala, že ti takto robí zle, vidí, že ti to robí zle. Skús sa tváriť na jej vyčíňanie neutrálne, apsolútne ignorovať, niečo zhodí, tak to upratať (samozrejme radšej všetko, čo by mohla nenávratne poškodiť dať z dosahu). Keď bude zlá, tak ju ignoruj, keď sa bude pekne hrať, tak choď k nej, pochvál ju a venuj sa jej. Ak zas bude zlá, tak jej povedz, že to sa nerobí a odíť a zas ju ignoruj. Si uvedomí, že svojím správaním nedosiahne čo chce a prestane to robiť.

weroni
18. dec 2008

baby a preco nestrihate nechty ked drobci spia? Ja Esterke mozem iba tak - pocas bdenia by som jej odstrihla aj prsty ako sa hemzi, nielen nechty 😅
Nuz a s tym odsavanim je to uz ine... 😒

weroni
18. dec 2008

ináč súhlasím s kili - nevsímať si zlé správanie a práveže vyzdvihnúť pekné a pochváliť ju vtedy - presne ako kili píše - uvedomí si, že práve to je tá cesta ako na seba upútať pozornosť. No mne sa dobre radí keď mám ešte malé dieťa a nič takéto som ešte nezažila ale myslím si že by to mohlo fungovať, za pokus to stojí podľa mňa.

fibi
18. dec 2008

weroni, keď lujza spí, tak ma ani nenapadne jej ísť strihať nechty, lebo spí ako myš na vreci a keď sa zobudí, už nezaspí... Tak som strihanie hodila na manžela, ten si ju tak vycvičil, že mu pekne doradu nastaví všetky labku a nechá si ich ostrihať. Neviem ako to dosiahol, pri mne bojovala..

weroni
18. dec 2008

fibi, no vidis tak dalsi priklad toho ake je kazde dieta ine 😀 ja teda Esterke mozem ostrihat nechty iba ked spi 🙂 sestricke som strihavala ked ju mamina dojcila - vtedy sa nehybala ale Ester este aj pocas dojcenia vsetko obchytkava - a najcastejsie ma skriabe - teda drzi si prso a roztvara a zatvara dlan pricom ma samozrejme nechtiac ale skrabe 😉
A este si pritom aj kopka nozkami hemzidlo moje 😀

lenki33
18. dec 2008

no tak u nas nevsimanie vobec nepomaha, to sa da mozno aplikovat pri starsich detoch
u nas pomoze ist proste von, najlepsie medzi ludi, jednoznacnym favoritom su trhy rozneho druhu
ja si myslim ze dieta si sice uvedomuje ze robi zle, ale nerobi to naschval tak ako vacsie deti, proste ma nejaky vnutorny problem, zly den, zlu naladu, je zle pocasie, mozno ho trosku boli brusko a prirodzene ocakava ze matka mu pomoze, ze mu ulavi,alebo ze ho aspon zabavi ,takze nevsimanie asi moc nepomoze, skor naopak

smary
18. dec 2008

aj ja som dlho strihala nechty v spanku,ale asi v 8m uz zacal spavat velmi plytko a nedalo sa to,tak sme dlho zapasili a bojovali,sem tam teda chodil s drapami ako svet,ale potom zacala fungovat pri strihani telka,resp. TA3,on proste ten kanal miluje a ked vidi vsetky tie tabulky,grafy (teda financne spravy ked prave idu) alebo aspon pocasie,tak ho mozem aj operovat 😅 viem,ze telka nie je neviem co,ale aspon nechty su ostrihane 😀

zuzana nemyslim si,ze by ti Paula uz nedoverovala,len proste spravila si jej "zle" a tak chce dokazat,ze to iste moze urobit aj ona tebe,podla mna to nebude trvat dlho a ak sa nenechas vytocit,tak ju to prejde...

jurko je momentalne v obdobio,ked ma uz velmi nepotrebuje,teda aspon neplace vzdy ked idem prec a tak,ale teraz ako bol chory a vyskocila mu teplota,tak sa ho nikto okrem mna nesmel ani len dotknut,normalne bol na ostatnych agresivny,ked sa ho niekto snazil pohladkat,alebo zobrat na ruky (napriklad manzel,moja mama,...),tak ich bil,odstrkoval a este pevnejsie sa drzal mna,nemohla som sa bez neho ani pohnut 😅 ale teraz vyzera,ze uz je zdravy 😎

valka
autor
18. dec 2008

no ja vobec nie som za to, nevsimat si, ked dieta robi zle...skor to s nim vykomunikovat - mozno aj terapiou objatim...lebo ked davate detom najavo, ze ked su zle, tak ich proste neberiete na vedomie, co podla mna moze viest k tomu, ze sa pred vami budu pretvarovat alebo budu mat pocit, ze ich nemate radi bezpodmienecne...
zuzana, co keby si to skusila pomocou tej terapie? toto je stav, kedy uz dohovaranie a slova nestacia, tak skus jej takto ukazat, ze ju lubis a ze ta to zranuje...

dnes som mala doma adrenalin - isla som na balkon po plienku a zabuchla som sa tam...lucka v byte a ja na balkone...chudatko, ked ma videla a nemohla sa ku mne dostat, tak strasne plakala...a ja tiez...cez jedneho pocestneho som zburcovala hadam celu rodinu (telefon som nemala pri sebe, asi si jeden necham na balkone 😀) a napokon som preliezla okienkom do zachoda 30x40cm vo vyske 1,5 m...hotovy horolezec.. 😅 😝 😀 🤐