Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

bambusko
6. jan 2009

certi, ja si to teraz asi tiez uzivam najviac, to bude jednak vekom a asi aj tym, ze je to pravdepodobne poslednykrat -ak sa nestane zazrak, teda 😝 tak si to vsetko chcem akokeby zapametat, ale neda sa to aj tak. pocit, aky mas, ked drzis v naruci novorodenca sa zabuda 😔

olinka6226
6. jan 2009

jeej baby tiez rozmyslate nad druhym? ja by som uz chcela aj teraz o mesiac otehotniet, ako pocitovo,ale planovo by mi to najviac sedelo otehotniet v juli/auguste a rodit april/maj.

ad bradavice: ja som ich mala po rukach (od zapastia po prsty) asi milion davala som si vypalovat a prd platne jednu vypalili a pat ich narastlo bola som zufala - mala som asi 9 rokov. potom v puberte sami zmizli. teraz sa mi objavila bradavica tam dolu na inkriminovanom mieste, dala som si to vysetrit gynekologickou, a povedala ze to s gyn. nema nic spolocne, takze musim na kozne. a kedze kozneho mam doktora, tak sa mi tam 2x nechce. no ale vypalit ani rezat si tam nedam. tak asi zomrem s bradavicou 😀 😅 asi pojdem skocit na lane 😀 snad zmizne 😀

bambusko
6. jan 2009

hej lenki, ciste duchovno, tolko radosti z ms 😀

certica
6. jan 2009

co sa tehu tyka, ja som mala obidve uplne uzasne, s tym rozdielom, ze pri prvom som nemala zdaleka tolko info ako teraz, takze som to nejak prefrcala, no a toto druhe tehotko som sa dokonca aj sledovala 😀 (co u mna nie je zvykom) a chcela som si vsetko zapamatat s tym, ze tiez bude posledne. no ale musim povedat, ze to ubehlo ovela rychlejsie a mne bolo neskutocne luto za bruskom a celym tym obdobim. aj mi este stale je...

kili
6. jan 2009

oli, fu to je blbé miesto 😝
mi to pripomenulo, že mňa tam raz poštípal komár (fakt netiším, ako som v noci spala 😀 ) a bolo to dosť príšerné, lebo pri chôdzi mi to dráždilo a svrbolo, no škrabte sa tam niekde na verejnosti 😝 😀

certica
6. jan 2009

oli, no mne sa tam zase spravilo znamienko este v tehu s vikim a tiez si sa ho chcem konecne zbavit, lebo pri holeni musim davat bacha. a tiez mi furt neni jasne, ci je to zalezitost gyn., kozneho alebo chirurga. no ale spytam sa mojho gyn. najblizsie, ci mi to vie odpalit. vzdy na to zabudnem

bambusko
6. jan 2009

mne materske znamienko na konecniku 🙄 odstranil chirurg na doporucenie gynekologa. tiez mi to bolo blbe, ale kedze zacalo rast, tak ako fazula uz muselo ist prec 😒 a bradavice som mala vzdy len tehu, potom postupne mizli, ale dala som ich aj vypalovat, vraj je to virusove

valka
autor
6. jan 2009

oli, kozneho si mozes vybrat akeho chces...tak kludne chod aj k nejakej zene...

olinka6226
6. jan 2009

no ja som to riesila s gyn kvoli tomu ze ci to nie je hpv virus, ale nie je. preto mam ist za koznym a ten mi s tym ma nieco urobit.bambu ale so znamienkom chod rovno na kozne. gyn ti ho nevyreze, to vlastne ani kozny, ale pozrie ho a posle ta za chirurgom.

olinka6226
6. jan 2009

inak som zabudla napisat, ze v pondelok vecer maly dobral atb a vcera som celu noc zrazala horucky. nurofen absolutne nezaberal a panadol som dala mame ked tam cez sviatky bol synovec len tak pre istotu. a ked aj po obkladoch a sprche mal do hodiny zas horucku bola som na prasky. cez den sa drzal, vecer ked zaspaval mal ok teplotu a rano ideme na kontrolu tak som zvedava co na to doki povie. ako nemam z toho dobry pocit. ved zajtra dam vediet co sa deje.

bambusko
6. jan 2009

oli, ja ho mam to znamienko prec uz 4 roky 😉 vobec ma gyn s tym neposielal na kzone, rovno mi napisal papier na chirurgiu

s tym tvojim drobcom to je divne, mali by ho poriadne vysetrit

bihan
7. jan 2009

Pozerám, že rozoberáte tému, pri ktorej sa mi ešte teraz ježia chlpy - bradavice! Čo sa som si s tými papľuhami užila! Pravila sa mi najprv nenápadne jedna na nohe, tak som si myslela, že zmizne, ale tá sviňa sa zväčšia a rozmožnila, začla som chodiť na vypaľovanie, k tomu všetky domáce recepty s naloženou cibuľou, vitamíny a neviem čo a prd mi to bolo platné. Navyše ma to bolelo úplne nehorázne.. fuj..
Nakoniec mi zabral jedine Duofilm 2x denne, večer poriadne zoškrabať a natrieť (ale len jednou pemzou, ktorú nepoužíva nikto iný) a takto mi to trvalo asi 2 mesiace trápenia + dovolenka pri mori a od bradavíc mám svätý pokoj... tfuj, svine...
Bradavice spôsobuje vírus v mieste lokálneho poranenia kože a potom sa rozmožnuje, ak sa nelieči. Najhoršie je, že sa to môže preniesť na ostatných členov rodiny (v sprche) a iné časti tela.

Oli, nie sú náhodou pohlavné bradavice prenosné jedine sex. stykom 😅 Teda gynekologička videla, tak vie, ale toto ma naučili v škole 😝

A ešte druhé dieťa.. u nás zatiaľ nehrozí.. nemám naň vôbec chuť. Teda miminko by som si rada podržala, postrážila, ale cudzie. Za chvíľku nás čaká ďalšie sťahovanie, MM bude rok na stáži a potom ďalšie sťahovanie a napr. letieť domov s dvomi malými deťmi je absolútne nemysliteľné.

olinka6226
7. jan 2009

ja ale nemam pohlavnu (mimochodom nejak mi to nedoslo ze sa siria len pohl. stykom.)- myslim ze som si ju tam zaniesla holenim v podpazusi mam jednu taku mini a ja som sa neopatrne vsade holila jednou ziletkou.

a kam sa stahujete?

bihan
7. jan 2009

Aha, to ja neviem čítať.. sorry 😅 Si pripadám ako blbec 😝

No o 1,5 z ostrova, potom na rok na juh Fr a potom ani srnka netuší...

smary
7. jan 2009

oli s tou teplotou je to fakt blbe ☹ dufam,ze uz lekari zistia pricinu a budete vediet co s tym...odkedy jurko dobral atb tak ma takmer furt zvysenu teplotu,ale nejako to nemam chut riesit,zvalujem to na zuby co mu lezu (jedna stolicka a dva ocaky),lebo vyter aj moc mal v poriadku,ale stale ho sledujem,lebo sa desim,ze mu ta teplota znovu vyskoci a ja to nebudem vediet zrazit 😖 takze si celkom viem predstavit ako ti je 😔

bihan kam na juh Fr? Fr je moja velka srdcovka,len som nikdy nemala prachy tam ist na dlhsie,takze som akurat tak videla z rychlika Pariz a trosku Cannes,Nice,Marseille ale to sa mi ani nerata 😒 ale ked raz budeme velki,tak pojdeme 😵 (len sa desim ako idem oprasovat franinu,uz neviem povedat ani jednu suvislu vetu 😠 )

druhe dieta....chcela by som...raz.... 😅

inak je mozne,ze su deti,ktore sa napriklad nechcu nosit a tulit a spat s rodicmi v posteli? lebo kamoska ma dcerku 2r,ktora od 1.mes. nedokazalu u nich v posteli zaspat,po polroku uz dokonca nedokazala ani len spat v jednej miestnosti s niekym inym a teraz dokonca uz ani zaspat nevie,ked je niekto pri nej 😕 celkom som bola prekvapena,ked som to videla (boli sme s nimi na chate),proste ju vecer polozili do postielky,pustili vysielacku a ona si tam este asi 45min rozpravala,sem tam zamrnkala,ale hned prestala a ak sa aj nahodou rozplakala,tak vobec nepomohlo,ked k nej niekto isiel,plakala este zurivejsie a jacavejsie,ako ked tam plakala sama...ta baba ju pred tym nikdy nenechavala vyplakat ani nic podobne,samej jej je luto,ze sa nemohla/nemoze len tak k nej pritulit a pod....ale asi su aj take deti 😲

a sorry za dlhy prispevok ale este jedna otazka...myslite,ze ak sa dieta nechce nosit v manduce,mohla by pomoct satka? dalsia kamoska ma 6m dietatko a ma este aj starsie (22m) a tak by jej bodlo v niecom to mladsie nosit,lebo nosi sa velmi rado,ale len klasicky na rukach,kamoska si kupila manducu (povodne chcela klokanku,ale ukecala som ju 😀) ale on tam vobec nechce byt (skusala aj postupne zvykat,aj v predu aj v zadu)...

bihan
7. jan 2009

Smary, ako je to so spaním, to neviem, naša s nami nespáva, ale sú deti, ktoré sa nechcú túliť.. napr. to moje.. nosí sa úplne v pohode, ale hneď ako bola schopná ma odtlačiť, keď som si ju chcela len tak pritúliť na hruď, tak ma odtláčala.. a teraz ako vie chodiť, tak mi rovno utečie. 😅 Aj keď v poslednej dobe je to lepšie, lebo zase keď k nej vystriem ruky, aby prišla, tak pribehne celá vyrehotaná, ale ostane tak sekundu a ide zase "o dúm dál". A ešte sa po mne začala len tak váľať, takže fyzický kontakt sa je páči, ale to klasické túlenie ani náhodou.

No a juh Fr.. ja sa tam zase až tak veľmi neteším.. je to síce pri mori, pri Toulone, ale práve táto oblasť je plná prisťahovalcov a veľmi "horúca".... Ale som rada, že to nie je priamo Marseilles. Navyše som zvedavá, ako je to so sťahovaním na takú krátku dobu.. ono by to nemal byť ani kompletný rok, ale 10m na juhu a potom 2m pre MM v Bretónsku.. tak to ja zase ujdem k rodičom 😀

olinka6226
7. jan 2009

podla mna satka je uplne ina ako manduca aj pocitovo je to ine. takze asi ano.

bihan: v pohode 😀 aj ja obcas cistam nieco uplne ine ako je tam napisane 😀

co sa tyka samkovej teploty: teraz sme sa vratili z kontroly, ze je zdravy a na tu teplotu doki vravela ze to moze byt reakcia na dlhe uzivanie atb. teplota sa odvtedy neopakovala. cize snad uz bude ok.

smary
7. jan 2009

ok dik,skusim kamosku nahovorit aj na satku 😅 ved je poviem,ze raz ju od nej kupim (aj tu manducu som jej uz slubila,ze od nej pre druhe dietatko kupim) 😀

bihan,no aj jurko sa odmalicka velmi netulil, tulenie ako take,zacal praktizovat az pred mesiacom,ale vo fyzickom kontakte chce a chcel byt casto,len on aj spavat chcel vzdy s nami...no fakt je kazde dietatko ine 🙂

bihan
7. jan 2009

Inak viete ako som sa zase včera naštvala? Prepadla ma taká náhla potreba prelistovať si knižku o tehotenstve a dieťati, čo som dostal poštou od nejakej ministerstvom zastrešenej organizácie (akože na ochranu detí) bla bla...
Tak som tam natrafila na krásny začiatok článku o tom, že psychológovia sa obávajú, že v dnešnej spoločnosti majú deti nedostatok fyzického kontaktu a prekvapivo dobre a bezpečne sa cítia deti afrických žien, ktoré sú nosené a mamina môže robiť, čo chce. Tak vyzdvihovali nosenie v šatke!!! (ani nie v klokanke) a už som rástla, že konečne niečo pozitívne a potom to tak pos.. li, že až, lebo na záver toho krátkeho texu je upozornenie, aby rodičia deti nenosili veľmi často, lebo si na to decká zvyknú a budú nosenie vyžadovať. 😠
No a ešte tam boli také samé zaujímavé poznámky ako "látkové plienky sa už dnes nepoužívajú, lebo jednorázovky sú omohoho praktickejšie", "keď príde čas odstavovania deťaťa (cca 3m), treba robiť to a to" a pri tom hneď vedľa je poznámka, že dnes lekári odporúčajú výhradné dojčenie do pol roka...
Zase som zaspávala s pocitom nepochopenia zo strany okolitého sveta 😅

smary
7. jan 2009

bihan no jo no,tak vyzera clanok,ked autor nepochopi o co ide,ze? 😅
a to by ma zaujimalo aj tak,co si ludia pod pojmom "zvyknut si na ruky" predstavuju 😕 ...akoze 12 rocni pubis nalepeny mamicke na rukach,alebo co? 😝

dorotka
7. jan 2009

smary amelia sa rada nosila ale tiez sa nie velmi rada tulila niekedy som videla ze jej to az vadi ked sa moja mama chcela k nej tulit potom sa chcela tulit len ku mne k mojej mame a k svokrinej sestre
a k muzovi a svokre sa zacala tulit az nedavno hoci ju svokra stale vlacila na rukach a pri tom ich obidvoch zboznuje so svokrou by chcela byt stale ked tu je

bihan
7. jan 2009

Smary, ja si myslím, že pojmom "zvyknúť si na ruky" sa označuje ten stav, keď je dieťa spokojné v náruči a keď už rodičia nevládzu ho nosiť v náručí (pri tom mojom mackovi to mohlo byť tak max 15min), tak ho položia, dieťa sa rozplače a rodičia automaticky tvrdia, že ho rozmaznali a zvyklo si nosiť sa na rukách...Chúďatko.

smary
7. jan 2009

a este mi nieco napadlo,ze sa vas chcem spytat (sorry ze vas dnes tak zasypavam otazkami,ale bola som na chate s dalsimi tromi rodinami,kde bolo dokopy 5deti vo veku 6m az 25m tak som mohla veeeela pozorovat)...
takze co vztahova vychova a fyzicke tresty? ide o to,ze ja si neviem predstavit,aky dovod by mi musel dat jurko aby som ho co i len capla po zadku/rukach,strasne sa mi ta myslienka protivi,myslim si,ze na to nemam pravo,tak ako nema pravo ziadny chlap udriet zenu,lebo chlap je furt silnejsi,tak aj dieta je vzdy v porovnani s rodicom slabsie,nemoze sa rovnakym sposobom branit...no a tak sa pytam ako to riesite vy? dokazete si ospravedlnit capnutie po zadku? lebo vsetci naokolo mi tvrdia,ze raz ten dovod capnut mat budem 😕 alebo, ze si vychovam rozmaznane dieta,co mi bude skakat po hlave 😕 ale mne sa to nechce verit 😒 nehovrim,ze nikdy v buducnosti necapnem to nemozem vediet,tvrdim len,ze nikdy v buducnosti nechcem capnut,ze sa tomu strasne branim...neviem,ci chapete co tym myslim 😒 😅

smary
7. jan 2009

bih takze biologicka potreba sa zamiena so slovom zvyknut si .....

bihan
7. jan 2009

No tak toto je dobrá otázka, pretože som nad ňou minule dosť intenzívne uvažovala, keď mi Sára po 8x zatvorila počítač, alebo ma začala cápať po tvári a nepomohlo žiadne vysvetlenie, ani "nono", ani zvýšenie hlasu ani to, že som jej podržala ruky, jednoducho surovo sa mi vysmievala do ksichtu za každý môj pokus vysvetliť jej, že to robiť nemá, tak som ju zobrala a posadila vedľa (na čo sa samozrejme rozrevala, lebo má momentálne "naťahovacie" obdobie v momente, ako sa deje ničo, čo sa jej nepáči), ale štve ma, že má zvyk cápať nám po tvári a ja neviem, čo s tým. 😒

kili
7. jan 2009

smary, naši je síce iný prípad, keďže na mňa v podstate neboli zvyknutí ale na kľud v inkubátore, tak to je asi tým, ale tiež je to tak. Proste s nami zaspať nedokázali keď boli malí, len dať do postielky a nechať tak. Neskôr som sa musela vysťahovať z ich izby, lebo im vadilo aj to, že som sa otočila a zašuchotala perinou (a to som sa fakt snažila aby som moc nešuchotala a kôli tomu som sa v noci aj budila). Teraz keď ich dáme do postielok, tak celkom rýchlo zaspia, ale niekedy nie a to si tam trebárs klábosia aj hodinu, niekedy A. zamrnčí, ale ísť sa tam proste nemá, lebo keby som potom odišla, tak je ešte väčší rev. Ale keď sa zobudí, tak A. musím ísť pomojkať horizontálne (S. vertikálne), nech sa ukľudní, spomalí dýchanie a vrátim ho späť, vtedy sa totál rozplače, ja odídem a on sa za chvíľku ukludní a zaspí, bez toho ukľudnenia síce neplače tak moc, ale nezaspal by.

smary
7. jan 2009

bih jurko ma tiez vela krat take "mna-nasieracie" sklony,ale proste nemam pocit,ze by potom,co mu capnem,to pochopil a prestal...akurat ho tym ponizim a bude revat tak ci tak....
ked ma capne po tvari,alebo uhryzne a pod...,tak odidem od neho prec,niekedy to pochopi a rozreve sa,niekedy si to ani nevsimne,ale toto je podla mna take obdobie,kazde dieta si tym prechadza,ja sa stale dookola snazim si to s nim vyrozpravat 😅 ...ja neviem mozno som naivna,ked verim,ze to pochopi 😅

smary
7. jan 2009

kili to je zlate,ze A. horizontalne a S. vertikalne 😀

olinka6226
7. jan 2009

bihan ja som skusila skoro vsetko. samko ma uzasny zvyk nas bit. neviem ako k tomu prisiel, ale robi to. rukami do tvare, vseobecne po tele a kope ako splaseny kon. kuse uz chvalabohu minimalne. dohovarala som, efekt 0, capla som mu po ruke, on mi capol naspat ze aka super hra. tak ked je zly varujem ho co urobim, potom ho varujem druhy krat a na treti ho odnesiem na chodbu ku vchodovym dveram a poviem mu ze nech porozmysla co urobil ze nas nesmie bit ze to boli a ked nas bude zase lubit tak sa k nam moze vratit. on sa trochu porozculuje a potom pride sa pritulit.

kili
7. jan 2009

smary 😀 , presne, jaký sú iní aj v tomto 😎 😀