Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

bihan
7. jan 2009

Jéj, Kili, to je krásne, akí sú odlišní 😵

No asi zriadime "naughty step", to mali decká, ktoré som opatrovala v Škótsku a keď boli zlé, tak ich mamina posadila na schodík, kým sa neprišli ospravedlniť, resp. min. kým sa neupokojili a fungovalo to skvele.

olinka6226
7. jan 2009

tak my potom mame naughty rohozku 😀

tilia
7. jan 2009

ahojky dievcata...celkom pekna tema...capnutie..
Veru, kazda tymto asi prejde, ci capnut, alebo nie....ja som veru capla a nie raz.
Moznoze ma teraz ukrizujete 🙂 ale to je vec nazoru ako vychova samotna. kedysi mamy nasich mam capli, ci alebo otcovia....dokonca remenom, a myslim, ze nikomu to neublizilo. Myslim, ze podstatne je postup, ktory capnutiu predchadza.
My to riesime zvacsa tak....mame trojrocnu a dvojrocneho synceka. Najskor upozornime, ze sa to nerobi, ked neprestane, upozornime druhy raz s tym, ze co bude nasledovat....ak neposluchne, splnime trest...nie vzdy to vsak je capnutie...to zalezi od toho, co spravilo....starsia je zvyknuta, ze ked na nu pride zlost, ide rovno do spalne upokojit sa, ked sa upokoji, situaciiu si preberieme....ale su veci, ktore jednoducho nemozme len tak nechat....
Mladsi casto vsetko hadze na zem, taniere...cokolvek, vtedy sa mu po ruke ujde, ak ani napomenutie nepomoze....
Stalo sa mi, ze som sa neovladla, a vtedy som aj silnejsie capla...ale uz je na rodicovi ako sa zachova....vtedy si to vysvetlime, a ospravedlnim sa, ze tak silno som nechcela.....
Dcerka casto pochopi a sama pride povedat prepac, vtedy sa vystiskame, povieme si ako sa lubime....a ze je lepsie, ked sa na seba nemusime hnevat 🙂

olinka6226
7. jan 2009

tilia posobis rozumne, ja ta teda isto kamenovat nebudem. mozno ma iny nazor, ale vcelku s tebou suhlasim.

verulka
7. jan 2009

cafte,
co sa capnutia tyka...tak ja som pri ajke capla po ruke, ked slak zasuvke a viac krat sa jejnedotkla, tak som neriesila...ale chalani to bolo ine kafe, na riska capnutie 0b, tak som rychlo pochopila, ze to asi nie je naj cesta 😉 tak sme presli na vychovu bez fyz. trestov..deti uz roky "nebijem, necapem a pod" i ked mam sto x chut, ale to je o mne a nie o nich...mame prepracovany system "odmien a trestov" i ked to tak nevnimaju, su to skor dosledky ich chovania 😉 cize ked su besni v obchode a nakup nam trva o 20min dlhsie, ani sa nepokusia ma ukecat, ze podme na ihrisko alebo robit nieco, co ich bavi...ked su v poriadku, rychlo nakupime, odnesieme veci a hajde von, kde maju total slobodu..a tak je to vo vsetkom. Zacali sme s tym skoro, najprv je to mraky vysetlovania, co sa stane, ked urobia/neurobia nieco, potom treba vsak dosledky pevne dodrziavat...nam sa to osvedcilo, takze napr v obchodoch a na uradoch s nimi komunikujem vyslovene heslovite 😅 a ked su povinnosti z krku mame slobodu a to je super- cim dlhsie, tym lepsie ale rozhoduju o tom deti, resp. ich spravanie..no a kedze je ich dooost vela 😀 tak sa musia strazit aj navzajom..funguje to vcelku fajn..zatim..uvidime co prinesie puberta 😀
lenki, tak drzim palce 😉 jaaaj, druhe dieta je super, oproti 1. ovela kludnejsie...tretie bolo u nas v najhektickejsom obdobi. takez mi vyslovene preletelo...no a teraz sa len cudujem, ako som mohla tych 3 nezbednikov zvladat, ked ma totalne likviduje ronko 😀 ja som asi fakt masochista, ale ja to milujem byt zlikvidovana od deti 😉 😀

lenki33
7. jan 2009

baby este mi tie palce moc nedrzte, neplanujem otehotniet hned, kvoli kojeniu, neviem ako by som kojila a bola tehotna naraz. Aj ked ked to pride a budem vladat tak to necham tak a ak Danu bude chciet budem kojit aj pocas tehu
a Danu ma akusi dost zelenu stolicu, nema hnacku, ani ho nic neboli, len ma tmavozelenu stolicu aj konzistencia je normalna, nesmrdi, tak neviem co si o tom mam mysliet 😕 doky povedal ze mam dat probiotika tak som znovu pri dileme ci indianka alebo krava 😕 😀 asi nedam ziadne
mali to vase deti?? zelenu stolicu myslim

valka
autor
7. jan 2009

lenki, co je indianka a co krava? 😨
nasa mala zelenu stolicu iba po brokolici alebo spenate...

lenki33
7. jan 2009

valka uz som kedysi probiotika riesila ale asi na plienkovej diskusii
proste BioGaya ci ako sa to vola su unikatne v tom ze kmen bol izolovany z mm peruanskej zeny a ostatne su izolovane z km, obidvoje su mi proti srsti, takze asi dam miernu dietu, aj ked aj tak skoro nic nedietne neje, ale teda dam aj ja a ja si zvysim probio v strave 😉
ale aj tak neviem co si o tej zelenej mysliet, podla mna to zelene je zlc, ze??
dam aj nejaku aroma na pecen 😒 len tie EO co su na pecen nemozu deti, teda vacsinu

lenki33
7. jan 2009

no nedostala by ta tato veta???

Komerčne dostupný probiotický kmeň Biogaia® pre ľudské využitie, nazývaný Lactobacillus reuteri Protectis, bol izolovaný z materského mlieka ženy žijúcej v Peruánskych Andách, teda niekoho, kto žije v dokonalej harmónii s prírodou.

valka
autor
7. jan 2009

no nekup to 😀 😝
ja prave rozmyslam, ci tie minihnacky nema lucka z mlieka...lebo zacali vtedy, ked sme zacali davat jogurt...tak teraz vysadzujeme a papa iba banan, cucoriedky (susene a teraz prevarene), ryzu nechcela ☹ a snad na veceru skusim zemiak...ten ma moc rada...
dankovi uz davas jogurty alebo este nie?
aku skusenost mas s EO a herpesom...do kelu, asi som fakt nejak oslabena, ked uz na mna ide... 😝 😠

dorotka
7. jan 2009

amelia zvykla capat iba mna a tiez je ziadne vysvetlovanie ani chytenie ruky nepomahalo a kedze som bola tehotna museli sme to riesit tak sme ju zacali davat do kuta ona v tom kute aj tak nie je sama lebo sa ma zdrapi a tak tam place ale vie ze je to za trest a vie ze urobila zle
ale teraz ked mi zacala aj patu capat a brala to ako obrovsku zavavu tak som ju capla nie ako za trest ale aby vedela co robi ona jej chvilku na mna nechapavo pozerala a zrazu sa rozplakala videla ze som nahnevana tak pochopila ze to nema robit
my sme ju doteraz totiz buchali po zadku a tak podobne ale to bolo len take potlapkavanie zo zabavy a to sa jej pacilo vzdy sa pri tom smiala tak si neuvedomovala ze tym moze aj ublizit

lenki33
7. jan 2009

valka, na herpes klasika tea tree, bergamot, eukalyptus
tea tree mozes cisty, ale je to lepsie dat do alkoholu, najlepsie tea tree ,bergamot, 6 kvapiek do 5ml alkoholu, natierat
Danu, nic z km este nedostal ani asi tak skoro nedostane
inak viete o tom ze ocko proti pneumokokovi uz je povinne?? pekne ma to nastvalo, esteze uz mame hexu ku ktorej je pridruzeny za sebou, tak dufam ze sa mu vyhnem
holt zijeme v uzasnom globalizovanom svete 🙄

bihan
7. jan 2009

Lenki, tu je prevenar aj s hexou povinný už dávno, ale TBC nie je povinné kým malú neprihlásim do jaslí a dovtedy ho možno zrušia úplne.

Valka, myslím na teba, tento piatok by sme mohli skočiť na trh 😉

olinka6226
7. jan 2009

po tie vanilky? potom pls pribal jednu (alebo balik ci ako to je balene) aj pre mna. poslem prachy cez paypal. mozes k valke. zbehnem za nou.

bihan
7. jan 2009

Pribalím ti jeden za 5 euráčov? 😀

olinka6226
7. jan 2009

necham to na teba ako uznas za vhodne. v kazdom pripade chcem vanilkovy struk 😀

bihan
7. jan 2009

Oli, no tak jeden ti môžem pribaliť aj zadara, lebo má cenu asi tak 30 centov 😝

Inak našla som meno pre naše druhé dieťa (plánované o 4-5r 😀) - Eireen - až na to, že určite neprejde, lebo by z neho frantíci urobili Eirén.. asi..

zuzana.k
7. jan 2009

Ahojte baby
tak ja som proti trestom, lebo si mylsim ze je to kontraproduktivne. Tvori to zacarovany kruh. tak je to aj s odmenami. Nemam to doriesene, no staole o tom premyslam. Ono je to takyto mocensky model v nas generacne zakoreneni. Ale myslim ze vsetky pri tom capnuti citime ze to nie je ok, a boli by sme radi keby bola ina ceste, ale tak sa to predsa robi...Lenze aj ked dieta bude robit to dobre co sa od neho vyzaduje, k comu to je ked je tou jedinou motivaciou nebyt potrestany, ci dostat odmenu. Nie je lepsie ked to robi z vlastneho presvedcenia ze toto je ta ok cesta? Iste. Len ako k tomu dostat batola...A ina vec je skola. Vzdy ked mam tolko deti tak rozmyslam ako ich inac motivovat. Uz doma su zvyknnuti na odmenu a trest a cely skolsky system je zalozeny na pochvale dobrych, trestoch zlych...Lenze ja mam klud v triede vtedy ked sa povyhrazam poznamkami, alebo ked napisem pochvalu. Ked teraz citam tu prekopovu, tak mi to este viac do seba zapada, ake zlo narobia pochvaly rodicov...
V RaBR sa uvadza taky prikladmyslim ze s delbou hraciek, ze deti, ktore boli chvalene ze to ze sa pekne podelili s kamaratom tak to robili len v situacii, ked bol pri nich dospely, ktory mohol tot vyzdvihnut a ego mohlo byt pohladene. Ale deti nechvalene to robili prirodzene...

zuzana.k
7. jan 2009

Zelenu stolicu mala aj Paula okolo pol roka. Uz sme to riesili pri weroni, myslim... Ja myslim ze tie stolice budu tym ze cez sviatky sme pojedli podivne konbinacie a viac kolacov nie?
Ja banany ani citrusy nedavam, teraz uz aj s jablkami idem opatrne- v zime. Nabehla som v jesen na tu surovu stravu co je diskusia, ale mala sa mi zacala vyhadzovat po ovoci. Mala som to aj ja ako mala. od coko a ovocia. Tak banan vynimocne a jablko len doobeda. KM nedavam.
ale na precistanie som nam s Paulou robila ryzovu kasu-jeden diel ryze natural, 8 dielov vody a varit 2 hod.

audreyd
7. jan 2009

ahojte, teda vy píšete ako českí žandári 😅 nestačím čítať 😒

som len tak preletela... dúfam, že som napísala každej, čo som posielala knihu... komu nie, ozvite sa 🙂

venon, pásový opar nezávidím, prešla som si ním 😖 😖 😖

hlásime zase sople, adeli vyfasovala kvapky, zrušili sme plavko, adam zajtra kooonečne do škôlky 🙂
hlásim koniec dlhým trojfázovým spánkom, namiesto toho nastúpili krátke dvojfázové ☹ ☹ ☹ 😠
po poradni 9600g (pribrala 200g za dva mesiace), ešte stále nič neje, stojí a má 7 zubov šelma malá 🙂 a znakuje len cicik 😅

HNY všetkým 😵 😵 😵

audreyd
7. jan 2009

aj ja si prosím vanilku 😵

lenki33
7. jan 2009

zuzana u weroni bola situacia predsalen ina kedze ona vtedy este neprikrmovala resp len zacinala s prikrmami
a preco ides s jablkami opatrne?? 😕
co teda malej davas? ja uz niekedy neviem co mu dat, stale je to iste 😖

zuzana.k
7. jan 2009

Lenki zacala som na ranajky struhat jablka namotana zo surovej stravy. Tak pre mna to bolo super a do buducna by som rada pokracovala, teda ovela radsej ako napr. miso polievky podla Kushiho. Ale Paula sa asi po troch dnoch vyhadzala na tvari, ocervenela a teraz tak reaguje po ovoci.
Aj ja mam pocit ze davam dokola to iste, ale myslim ze to pre telo nevadi. Robim kase -pseno, ryza, ovsene vlocky. Medzijedlo je zelenina, bud na pare, alebo surova, alebo susene ovocie, alebo vyzgrhlikukuricne chrumky...Raz za mesiac aj banan. Ale nijako krcovito to nedodrziavam, leno MM je vsetko nezdrave a Paula sa rada prida 😝
Tu pestrost sa snazim vynahradit obedom alebo vecerov. To sa snazim o makrobio tanier. Nastasie miluje tofu aj tempeh, lebo strukoviny sa mi vzdy neche varit, akurat cervenu sosovicu...Ale od makrobio mam daleko, len chcem zo vsetkeho najst najlepsie-zase nejaka uchylka prvorodeneho 😅

lenki33
7. jan 2009

jasne, aj ja mam tu uchylku 😉
no nam ovocie nic nerobi, ine ako surove este ani nemal, vlastne sme nim zacinali 😅
ale tiez robim hlavne kase s jablkom alebo bananom a zeleninu, teda skoro furt len mrkvu 😝 , Danu ma zas od mala problem s nafukovanim, takze nemoze ani karfiol, brokolicu a pod

zuzana.k
7. jan 2009

No my mame brokoli denne 😀 to miesto toh jablka 😀
Este som chcela k tomu tuleniu. No deti asi su rozne, a maju vela energie atd ale to sa ani netulia ked su unavene, alebo ked sa nosia. Lebo ked sa Paula nechce tulit, tak utecie ale vzdy ked ju nosim tak sa tak tuli, ked rano vstane tak prve co je ze nas vybozkava a tuli sa, ked zaspava tak tiez.. Netulila sa a utekela odomna len pri tom odsavani co som pisala, ale zacala som viac kojit a nosit a utriaslo sa to...

lenki33
7. jan 2009

zuzana peknu foto mate, veselu 🙂 aj sa tam tulite 😉

o tom ze makrobio neodporuca kombinaciu ovocie obilniny, viem uz davno, ale moc som tomu neprikladal vyznam, skratka nerozmyslala som o tom, lenze ma strasne stve ten nepatrny povlak co ma Danu na jazyku 🙄 takze som sa rozhodla ze mu skusim robit kase len so sladom
inak celkom sa kasa osladila ked som ju uvarila v ovsenom mlieku (kupujem v DM)
skratka skusim to nekombinovat a uvidime

audreyd
7. jan 2009

no na jablká môže byť prudká alergia! môjho bývalého šéfa by ste zabili, keby ste mu dali čo i len jablkový čaj 😅 u nás je to s jedením tak, že adelka neje skoro nič, tak som rada, keď niekedy vôbec niečo zblajzne 😖
a túli sa stále, zaspáva mi zarytá pod pazuchou 😅

certica
7. jan 2009

o tych jablkach som aj ja pocula, ale to su skor vynimky, resp. typy ludi... a myslim, ze z hladiska alerg. reakcie su na tom horsie zelene odrody

venonna
7. jan 2009

hm, ja by som vraj ako psoriatik mala jedavat len varene jablka, ale najma teraz, ked ficim na tych liekoch, bastim surove jedno za druhym 🙂 a mala ich tiez ma rada, niekedy tak basti, ze aj zabudne vypluvat supku 🙂
a tulenie je u nas teraz podla Helenkinej nalady - niekedy mi ho dopraje 🙂
no a u nas sa teda capnutie vyskytuje, ale zvacsa nasleduje po predoslom marnom upozorneni a zvacsa ked robi veci, o ktorych davno vie, ze robit nema (napr. hrabat sa v kosi 😠 ) , snazim sa, aby capnutie nebolo uvolnenim mojho hnevu, ale skor takym odstrcenim, neverbalnym znakom (podobne ako u zvierat 😅 ). Podla mna je dieta niekedy v takej nalade, ze lepsie respektuje razne gesto, ako siahodlhe vysvetlovanie...

smary
8. jan 2009

venon a to capnutie aj funguje? v tom zmysle,ci prestane potom robit to,co nechces aby robila...lebo co som doteraz mala sancu vypozorovat u inych deti,tak to zafungovalo mozno raz a potom uz nastala tvrda ignoracia....ja tiez pouzivam odstrcenie,ale nevnimam to ako capnutie,len ho proste vezmem prec,alebo dam mu ruku prec a spravim to razne,cize to,ze razne gesto je casto lepsie riesenie s tym uplne suhlasim,tiez mi je jasne,ze dlhym vysvetlovanim vsetko nevyriesim... 😉 ...inak hrabanie v kosi som zatrhla tak,ze som kos vylozila vysoko na stolicku (barovu)

situacia z dnes...musela som ist na fakultu a drahy isiel zaviest jurka mojej mame,mali vyrazat o 7.30 aby drahy stihol prist do prace,ale jurko si o 7.29 zaumienil,ze sa potrebuje hrat s riadmi v linke (uz bol skoro uplne naobliekany,uz mu chybala len ciapka a bunda) a tak moje snahy ho teda vypravit v potrebnom case skoncili obrovskymi jurkovimi slzami,to neboli slzy ako hrachy,ale ako take mensie fazule 😒 nepomahalo ani to,ze som ho lakala na to,ze idu autickom,ze sa ide k starkej hrat a pod....len reval a reval lebo on sa prave chcel hrat v linke,on sa nehadze ani o zem,ani nejako velmi neprotestuje fyzicky,on len vypusta potoky slz,ale obliect bundu a ciapku si necha....neviem ako sa v takych chvilach zachovat,je jasne,ze odist uz museli,ale ako to zariadit,aby to bolo bez placu? je mi to strasne luto,ked to vidim a najma teraz v zime je to este aj neprakticke,lebo mu potom primrzaju slzy k licam 😠 a o tecucich soploch ani nevravim 😝 co mi poradite? ☹

a neviete kam dal jurko zubnu kefku? odvcera ju nemozem najst 😠 silou mocou si sam chcel docistit zuby,nechala som ho chvilu s tou kefkou sameho a netusim kam ju strcil 😕 prehltnut ju asi nemohol,ze? 😅 😅