Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

audreyd
14. dec 2008

teda, vy máte príhody 😀 ja tu tie naše písať radšej nebudem, to by mi segra neodpustila 🤐

zuzana.k
14. dec 2008

Neviem aka je u nas situacia s domacim vyucovanim, mala som pocit ze sa nieco uvolnilo. Mna to na jednej strane laka, no na druhej strane som skeptik. Ak by som zila na lazoch, tak za to bojujem. Mam odpor k skolskemu systemu, ale nasej spolocnosti je system uplne prirodzeny. Rada by som dala svojmu dietatu vzdelanie, ktore ho bude viest k tvorivosti a slobodnemu mysleniu. Len neviem ci taky slobodmyselny clovek dokaze zit a poddavat sa absurdnym poziadavkam, birokracii, strukturam, totalite, proste neslobode...Ked citam RABR mi je az do placu, ze v nasich skolach je takyto pristup este velmi dlho nerealny.
Chcem sa spytat uciteliek-skusali ste RABR v skole, co si o tom myslite?
Videli ste film die Welle? Stale nad nim rozmyslam. Rozobera ako lahko sa da clovek strhnut k totalite. Je to jemnejsi film ako das Experiment, skor pre mladez.
V reforme skolstva sa podla mna malo zacat na VS. Ale tam su stary pedagogovia, a oni sa zreformovat nedaju. Su to ludia systemu. Nechem vsak generalizovat. Skolstvo je ale v sucasnosti problemovym vo vsetkych vyspelych krajinach a vsade ho chcu riesit, len sa nevie ako. My sme vsak stale na chvoste ak nam ho chcu riesit komunisti.

verulka
14. dec 2008

zuzi, podla mna sa halvne studenti zreformovat nechcu..aspon som mala taky pocit 🙄 co je absolutny pruser...

bihan
14. dec 2008

Zuzana, môžem ti povedať, že vo Fr je systém ešte horší 😀 Síce sa tvária, že ich učia kreativite a neviem čomu, ale tie decká sú tak duté, že každé druhé potrebuje súkromné doučovanie ( a to majú školu každý deň až do piatej do večera), je úplne bežné, že decká opakujú ročníka na maturity robia na niekoľkokrát (ale sú zase náročnejšie než u nás)...tu je síce možnosť domácej výučby a nie je to tak nezvyčajné ako na Slovensku, ale bála by som sa, že by potom mala Sára problémy so socializáciou.

čo sa týka vyučovania na Slovensku, tak mám síce len teoretické vedomosti, ale treba do školstva novú krv - nové nápady, ktorá sa nebudú opierať len o klasický systém memorovania a neustále sa schovávať za osnovy, lebo osnovy si, myslím, na 20% môže tvoriť učiteľ sám (ale komu by sa do toho po tých rokoch praxe chcelo, že?).

Inak ja sa pri otázkach starých učiteľov vždy pobavím na tom, ako sa kedysi učilo o stredoveku - to bola ešte stará komunistická téza o temnom stredoveku, ktorý bol v skutočnosti veľmi civilizovaný, ale keď vidím občas príspevky niektorých ľudí, ako hrozne je tento mýtus zakorenený v hlavách, tak až vtedy mi dochádza akú silu má v rukách učiteľ.

Som sa rozkecla, čo, ale keď ste tu väčšinou učky, tak snáď odpustíte 😉

Kočky, potrebujem vyriešiť dilemu s pomýleným darčekom - omylom sme totiž dostali drahšiu trojkolku ako tú, čo sme zaplatili, ale je na väčšie dieťa.. cca od 2r.. a s MM teraz riešime dilemu, či sa ozvať, že máme drahšiu trojkolku, ktorú nám asi vymenia za lacnejšiu, ale zase vekovo vhodnejšiu pre Sáru.. alebo nechať si túto veľkú (je to vlastne trojkolesový bicykel) a dokúpiť mladej odrážadlo, kým na trojkolku dorastie.

zuzana.k
14. dec 2008

Bihan-dokupit odrazadlo 😀

lenki33
14. dec 2008

je zaujimave kolke z vas rozmyslaju o vyucovani doma, ja by som sa na to asi nedala, nielen preto ze si to neviem predstavit v praxi ,ze by som svoje dieta resp hocikoho vyucovala 😀 , ale aj preto ze by mi bolo luto ze moje dieta nechodi do skoly medzi rovesnikov a tak. Ja si na skolu spominam dobre, skratka zlate casy zakladka, stredna, vyska, kludne by som si to zopakla 🙂 Mozno je to tym ze som jedinacik a nemam take krasne spomienky na surodenecku lasku ako ste tu opisovali 😀 .
Ako system skolstva sa mi nepaci, ani nepacil, ale system a ucenie bolo to posledne co ma v skole zaujimalo, skratka tam bola sranda, zazitky, vzdy som sa po prazdninach tesila zase do skoly.
Proste by som o tieto zazitky nechcela svoje dieta pripravit,pre mna totiz skola bola jedna velkaaa zurka 🙂
a ked sa mu aj ten system nebude pacit,tak si myslim ze sa bude nejako musiet prisposobit, mne sa tiez nepaci system v nasom state a neemigrujem preto, aspon zatial 😉
To ale neznamena ze suhlasim so systemom sucasneho skolstva u nas, ale moc neverim ze niekedy sa zmeni tak aby bol idealny

zuzana.k
14. dec 2008

Mne nejde ani tak o to co sa uci, ako ako sa to uci... Ked si spomeniem ja na svoju ZS, tak si spomeniem len na to ako som sa citili na urcitych hodinach, nie na to co sme preberali. Obsah som vnimala a riesila na gympli. Tym smz nechcem zajst do ziadneho extremu. Ale atmosfera v nasich skolach je totalitna, nech sa vyucuje co chce, ide o mocensky boj medzi ziakmi a ucitelmi, a rabr som spominala preto ze uci efektivnu komunikaciu o ktorej pedagogovia nevedia, resp. sa to neriesi ani neuplatnuje v praxi. Preto mi pride dute dieta, ale stastne a psych. ok lepsia alternativa ako nadupany poslusny vytvor systemu. To dute bude mat slobodu a motivaciu doplnit si info.

kili
14. dec 2008

bihan, kúp odrážadlo 😎
ja teda trojkolky ani nechcem, malí budú na odrážadkách až dokým sa nenaučia na normálny bicykel. som tak videla väčšie deti a strašne sa mi to páči 😵

kili
14. dec 2008

ja sa k školstvu vyjadrovať ani nebudem, užila som si svoje a som bola rada, že som preč 😝

bihan
14. dec 2008

Ja fakt nemám pocit, že by tu boli decká kreatívnejšie a dychtivejšie po informáciách ako u nás.. to fakt ee 😅 ale v princípe s tebou súhlasím.. keď sa kladie väčší dôraz na to, aby sa dieťa naučilo postaviť sa, keď vojde učiteľ do triedy, ako na hľadanie príčiny a následku, teda samostatného kritického myslenia, niekde bude problém...

Tak asi dokúpime odrážadlo a MM poviem, nech to v robote síce povie, ale že si chceme tento nechať 😀
Aby ste mali predstavu, čo máme doma v krabici 😀 http://pan1.fotovista.com/dev/1/4/00720941/l_00...

Ja zase nemám v láske bicykle s pomocnými kolieskami, takže Sári ho dostane až keď bude schopná šoférovať dve kolesá 😀

verulka
14. dec 2008

bihan, ja som poctivec 😝 ja by som vratila..ja som tapa, minule mi naratali miesto kuracich prs chrbty a ja som to sla ohlasit 😅 no nic, s tym si nepomozem 😀
jaaaj, no ja mam so skolou uz bohate skusenosti..vcelku pozitivne. Najvacsi problem mame s inakostou mojich deti..akosi nemaju moc spoluziakov, ktorym by doma vstepovali podobne hodnoty a nazory..je to dost materialne, halvne na gymply. Inak ja som brutal happy, ze mam ajku na 8r gymku- tam ich fakt na80% rozvijaju, vedu k samostatnemu uvazovaniu, projektove vyucovanie apod..len keby tam nebolo tolko detskej zloby a intrig 🤐 ale to je asi vsade...na ZS die len o o, aku ma dieta triednu 😉

kili
14. dec 2008

bihan, ta je parááádna
však aj naši dostanú bicykle až keď budú iba na dvoch, na to je super to odrážadlo, že sa naučia držať rovnováhu. Sú také do 5-6r

audreyd
14. dec 2008

bihan, tá je krásna 😵 ja by som to možno spomenula, že asi sa stal omyl, ale že sme aj tak spokojní 😉 že využijeme neskôr 😉 nemusíš ju hádam nasilu vracať 😅

ja by som sa na učenie doma nedala 😝 myslím si, že deťom nezaškodí aj iná autorita ako rodičovská 😉

smary
14. dec 2008

caute
bihan trojkolka je nadherna,ale ja by som sa ozvala,ze to nie je ta "nasa" 😅

ad skolstvo...nejdem sa velmi vyjadrovat k systemu a obsahu (hlavne teda k obsahu by som mohla pisat litanie,lebo teraz sa tak vsetko po novom zredukovalo,ze nase deti uz vyjdu zo skoly s asi 50 percentnymi vedomostami ako my,pricom kedze ucitelia sa nezmenili,tym padom ani pristup,tak tato kombinacia je uz katastrofalna,lebo pochopila by som,ze menej teoretickych a viac praktickych vedomosti,ako tato novodoba reforma asi bola mienena,ale v skutocnosti z toho vyjde len proste menej vedomosti)...ale co som vlastne chcela 😀 ...ja som milovala chodenie do skoly (najma teda ZS),lebo (uz som to pisala,ze som kockata hlava) som milovala,ze sme mali rozvrh,domace ulohy,sedeli sme v laviciach a vsetko okolo toho,proste mne maximalne vyhovoval ten kostnaty system,pacilo sa mi,ze vsetko ma svoj rezim a poriadok 😅 (inak som normalna) a chapem,ze nie kazdemu to vyhovuje,pre to sa rozmohli alternativne skoly,ja osobne by som bola v takej skole nestastna,lebo sa tam velmi nenosia ucebnice,ani pravidelny rozvrh a znamkovanie a pod...no a pri uceni doma by som uz doslova trpela,takze podla mna vsetko zalezi na konkretnom dietati,ja sama neviem do akeho typu skoly dam jurka,teraz mozem mat x planov a nakoniec mozu byt vsetky nanic 😝

ad surodenci...mam dvoch starsich bratov (o 8r a 10r) k tomu sa uz snad dalej ani nemusim rozpisovat,ze? 😀 😝 ale raz bratova vidlicka skoncila asi milimeter od mojej ruky 😝 ...atd....

bihan
14. dec 2008

MM pôjde zajtra za tým zodpovedným chlapíkom, že máme iný darček, pre prípad, že by niekto objednal takúto trojkolku a dostal našu... to by bol fakt trapas, keby sa oni ozvali a my nie, ale ostatné decká si rozbalili darčeky na mieste, takže sa omyl stal asi v obchode, takže v tom prípade by sme nič nevracali 😝

Verul, ja som tiež ťapa a všetko poctivo platím a keby sme ju rozbalili na mieste, tak to hneď reklamujeme (bez rozmýšľanie), ale keď už to raz máme doma 😅
Inak detská zloba a intrigy asi nikdy nepochopím.. ako nesmierne jednoducho sa dajú decká ovplyvniť...moja 9r sesterka už bola vo svojej triede iná, lebo teta s ujom dlho bojovali proti tomu modernému trendu kupovať deckám mobil.. a samozrejme podľahli, aby z toho malá nemala stresy, že sa jej ostatné decká smejú ☹

Kili, aký typ odrážadla myslíš? ja som vždy videla len také malé detské autíčka a to mi príde, že cca 2r decká nebaví... 😕

certica
14. dec 2008

ahojte na skok hop...

bihan, kili myslela asi taketo nieco: http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=3991267
my sme ho vikimu kupili tiez

bihan
14. dec 2008

ahaaa.. zaujímavé.. to vidím prvýkrát 😅 😀 Bicykel bez pedálov 😀

mracik
14. dec 2008

presne na takomto odrážadielku ma dnes so Šimonom na chrbte skoro zvalcoval jeden chlapček 😀

ad školský systém u nás, podľa mňa vyhovuje hlavne ľahko nadpriemerným deťom, ktoré sú bez nejakej inakosti. Ako dieťa som sa strašne rada vzdelávala, ale zásadne len z kníh, ktoré neboli povinné. Mňa ako dysgrafika najviac zabíjalo to neustále písanie do zošitov 😒 vlastne nikdy v živote som nemala žiadny "funkčný" zošit, väčšinou to boli riadne čmáranice a chaos,
strašne ma zdeptávalo, keď písomky z rôznych predmetov boli známkované aj z krasopisu, riadne som si užila prepisovania zošitov na konci roka, keď učitelia zistili, že žiadny zošit nemám a vyhrážali sa mi trojkou na vysvedčku...a strašne som túžila po tom, aby som na hodinách mohla písať na stroji 🙂
Ja som bola plne zrealizovaná až na výške, kde už bola o niečo lepšia, aj keď tiež nie ideálna atmosféra. A hlavne, cviká boli o pol desiatej
😀

bihan
14. dec 2008

Alebo boli dni, keď cviká doobedu vôbec neboli 😀

Viem, že toto sme priamo nepatrí, ale z tejto fotky mi prišlo zakosi divne 😖 Prečo sa tí ľudia neprídu poradiť, kým dieťa takto nejako zakvačia? 😔 https://www.modrykonik.sk/_gallery/9490/9490_21...

smary
14. dec 2008

bihan tiez som si vsimla tu fotku,ale mala som skor pocit,ze to dieta len tak narychlo kvoli foteniu odchytili a ako prislo tak ho narychlo pridrzali...myslis,ze ho fakt tak nosia? 😕 ....ved k satkam sa predsa davaju aj navody,alebo tak,nie? teda ja som nenosic,tak sa nevyznam,ja len kumulujem informacie? 😅

bihan
14. dec 2008

Ja neviem... možné to je, ale už len z pozície ako má ten chlapík nízko babyvak, by som povedala, že v ňom na boku nenosí (a ak,tak to musí byť poriadne nepohodlné).. a také veľké dieťa na ležato asi nevydrží...

verulka
14. dec 2008

joj, add surodenci- ja mam o 1,5r starsieho brata o 2 a3/4mladsiu segru a o 7r mladsieho brachu- no aj teraz ,ked mame rozpravame kadejake zazitky, tak je happy, ze o tom nevedela vtedy 😀
jaaaj, ja este odrazadla neriesim 😝
no a skola- ja to vidm teraz na mojich, ako to kazdy iak znasa, ale uplne bez problemov- su chytri, sikovni a inakost je prave v sposobe vychovy- oni su vedeni v zmysle zodpovednosti za svoje konanie- maju hranice a inak dost slobodu v rozhodovani, ja sa im snazim byt skor poradny organ 😉 no a mobil mala aj nasa Ajka ako posledna a vyuziva ho az teraz, kedze musi dochadzat do skoly..ale uz dosla s tym, ze nejaky magor jej povedal, ze ma nemoderny c co- nastatsie ho poslala dakam 😀

valka
autor
14. dec 2008

tak ja napisem par slov k tej reforme-deforme...
mienena mozno bola dobre, ale vysiel z toho uplny paskvil a ucitelia su v tom nevinne..teda ja by som nehadzala vinu na nich...
napr. fyzika...je tam mnozstvo krasnych experimentov, ktore by sme detom mohli ukazat, ale osnovy boli tak nabite, ze napr. siedmaci museli behom jedneho mesiaca (10 hodin) prebrat 10 uplne odlisnych zavislosti...na experiment proste vidalo, ale iba demonstracne..ak by som to odignorovala, inspekcia by ma niekam poslala...teraz sa stav zmenil...ako?dostali sme na fyziku polovicu hodin...teda musim zredukovat ucivo o polovicu...takze budu vediet o polovicu menej,ale ani sa nemaju cas nieco naviac (inak) naucit, lebo znova nie je na to cas...reforma mala prebehnut tak, ze polovica uciva pri nezmenenej hodinovej dotacii...
prepacte, ze sa tak rozohnujem, no bola som na katedre ako doktorandka, ked sa o tom bavilo...nasi profaci su skveli a musim povedat, ze idu s dobou (ziadne stare paky - aspon fyzika), ale statni uradnici im proste davaju polena pod nohy... 😠 😠 😠
ja by som dieta chcela ucit v prvej triede...aby sme mali cas sa prirodzene ucit citat a pisat a pocitat...ale asi to nebude mozne ☹

smary
14. dec 2008

valka ja vychadzam z vlastnych skusenosti z praxe,niektori ucitelia v tom nevinne urcite nie su,tak isto ked doucujem niekoho a vidim akym stylom maju vedene hodiny atd...proste zrejme to bude tak,ze co nedokasle ucitel,to dokonale dokasle reforma 😠

valka
autor
14. dec 2008

to ano...ale preto by som nehadzala vsetkych do jedneho vreca...
podla mna aj v skole plati zakon minimalnej energie - teda casom sa system ustali tak, aby pri danych premennych (pocet ziakov, mnozstvo uciva, plat a spolocenske ohodnotenie ucitela, mnozstvo oducenych hodin, mnozstvo a kvalita pomocok a pod.) bol pomer vynalozenej energie a vysledkov dosiahnutych vyucbov minimalny...(dufam, ze som to nanapisala uplne nepochopitelne...😀)
proste ak mam naucit 35 ziakov na ZS narazarchimedov zakon, s pomockami pre 5 a mam na to 45 min, tak sa to zvrhne na demonstracny pokus, kopec diktovanych poznamok (o kvalite ucebnic radsej mlcim) a kvante uloh...a nabuduce pisomka...len tak sa tie deti dokazu nieco naucit...ak by som mala ucit 10 deti, s pomockami pre vsetkych a mala by som na to 45 minut, tak ich to iste naucim tak, ze si doma pozru jeden-dva priklady a budu ucivu rozumiet na 120%

audreyd
14. dec 2008

mracik, moje čítanie/písanie bolo doslova trápenie 😖 😖 😖 pri všetkej brutálnej snahe som to vyššie ako na 3/3 nikdy nedotiahla 😢
s pamätám ako včera, keď sme mali v zožitoch predpísane nejaké slová a bolo ich treba dopisovať... tak ja som s kľudom angličana namiesto "pes" písala "les" a vôôôbec mi to nebolo čudné 😕 😅 a iné pikošky... 🤐

eriqe
14. dec 2008

cavte, tak som tu dlho nebola a tu sa riesi skostvo 🙂 Tak ja som ucitelka, ale na ucenie doma by som sa nedala. Skor najst skolu, ktora bude vyhovovat Ruty a mojim predstavam a taku uz mam. Ja som ucila na skole pre nadane deti a tam to bolo super. Mne vyhovovalo to akym sposobom sa tam ucilo. Bola to vazne skola hrou. A take nieco by som chcela dopriat aj Rut. Teda nie prave tuto skolu

valka
autor
14. dec 2008

audreyd, ako to,ze si novinarka ? 😀

eriqe, ahoj....juj, ako ta tu rada vidim 😉

eriqe
14. dec 2008

dakujem Vali za privitanie 😵

valka
autor
14. dec 2008

eriqe, ked si robila kalendar, z coho si vychadzala a v com si ho robila? ja sa tu trapim s corellom, nemas nieco naporudzi na ulahcenie?