Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

hexi
25. sep 2010

@vejula veru o par mesiacov bude este viacej kricat a dobyjat si svoje ked budes zakazovat , ale o tom to je

samayka
25. sep 2010

@ludmilabb - aj my sme dlho zaspávali na rukách. začali sme v šatke, odtial sme prešli na ruky, potom sme pridali fitloptu.. ale potom už to išlo iba k lepšiemu. dnes zaspávame krásne. cez deň dokonca skoro sama. ale aj keď viem že by zaspala sama, ja si k nej aj tak radšej ľahnem, niekedy ju len tak chytím za rúčku, niekedy škrabká ona mňa... milujem ten pohľad keď jej ide spánok na očká. keď už tak klipká z posledného, usmievam sa na ňu a ona už ani kútiky nevládze zodvihnúť od únavy... to je pre mňa, po tom skoro ročnom zápasení o spánok, tá najkrajšia odmena - vidieť ju takto pokojne a krásne zaspávať.

@hexi - tak máme rovnaké starosti aj radosti 😀 😀 😀

@vejula - o tom nosení - dnes sme dostali zabrať.. som z Pezinka a máme Vinobranie... boli sme spolu v meste.. v kočári - nuda v Brne... videla ľuďom akurát tak zadky, tak sme ju nosili.. ale u tatinka sa jej nepáčilo - tak som odrovnaná a poriadne... lebo ja múdra, som šatku posunula sesterničke. som si povedala že už predsa nebudem nosiť "starú kozu" v šatke... a ako by sa mi dnes zišla... auuuuu

hexi
25. sep 2010

ja tiez nemozem malu odnaucit cez den spavat v kociku lebo v postielke mi spi velmi malo a teaz sme zacali spavat raz denne a potrebujem aby spala aspon dve hodiny a to mi prespi len v kociku, ale vecer zaspi sama bez problemov v postielke 🙂

busni
27. sep 2010

@hexi @samayka no ja by som sa chcela s tym spanim prepracovat tam kde ste vy. 😉 od kedy vam dievcata takto zaspavaju? Moja Lukretka ma hlavne vecer problem. Prsnik uz tak casto nezafunguje, alebo ked tak na 20 minut zaspi, potom sa zobudi totalne naenergizovana a nechce nic, jedine sediet pri nas a tak sa hrat. no lenze to potom taha do 10 alebo pol jedenastej, ked je uz fakt uplne unavena, vtedy zaspi na prse a uz spi normalne. nezda sa mi ale ok, aby chodila tak neskoro spat. no vyplakat ju nenechavame, nosenie nezabera, tak neviem. od piatej poobede uz nespi, aby bola o osmej unavena na spanok, no ten ju aj tak neberie. 😒
vecer, ked chcem spratat kuchynu, ozehlit, alebo si len tak trochu sadnut a v klude citat alebo s mm v klude vecerat a rozpravat sa mame s nou najvacsi zaberak. niekedy mam z toho strasne nervy.....

hexi
27. sep 2010

@busni taketo obdobie sme mali aj my to musi len prejst potom uz bude dobre, to mas ty dobre my sme sa aj v noci zobudili a aboli sme tri hodiny hore xi

samayka
27. sep 2010

@busni - to čo opisuješ sme mali aj my, ale skôr. okolo 4-5 mesiaca. to sa ale nechcela hrávať, ona bola velmi unavená a aj tak nevedela zaspať. z únavy... a to som jej cez deň držala režim fakt že nasilu. pekne po 2,5 hodinách hajamo. či už v kočíku alebo v postielke, ale uspať a hajať. bola to fuška.. niekedy som ju aj 45 minút nosila v náručí aby ona potom po pol hodine otvorila okále a do ružova vyhajaná, nabitá energiou 😀 😀 a ja som sa po večeroch už len plazila a motala. ale nepolavili sme a režim a aj večerné rituály sme držali ďalej. až sa to pomaly začalo zlepšovať... ale ozaj dobré to začalo byť len pár mesiacov do zadu, keď už sama začala chodiť, lúbiť postielku a zaspávať s radosťou... možno sa to pohlo aj tým, že sme už od nejakého 11teho mesiaca už len na jednom dennom spánku.
bála som sa, že bude krátky a ona bude unavená, ale spravilo sa to . niekedy dá 1,5 hodiny ale väčšinou viac ako 2. sem tam aj 3, čo je pre mňa úplne neskutočné a fakt že tak pol roka do zadu až neuveriteľné.
a tým že máme večerný rituál, tak je naučená okolo tej 8 pol 9 hajať. sem tam sa stane, že sa ešte jaší a vymýšla, ale sme v tomto s mm "tvrďasi". žiadne cupitanie k telke, z postielky nevylezie, nemá ako 🙂 ležím pri nej na našej posteli - máme spravený balkón 🙂 a tolko ju ukladám a mojkám a prehováram - niekedy aj ráznejším hlasom treba - ale zaberie... najdlhšie sme sa uspávali asi 40 minút, ale to mala inú šupu 😀 to sme si ju raz tak rozjašili.. 😀 😀

samayka
27. sep 2010

@hexi - presne ako píšeš 😀 okolo 2-3 ráno sme mali normálka poludnie 😀 😀. mm skoro podlahol a chcel ju zo začiatku zobrať do obývačky a hrať sa. akože ju unaviť! som to zatrhla, kam by sme takto došli, že v noci sa hrávať.. zvykla by si a čo z toho... to obdobie nám prešlo a uvidíme čo nové si na nás vymyslí 😀 😀

@busni - a kolko máte teraz denných spánkov??

hexi
27. sep 2010

@samayka my sme sa hravali v spalni a pozerali tv, a ona bola spokojna ale preslo ju to , a teraz mi prespi krasne celu noc, a teraz uz spavame raz cez den tak je to super vecer padne unavena do postielky

busni
28. sep 2010

:@samayka @hexi no my teraz spime 2x do dna - doobeda zaspi medzi 9 a 10 bud na prsniku alebo v kociku, alebo v postielke tak, ze ju vozim - mame postielku na kolieskach, tak sa to super da. to spi hodku max dve, a potom poobede okolo druhej spi druhy krat, vacsinou v kociku na dvore alebo v satke - ak niekam idem s nou mimo domu. to spi tak max 2 hodky tiez. no a potom az vecer - tiez jej robime ritualy cca od tretieho mesiaca - pred osmou okupat, a pekne do manzelskej postele, kde ju kojim potichu potme a spinkat, niekedy to zaberie a spi, ale niekedy - hovorime tomu s mm, ze dostane fuel plnu nadrz a fici dalej 😉
nie kazdy den ju kupeme, len kazdy druhy, ale nema to vplyv na to ci zaspi alebo nie, ked ju nekupeme, o osmej prezlecieme do pyzamka a ideme do postele.
ste ma upokojili celkom, ze to asi kazde dieta ma, no unavne to je veru poriadne. tak asi mi nezostava ine len nepolavit a vydrzat, kym ju to neprejde. vsak cez den je to take dobre dieta - aj sa sama zahra, aj sa len usmieva a jasi, fakt dobra je 🙂
vcera napriklad zaspala ukazkovo, o pol deviatej uz spala, ale potom v noci sa zobudila asi 4x co ona normalne len 2x a najhorsie bolo ze s placom a velke okale, prso nezabralo vobec, takze o 1 nastupil mm nosil 15 min. a o tretej ja po 10 min som skoro odpadla, lebo ma 10 kil, tak som ju supla do postele k nam a hladkala a suskala do ucha tak ako tak zaspala a ostatne zobudenia pomohlo prso. no a o pol osmej uz vesela vyspata recnila na mm 🙂 neskutocne kolko energie...prepacte, ze to tu tak opisujem, len niekedy ma to zlozi, ked pocujem ako susedkina mala 6 mesacna sama zaspi v postielke o osmej a zobudi sa prvykrat o siestej. aj ked viem, ze ju najskor nechavali vela plakat, tak mala je uz asi rezignovana....

hexi
28. sep 2010

@busni vies kazde dieta je ine, bohuzial kazde dieta ma svoje muchy , chyby inde, my tiez sa kupeme kazdy druhy den , terz uz ked spime raz za den tak spavame o osmej a to tiez v spalni a najlepsie potme, i ked este aspom 10 minut vymyslame ale da sa to

olivova
28. sep 2010

@busni - no, mne ma mala cez 2 roky, ale s tym spanim si uzivame kazdy den...Ja tak zaaaaavidim susedke, ako krasne zaspi o 20.00, na obed a nema problem... Mne mala zaspava okolo 21.30 - 23.00 a to preto, lebo ona musi min. pol hodinu vymyslat v posteli - ale to je ine vymyslanie...A je jedno, ci ju dam poobede spat alebo nie, vzdy to je rovnako a vstava okolo 7.00-9.00 ....Do 1 roka tiez mala svoje muchy, ked sa nam obcas v noci zobudila, ze sa ide hrat 😅 ...To boli take tyzdnove vymyslance obcas. A uz sa ani nepytam ani necitam, ako komu zaspava dieta, lebo mna by vystrelo...to som citala len posledne 2 prispevky 😀
A budime sa este podla nalady - niekedy prespi celu noc, niekedy je aj 5x hore, ze chce mlieko...

hexi
28. sep 2010

@olivova tak to ti teda nezavidim

samayka
29. sep 2010

@olivova tak to máte doma fakt veselo...a viem si predstaviť aká si vyčerpaná... ale zato musí byť strašne zlatá, že? ja si vždy poviem, keď tá naša sýkorka začne niečo vymýšlať - hlavne že je zdravá. to je to najdôležitejšie. všetko zlé raz pominie, prehrmí, zabudne sa na to.. a ostanú ti len krásne spomienky na jej detstvo.

@hexi - my máme spanie na celú noc ešte v nedohladne. my sme ešte kojášik a odstavovať ju ešte nechcem. koľko žien poznám čo by radi kojili, čo ždímajú prsia len aby čosi kvapkalo. my máme mliečka dosť tak papáme. a strašne ma to teší, lebo vtedy je len moja moja moja. túlime sa k sebe, škrabkáme sa... z očí do očí.. je to krásne keď sa dieťa kojí v takom "vyššom" veku.

olivova
29. sep 2010

@samayka - hej, niekedy sa rano citim, akoby som ani nespala - obcas chytam uz take nervy, ze si idem sadnut v noci do obyvacky, nech to riesi manzel 😅 Lenze ona sa mu tak uzialene stazuje - ja som ju este neodstavila, tiez ju "kojim" ak sa to tak da este nazvat, lebo mlieka mam uz naozaj velmi malo, to je skor len take ukludnenie uz teraz - ze jej nechcem dat didi...no, tak ma to prejde 😅
Ale co sa budem vyhovarat 😀 mne od zaciatku viac-menej neprekazalo, ze moje dieta mizerne spi a zaspava. Aj ked som rano viac unavena a vycerpana ako svieza.... Vadi to len okoliu, co s nami nebyva. Tak sa s nikym ani nebavim, ako moje dieta zaspava, a nechcem ani vediet, ako zaspava ine, lebo potom napriek vsetkemu tichucko obcas zavidim 😅
Ako hovoris - nic netrva vecne a pojde to len k lepsiemu...

busni
29. sep 2010

@samayka ako krasne si to napisala 😉 presne si vystihla, co citim aj ja, aj ked niekedy sa musim prist uistit sem 😎
a to ku kojeniu rovnako, ja si to uzivam hlavne teraz, ked je uz vacsia, aj ked moja Lulu je oproti vasim stale este babatko.

hexi
30. sep 2010

baby a ja vam tisko zavidim ze kojite mne sa moja vobec nehccela prisat k prsniku a ked uz sa tak som vobec nemala mlieko, tkaze my sme vyrastali na Nutrilone a teraz uz na normalnom mliecku

hexi
5. okt 2010

hallo baby kde ste??? chyba mi pokec ☹

ludmilabb
5. okt 2010

@hexi trosku som nakukla 😀 aj ked ja casto neprispievam

hexi
5. okt 2010

@ludmilabb nevadi ale zse by sme mohli rozbehnut nejaku diskusiu 🙂

samayka
6. okt 2010

dievčatá čo ešte kojíte - ale rada si počítam aj iné názory - poradte...

sýkorka je v divnom období.. cez deň si ani nespomenie že mám prsia, ponúkam sama - ráno po raňajkách, pred obedným spánkom - občas po ňom - podla toho kolko vypila predtým.. a večer pred spaním...
zato v noci.. niekedy je schopná byť hore aj 4x len kvôli mliečku... ja kojím rada, strašne rada... nerobilo mi problém ju kojiť ako bábo aj každé dve hodiny - či vo dne, či v noci... ale ako 15 mesačná lienka... mi to príde trošku divné...
skúsila som túto noc jej nedať mliečko hneď ako sa zobudila ale bol z toho skoro pol hodinový boj a strašný plač...

máte nejakú fintu, ako jej vysvetliť že v noci sa mliečko bude konať iba raz? a neskôr ani to???

ludmilabb
11. okt 2010

@samayka my sa tiez stale kojime, cez den ju kojim len dvakrat, ona si sama ani nepyta a v noci raz ale byva hore castejsie ale mliecko jej nedavam ona chce skor fyzicky kontakt cize spanie na mne, predtym som ju nakojila a ona zaspala vedla mna ale teraz je to uplne ine, ja jej ani nic nevysvetlujem neviem ci by to pochopila ako si ju nakoniec uspala?

johanka.
15. okt 2010

@samayka zevraj je to normalne, dieta sa kludne moze budit aj dva-tri roky v noci, hlavne kojene. Mozno je hladna a mozno potrebuje len pritulit. Moja ma teda zatial len 11 mesiacov, este nie sme tak daleko ako vy, no kojim stale o dusu, den-noc. Ja ju kojenim aj uspavam, ma strasne problemy zaspat, vlastne mi sama este nikdy nezaspala. Cez den v poslednej dobe (zo tri tyzdne) tiez chcela zaspavat na prsniku, teraz akoby sa to menilo, na prsniku nezaspi, a zase zaspava lepsie v satke.

Niekedy rozmyslam, kam ma tento styl dovedie. Nechavam veciam volny priebeh, nesnazim sa malu ucit prespat noc, nezavadzam jej nasilne rezim, neupieram jej prsnik v noci, ma vsetko, co potrebuje. Obcas ma ale pochytia pochybnosti, ked si na niektorych forach precitam, ako treba deti odmala vychovavat a zvykat na hento a na tamto (ze v noci sa spi a nepapa, napriklad). Ine mamicky, take co zavadzaju prisnejsiu disciplinu, tomu povedia, ze mi skace po hlave. No ja som nemala dieta, pri ktorom by som sa mohla rozhodnut, ci a kolko ju budem nosit (chcela nosit stale, hned od zaciatku, na nic som ju nezvykala), ako bude spat (prvych pat mesiacov spala len na rukach, nedalo sa uspat ju a polozit. Akoze polozit bdelu do postielky a nanajvys hladkat ci tapkat po zadocku kym nezaspi, to bolo u nas sci-fi) a podobne. Snazim sa ignorovat reci "tak si si ju naucila", ale niekedy to na mna dolahne, ked uz nevladzem. Hlavne v poslednej dobe, ked zacina mat akesi zachvaty zlosti, a ja neviem, ci je to len tym, ze nevie vysvetlit, co chce, ja nechapem a tak je z toho frustrovana, alebo ci je to nieco v povahe, co treba lamat. Achjo, no aspon som sa vyzalovala. Niekedy aj to pomoze, a ked mi niektora napisete, ze u vas je to to iste, tak budem uz uplne kludna (zas nejaku dobu).

johanka.
15. okt 2010

@olivova tak som si este raz precitala tvoj prispevok, je to ako odpoved na moj posledny 😀 Naozaj je asi nejlepsie pre zvladanie nebavit sa s ludmi, ktory nechapu o com je rec a nepocuvat ich. Clovek si usetri nervy a silu pre dieta, vsakze.

olivova
15. okt 2010

@johanka. - 😀 som teraz precitala - nechcem ti brat iluzie, ale ja mam take nepodarene dieta doteraz 😀 😀 😀 a ma2,5 roka. Inak - kocik som kupovala novy - sportovy a vozime sa v nom az teraz - posledne 2 mesiace. Dovtedy bola nosena. V noci - ako som pisala, ze len niekedy sa budi, tak teraz nonstop - katastrofa, sme 2-3x hore, a vstaneme este k tomu vsetkemu o 6.45 🙄. Postielka sluzi ako zabrana, aby nespadla z velkej postele. NIKDY v nej nespala. A nenaucila som ju tak ja. Jednoducho nemam srdce ju odstrcit len preto, aby som mala ja akoby pohodlie alebo klud. A ako som pisala, ze to prekaza len ludom, co pridu na navstevu, vsetko som zatrhla a nemienim sa bavit s nimi o tom, ako si moju dceru podla nich "rozmaznavam". Ale obcas je fajn sa vyzalovat 😅 V podstate pozeram, ze tvoja ma 11 mesiacov - ono to skutocne po 1,5 roku slo len k lepsiemu... - uz len noci trosicku ukludnit.... nemusela som ju uspavat na rukach, stacilo si lahnut k nej do postele....Ale - ak som chcela aby spala aspon 2 hod. musela som byt pri nej a nepohnut sa - tiez ale len urcitu dobu - neviem asi 2-2,5 mesiaca....
Starsiu dceru som kojila len 6 mesiacov, ale mlieko sme jej s manzelom na striedacku robili skoro az do 5-tich rokov. Ja sa idem tiez najest v noci, ked som taka hladna, ze sa od hladu zobudim.....ci nie? Podla mna by si aj to babo, pripadne 2-3 rocne dieta slo urobit samo jest, keby to vedelo....

olivova
15. okt 2010

@johanka. - a este - my doteraz zaspavame inak na prsniku...Ale - uz sa mi podarilo asi 5x uhrat to drzanim za rucicku...A ze dieta ulozim do postielky a zaspi? To mam druhe nezazila som to este...A necitaj take fora

johanka.
15. okt 2010

@olivova nie iluzie mi neberies, prave naopak, vdaka za povzbudenie 🙂 Som zmierena s tym, ze k nej budem kazdu noc niekolkokrat vstavat minimalne dokym ju neodstavim, no a na skore odstavenie to teda nevyzera. Ja som len rada, ked sa dozviem, ze to, ako to u nas vyzera, je uplne normalne. Prilis si niekedy pripustam reci niektorych zien, ktore si to bud vedeli lepsie s detmi zorganizovat alebo mali proste zvladnutelnejsie deti, a potom si pripadam ako totalna neschopacka. Len sa utesujem klasickou povedackou, ze taketo deti su sikovne, inteligentne, a v buducnosti nam to vsetko vynahradia 😀

busni
19. okt 2010

@johanka. @olivova dievcata, my mame doma to iste, Johanka, to co pises je na 90% ako o nasej Lukretke. My sme ju neucili na nosenie ani na zaspavanie na prsniku ani na strasne revy v kociku. ked som isla rodit ani som nevedela co je satka, kvoli nej som si ju kupila, ked mala 3 tyzdne a ja som pochopila ze s dietatom takmer stale na rukach sa fakt neda ist ani na wc. a teraz to vobec nelutujem, ze ju nosime obaja v satke skoro stale. rana su niekedy pre mna strasne, ked sa v noci zobudi 5x tak som rano ako zbity pes, ona sa zobudi s usmevom, tak aspon to mi doda trochu energie. mnohi nas presviedcaju, ze je to nasa chyba, ze je taka nalepena na mna, ze nevie sama zaspat v postielke. najradsej mam tie pribehy susediek, ako ich deti od dvoch mesiacov zaspavaju v postielke same. a potom sa dozviem, ze na ne pomaly od narodenia aplikovali - "nechat vyrevat, vsak ono zaspi", cize ich podla mna totalne zlomili. netreba to pocuvat, ako s usmevom hovori moj mm (a ja sa vzdy na tom dobre zabavim), my vychovavame nase dieta tak, aby ziskalo stipko na Harvard a potom sa budu susedia cudovat, preco nase ano a ich nie 😀 😀 😀

olivova
20. okt 2010

@busni 😀 😀 😀 😀 😀 ta posledna veta sa mi paci...osvojim si ju 😀

samayka
24. okt 2010

@ludmilabb @johanka. - dievčatá, dlho som sa neozvala.. už je dobre. nakoniec to nejak zvládla a netrvalo to ani tak dlho, nebolo to najhoršie.. a spánok sa jej polepšil. nespíme ešte celú noc a tak skoro ani nebudeme, ale už je to fakt lepšie. navyše sa aj ona ovela lepšie vyhajá a cez deň potom krásne fungujeme. a na obed zaspí ako keď do vody hodím... ale za tých 16 mesiacov sme si tiež užili svoje..

@busni @johanka. keď bola Eli ešte taká ako vaše babulky, tak som držala ako partizán.. nedala som si na kojenie na požiadanie dopustiť, nosili sme sa, šatkovali, mojkali, dudkali.. všetko čo k tomu patrí.. len to vydržte, neskôr ptídete do štádia keď vás intuícia pošťuchne Ďalej, že teraz je ten správny čas a pôjde to samé smerom akým ideme my... čiže menej mliečka v noci, aby sa bábo "naučilo" hajať... menej nosenia cez deň, aby sa babulky "naučili" fungovať. z mesiaca na mesiac budú vaše dietka vyspelejšie a vyspelejšie a pôjde to fakt tak nejak automaticky... niekde som čítala, že deti vychovávané podľa AP sú samostatnejšie, odvážnejšie a skúmavejšie... som tomu nechcela veriť, veď stále na mne visela a od prska ani na krok 😀 😀 potom som na to nejak zabudla a ako sa mi to vrátilo... chodievame ešte so 4 kamoškami ( čiže 5 detí - 5 mamín a pes 😀 ) spolu von. keď sa nedá von tak sme u niekoho dnu. ja som si potrebovala odskočiť k lekárovi a nechcela som ťahať aj malú.. tak že skúsim ju tam nechať, čo bude... bolo mi dosť zle tak som to ani nemala čas nejak prehodnocovať... a čuduj sa svete... som sa vrátila a baby mi hovoria, že malá bola super, že sa pekne hrali, ani si nevšimla že tam nie som. keď som prišla, hodila na mňa očkom, usmiala sa a fungovala ďalej... žiadny prívesok, nič... najprv sa ma to až dotklo, že som jej nechýbala ??? ale to bolo skôr o tom, že mala istotu že sa vrátim, keď ma videla pochopila že som pri nej.. že som jej a takto sa nejak asi naplnilo to, čo som kedysi čítala...

@johanka. o tej frustráciii - aj my sme to mali. eluška si až ťapkala po hlavičke a v jej slzavých očkách sme čítali "jooooj zas mi nerozumejú"... dali sme sa teda na cestu znakovania... ešte moc slov nepovieme, zato v znakovej reči mi vie povedať veeeeľa vecí.. čo vidí vonku, čo chce - či piť, či kakať, či pozerať rozprávku.. vie mi povedať čo práve robí náš havo a podobne.. je to úžasné!! najprv som si myslela že je nám to nanič.. lebo znaky sa síce učila, keď som sa jej na jednotlivé pýtala, vždy mi ten znak ukázala ale to bolo všetko.. až raz akoby uťalo - asi jej to dozrelo v hlavičke a začala ich používať sama. teraz dokonca zaspievame pár veršov z pesničky v znakovej reči 😀 😀 😀

fem
24. okt 2010

@samayka takto sa tesim s vami, u nas tiez skoncilo zamamane obdobie...to ako mala reagovala, to je ukazkova zdrava priputanost , skutocne...nemas co lutovat, dietatko tu starostlivost a lasku vrati...nas sa zacina o mna normalne starat...uplne nadherne