Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

valka
autor
10. okt 2008

weroni, vidim, ze tebe sa uz dari malu uspat aj bez prsnika...my sme tiez zacali tvrdo cvicit 🙂 ale dnes v noci mala bola uplna potvorka - ked uz dudlikovala, tak ma to bolelo a snazila som sa ju uspat hojdanim (sprava dolava, ked lezime vedla seba v posteli). nepomahalo a strasne mrncala...tak som jej este isla odsat sopliky, poriadne pri tom chudatko plakala ☹ ale hned zaspala aj bez prsnika a hojdania...no som nechapala 😅 dufam, ze sa to skoro upravi...

bibula
10. okt 2008

😀 co je AP ?

valka
autor
10. okt 2008

attachment parenting - teda vztahova vychova...🙂

audreyd
10. okt 2008

ahoooj, ja sa hlásim 🙂 chcela som zbehnúť aj na české stránky, ale asi som príliš pohodlná 😖

ja ešte pripomeniem tri hlavné piliere AP
- nosenie detí
- spoločné spanie
- dojčenie na požiadanie

... a iné príjemné a krásne veci, ktoré deti a rodičov približujú 🙂
ale čo je podľa mňa pri výchove našich najdrahších najdôležitejšie je počúvať vlastné srdiečko a intuíciu 🙂 mnohokrát poradia lepšie ako tá najlepšia literatúra...

valka
autor
10. okt 2008

a este
- dieta ma na plac dovod
-rovnovaha - ta je polda mna jedna z najdolezitejsich 😉

valka
autor
10. okt 2008

vennon, ako malu uspavas cez den? lebo nasa nezaspi inak iba na mne...kolisanie zatial nepomohlo...ale vecer to ide 😉

venonna
10. okt 2008

vali, v koliske, niekedy zaspi ochotne sama, niekedy na nej vidim, ze je unavena, ale nevie odolat podnetom okolia a tak stojim pri nej a kolisem ju, ale nereagujem na pokusy dozadovania sa na ruky. Proste jej dam najavo, ze teraz by mala spat... Postupne sa upokoji a zaspi... 🙂

valka
autor
10. okt 2008

a kolisku mas tu na stole?

audreyd
10. okt 2008

no tak adam má tri roky a štyri mesiace a ešte ani raz nezaspal sám, doteraz ho uspávame aj poobede aj večer 😖 adeli je úplne iné dietko, zaspáva sama pekne od narodenia 🙂 spáva trikrát denne, niekedy potiahne aj dve hodky, večer klasika o siedmej ide spať a vstáva ráno tiež okolo siedmej 🙂 v noci sa budí tak 3-4 krát na pár minút, nacecká sa a spí ďalej. keď sa jej chce spať, tak si začne žmoliť očká a hľadať palček a zaspí s ním v pusinke, dudlík nechcela...
len toľko som chcela, že dve deti rovnaké, ale zároveň úplne iné 🙂 adam mal od narodenia problémový spánok, adeli je iné kafe 😎 neviem, či by aj tu tá kniha pomohla ☹

eriqe
10. okt 2008

tak mne mala sama zaspala len raz este ako male mimi na svojom hracom mieste. Inak spi len na mne alebo manzelovi, aj teraz spi na nom. Nam to nevadi a aspon si ju uzijeme, lebo inak uz je to velka baba co nas nepotrebuje 😅 lebo musi sama objavovat svet

kili
10. okt 2008

hmm, a nemohlo by sa poprosiť adminov, aby to české AP dali aj na SK? či sa chcete baviť každá zvlášť? mne je to teda jedno, na tom českom sa kecá tak veľa, že to vôbec nestíham 😀 😝

bibula
10. okt 2008

no a to AP je akoze za spanie v posteli s dospelakmi / okrem ineho.-)/,alebo proti?
stale mi to totiz nie je jasne.
v kazdom pripade,maly ma 21 mesiackov,stale sa koji,zaspava na prsniku,spi s nami,ma "cecok" k dispozicoi po cely den-od narodenia a nemienim to menit.-aj u dcery sme tak fungovali,ked mala tri roky ,zaziadalo sa jej samostatnosti-az potom mala vlastnu izbicku a postel /samozrejme -hravala sa tam,aj vsetko mala k dispozicii.-),ale nemala potrebu tam sama spat/ a to iste mienim spravit pri malom.
😉

venonna
10. okt 2008

valka, kolisku viazem uz radsej na posteli, lebo v kuchyni byva niekedy frmol (v sobotu varim, peciem, prip. suseda...)
audreyd, jasne, ze kniha nie je vsemocna 😉 a ani ja nechcem zovseobecnovat, ked mam len 1 dieta.
Chcela som tym len povedat, ze je pre mna prilis obtiazne byt dietatu k dispozicii celych 24 hodin (nemam po ruke starych rodicov a MM ma plne ruky prace, kedze byvame v starom dome), bola som z toho nervozna, vycerpana... AP vzniklo asi ako opozicia predoslemu trendu vychovy, ale zasa nie vsetko bolo zle. Myslim si, ze dietatu tiez prospieva, ked sa trocha uci prisposobit potrebam rodicov. Mna toto zistenie ukludnilo 🙂
bibula, pozri si http://www.attachmentparenting.estranky.cz/ 😉

bibula
10. okt 2008

ach veronn diky....
ina c tam sa pise nieco o vykrikovani v obchode,tak ani jedno z mojich deti nema potrebu mat nieco,co mu nedam,ked idem s malym do velkeho obchodu,kde mi nakup trva dlhsie,idem najprv ku knizkam,vyberiem aspon 2 ,maly si sadne do kosa a pozera,skusa.ja si nakupim a ktora maleho viac zaujme,tu mu kupim.
s cdreou som taktiez nikdy nemala problem v obchode.a ani nemam.
podla mna je zena na materskej,berie peniaze na deti,ma sa im venovat,vsetko ostatne,ide bokom.
nehanbim sa za to,ze nemam stale vygruntovany byt,radsej sa pohram s malym-teraz je pri mne a pozera telku🙂.

moja svagrina je maniacka na upratovanie,deckam sa venuje-s cistym svedomim poviem-ze na prd.su take "otrasne" /5 a 6 rokov/,ze moj otec povedal, nieco v tom zneni, ze su uplne nevychovane -no povedal to inac a to je velky milovnik deti.

kazdemu sa vrati co do dietatka investuje.mne tiez napriklad trosku prekaza,ze mame navsetvu a dobre sa bavime a maly mi zacne dvihat tricko,no co ked je to rodina,kmotrovci a tak,vyhrniem triko a jedem,ano ale pri kolegoch MM,sa hanbim,idem vedla,aj ked ma tema zaujima-no potom ked sa mi maly nasaje a pozera na mna a ja ho mozem hladkat a ovoniavat vsade kde chcem-je to najkrajsie na svete. 🙂
asi mu idem dat,nech si pocuckuje🙂

u mna je upratovanie na rebrickovych hodnotach niekde na 5.mieste a vsetci sme spokojni. 🙂 😉

audreyd
10. okt 2008

bibula, tak vitaj v klube 🙂 si na správnej adrese 😀

sirinka
10. okt 2008

jeeeej ahojte, prave vcera som rozmyslala, ci tu tato tema je...
ked sa klarka narodila, nemala som o tomto sajnu a ani som nestudivala ziadne publikacie, ale tak nejako samo to prislo, ze uz v porodnici spala mala so mnou, cecikovali sme sa kazdu chvilku a skoro do polroka spala cez den vylucne na rukach, alebo tesne pri mne a v iducom kociku... ale od 1.mesiaca spi v noci vo svojej postielke vo svojej izbicke a od troch mesiacov sa v noci sama odstavila, zato cez den kazdu hodinu pila. a hrozne rada sa nosila.
teraz uz pije vacsinou len na zaspavanie, inac nehrozi aby zaspala a obcas si vypyta aj mimo, ale zriedka. kojim ju hocikde, pred nikym nemam problem, to skor niektori ludia potom radsej opustia nasu spolocnost 😅
doma toho vela nestiham, ale zakladny poriadok je, takze to neriesim a skoro kazdy den sa podari aj nieco uvarit...
myslim si, ze nikdy uz nebudeme mat taku prilezitost tolko nase deti vyobjimat a vybozkavat a citit ich na kozi ako teraz, tak ked pocujem vety typu ja nebudem otrokynou vlastneho dietata, jezia sa mi vsetky chlpy...

miriamka
10. okt 2008

Ahojte,
tak vidim,ze aj ja sa sem mozem zaradit 😉

fibi
10. okt 2008

jéj 🙂
tiež som za to aby bola táto téma aj na MK.cz tak ako je aj bezplienkovka

indy
10. okt 2008

Ahojte aj ja sa ppripajam do slovenskeho AP

kili
10. okt 2008

fibi, myslela si, že si zato aby tá z cz bola aj na sk??? 😕

fibi
10. okt 2008

som za to, aby bola jedna spoločná (to je jedno ktorá), ale ja toho moc nepopíšem... 🙂

valka
autor
10. okt 2008

ahojte, mne napadlo, ze by bolo fajn, aby boli dve rozdielne, pretoze v cz konikovi sa tak husto diskutuje (a tu tiez 😀), ze sa v tom potom asi budeme stracat...

co sa tyka toho zaspavania - ja nechcem, aby mala zaspala sama a ja budem larofaro, ale aby nebola naucena zaspavat iba na prsniku...to je potom problem, ked nahodou nemozem uspavat ja (doteraz asi 3 krat)...a druha vec je noc, kedy mala spi s nami a ja som rada, ale behom noci sa zobudi aj 4-5 krat, ze chce pit...jasne ze dam, to nevadi, ale ona ma moj prsnik miesto cumlika...a spat na jednom boku bez moznosti sa otocit (iba ked malu otocim tiez), nie je prilis pohodlne...

vennona, aj mne velmi pomohlo zistenie, ze nie som zla mama, ak chcem, aby som nebola otrokom dietata (hoci som za AP, neznamena to, ze co vsetko dieta chce, ja mu musim vyhoviet) v tomto je prekopova uzasna autorka a kazdy, kto si precita jej knihy, musi jej dat za pravdu

bibula
10. okt 2008

v zivote som necitala knihy o vychove,ani o tom nerozmyslam.
kazdy ma,ci nema zdedene nejake materinske vlohy-napriklad moja dcera och ma nejake zakrpatene-povedala by som,ze maly jej je na obtiaz,sokonca ziarli- mamiii,nedavaj mu uz-ako ze cecok...zato ,ked k nam pridu jej kamosky,aj oni chcu take babo,beru ho von a tak.
niekde tu na koniku som videla ohromnu fotku- dievcatka s mamickou lezali vedla seba na manzelskej posteli-maminka kojila babatko a dievcatko svoju babiku-velmi chutnucka fotka🙂

rano tiez mam pocit,ze mam prelezaniny,no na to tu je polovicka masaze a tak,no to predsa dietatkom nekonci,to zacina 😀 😝 😀

kili
10. okt 2008

valka, to máš teda recht, že na cz sa vôbec nedá stíhať, nie to ešte aby sa pridali mami zo slovenska 😀 . takto to bude asi lepšie, ale napr. hlášky gedren mi budú chýbať 😀 (teda nie že by som ich teraz čítala, lebo na AP.cz nechodím)

valka
autor
10. okt 2008

bibula, tie vlohy beriem 🙂 ale dnes, ked vsade na mna kazdy huci, ze to nerob, tamto rob, tak mam v hlave z toho hokej...nieco citim, ze takto by to asi malo byt, ale ako casto sa mylime? no a ked som nasla prekopovu, tak akoby niekto tie moje pocity a nazory pomenoval...a teraz uz viem aj argumentovat, ze preco robim veci tak, ako robim a viem, ze nie je to len nejaky rozmar...🙂

fibi
10. okt 2008

aha tak ok, mne je jedno 🙂
valka ja som bez prsníka začala malú uspávať až keď mala 15 mesiacov. Prvú noc si poplakala ale potom pochopila. Teraz uspávam tak že vedľa nej ležím a keď zaspí, tak sa vykradnem. Trvá to zhruba 5-10 min. kdežto na prsníku som ju niekedy uspávala aj hodinu 🙄 Teraz občas ale zaspí aj tak, že položím, pusa a odídem, ale to je málokedy

lucinka1104
10. okt 2008

ahpjte ja uspávam maléhobuď na rukách , alebo tak že leží vedľa mnana postely....a tiež po zaspatí sa vytratím....

valka
autor
10. okt 2008

fibi, mne by nevadilo ani ten prsnik, len uz to zacina boliet...doteraz zaspala pri piti, teraz uz dudlikuje iba bradavku, ked sa napije...vela neplace, je to len take obcasne mrnkanie, ale vie, ze som pri nej keby nieco, len nemoze zaspavat ako doteraz...vecer je to v pohode, horsie to je uprostred noci...ale to sa spravi, dufam 🙂
luci, vitaj 🙂

lucinka1104
10. okt 2008

nám idú zúbky tak sme teraz riadne mrzutý ničnás nebaví.... 😔
bibula ty si chcela takýveľký rozdiel medzi detičkami či sa nedarilo???
a super téma maminky

fibi
10. okt 2008

valka ani mne to dovtedy nevadilo. A presne, to tak bolelo, že so videla hviezdy. A v noci som sa nemohla ani otočiť, nieto ešte ísť na záchod 🙄 Možno idú lucke zuby