Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

valka
autor
20. nov 2008

verul, keby ze nie si blondyna biela ako stena, tak si myslim, ze si ciganka..tie tak rodia 😀 😀 😀 😀

smary
20. nov 2008

verul ty si stvorena mat kopu deti 😀 ved z teba len tak vypadnu 😀

kili si pamatam,ked si porodila,ja som sledovala temu junovky,kedze si mala povodny TP v juni07 a ja v juli07,tak som ako spravna julovka sledovala tie "tehotensky starsie"...a teda ked si rodila uz v marci,tak ma celkom zamraziloa,ale je super,ze ste to vsetci nakoniec tak krasne zvladli 😵

kepi a vadi ti,ze zaspava na prsniku? alebo preco to chces riesit?

indy
20. nov 2008

jeej Verul to sa pekne cita o tvojich detickach a porodoch.To fakt pri plnom uzivani HA 😲 ?Ty si na to bola urcite predurcena aby si mala viac deticiek 😉

verulka
20. nov 2008

valka, presne tak nejako...ja celkovo tehu a porody zvladam v pohode...len potom sa prejavi temperament mojich deti a potom je to uz zaberak...ale kraaasny 😉
eri a kedy sa rut narodila? o kolko skor?
kili, no tak na tvoj porod si pamatam..na stretku sme riesili, ze budes v spitaly az do konca( ako ti zacala odtekat voda ci co) a zrazu kuk na albumy a tam tvoji krpci...skoro som odpadla..strasne som sa o vas bala 😔

indy
20. nov 2008

smary rovnaka myslienka nam prebehla hlavou 😀

eriqe
20. nov 2008

v prvy den 38tt

kili
20. nov 2008

jo no, ja si tiež ešte niekedy poplačem, keď si na to spomeniem ☹

verul, a ty si kedy zistila, že si tehotná, keď si brala HA?

verulka
20. nov 2008

no ja uz len dufam, ze sa dalsie k nam nevypyta 😉 eri, tak apson ze tak...mala aj nejake problemy?

eriqe
20. nov 2008

nemala ziadne problemy, len schudla po porode, tak nas nechceli pustit domov, ale inak voobec nic, sikulka moja mala. A ja som teda tiez nevedela ze rodim, som si myslela, ze sa mi roztahuje panva, to len Peto zavelil, sa ti ta panva roztahuje kazde 4 minuty 😀

verulka
20. nov 2008

eri, ja necitm kontrakcie, kym mi nedaju klystir...pri radov som dosla na kontrolu na 7cm otvorena 😉 moj najdlhsi porod bol prvy a to 1a 3/4 hodky..my sme mali s durom paniku, ze porodim sama doma..no nastastie som sa nejako intuitivne vzdy ocitla v nemocke..pri roovi som dura zobudila, ze pome sa pre istotu do nemocky, ze ma bolia krize a citim sa divne..som sa bala, ze ma poslu prec a ako 4torodicka nviem kedy rodim 😀 ja som chcela porodit na muzove meniny o den neskor, ale Ronko zavelil 😉

verulka
20. nov 2008

kili, ono ja to vzdy vycitim..nedosla mi mrcha, tak som den pred zacatim dalseho cyklu poslala dura pre test, ze pre istotu...iank sok to bol vacsi ako pri 1.babu 😉

smary
20. nov 2008

no ja som porod spoznala,dokonca skor ako personal v porodnici,nechceli mi verit,ze porodim este ten vecer 😅
ale zas pre istou ja som si tehotenstvo nevsimla,isla som k doktorovi s crevnou chripkou...a ono tie nevolnosti mali inu pricinu 😀 (pozn. to tehu bolo planovane 😀 )

verulka
20. nov 2008

smary 😀

kili
20. nov 2008

smary 😀

eriqe
20. nov 2008

Verulka tak to teda hej, este ze ta ta intuicia vzdy dostala do porodky 😵 My sme este den pred porodom boli s kamosmi na punc a si tam ohromnu srandu robili, ze by sme mohli robit zivy betlehem a veru ze sme skoro robili 😀

kili
20. nov 2008

eri, a kedy ma rut vlastne narodky?

venonna
20. nov 2008

ste nejake friske, nestiham vas...
Helcu som prenasala 4 dni, porod v pohode, cele som to odvzdychala doma, v nemocke uz len dorodila 😀 a to ma utvrdilo, ze dalsie tehu nebudem vysedavat, hoci budem urcite automaticky na rizikovom. Myslim, ze nema cenu sa setrit, co sa ma, to sa udrzi 😉 My sme pouzivali Billingsovu ovulacnu metodu, lebo po kazdom neuspechu som si davala dlhsiu pauzu, a Helca Billingsovku odignorovala, tiez prekvapila, ale veeelmi prijemne 😵

eriqe
20. nov 2008

Rut ma narodky 23.12. a nam sa teda symtotermalna darila 3 roky a ako sme sa rozhodli ze chceme babatko tak hned prislo, ale aj odislo a na druhy pokus mame Rut 🙂

kili
20. nov 2008

tak to ste vianoce strávili v nemocnici. ja som tiež strávila rok pred tým, som bola v 14tt a krv sa zo mňa doslova valila ☹

eriqe
20. nov 2008

no a este mi aj Rut zobrala skvela sestricka, lebo vraj necikala a urcite jej nefunguju oblicky tak ju musi pozorovat ☹ som si porevala este aj sama na izbe som bola

venonna
20. nov 2008

hm, takze nie som sama...
ozaj, kocky, zmenim trochen temu - ako riesite chorobky vasich deti? Idete k lekarovi hned, aleo skusate domace recepty? Myslim na sople, kasel a tak...

kili
20. nov 2008

ja idem asi tak po týždni.

verulka
20. nov 2008

venon, moji netrpali na bezne prechladnutia..ajka je a aj bola v pohode- ta mala vzdy len zapal moc. ciest 😝 teraz mava 2dnove virozky..chalani tam sme sa natrapili prevelmi. Takze ja som uz vcelku schpny diagnostik, ze kedy k dr a ekdy netreba 😉 a tiez dorpedu viem ,ze budu ATB 😔 ale uz je dobre, lebo sa uz velmi pekne drzia..teraz ma ron zapal uska 1x atb, co je o 3-4mesiace neskor ako mali jeho surodenc...ja chalanov rodim s velmi zlou imunitou 😔

lucinka1104
20. nov 2008

ja som mala problémy celé tehu, hrozil mi predčasný pôrod, pod chvíľou som krvácala, zvracala až do pôrodu, po pôrode mi povedali , že Lukynko umrie a teraz mi robí len radosť, je to moja najväčšia láska a ja mu ďakujem, že to v tom inkubátore nevzdal, a že vďaka nemu viem aká krásna a nekonečná je materinská láska, je to to najkrajšie , ale aj najnáročnejšie zamestnanie na svet. Veľmi ho ľúbim a napriek mojim ťažkostiam v tehu chcem 3 detičky. Luky mi dáva energiu a chuť žiť, ajkeď som na smrť vyčerpaná a pozriem sa na neho všetko to zo mna opadne aj teraz tu na mna kuká akoby nebolo ani po polnoci hold nechce sa mu spať 😀

weroni
21. nov 2008

ahojte mamky,

vy ste toho ale popiiiiiiiiiiisali 🙂

Nuz ja som sa teraz nedostala sem lebo sme mali take divoke dva dni... furt kakanie a vcera malu chytil prvykrat od narodenia taky plac neutisitelny nicoho nic, nepomohlo absolutne nic co vzdy zarucene zabera tak vyklepana som ju dala do vajicka a sups na pohotovost...v aute zaspinkala a ked sa prebrala na pohotovosti tak uz bola ok len tak strasne ticha az do vecera ☹ fuuuuu, poviem vam moja psychika zazila poriadne zemetrasenie 😔 Ked dietatko, ktore od narodenia spolu plakalo mozno 10 minut takto spusti tak ste cele bez seba 😢
No a na pohotovosti nam poradili spravit ryzovy vyvar na upravu tej stolice a dnes som sla este za nasou pediatrickou a ta nam poradila pomaly zacat prikrmovat lebo vraj je Esterka na svoj vek dost velka vzhladom na to ze je len vylucne dojcena doteraz - dojcene deti vraj maju v 6.mesiacoch mat dvojnasobok svojej porodnej hmotnosti a ona uz teraz ma o kilo viacej, pri detoch co piju UM alebo sa skor prikrmuju je vraj vyssia vaha normalna a bezna. No nie som tym uplne dvakrat nadsena, lebo som chcela poctivo pockat do toho 6.mesiaca, ale mi doky furt tvrdila ze sak uz aj tak taha siesty mesiac a kvoli tym stoliciam nech k tomu vyvaru aj trocha ryze dame a pomiesenej s mrkvou. No tych milion otazok co som jej este polozila na "uistenie sa" - teda poviem vam ze ta uz asi stokrat olutovala ze si nas zobrala ako pacientov, taky tvrdy oriesok ako ja tam este asi nemala 😅 😕 asi som mala fakt az nemiestne otazky ked sa ma spytala ci jej nedoverujem 😔
Som ja normalna? Hm, zbytocna otazka
😅

Baby aj ja som fakt velmi vdacna za tuto diskusiu prave z tych dovodov co aj vy - ze sme si tu take blizke kvoli tomu ze urcite veci co rovnako prezivame nas spajaju. A fakt poviem vam ze ja poznam straaaaaaaaaaaaasne vela mamiciek a z nich naratam na prstoch jednej ruky take co maju podobne nazory. Ja vobec nemam problem s inym nazorom, ved ake by to bolo keby sme mali vsetci radi to iste? Cele rozhovory by zneli "aj ty? aj ja..." 😅 😀
Ale jednoducho kedze som taka maniacka na svoje dieta (kym sa narodila tak som bola na hocijake dieta 😀 ) a niektore veci si mozno az moc pripustam, som fakt rada ze najdem mamicky ktore danu vec vnimaju rovnako. Ono mne to totiz pripada tak ze ludia sa akosi zabudaju tesit z malickosti a pre mna prave tie malickosti spolu skladaju uuuuuzasny obraz ako take puzzle, ked mna naozaj uprimne tak strasne tesi kazde malickej zaspinkanie na prsniku, usmev, chytenie ma za nos ci za usi (za vlasy az tak moc nie uz 😉 😝 😀 ) a ja dokazem stravit fakt strasne vela casu tym ze si ju proste len obzeram a vytesujem sa ake uzasne stvorenie je to, ked sa zamyslim ze to je cast zo mna, takyto novy maly zivot, pride mi to furt ako uzasny zazrak a denne za nu dakujem Bohu , chapete to? Ked si predstavite ze z takych dvoch takmer neviditelnych buniek vznikne takyto malicky cloviecik, pre ktoreho ste celym vesmirom, no proste pre mna je to ta najuzasnejsia vec, co sa mi mohla prihodit - byt mamou 😵 😵 😵
A obzvlast ked vidim ako ten cas strasne leti tak sa mi proste zda dat malu do postielky a nechat ju tam samu sa hrat vacsinu dna ako premrhanie toho casu ktory sme mohli stravit spolu. Ja chapem ze dieta musi byt ponechane aj samo na urcitu dobu, ved ja ju tiez casto nechavam par minut sa hrat na takom puzzle koberceku, nech ma cas troska aj sama pre seba ale vzdy som v dosahu, kolkokrat si lahnem vedla nej a len tak ju sledujem alebo si zatial cosi porobim a sa jej obcas prihovorim (vacsinou jak taky zaseknuty gramofon opakujem furt ako hrozne ju lubim 😅 ) alebo ked vidim ze je fakt zaujata niecim tak som aj ja ticho nech ju nerusim. No ked ona je taka zratucka ze napr. ked sa strasne vytesuje z knizky ja sa neovladnem a musim dojst k nej a vybozkavat ju aka je chutna 😅
Viete co, ja mam niekedy normalne obavy ci na nu nie som az moc naviazana, ved ja som na nej totalne zavisla! Asi to bude chciet dalsie dietatko vsakze 😅
Ani pre nu nebude dobre ked vyrastie a bude mat taku mamu co jej bude furt vyvolavat ci je ok ako sa ma a kedy uz konecne dojde domov 😝 😀 (ach jo uz sa vidim ako radsej zahodim mobil nech si ju tymto neodplasim 😅 ). Ja by som strasne chcela byt jej najlepsia kamaratka, ktorej moze cokolvek povedat, verit absolutne a spoliehat sa na mna, tuzim potom aby slovo "mama" v mojom pripade znamenalo osobu ktora pre nu bude stelesnenim lasky, dovery, istoty, pomoci, kamaratstva, proste aby vedela ze som tu vzdy pre nu.
Ach jaj nie, uz sa zase moc rozpisujem 😅 🙄

A strasne ju nechcem rozmaznat, dufam ze sa mi to pri tej mojej snahe a chceni dat jej vsetko (samozrejme nemyslim tym materialne veci) podari.

Lenki k tomu hraniu:
Tym ze ja som vecne dieta ktore asi fakt v niektorych veciach nikdy nedospeje a mam hroznuuuuuu fantaziu 😅 (moj muz je z nej niekedy az zufaly) tak sa teda fakt s deckami dokazem hrat takym sposobm ze niekedy ani sama zo seba nechapem 😀 Na so som fakt hrda 😀 casto malej robievam divadielka - bud s takymi prstovymi zvieracimi manuskami alebo hocijakymi dvoma hrackami, to miluje 🙂 Alebo si spolu lahneme na brusko oproti sebe a citame si knizky, aj casopisy, noviny, vsetko kde su obrazky a ja jej k tomu vymyslam pribehy 😀
Potom som si vsimla ze ma strasne rada take rytmicke veci - ked sa hybe - cvicime spolu a pritom si hovorime rozne riekanky a verse a tak - s rucickami ked akoze "tlieskame" tak otvori usta do usmevu a len kuka a smeje sa juj to je pohlad 😵
Pre mna je materstvo kazdym dnom krajsie a krajsie kedze stale viac a viac vnima, komunikuje uz sa tesim ked spolu budeme vystrihovat vselijake veci z papiera, zhotovovat "dekoracie" detskej izby, hrat spolocenske hry, chodit na vylety, hrat sa na schovavacku - inac uz teraz asi par dni dozadu zacala chapat pointu schovavania sa ked ju ma manzel na rukach a ja sa im schovavam za chrbat a ukazujem 😀 sa jej to paci 🙂
No a potom samozrejme ona je este vo veku kedy sa vlastne len uci hrat takze sa snazim nechat ju aj samu so svojimi hrackami - skumat ich, kostovat, pretacat, buchat nimi 🙂

No a posledna vec - k tomu prenasaniu a jazdeniu autom a uz fakt koncim 😀
Ja som teda pocas tehu chodila dost autom to musim uznat ale ked si predstavim kolko pohybu som mala ach jaj, no tym ze som ucila anglictinu male deticky tak som furt pendlovala: Rano som prisla do Senca, kde som mala jednu hodinu u babicky (u nej som ucila niektorych studentov aby nebola sama tak aspon parkrat do tyzdna ma tam mala aj so studakmi 🙂 ) potom som isla do jednej rodiny kde som bola dalsiu hodku a pol, odtial do dalsej rodiny (casto v inej dedine par km dalej), tam som sa aj naobedovala, odtial do jednej skolky (zase v inej dedine), potom do dalsej - znova v Senci a potom este do vecera v Senci asi na 3 miestach 😀 Takze: niekolkokrat za den nastupenie a vystupenie do auta, na troch miestach kam som chodila brutaaaaalne schody 😀 no a potom samotna cinnost s deckami - ja proste nedokazem sediet len tak na zadku, ja som s nimi robila fakt vselico 😅
A ked neratam to ucenie tak aj hocijake ine cinnosti, uz len obycajne "sedenie" pri pc - ja sedim na fitlopte a furt sa na nej pohupujem a robila som to aj pocas tehu (az na konci som sa dozvedela ze sa nema na nej tak poskakovat pocas tehu 😅 ) a kedze sme zacali do toho aj stavat tak som furt chodila okolo robosov, potom ked sme uz mali deku spodnu furt polievat, este aj susedom som chodila polievat 😀 a den pred porodom som este kosila travu a pri odchode do porodnice som este chcela ist poliat deku a to na mna manzel nakrical nech neblaznim (uz ju aj tak asi tyzden nebolo treba polievat ale ja som sa v tom vyzivala 😀 )
No a furt sa ma vsetci pytali kedy mienim zacat oddychovat ze po porode si uz moc neoddychnem 😀
A tiez som teda prenasala tyzden a mozno by som aj viac keby mi doky na poradni nepomohol postuchanim krcka 😝
Jj, ok uz padaaaaaaaaaaaaaaaam 😨

bihan
21. nov 2008

Weroni, to kto má toto všetko čítať 😀 😝

Hm.. k prikrmovaniu ti poviem len toľko, že v tomto smere úplne kašlem na názor lekárov. Môj doki je fajn, lebo nikdy neokomentoval ani Sárinu váhu, ani to, že sme začali prikrmovať pomerne neskoro aj keď sa dosť prekvapene tváril, keď som mu povedala, že som dojčila 10m, z toho 7 naplno. Tu sa to jednoducho nenosí. 😖
A k tej váhe - Sári sa narodila so 4kg, v pol roku mala 9,2 a absolútne som to neriešila. Prikrmovať som začala, keď si to sama rozhodla a v 7m mala asi 9,3kg, teraz má v 13m 10,3. Ak nechceš prikrmovať, neprikrmuj 😉

Moje tehotenstvo bolo prvé, plánované, aj keď trošku ma predsalen prekvapilo, lebo sa nám podarilo hneď, ako sme chceli. V 4m (tesne po svadbe a všetkých tých stresoch okolo) som dostala kŕče do podbruška, letela som k doktorke, ktorá mi povedala, že mám placentu pomerne nízko a mám sa vyhýbať fyz. námahe (odložili sme kvôli tomu návrat do FR) a aj keď môj doki neskôr povedal, že je to ok, mala som sakra strach, takže som bola na pôrod absolútne fyzicky nepripravená 😅 Ale porodila som za 10h, síce kliešťami, ale bez nástrihu.. pomerne rýchlovečka...prenášala som jeden deň a keď mi začali kontrakcie, tak som si myslela, že to dáka flatulencie 😝

Ven, ja idem k lekárovi až po 2-3dňoch čo si neviem dať s niečím rady. Aj keď s ekzémom za uškami som čakala 2 týždne 😝

verulka
21. nov 2008

weroni,aj ronko mal o kg viac ako 2nasobok porodnej vahy a moja dr mi stale vravi- nic mu nechyba, pekne kojte..okolo 6m som zacala kojit strasne casto, takze dozrel cas na prikrmy...ak je ester spokojna, tak podla mna je zbytocne zacat s prikmom 😉

lenki33
21. nov 2008

venonna a neskusala si aromaterapiu??? mne to vzdy pomaha, ja to pouzivam na vsetko
napr borovicu, tea tree, levandulu a naparovat nad tym malu. Na tie sopliky je borovica super a mozu ju aj deti 😉

lenki33
21. nov 2008

no tak sa mi zmazal dlhy prispevok 🙄 🙄 🙄
tak este raz s prikrmami sme zacali az v 9m, resp skoro v 10m, predtym bolo par pokusov ale neslo to
teraz jedava ako otesanek 3krat denne a vela
paci sa mi o prikrmoch toto
http://www.calendula.cz/příkrmy kojenců.htm

co sa tyka toho hrania ja len ziram ze citanie knih alebo hranie sa s manuskami, alebo ze lahneme si na seba.. no mozem zabudnut,moje dieta sa bud po mne sape, alebo mi berie tie hracky, knihy a pod alebo proste ide prec 😀 pritom sam sa vie hrat cele hodiny aj sa sustredi dlho na nejaku vec, teraz najradsej nieco niekam strka 😀 navlieka, a meria objem roznych kelimkov