Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

morningdew
15. jan 2011

@johanka. odporucam tu redukciu fakt! kupili sme od disneyho zeleneho macka Pu... dokonca aj prijemne melonovo vonia ;) na stenu som prilepila dreveny stipec na pradlo a tam ju teraz vesiame, ked ju zrovna drobcek nepouziva... aj my sme mali obdobie, ked krical, ze nechce.. obcas ho to aj teraz chyti.. treba len pokojne... a trpezlvo... moc to nesilit.. ale snazit sa ho 'zmanipulta' :p ako strasne to znie,ze? :p drzim palce, nech to vyjde...
a to prebalovanie: nezabera ani take, ze: kde je lampa? a co sme dnes robili? a pamatas si, ako ten ujo tlacil bicykel hore kopcom? mne sa drobec vacsinou ukludni, lovi v pamati a vtedy mam cas rychlo konat 🙂🙂🙂

hexi
16. jan 2011

@morningdew cauko, no ja som uz tiez premyslala nad tou redukciou ale ona nevydrzi na nocniku nie to este na wc, a co sa tyka prebalovania u nas niekedy nezabera nic, ani co sme robili alebo kde je co , niekedysa tak trepe ze az ma to potom vytacia a musim ju balit nasilu. ja uz len cakam na obdobie bez plienok, a na leto ked bude behat na holo xi 😀

johanka.
16. jan 2011

@morningdew no dnes sa zadarilo dvakrat do nocnika, rano a vecer, prevelky to uspech. Raz som ju vysadila aj na wc, ale nic, no aspon sa nebranila. To prebalovanie, niekedy sa mi podari ju tak zaujat, ze sa necha, ale je to celkom kumst, casto je to boj. A este ked sa vycika do nocnika, tak potom hned sup, strci tam aj ruku a zacne sa v tom o dusu clapkat. A nenecha si vyhovorit, ze to sa nerobi, a ked ju z nocnika zdvihnem, tak strasne jaci, lebo sa tam este chce clapkat. Mali ste niekto aj take? Fakt, ze redukcia by asi aj toto vyriesila, v zachode proste nedociahne 😀 Tiez mi prestala nejak jest, celu den je len na mlieku, nic ine do nej nedostanem, az vecer sa ako-tak naje. no asponze to. Ja to vsetko tak trochu pripisujem tomu, ze jej prave lezu trojky a tajne dufam, ze ked konecne vylezu, zas bude zivot o cosi lahsi.

hexi
23. jan 2011

hallo ale mala mi nechce cikat do nocnika , ale ked sa postavia prejde par metrov tak uz to znej clapota xi , nie a nie obsediet na nocniku mozem jej ukazovat hovorit povie mama ee, mam radsej skusit hned redukciu na wc??

prsky
23. jan 2011

@hexi mne to tiez dcerka robila...serblik som nechala v jej dosahu, chodi po byte s holou ritou, ze ked sa rozhodne, tak vie, kde najde a nejak sa jej jedneho dna zapacil...a tiez sme skusali redukciu, ale ta nefungovala, tak som s nou sedela na WC (ja som sedela za nou)...no a zrazu si zacala davat redukciu na zachod sama - takze teraz to ma podelene - na velku chodi na wc, malu absolvuje na serbliku a hned po vykonani potreby si zatlieska a krici "sikulkaaa" .. takze vysvetlit raz za cas, ze na co to je (kvoli pripomenutiu), nechat serblik v dosahu (a aby ho videla)...jedneho dna sa rozhodne a pojde to...tak to aspon funguje u nas...ale nehody mavame stale

hexi
23. jan 2011

@prsky no ona to pouziva serblik ako ked vari ako hrniec anie a nie posadit ja neviem uz som jej to tolkokrat vysvetlila aj davala dole plienku aj tak sa pocikala , nechcela tam ist , ja to necham este na jar, ked bude zase starsia a ona to mozno pochopi

prsky
23. jan 2011

@hexi no ja som praktizovala bkm, takze pre moju nebolo cikanie do serbla take cudzie, len bol problem ten, ze som ju drzala v klbku nad cinskym nocnikom, cize nebola zvyknuta na nom sediet... a dodnes, ked jej dam plienku (latkovky), tak sa do nej pocika bez vycitiek svedomia, niekedy si v tom aj chodi, nevadi jej to, niekedy pride povedat, ze sa "pociki"...akonahle plienku nema, max si cvrkne a uz krici, ze potrebuje (ak ma nohavicky a/alebo teplaciky), ked beha s holou ritou, tak si vacsinou sadne na serbel (ked je velmi zaujata, tak sa niekedy pocika uplne pod seba a potom nestastne krici, ze sa pociki)...takze ono je podla mna jedno, kedy sa rozhodnes zacat, aj tak budu zo zaciatku a mozno aj dost dlho, nehody..kazde dieta je ine...co som si ale vsimla je, ze ked moc tlacim na pilu (ze vysvetlujem, obcas sa po 10tom cvrknuti za den nahnevam), tak si menej casto uvedomi, ze treba cikat na serbliku alebo na wc
jedine, co chape uz naozaj dlho, je kakanie - to neda do plienky ani za svet a ani sa nepokaka mimo wc

prsky
23. jan 2011

@hexi a tym som vlastne chcela povedat, ze aj ked sa teraz len hra na varenie so serblom a ty jej vysvetlujes, neboj, ona to v hlavicke ma, len sa musi ONA rozhodnut, ze to chce cikat na serbli

hexi
23. jan 2011

@prsky no uvidime skusime robit pokkusy , a chcem sa opytat ty nechavas malu holu aj teraz ked je zima??? ja sa bojim ze mi prechladne aj ked kurim, a este ze kazdi mi pohovori ze preco ma este plienky ale ja si myslim ze do dvoch rokov je este cas, a ona ma dva roky v lete takze v lete to bude este lepsie oducat od plienky

prsky
23. jan 2011

@hexi moje dieta je po mojom muzovi...je im strasne teplo (ja tu beham v dlhych rukavoch a teplakoch, oni dvaja v tricku s kratkym rukavom a v ponozkach, muz ma aj kratase, ten s holou ritou nebeha 😀 )..v byte sa nam kuri, takze zima nie je...ona si teplaky vyzlieka a nemava vobec studenu ritku ani nohy/ruky ci krk .. aj v noci spi len v ponozkach a bodyckovom tricku s dlhym rukavom prikryta perinkou

a na ostatnych sa vykasli, su deti, ktore maju plienky aj v 3,5 roku a nie vzdy preto, ze by nechapali, o co ich rodicom ide...proste si tak zvolia a jedneho dna im spravi cvak a spolahlivo chodia na zachod

hexi
23. jan 2011

@prsky no moja je hned studena i ked miluje behat hola, a v noci jej musim dat cele pyzamo lebosa odokryva neznasa byt zakryta, je narodena cez leto

jonki
1. feb 2011

@johanka.
@hexi vdaka za vasu skusenost...a ako ste riesili denne spanie??? neviem si predstavit nechat E samu v spalni ked uz bude liezt ale este nebude vediet dostat sa bezpecne z postele a na postel

kalifa28
1. feb 2011

@johanka. jéééj johan, čitala som tvoj starší príspevok, ked si asi vysvetlovala mamičke v čom spočiva tato metoda ( nečitala som celu diskusiu) to sa riadiš podla nejakej knihy? lebo ja som žiadnu nečitala, proste som mala nejaku predstavu pred narodenim Sašky a teraz ju naplnam a sranda je v tom, že to robim presne ako ty píšeš... nezakazujem, nechavam v podstate v ramci bytu a vonku na volnobeh 🙂 tiež sa riadim heslom: nebezpečne odpratat radšej ako zakazovat... dost ju nechavam prist samu na dosledky jej konania..ale že to robim podla niečoho som naozaj doteraz netušila 🙂)) aj sa mi zdalo, že mám celkom uspech v porovnani s dietatom s rodiny... 🙂).

hexi
1. feb 2011

@jonki mala ma vzdy ohlasi ked sa zobudi a ostane v postielke alebo som ju naucila zliest z postele samu

jonki
1. feb 2011

@hexi no ale ako si to riesila do chvile ked si si bola ista ze z tej postele vie zliezt bezpecne sama? ....ja si len neviem predstavit nechat ju v balkone bez dozoru ked mi zacne lozit a este nebude vediet chodit
mm zastava teoriu ze tu bocnicu tam potom dame....ja sa snazim najst riesenie aby to bolo bezpecne aj bez nej

hexi
1. feb 2011

@jonki tak tam teda daj spatky tu bocnicu dokym sa nauci chodit tak potom ju das dole, ale ja som ju tam nikdy nemala a mala my nikdy sama nezliezla vzdycky ma okrikla

jonki
2. feb 2011

@hexi ved prave ze ja by som to radsej skusila bez nej...mozno aj nasa mala bude hlasit ako tvoja 🙂 ..ktovie

hexi
2. feb 2011

@jonki vies to je taz ko , ja sommalu aj casto kontrolovala alebo som lezala pri nej cely cas a aj ja som oddychovala xi

johanka.
2. feb 2011

@jonki denne spanie: do 5 mesiacov cez den v satke (ak som ju polozila, tak sa hned zobudila, prve mesiace musela spavat na rukach, obcas zabrat aj kocik), takze ziaden problem. Potom sa mi obcas podarilo ju po uspati polozit a spala sama, ale spala vzdy len 40-45 minut, tak to som vedela, kedy sa zobudi, a vtedy som bola nabizku. Pre istotu som ale zvykla ohradit miesto, kde spala. Niekedy v tej dobe zacala aj vecer spavat tak, ze som ju uspala (co zvyklo trvat vyse hodiny) a mohla som odist zo spalne a mala som chvilu pre seba, akurat obcas som odbehla ju douspavat, ked sa zobudila. Vtedy sa nam raz vecer zosuchla z postele, nastastie sa jej nic nestalo, len sa zlakla, no postele sme v tom momente odpratali a nechali sme len matrace. Tak spime doteraz. Teraz spava cez den vacsinou v kociku, len obcas mi vytuhne pri kojeni, tak to ju zanesiem do spalne na matrace. Ak budete mat postele, skus ju naucit potom z nich zliezat, ako @hexi, oni tie deti su dost inteligentne a sikovne. A tiez (asi by som to nemala hovorit nahas, ale je to tak) pomerne nerozbitne.

johanka.
2. feb 2011

@kalifa28 ono to bola zmeska kadecoho, co sa na mna nalepilo a pacilo sa mi, som rada, ze sa pacilo aj tebe. Ale existuje velmi dobra knizka, ak ju nepoznas, vrelo odporucam, Respektovat a byt respektovan
http://www.martinus.sk/?uItem=68554
Je na konikovi aj rovnomenna debata:
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/respekto...
skvele citanie, spolu s "pletieme pre deticky" asi najlepsia debata tu 😀 fakt stoji za to ju sledovat.

kalifa28
2. feb 2011

@johanka. rabr registrujem, aj som chcela, aby mi ju niektora baba poslala, ale nepochodila som zatial 🙂) asi si ju budem musiet teda kupit v hmatatelnom prevedeni 🙂)

jonki
2. feb 2011

@johanka. vdaka 😉 no my mame postele takze budem musiet ohradzovat a kontrolovat alebo ako
@hexi oddychovat spolu s E 😵 ...to nie je vooobec zly napad 🙂
zatial spime v kociari ale aj ked je to podla mna jeden z tych vacsich....mam pocit ze nam z neho zachvilu zacnu trcat nohy....mozno robim chybu ale nejako mi je pohodlnejsie mat ju pri sebe v kuchyni ako ju ucit cez den spat v postielke....takze mozno to denne spanie nakoniec riesit nebudem...lebo tam cez den jednoducho nebude chciet spat...ktovie
mozno robim z komara somara dopredu a uplne zbytocne 🙂 .....hm ta nerozbitnost...no ja mam profesionalnu deformaciu....co to som na detskom ARE videla...tak obcas mozno s ostrazitostou prehanam 😒 ...asi by som sa mala vratit ku citaniu konceptu kontinua a zacat nasej E viac verit...

hexi
2. feb 2011

@jonki mne mala tiez do roka spavala v kocikku ale v spalni a tiez som sa bala ze spadne ale ono bola vzdy sikovna ze naskor okrikla nez sa postavila v kociku, a take predstavy ze ked padne stane sa jej nieco som mala aj ja , kazda mamina sa boji o svoje dieta, ale uvidis prides na to sama kedy ju nechas spat v postielke, aj ja som tak pockala ked uz bola vacsia rozumnejsia povedala som jej ze ideme hajat do postielky krasne mi vzdycky zaspi a ked sa aj zobudila a neokrikla ma tak pekne zliezla a prisla za mnou

johanka.
2. feb 2011

@jonki no tak to mne asi ta skusenost na ARE trochu chyba. Niekedy mam pocit, ci nie som az prilis nedbala. Ked sme napriklad niekde na navsteve, Miska sa mota po miestnosti a domaci maju okolo nej natiahnute ruky, ze keby nahodou spadla, nech sa neudrie... co ja viem, ked niekto spadne, tak sa udrie, to je asi normalne, nie? A treba to pochopit, ze to tak funguje. Ved to patri k detstvu, tie modriny. Ako inak sa to ma naucit? Trochu sa poudiera, a potom je naozaj opatrna. Samozrejme v prilis nebezpecnych situaciach dohliadam.

jonki
3. feb 2011

@johanka. jooj to zase ano....ak pada zo svojej vysky a do volneho priestoru. Z porcelanu deti zase nie su. Neplanujem chodit okolo E stale s otvorenym narucim...to by som sa asi zblaznila a potom aj ona...ale nasa spalna nie je prave baby friendly....na jednej strane postele rebrovy radiator na druhej strane nocny stolik a pred postelou komoda s uchytkami...a vsetko prilis blizko...spalna je 3,03x3,30m...

johanka.
3. feb 2011

@jonki aha, tak to vidim na preusporiadanie spane v najblizsich mesiacoch, vsak postupne to nejak vymyslite. Trochu som sa zacala zaujimat o montessori pedagogiku, cim dalej tym viac sa mi pozdava, a jeden zo zakladnych bodov je tam vytvorit pre deti ustretove prostredie. Aby malo dieta prilezitost co najviac demonstrovat svoju samostatnost. Napriklad aj na spanie davaju tip, ze velmi nizka postielka/postel, pripadne len matrac priamo na zemi. Aby dieta, ked chce, mohlo zliezt, mohlo vyliezt, a nemuselo si volat na pomoc rodica. Miska ma tiez velmi rada, ked moze co byt co najsamostatnejsia. Tak aj manzela som pripravila, ze jej dole v pivnici (ma tam zriadenu malu stolarsku dielnu) bude vyrabat malu stolicku a stol a podobne. Uz sa na to tesi (manzela myslim).

hexi
3. feb 2011

@johanka.
@jonki baby kazde dieta pride na to ked sa niekde porani alebo buchne tak si to zapameta a uz to viacej nespravi netreba sa bat ja som pri mojej eliske nikdy nedavala pozor nechavala samu a najviac si buchne hlavickku

jonki
3. feb 2011

@johanka. no z nasho nabytku v spalni je najflexibilnejsi asi ten radiator....necham sa teda zivotom prekvapit ako to nakoniec cele dopadne 🙂

zfidorka
3. feb 2011

@jonki ahoj, my mame postielku pri nasej posteli, tiez mame podobnu spalnu (zeby kosicke panelaky? 🙂) donedavna sme mali bocnicu dole, v noci som bola pri malej ja, takze spadnut nemala ako a cez denny spanok som jej davala na kraj postielky zrolovany paplon... no ako mala zacina lozit, paplon uz dokaze preliezt a kedze nechcem riskovat pad, bocnicu sme dali naspat (da sa spustit nizsie, takze zatial ju mame tak)... v noci uz to vyberanie na dojcenie nie take pohodne, ale da sa... ked ju chcem mat napr. nad ranom pri sebe, tak spi medzi nami...

johanka.
3. feb 2011

@hexi tak mne sa kludne doudiera niekolkorat tak isto, nejak sa odmieta hned poucit 😨 Ale s tou hlavickou je to najhorsie, hlavne ked to az zaduni... No je fakt, ze uz to nebyva s tou hlavickou take zle ako ked sa napriklad ucila sediet.