Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

mracik
29. nov 2008

kili, ja mám na balkóne uzatvárateľný kôš ako na plienky a cca raz za týždeň, keď ide muž na stavbu, tak to tam chodí vysypať
o vermikomposte som čítala, ale ja mám trochu fóbiu z dážďoviek, okrem toho, ak je kompost vo voľnom priestranstve, tak tam tie dážďovky aj tak nalezú...
vermi kompost sa používa hlavne tam, kde nie je priame spojenie s pôdou, nie?

kili
29. nov 2008

no ja fakt neviem, znie to logicky 😀

zuzana.k
29. nov 2008

Aj ja som myslela, ze vermikompost je alternativa kompostu pre byty 😕 My mame na bioodpad zvery a dvakrat do miesiaca zbieraju bio smetiari. Mna trapia skor cyklochodniky 😀

mracik
29. nov 2008

aké máte zvery, ja rozmýšľam nad sliepkami, aby sme nejak využili odpad z kuchyne
chalani by ich strašne chceli (ale oni by chceli aj koňa a kravu 😅 )
ktovie, koľko by u nás prežili 😕

cyklochodníky aj mne chýbajú 😔 ja sa bojím jazdiť po normálnych cestách, my chodíme na bicykle len do dolín Veľkej Fatry

venonna
29. nov 2008

mracik, sliepky odporucam, na odpad z kuchyne je to fajn a tie vajicka su ooovela lepsie ako kupene 😉 mali sme aj kozu, ale sme vratili, lebo smutila 😔 mna ale laka ovecka (alebo dve?) 😵
a mame aj kompost, kedze mame trocha netradicne WC:
http://ekologicke-toalety-separett-do.takeit.id...
to je riesenie, kym spravia kanalizaciu 😅

zuzana.k
29. nov 2008

Mracik- sliepky, kozu, morca a na jar chcem zajace. Krava je super, ak mate moznost... Ja si pamatam, ze u nas sa hovorilo ze krava je zivitelka rodiny, tak mam kravu v ucte -napriek vsetkemu info o KM. 🤐

Ja sa vzdy rozculim, ked si na tie chodniky pre cyklistov spomeniem, u nas sa bicykel nepovazuje za dopravny prostriedok, ale za nejaku rekreacnu cinnost. Ja by som rada vymenila auto za bicykel vo vacsine pripadov.

mracik
29. nov 2008

ja som tiež chcela kompostovací záchod, ale ten vstavaný - klivus
aj som dokonca muža celkom ukecala, no potom som sa začala báť, že to nespravia dobre a bude mi smrdieť celý dom 😅
u vás to ako funguje, nesmrdí? ako často vynášate?

kili
29. nov 2008

sliepky by sa mi tiež páčili, ale si to predstavte v novovybudovanej radovej zástavbe a s pozemkami 700m2 😀

kili
29. nov 2008

a ako som nad tým premýšľala, tak mi asi aj tak príde lepší ten vermikompost, lebo sa tam používajú dážďovky na to veľmi vhodné, ktoré si s odpadom lepšie poradia (bolo to v jednom dokumente), a tým že sú uzatvorené, nemôžu zdrhnúť al. ich niečo zožrať a keď sa to všetko spojí, tak ten kompost je spravený rýchlejšie. Sa mi to zdá vhodnejšie na takú radovú zástavbu ako kopa hnoja 😅 😀

zuzana.k
29. nov 2008

Kili, vies ake je krasne pocut rano kotkodakat tie slepice jedna na pred druhu a aky zazitok hladat vajicka, a aky dobry pocit ked ich ides krmit a oni ta uz volaju a cakaju, ja by som za dazdovky nemenila- 😀 Mozno by si po case mohla radovu zastavbu zasobovat biovajickami 😝 😀

kili
29. nov 2008

zuzi, už si viem predstaviť tie šťastné pohľadi susedov v nedeľu ráno o 7mej 😀

mracik
29. nov 2008

hľadanie vajíčiek si pamätám z detstva 😵
kili, treba sa tváriť, že sú to domáci miláčikovia a nie úžitkové zvery 😉 keď môžu mať ľudia brechajúcich psov, prečo by nemohli mať kotkodákajúce sliepky?

kili
29. nov 2008

no ale ja sama si to proste neviem predstaviť na tak malom pozemku 😝
vypustené sliepky by som rozhodne nechcela mať aby to u nás vyzeralo ako v slnce, seno,...

wanda007
29. nov 2008

no namojveru, co sa tu dnes zase prebera, kili zase nieco vymyslela. tak dneska o hnoji. vermikompost, ver je po francuzsky dazdovka asi. netrapila by som sa susedmi, ale keby mi mali sliepky behat po dvore a ja potom po ich hovienkach, tak to teda nie. My nic nechovame, mne staci susedov kocur raz za cas, ked pride zozrat dake zbytky. Kedze sme na dedine, mame za domom hnoj a aj kopu vers de terre v nom, mozno aj teraz tam maju teplo. Kili, aj ked budete mat maly pozemok, tak by som hnoj nezakryvala, je dobre, ked don aj naprsi, nemusis polievat a nijak extra udrziavat, dazdovky sa budu zdrziavat kolko uznaju za potrebne aj bez tvojho manazmentu. u nas za domom je to trochu od ruky, nemame zadny vchod, tak musim celu chalupu obchadzat a v zime to je na nervy sa tam motat, tak idem az ked to v tom kybli zacina hnit a uz sa to neda vydrzat 😠 alebo ma MM vyzenie, lebo jemu sa ten napad nezda, ze mame v byte hnoj. on by najradsej vsetko do smetiaka vyhadzoval. sak jednoduchsie, nie?
Ven, to wecko je zaujimave, ked budete mat kanalizaciu, tak ho prerobite na normalne? a ten sajrajt z tadial to kde vysypate?

kili
29. nov 2008

wanda, no len ja by som na tom malom pozemku tiež nechcela mať nejakú šakredú tlejúcu hromadu 😝

wanda007
29. nov 2008

posad daco okolo, dake rybezle a tekvici sa na hnoji dari super dobre, zakryje ti to perfektne.

kili
29. nov 2008

som videla v TV, že pri komposte sa má pestovať tekvica, že keď je suchá, treba poliať kompost

wanda007
29. nov 2008

no vidis, aj pekne kvitne, ten tvoj kompost to bude nakoniec skvost zahrady

valka
autor
30. nov 2008

kili, nasi na pozemku 800 m2 mali okrem sliepok aj psa, ovcu, kraliky...pohoda jazz...a tie sliepky su fakt velmi nenarocne zvierata...a ten uzitok je obrovsky...ked sa nam raz podari kupit domcek, tak budeme farmari 😀
a kompost, pokial nie je moc mokry, tak nesmrdi...mame na zahrade a viac je citit kone okolo ako ten komppost...

venonna
30. nov 2008

no baby, to je temicka 😀
Takze na kravu si netrufam ani ja, hlavne preto, ze som alergik a susenie sena je niekedy dobry adrenalin, ked je nestale pocasie...

Suhlasim s wandou, ked sa ta "kopa hnoja" zamaskuje tekvicou, vyzera to dokonca aj efektne 😉

No a nas zachod? MM nan neda dopustit, hoci podla mna ma aj svoje nevyhody (napr. ked sa mala do nocnika vycika aj vykaka, musim to odniest do latriny von). Ale inak je super, nic nesmrdi, lebo je tam ventilator (ten odvadza smrad takym mini kominom, ale aj bez neho to ma nejaky tah vzduchu), vynasame asi raz za masiac a pol, rovno na hnoj, kedze je to obschnute 😅 Moc ide separatne do vsakovacej jamy, "splachujeme" iba hrncekom vody. Montovali sme si sami, bez problemov sme to zvladli. Ked bude kanalizacia, uvidime, co dalej... ale toto wc sa neda prerobit na normalne.

Ozaj a este - preco vajicka hladate? 😕 Nase znasaju do kurina na hniezda vystlane senom...
a k tomu slepaciemu rannemu "hluku" - ked nie je s nimi kohut, je to este v pohode 😉

wanda007
30. nov 2008

decka, dneska sa chystame na volaky koncert v kostole, budu vyspevovat dake zbory, o 5tej vecer, teraz isla drichmat, to mi tam akurat to dieta znovu zaspi, co? Ale uz sa tesim, musim dovtedy este koopu veci porobit.

Lenki, vcera som si objednala z nobilistilia.sk EO borovicu ale kmin (to je rasca, vsak?) tam nemaju v ponuke, ale pytala som sa nan v poznamke. Len asi mi to poslu na dobierku, lebo som nerobila ziadne uhrady cez internet. A este mi, prosim ta, povedz, ako by som to mala inhalovat? to mi treba daky pristroj? alebo sa nad dakym hrncom ako ked sa naparujem?

wanda007
30. nov 2008

lenki, uz som to nasla v teme "aromaterapia", dik, tam ste uz co to povysvetlovali.

kili
30. nov 2008

valka, ono asi záleží aj, ako je to na pozemku rozložené. My to máme tak blbo a všade okolo susedia, ktorý majú tiež taký istý pozemok ako my. Keby som tam začala chovať sliepky, tak to by bolo 😀 . A ešte teda MM by bol 100pro proti a ten boj nemám šancu vyhrať.

kepi
30. nov 2008

venonna 🙂neviem ci ste uz boli u mudr, ale ked bolia uska, mali by byt citlive na take potiahnutie ..teda..potiahnes usko (jeho hornu cast) smerom dozadu-hore..ak to bude citlive , bolia uska..vraj to tak je, zatial som to prakticky nemala moznost vyskusat, bo nas uska neboleli, ale zvyknem jej to robit niekedy, ked uz neviem co..🙂

venonna
30. nov 2008

kepi dik za radu 🙂 ale Mudr povedal, ze mala je OK, tak sa asi prerezavaju dalsie zubale, bo ma palec stale v puse strceny, co normalne nerobievala...

audreyd
30. nov 2008

tak ja hlásim super laryngitídu!!! ako vyšitú 😖 skončila som na pohotovosti u našich a vyfasovala asi prvé atb po cca 8 rokoch 😝 takže tak ☹
a sliepky, uff, to sa asi nepripojím 😖

verulka
30. nov 2008

audrey, aj ja som off topic 😀 laryngoska ma mrzi...

venonna
30. nov 2008

aud, drz sa, nech ta pliaga rychlo prejde 😉

zuzana.k
30. nov 2008

Audreyd- nech atb co najskor zaberu.
Sory za zversku temu, mne taketo vidiecke disputy chybaju. Tie sliepky boli to "ine" v nadpise 😀 No mna bavi napr. aj alternativne stavitelstvo😀 😀 😀
Na streche by som asi zbytocne zakladala nejaku temu a sliepkach, ci hlinenej omietke 😀

Ja som uz nevdrzala a ozdobila okna😅 , ked je tak pekne-vianocne vonku...

venonna
30. nov 2008

zuzi, aj mna o uz myka, dnes, ked som robila adventny veniec, som mala chut pustit uz si koledy 😵
okna asi ozdobim tento rok tymto: http://www.alinka.sk/papierova-hviezda/ 😉