Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

audreyd
12. dec 2008

jo, a dávam do pozornosti náš vianočný album 😵

lenki33
12. dec 2008

jeej audrey,krasny, ja uz som ti vcera chvalila foto v pase, aj ked tam to moc nevynikne
to je take super ked sa fotia deti spolu, maly sa na teba podoba a Adeli aka modelka, na druhej foto nema chybu, akoze: "No tak sa teda decentne usmejem" 😵 su proste bohovski 🙂

fibi
12. dec 2008

jéj verulka to je krásne 😵 Audrey som už pochválila včera Musím aj ja niečo nafotiť

audreyd
12. dec 2008

lenki, dík 🙂 fotili sme sa v MC 🙂 máme to ako vianočné pozdravy 😵 chceš? fotil nás janko čechovský, také foto robia aj u vrátneho 🙂 toto je už tretia "generácia", dávame sa fotiť každý rok 🙂 konečne všetci štyria na jednej foto, vždy niekto chýba 😅

lenki33
12. dec 2008

aj my sme robili vianocny pozdrav s Danusom, ale teda my tam mame len Danusa a nefotil tol profesional, ale zase ocko je grafik 😀 dam to do albumu za chvilu,na chvilu

audreyd
12. dec 2008

no tak keď máš doma odborníka, tak nie je čo riešiť 😎

lenki33
12. dec 2008

no len nas model vobec nechcel spolupracovat, a uz sme to potrebovali spravit a podarilo sa nam spravit len jednu fotku kde nereve a netrha si ciapku z hlavy

bihan
12. dec 2008

no teeda.. nádherné fotky, bambule!
S našimi vianocami to tento rok zase vyzerá na palicu.. ešte sme sa nerozhodli, čo vôbec bude stromček 😝

Inak londynčanka, myslela si to tak, že nikto "cudzí" sem nenapíše, čo si o nás "naozaj" myslí, lebo by to tu admini zavreli? No.. myslím, že sme sa už všetky stretli s takým kvantom najrôznejších reakcií, že nejaké ďalšie navyše by nás fakt neodrovnali 😉

lenki33
12. dec 2008

no tak uz som to zmensila ale ta fotka je tu nejaka divna 😕 doslova otrasna 😀

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

audreyd
12. dec 2008

lenki 🙂 jaký svalovec 😎 dobrééé 😵

hlásim horné dvojky 😨 ani neviem, kedy vyšli 😕 tak už máme 6 zubov 😵

londyncanka
12. dec 2008

smary,a nebola si unavena ked si tak casto vstavala?kamoske tak syn vstaval na kojenie,bola unavena,nervozna,a po teste s mliekom zistila ze ma slabe a nenaje sa,tak mu kasu pred spanim dala a vydrzal dlhsie.mal vtedy 7mesiacov.Citala som,ze ked dieta slabo je cez den,budi sa v noci.A naozaj sa mi zobudili o 12 a dokial nedostali flasu nezaspali.Velakrat som sa stretla s mamami,co sa trapili a krmili deti len mliekom,a mali len vodu ,tuhsia strava cez den,kase vyriesili problem.No veru,v nasej posteli so vsetkymi to nie!Aj tak ked boli miminka spavala som 3hodky a cely den sama s nimi,starsi len raz spal,a nie naraz s dvojkami.teraz vsetci len raz spia a dari sa mi naraz ich dat.Starsi teraz zaspal so mnou na nasej posteli.zeby AP? 😉

londyncanka
12. dec 2008

bihan,za to ze nezijem na slovensku,nepovazujem sa za cudziu.AP je skor pre mamy s 1dietatom,hoci ked som mala 1 tak tiez som ho nemala na rukach nonstop,len viac casu som mala na neho.

certica
12. dec 2008

londyncanka, nonstop na rukach? 😕 prepac, ale ja mam stale pocit, ze ti unika cela pointa 😅

certica
12. dec 2008

alebo mozno mne 😀 😅

bambusko
12. dec 2008
bihan
12. dec 2008

londynčanka, nejako veľmi si to pripúšťaš.. cudziu som myslela nie AP.. ja tiež nežijem na Slovensku 😉

Čerti, alebo nám všetkým? 😀

audreyd
12. dec 2008

pokiaľ viem, tak slabé mlieko neexistuje! každé mlieko je presne také, aké potrebuje mama presne pre svoje dieťa 😉
kurnik, zmazali mi fotku 😠

audreyd
12. dec 2008

budem taká drzá a vlepím sem niečo o AP 😵

Šesť nástrojov vzťahovej výchovy:

1. Vytvorenie počiatočnej väzby po pôrode

2. Dojčenie

3. Nosenie dieťaťa

4. Spanie v blízkosti dieťaťa

5. Dieťa má na plač dôvod

6. Rovnováha

audreyd
12. dec 2008

Vytvorenie počiatočnej väzby po pôrode
Spôsob, akým bábätko a rodičia nadviažu vzťah, pomáha rozvinúť ranú vzťahovú väzbu. Hodiny a dni po pôrode sú citlivým obdobím, počas ktorého sú matky jedinečne nastavené starať sa o novorodencov, a novorodenci majú nad starostlivými opatrovateľmi takmer magickú moc. Tým, že matka a dieťa trávia po pôrode ako aj v neskoršom období veľa času spoločne, sa umožňuje spolupôsobenie prirodzeného správania dieťaťa, ktoré podporuje vytvorenie vzájomnej väzby, a inštinktívnych biologických opatrovateľských schopností matky. Dieťa má potreby a matka je pripravená ich uspokojovať. Obom z tejto biologickej dvojice sa umožní úspešný začiatok len vtedy, ak sú spolu bez prerušenia počas prvých šiestich týždňov. Otcovia sa tiež môžu tešiť z tejto popôrodnej väzby. Hoci oni nemajú fyzickú skúsenosť pôrodu a dojčenia, v prvých dňoch a týždňoch po pôrode sa môžu emocionálne naladiť na svoje úžasné novorodeniatko.

Dojčenie
Dojčenie je vynikajúcim cvičením na spoznávanie dieťaťa – aby ste mu dokázali „presne rozumieť“. Úspešné dojčenie si vyžaduje, aby matka reagovala na signály svojho dieťaťa, čo je prvým krokom v poznávaní dieťaťa a budovaní dôveryplného vzťahu. Matkine hormóny spojené s laktáciou - prolaktín a oxytocín - posilnia intuitívne materstvo, pretože pomáhajú ženám cítiť sa uvoľnenejšie a pokojnejšie, keď sú so svojimi deťmi.

Nosenie dieťaťa
Nosené deti sú menej nervózne a trávia viacej času v stave pokojnej bdelosti, čo je správanie, v ktorom sa deti najviac učia o svojom prostredí, a keď sú najmilšie. Zároveň, keď nosíte svoje dieťa, ako rodič sa stávate vnímavejším. Keďže vám je vaše dieťaťa tak blízko, poznávate ho lepšie. Dieťa sa učí byť spokojné a učí sa dôverovať svojmu opatrovateľovi. Tiež sa v náručí svojho činorodého opatrovateľa veľa učí o okolitom prostredí.

Spanie v blízkosti bábätka
Pre deti všeobecne neexistuje jediné správne miesto na spanie. Najlepšie usporiadanie na spanie pre vašu konkrétnu rodinu je to, pri ktorom sa všetci členovia rodiny najlepšie vyspia. Väčšina, ale nie všetky deti, spí najlepšie v blízkosti rodičov. Spanie v blízkosti dieťaťa môže niektorým zaneprázdneným rodičom pomôcť naviazať vzájomnú väzbu so svojim dieťaťom a uspokojovať ich potreby v noci, rovnako ako cez deň a večer. Toto obzvlášť platí v prípade matiek, ktoré sa musia vrátiť po materskej dovolenke do práce. Keďže noc malým človiečikom naháňa strach, spať tak, aby boli na blízku dotyky ako aj možnosť dojčenia, minimalizuje nočný strach z odlúčenia a pomáha bábätku učiť sa, že spánok je príjemný stav, nie niečo, čoho sa treba báť. Pre matky je s dieťaťom v ich blízkosti aj jednoduchšie v noci dojčiť. Možno vám to funguje v niektoré noci, a v iné nie. Zvažujte starostlivo svoje potreby.

Dieťa má na plač dôvod
Plač je rečou dieťaťa. Plakanie je cenným signálom, ktorý sa vyvinul, aby dieťa prežilo a aby sa mohli rozvíjať opatrovateľské schopnosti. Deti teda plačú preto, aby komunikovali, nie manipulovali. Čím rýchlejšie reagujete, tým menšiu úzkosť bude dieťa zažívať. Veľmi sa snažte, aby vaša nadmerná únava nezatienila vašu schopnosť pochopiť, prečo dieťa plače.

Rovnováha
V horlivej snahe dať svojmu dieťaťu čo najviac je ľahké zanedbať vaše potreby a potreby vášho manželstva. Naučte sa, že kľúčom k rovnováhe vašej výchovy je reagovať na vaše dieťa primerane – vedieť, kedy povedať “áno” a kedy “nie”, a byť natoľko múdrym, aby ste vedeli povedať “áno” aj sebe, keď potrebujete pomoc.

audreyd
12. dec 2008

mám toho viac, ale nechcem to tu zamoriť 😅

kocurik16
12. dec 2008

moje deti sú už odrastené ale u nás sa najedli dali sme ich do postieľky a zaspali sami bez svetla a spoločnosti,nikdy sme nerobili to že teraz ticho lebo spí ,my sme fungovali v bežnom rytme.Mali sme šťastie lebo Dodo bol asi 4 krát v noci hore do roka,Marek bol viac on bol často hladný a mal veľmi jemnú pokožku a tak sa musel často prebaľovať.Kedže túto úlohu prevzal tie noci ked bol doma manžel tak sme prešli na pampers a večer silnejšiu večeru a potom aj on prespal celú noc.
nikdy som nebrala deti s nami spať do postele lebo svokra mala kolegyňu,ktorá si v noci priľahla dieťa a zadusila ho tak som sa bála

bihan
12. dec 2008

kedysi sa termínom "priľahla" označoval SIDS a SIDS sa stáva aj v prípade, že dieťa spí v postieľke samo (dokonca vraj častejšie, ako keď spí s rodičmi).

kocurik16
12. dec 2008

u nich pitva preukázala zadusenie a ona sa zobudila ležiac na tom dieťati.Bola som tehotná ked to rozprávala a ja som to neriskla.chalani spali so mnou vtedy ked boli chorí a muž spal v detskej,ale nikdy naspali medzi nami.

verulka
12. dec 2008

no ja mam uplne podvedome, ze kedze mam v posteli dieta, tak sa hybem ovela menej ako bezne..aj ked som brutal unavena a spim fakt tvrdo, staci ze zacne krpec chrapat a hned ho pocujem 😉 ..toto nehrozi u nas..
ale kocky, fakt kazdemu vyhovuje ine. moje deti spali s nami, prestali sami a nemam s tym problem 😉
teraz odveci...moja Ajka mala pisat esej na temu moj vzor..no a ona zlaticko pisala o mne 😵 triedna mi hned pisala mail, ako o mne moja dcera krasne a s laskopu pisala 😵 no a ze cumela, ze mam 4deti 😀

bihan
12. dec 2008

Verul, to je super 😵 to máte také moderné učiteľky, čo majú rodičovské maily? to je doba! 😀

verulka
12. dec 2008

bihan, internetova ziacka knizka, kazdy tyzden vypis znamok mailom 😎 a s ucitelkou komunikujem mailom kazdy tyzden- kedze ja som taka otravna a furt nieco riesim 😅 je to vymakane

certica
12. dec 2008

verul, krasna pohladnica aj lenki 😉 . ja som v tomto aj inom 😀 uplne hrozna, aj ked sa mi to lubi, nerobim, lebo je to masovo rozsirene, ci uz fotenie kalendarov a pod. ale akoze je to krasne, len mna prave odradza, ze to maju vsetci 😀 blba povaha sa tomu hovori...
no a ta internet. ziacka je fakt perfis vymysel, uz sa o tom davnejsie diskutovalo, ani som nevedela ,ze to v praxi normalne fici 😎

lenki33
12. dec 2008

verul to je super ze mate s Ajkou taky vztah 🙂
a s tym zadusenim sa mi to moc nezda, nevravim, ze sa to nemohlo stat, ale je to vynimka, pride mi to asi take, ze nechodte do lesa, padne na vas strom...

kili
12. dec 2008

certi, no a zas sa zhodneme 😀 ja tiež veľa vecí neznášam, lebo to majú všetci.
a tie discgrafbook či ako sa to píše, sa mi povečinou vobec nepáči (ale baby, čo si to tu čítajú a píšu, tak tie jediné majú fakt pekné 😉 😀 ), proste to človek fakt musí vedieť a mať na to cit aby to nebol gíč. Už som také videla, že boli fakt dobré. A ešte tie plakáty alebo noviny-časopisy 😝

kili
12. dec 2008

mi to pripomenulo, že sa ľudia stráááášne boja žralokov, ale niekoľko násobne viac ľudí zomrie, že na nich padne kokos na hlavu a pod palmy sa nikdo chodiť nebojí 😀