Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

ludmilabb
1. sep 2010

chcem sa spytat ked spavate s detickami v jednej posteli, kym idete spat vy nebojite sa ci sa babo nepreberie a nespadne z postele? rovnako aj cez den, viacere ste pisali ze ste si spojili postel s postielkou cize jedna strana postielky je volna
ja som musela malu davat od 11.mesiaca do postielky lebo som sa toho bala a tiez aj kvoli tomu ze sa vzdy okolo polnoci budila a zaspalava na mne
@samayka aj moja ma niekedy take stavy treba mat trpezlivost, zubky su potvorky kym vylezu 😠

ludmilabb
1. sep 2010

@hexi moja zaspavala vecer najprv dost dlho len na prsniku, potom sa to zmenilo a ju kojenie neuspalo sadla si na posteli a zacala vymyslat, presli sme do fazy nosenia to tiez fungovalo nejaku dobu ale zrazu sa zacala prehadzovat, akoby hladala polohu, po 40 minutovom chodeni po spalni a efekt ziadny som skusila uspavat priamo v posteli, prvych 5 dni v pohode, ulozila som ju, cupla k postielke chytila za rucku a ona pomaly zaspala, posledne dni to berie ako srandu, ja ju ulozim cupnem si chytim ju za ruku ona sa zacne rehotat vstane a "hranie" sa opakuje, potom ju to prestane bavit, zacne revat, minule som musela odist z izby, poplakala si 5 minut a zaspala, ked ju do hodiny neviem uspat a fakt nevladzem , manzel neuspava riesim to takto

maminuska
1. sep 2010

@ludmilabb aj ja sa snažím maximálne riadit vzťahovou , už odmalička, aj ked pracujem ale z domu. Nosíme sa a nosíme, aj ked pracujem mám ju pri sebe, spáva s nami v posteli a nadránom ma vždy v polospánku hľadá aby sa ma aspon dotkla a ked sa to stane spí ďalej. Občas ju síce má opatrovateľka, na pár hodín .
Čo ma však trápi, do konca deviateho mesiaca som ju dojčila, teraz už asi dva týždne nie. Zrazu ma odmietla a prisatie na prsník bol dokonca boj , fakt som sa snažila , písala aj Anag. Vôbec sa kojenia nedožaduje.
Analyzujem kde som urobila chybu, a nič nemôžem násť. Skusenosti s kojením mám, obidve deti som dlhšie dojčila, syna dokonca 2,5 roka.
Situácia je taká že teraz už nedojčím, dcéra pri zaspávaní už nepotrebuje moju prítomnosť, zaspáva sama na manželskej posteli , má len potvorené dvere, bez kriku a plaču.
Bojím sa však že som nejako to narušila- len neviem ako - a naša väzba sa nevyvinie ako sa má, čo by ma nesmierne mrzelo.Naďalej sa však stískame, maznáme, nosíme cez den . Snažim sa jej vyhoviet vždy keď dvíha ručičky hore. Môže sa to vyvíjat aj takto ?

fem
1. sep 2010

@ludmilabb
my sme mali to iste a maly sa naucil spinkat sam...tiez sa len hral a potom len plakal...tak som odchadzala ale nikdy som ho nenechala plakat vzdy som prisla a opat odisla a spi krasne...ak budes nechavat plakat osamote stratis doveru...nemusis sa toho bat, aj tak si dietatko v pohode zvykne same a lepsie povedane je to omnoho menej stresujuce...pre neho 🙂

johanka.
1. sep 2010

@ludmilabb no pravdupovediac sa nam to uz stalo, ze vecer, kym sme isli spat, tak sa mala prebrala, velky rachot nastal a nasli sme ju sediet vedla postele (spi s nami v manzelskej). Vyzerala byt skor prekvapena nez udreta, podla toho placu, ale v tom momente sme odniesli postele prec a nechali sme si len matrace priamo na zemi. V noci sa odtial i tak nezvykne skotulat, no cez den pravidelne zlieza, a kym dobehnem do spalne, uz je na zemi. Casto uz place pri dverach, tie sa nam otvaraju dovnutra spalne, nechavam ich privrete, takze je to obcas taky maly rebus, ako vojst.

johanka.
1. sep 2010

@maminuska podla mna vztahova vychova je o tom, maximalne sa snazit vyhoviet poziadavkam dietata. A kazde je ine. Tak tvoja asi dozrela skor v tom, ze uz aj zaspava sama, aj prsnik uz nepotrebuje. Citala som, ako boli niekedy mladi rodicia strasne nadseni vztahovou vychovou a tesili sa ako budu svoje dieta stale nosit a spavat s nim, a zrazu bum, dieta si ziadalo viac samoty nez ocakavali, s rodicmi spalo zle, v postielke spalo vyborne a podobne, tak z toho ostali sklamani. Ale to by predsa nemalo byt o tom, ze na dieta aplikujeme to, co si vopred vymyslime, ale o tom, ze pocuvame dieta a co najviac mu vychadzame v ustrety. Aj ked asi to zaboli, ked nas take dietatko zrazu menej potrebuje vsak? Ja niekedy lametujem, ako je moja stale prisata a stale ju musim uspavat ako mrnave babatko, ale ked si predstavim, ze by to malo byt v opacnom extreme, tak som rada, ze to je tak ako to je.

samayka
2. sep 2010

@johanka. - krásne si to napísala. my sme ani netušili a išli sme na ňu metódou AP, mi to prišlo všetko také prirodzené... ale ako som už niekde písala. keď mi začala zaspávať v náručí do pár minút, bolo mi lúto hneď ju položiť do postielky. ešte som si ju pomojkala, pocmučkala, postískala... a ona sa občas zo spánku usmiala.. vtedy mi bolo krásne 🙂

dnes v noci bol iba jeden plač... ale nechcela sa prisať. za ten svet nechcela mliečko. a ja som nevedela ako inak ju upokojiť.. ona bola asi v nejakom afekte, zas ma odtláčala... a keď som ju položila nazad do postele, plač sa zosilnel... ja už neviem.. na koniec som ju predsa len ukecala na to mliečko, napila sa a zaspinkala... aaach jo. cmučino môj malý...

samayka
2. sep 2010

@ludmilabb
ja to riešim tak, že keď zaspí a odchádzam od nej, na našej posteli spravím s vankúšov a paplónov taký val.. v spánku sa cez neho neprekotúla - i keď sa niekedy točí ako kompasová ručička 😀 a hlavne, ona nie je typ ktorý keď sa zobudí tak vymýšla ako zliezť.. zatial... postel máme veľmi vysokú - sama si netrúfne. tak sedí v postielke a volá ma. iba raz sa mi stalo, že bola prelezená za "barikádou" ale to ma začala tiež volať, lebo nevedela ako ďalej.
postel máme na úrovni druhého poschodia klasickej detskej postielky.

jonki
6. sep 2010

nejako nestiham docitavat 🙂 ...ale potesila som sa-cez vikend sme zmontovali postielku a tak ako ste mi radili...aj bez tej bocnice je fakt dostatocne stabilna...a ked sme ju skusili dat k nasej posteli(balkon) tak je to uplne v pohode bez akychkolvek uprav ci vrtania novych dier koli rovnakej vyske matracov...takze o starost menej 😵

hexi
10. sep 2010

baby poradte mala mi ma presadzovacie obdobie a trucovacie a ja to nezvladam pomoooc, co mam robit???

samayka
10. sep 2010

@hexi - netrpezlivo budem čakať čo ti kto poradí 🙂 sme na tom totiž rovnako a pomaly ale isto zisťujem, že mi prerastá trpaslíček náš cez hlavu 😀 😀

fem
11. sep 2010

@samayka
@hexi skuste tuto temu, tam sa tieto veci dost riesa aj konkretne situacie, hlavne na poslednych stranach urcite 😉 ,
https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/kniha-respektovat-a-byt-respektovany/

hexi
12. sep 2010

@fem to uz mam prestudovane, nieco priam realne

michaela80
20. sep 2010

Ahojte ..nasa mala spi s nami v posteli..zatial sa to da kedze je v zavinovacke na svojom vankusi polohovacoim kvoli refluxu ale desi ma predstava ako to bude dalej ked uz nebude v zavinovacke a bude viac " pohybliva" ja mam az paniku z toho ze ju privalim paplonom ja alebo mm..prvy syn tym ze bol 3 tyzdne v inkubatorea adalsie 3 v postielke v nemocnici bez problemov po ulozeni do postielky zaspal a tak to je dodnes ..no ona si ma velmi vyzaduje...nosime sa cele dni a anakrok sa od nej nemozem pohnut..niekedy by mi aj padlo keby ju uspal aj mm alebo babky ale nehrozi ako nahle je pri mne je hned kludnejsia...ale spat k tej posteli...ako spite vy s detskami? spia medzi vami alebo ako?

johanka.
20. sep 2010

@michaela80 my spime tak, ze mala je medzi nami, pricom medzi nou a manzelom je este vankusik. Paplon mame jeden, taky obrovsky na dvojpostel, a spime pod nim vsetci traja. Tiez sme postele odpratali a spime priamo na matracoch, kvoli padom. Neboj, spolocne spanie je dost bezpecne, ked dodrzis zopar jednoduchych zasad, ako napriklad nebyt pod vplyvom alkoholu. Napriklad tu su popisane:
http://www.askdrsears.com/html/7/T070600.asp

michaela80
21. sep 2010

@johanka. v nedelu sme boli po svadbe a tu noc so soboty sme splai tak ze som oblozila bok postielky ta je pri mojej strane postele tak bola mala, ja a az tak mm lebo bol pod parou trosku tak som sa bala......ale zvladli sme to... len z kazdej strany mi vravia ze to nesmiem ze je to nebezpecne...ale ked sa inac neda, a tak to obe citime, co uz 😀 😀 😀

johanka.
21. sep 2010

@michaela80 pravdupovediac aj nam sa uz stalo, ze manzel mal trochu vypite, tiez som z toho nebola nadsena. Ked bol ale naozaj pod parou, tak som ho nechala spat v izbe na gauci. Podstatne je, aby si ty nic nepila, lebo stracas potom citlivost pre babo. A este som si spomenula, ze cigaretovy dym je humac, ktoremu sa treba urcite vyhnut, moze babatku sposobit problemy s dychanim. Takze treba napriklad pred spanim vlasy umyt, ak si sa nahodou zdrziavala v zafajcenom priestore.

michaela80
21. sep 2010

@johanka. u nas cigarety nehrozia a u mna alkohol uz vobec nepripada do uvahy...v nedelu som mala 30 ale opita so este nikdy nebola a ani sa nechystam.. a manzel si vypije tak 3 x do roka...tak nabuduvce ho asi tiez vypoklonkujem do obyvacky na gauc pre istotu...

hexi
24. sep 2010

u nas by mala s nami nemohla spat v jednej posteli lebo kruzi po svojej postielke dost a ked spi s nami tak sa nikto nevyspi, tak pre nu je super postielka prisunuta ku mojej strane a ked sa roztiahne tak len na mna a to sa este da, teraz nam idu zubky tak behame po celej postielke a nevieme sa ulozit , tak spava na mne , ja som pre nu dobry vankusik xi, spolocne spanie najsuper vec , nevedela by som nechat dieta spat same v postielke niekde v rohu izby alebo v druhej izbe.

vejula
24. sep 2010

čavre kočky až teraz som si všimla tuto temu.
Drobec tiež spava s nami, a niektorí ludia mudruju že ked sa raz nauči tak ho už neodučim.. no čo ja viem ja ako decko som s maminou spavala už som aj do školy chodila 😅
Inač ked je mm pod parou tiež spava v obyvačke s našim havom 😀 😀 ale to aj pre to že vtedy chrape a ja mam z toho nervy
Čo sa tyka nosenia, tak neviem ako to tu myslite.. akože nosite doma na rukach? Či vobec nemate kočik a nosite len v šatke? JA kočik mam ale doma je to take deculo čo sa mu 24 hodin denne musim venovať 😅 občas na nervy.
Inač vy ste vždy take kludučke ako posobite? LEbo mne ked maly vymyšlam tak mi občas nervičky teču riadne...

hexi
24. sep 2010

@vejula vacsinou tu nosime, moja mocc nechcela, a kocik mame doma teraz na ostaru, vozila sa v nom len ked bola mala. NIe kazda sme kludna aj mne mala pili nervy len treba pocitat do desat

samayka
24. sep 2010

@vejula - vejulka, tvoj malý je teraz v tom velmi "ťažkom" období, keď ešte nesedí - teda nemal by, ležať ho už nebaví - už je dostatočne zvedavý... počkaj ešte pár týždňov a uvidíš ako sa ti zmení svet. malý začne papkať, sedieť, skúmať nové obzory a prestane toľko vymýšlať 🙂

vejula
24. sep 2010

@samayka
@hexi jo, dakujem za povzbudenie 😅 a ešte sa chcem spytať, vy vobec nenechate detičky plakať? Ja som nenechavala ale občas je to už neunosne, nedokaže byť chvilku sam, stale sa s nim musim natriasať robiť somarinky, je strašne aktivny a ako si povedala už by chcel všade byť všetko chytať a ked nemože tak začnu revy. Teraz som ho chvilku nechala ležať na posteli a tak strašne plakal asi 5 minut, ale taky bol potom rozlutosteny že som ho nemohla upokojiť. Nieje totiž zvyknuty že ho necham len tak ležkať. Tak krivil pusinku, chlapček moj, no ale občas sa to už neda, tiež potrebujem čosi uvariť zjesť alebo zajsť na zachod 😅 Ako to riešite vy?

busni
24. sep 2010

@vejula ja som mala to iste s mojou malou - od 5. mesiaca kym nesedela (cca v 6,5 mesiaci), nechcela velmi lezkat, ale pomohli mi hracky - hlavne taka hracia deka do kruhu, na ktorej su do kriza dve ramena a na ne sa daju zavesit hracky. k nim Lulu dvihala hlavicku v lahu na chrbatiku a to ju celkom bavilo - aspon na 10 min 🙂
no a varila, jedla, vesala bielizen a pod. som tak, ze som ju mala v satke na sebe - vtedy bola spokojna a ja som si aspon cosi urobila. aj teraz ked je mrzuta to zvyknem praktizovat. dokonca aj mm sa naucil zaviazat si satku a bezne ju nosi, hlavne, ked je s nou doma sam.
lebo tiez ju s mm nenechavame ani sme nenechavali len tak plakat - pride nam to take "panovanie" nad dietatom - v zmysle, ze nerobis co chceme my, tak si rev, ale ako tu dievcata pisali, ideme si s nou plac vykomunikovat - hlavne taky ten vecerny v postielke, ked nas vyslovene vola k sebe.
no a co sa tyka zachoda, ked som s nou sama cez den a inak sa neda, dam ju na tych par minut do postielky a idem na WC, je to ale stres, ked place, to je fakt. 🙂

hexi
25. sep 2010

@vejula no ja som malu predtym nechavala plakat ale potom mi to prislo luto, lebo krici len mama, a potom sa mi tak krasne tuli, a pozera na mna ocickami, ale stava sa sem tam ze ked neposluchne, alebo jej nieco nepovolim na chvilku ju necham plakat ale potm si to s nou vykomunikujem preco som to urobila, i ked je mala a nechape tak ako vacsie dieta ale ten pohlad za to stoji xi, a co sa tyka zachodu tiez som ju nechala vpostielke alebo na hracej decke a ona tam tiez vydrzala dlho, a co sa tykalo varenia varila som len ked spinkala. Clovek sa pomaly uci, ja mam Elisku ako prve dieta a dost neskoro mala som 28 a bola som zvyknuta na iny zivot ale postupne som sa sama ucila co je pre nu dobre a co zle, a poviem ti ze sprvu mi riadne tiekli nervy, az som nasla AP, a nosenie, a postupne nesla si inaksi styl vychovy dietata.

samayka
25. sep 2010

@vejula , @busni - keď bola naša sýkorka v takom veku ako máte deti vy, tak sme ju nenechávali plakať. nemali sme ani jeden to srdce.. keď mala dva týždne, mm jeho mama - moja "úžasná" skorosvokra navešala na nos také tie suprové reči o tom že dieťa treba nechať vyplakať, ako nebrať na ruky lebo sa naučí a podobne. mne to prišlo automatické, keď je bábo nespokojné tak ponosiť, pomojkať, pritúliť, ulaviť, upokojiť... on mi len raz povedal že "moja mama povedala" a to ste mali počuť tú "diskusiu". ale velmi rýchlo aj on pochopil, že mama nemá pravdu. cit a pocit že ten plačúci uzlíček nás potrebuje ho zlomil a nosili sme obaja, hojdali, uspávali... všetko pre to aby bola spokojná a vyplatilo sa to.

ale teraz, teraz je v období keď vymýšla, skúša, objavuje a vynalieza... teraz niekedy plače z takého jedu, uvolnenia emócií a podobne... alebo keď je veľmi unavená a my ešte nie sme doma... tak sa najprv snažíme všemožne ju zabaviť, ak to ale nejde a ona ďalej plače, jednoducho si ju pritúlim a nechám vyplakať. sople máme síce až na kolenách, ale ten plač je taký upokojujúci.. ona potom krásne zaspinká, alebo keď nejde hajať, tak sa krásne vyhrá. taká je iná potom, taká kludnučká, taká naša 😅

@hexi - to je podarené ako si to napísala - ja mám Elušku a tiež neskoro - mala som 31 keď sa narodila. a zvyknutí na iný život to sme teda boli, obaja.. ale neskutočne krásne a rýchlo sme si zvykli na nový život. život s dieťaťom..

hexi
25. sep 2010

@samayka toto si presne napisala co som chcela sem ja napisat - ale teraz, teraz je v období keď vymýšla, skúša, objavuje a vynalieza... teraz niekedy plače z takého jedu, uvolnenia emócií a podobne... alebo keď je veľmi unavená a my ešte nie sme doma... tak sa najprv snažíme všemožne ju zabaviť, ak to ale nejde a ona ďalej plače, jednoducho si ju pritúlim a nechám vyplakať. sople máme síce až na kolenách, ale ten plač je taký upokojujúci.. ona potom krásne zaspinká, alebo keď nejde hajať, tak sa krásne vyhrá. taká je iná potom, taká kludnučká, taká naša , toto ako keby boli moje slova o jej Eliske, a presne aj to si pekne napisala ze si teraz uzivame zivto s dietatom s nasou krasnou dcerou a stoji to zato 😀

hexi
25. sep 2010

@samayka vidiet ze mame deti v tom istom veku a obdobi ich trucovania, spoznavania, a skusania kolko vydzime a povolime

ludmilabb
25. sep 2010

@samayka aj u nas detto rodinny prislusnici vraveli nebrat tak casto na ruky, je pravda ze po hodinovom noseni ma bolel paradne chrbat ale co som mala robit? mala plakala velmi casto a ukludnila sa len na rukach a presiel rok nenosim ju tak casto, zaspava na rukach a to nosenie nelutujem doteraz

vejula
25. sep 2010

no ja maleho tiež nenechavam pklakať ale niekedy nepomaha nič ani ruky ... napr. teraz pred chvilou chcela som sa najesť tak som ho dala mužovi. No a on sa mu strašne rozplakal aj lietadielko mu robil ale maly plakaaal, potom som ho zobrala ja ńa chvillku klud lebo sa zabavil so svojimi topanočkami (odopinal si suchy zips) no ale ked ho to prestalo baviť zas plač a to už nč nepomohlo ani ked som ho dala pred zrkadlo (to je najväčšia zbran proti plakaniu ked vidi sam seba, narcis jeden 😀 😀 😀 ) Ale potom ma napadlo že mu asi je teplo tak som mu vyzliekla pančušky. Ale stale plakal dala som mu papať dopapal a plakal.. Tak som si s nim sadla na fitloptu dala si ho ako male babatko buchala som ho trošku po ritke a on pekne stichol tak som ho bozkavala po hlavke fukala mu na vlasky a bolo dobre 😵
No ale inač mne vie maly tiež už tak zlostivo kričať a plakať, ako ja nechapem ved take krpate ale tak sa vie už zlostiť že až 😅 to neviem čo bude o par mesiacov 😝