Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

fibi
22. nov 2008

no ja som asi tiež divná ale ja sa strašne teším na novú šatku a nové látkovky pre nové baby 😀

audreyd
22. nov 2008

fibi a na nové bábo sa netešíš? 😀 😎 ja hej 😵

verulka
22. nov 2008

babulky, no ja sa miesit nic nechystam a urobim vsetko preto, aby som bruska a vsetko potom uz len tisko zavidela a budem sa tesit na vnucatka 😀 iank moje deti budu velmi uvedomeli rodicia 😀 ajka furt chodi, ze satku mi odloz, plienky mi odloz, je z babatka starsne nadsena od zaciatku 🙂
inak bihan, na temu- kojit/dojcit ja som ta nechapala, ze ako nieco take vobec mozes riesit 😅 no a odkedy s tebou ficim vo viacerych debatkach, tak sa snazim pisomne vylucne dojcit 😉
fibi, ja sa tesim na fotky noveho malehovonaveho babtka 😵
no co sa dojcenia tyka: tak ajku som rodila ets enebol rozsireny system roomingu, takze mi ju prve 2dni nosili kazde 2-3hodky, potom som ju mala cez deen, na nocani raz. No a instruktaz ku kojeniu- prilozte si ju k prsniku, ona bude tahat. Na otazku ako zistim, ze je dobre prisata mi bolo povedane, ze ucitim 😠 no a pri prepusteni mi povedali, ze si mam apson kazde 2.papanie odsavat, lebo mala grcka krv (viete asi ako vyzerali moje bradavky) takze som po 6t dojceni skoncila. Pre mna to bol strasiak, ze to musi boliet apod ( podotykam, to som bola ebz netu a 17rocna 😉 ) Pri riskovi som sa poctivo pripravovala, otuzovala bradavky. Pekne sme sa rozbehli, lenze vsetci moji chalani su fakt pekelne narocni na vyzivu- max 2h. intervaly..Takze ked mal risino 4m som mu dala moje mlieko z flase a viac sa neprisal 😖 no a Radko- tam som bola motivovana vsetkym moznym, ale mlieko sa mi v 3mes stratilo zo dna na den- to som totiz temer vobec nespavala a bola domas 3 detmi vo veku 4, 2 a miminko (ajku mi vyhodili zo skolky) ..proste bleee. no a tak som si povedala, ze ak raz budem mat este babo, tak vydrzim minimalne pol roka, idealne rok 😵 No a dosiel Ronko, ktory bol presne ako Risko, miestami este "horsi", ale kedze mam ostatne deti uz velke, tak sme to ustali a dojcime sa dodnes.. iked moje telo to uz nie uplne naj zvlada, moja meta je rok 😉

audreyd
22. nov 2008

verul, ak bude tvoja dievka po tebe, tak čoskoro tie vnúčatká aj budú 😵 bola by si nááááádherná babička 😀

kili
22. nov 2008

verul, a prečo ajku vyhodili so škôlky? 😨

ja by som chcela dojčiť tie dva roky, dúfam, že ešte budem mať koho. MM si stále stojí za svojím, že už nikdy ☹ . Ale keď to bude aktuálne, tak si to hádam vydupem.

verulka
22. nov 2008

kili, lebo som bola matka na MD a ako taka si nepotrebujem odkladat dieta do skolky 🙄 no aj som im vysvetlovala, ze beham 3x tyzdenne do pod. biskupic( z lamaca) cez celu BA, lebo Risko je velmi chory..nakoniec sa teda uracili mi ju tam nechat, ale kedze mali asi fakt blbe poznamky na moju adresu, ked som tam nebola, tak Ajka sa zacala bat chodit tam, tak som sa na nich vykaslala a nechala ju doma...ten rocik bol trosku narocny 😀
audrey, no ja jej vravim, ze sa nemusi tak ponahlat..no a ajka povedla, ze nebude ako ja, pocka do 18tky 😅

audreyd
22. nov 2008

rozumná baba 😀 😀 😀 😎 😎 😎
inak škôlky problém 😝 ani mne skoro adama nezobrali 😖

valka
autor
22. nov 2008

no my sme mali dnes demo den...vsetkym kamosom sme ukazovali, ako sa dieta super citi v satke a aka je lucka nadherne pokojna...🙂

ad skolky...neviem, ako to napokon dopadne, ale ja mam zavazok, ze ziadne svoje dieta do skolky nedam, max do predskolskej a aj to iba na pol dna...ja mam do teraz zo skolky traumu a svoje dieta chcem usetrit...a tiez ho chcem vychovavat ja a nie nejake tetuse v skolke...

verulka
22. nov 2008

valka, no podla mnaak je skolka dobra, je to uzasne...moji chodili od 3rokov, boli zreli a uzasne ich to rozvijalo..to by som ja nezvladla 😉 tie deti, nove autority...moji doteraz o skolke, co mali tu v petrzalke len spiavaju ody a chodime tam na navstevy 😵

audreyd
22. nov 2008

valka, aj ja som myslela, že adam bude večne so mnou 😉 chodí síce len na doobedie, ale je to pre mňa úžasná pomoc! a to nehovorím o ňom 🙂 úžasne sa rozvíja 🙂 toľko básničiek a pesničiek, čo doteraz dotiahol domov, som mu ja nevedela vliať do hlavičky 🙂 hoci sme boli v centre varení - pečení, škôlka je o inom! naučil sa samostatnosti, má tam inú autoritu, naučil sa presadiť sa medzi deťmi, spoliehať sa sám na seba, že nemá vždy mamičku za zadkom 🙂 v škôlke sa dobre vyšťaví a vždy mi spáva aj cez obed! keď je doma cez víkend alebo keď ho nechám, tak ani za svet spať 🙄 😝 veď uvidíš, možno lucka bude z tých detí, čo kolektív vyslovene potrebujú... a možno aj nie 🙂

mracik
22. nov 2008

caute kocky, pozeram, že sa celkom rozbehla slovenská debatka
ja som doteraz chodila na cz, ale asi sa preradím k vám 😉

verulka
22. nov 2008

mracik, no ja osobne ceske debatky absolutne nestiham..oni su brutalne ryhcle 😀

mracik
22. nov 2008

čo sa týka škôlky, ja som Kubka musela dať do škôlky v roku a trištvrte, doteraz to strašne ľutujem, ale čo keď iná cesta nebola...
Maťka som dala do škôlky v troch rokoch - bol už vtedy krásne samostatný - sám jedol, obliekal sa, obúval... do mesiaca všetky tieto činnosti zabudol, lebo ostatné detičky to samozrejme nerobili. Okrem toho býval stále chorý

Šimonka by som chcela dať snáď až do predškolskej triedy, chcem si riadne užiť materskú, keď pri prvých dvoch chalanoch som ju vôbec nemala 😉

mracik
22. nov 2008

jáj, však to som ani ja nestíhala, vždy som čítala ln aktuálnu stranu 😀

audreyd
22. nov 2008

ad škôlka... adam mal 3 roky aj 3 mesiace v septembri. tie prvé týždne boli ťažké ☹ ale nakoniec si zvykol a hovoril, že v škôlke je "veľmi strašne dobre" 🙂 len to ranné vstávanie 😝 je dosť samostatný - vie sa sám najesť, umyť, obuť, obliecť... wc ani nespomínam... ale je pravda, ako mracik píše, že v škôlke trochu poľavil, čo sa tohto týka 😝 v ich triede sú aj malé detičky, ktoré budú mať tri roky až niekedy v januári či februári ☹ to sú také malé plačky a tí starší sa po nich opakujú ☹ ale to robí adam aj pri neteri, že sa začne maznať a rozprávať ako ona 😖 to deti robia... ale na druhej strane viem, že škôlka mu veľa dá! keby som videla, že v nej vyslovene trpí alebo že mu robí zle, tak ho odtiaľ určite zoberiem. zatiaľ sme boli len raz soplaví 😵

verulka
22. nov 2008

no u nas to bolo v skolke super, ani deti tam skoro neplakali v najmensich triedach..moji boli zreli, skolka bola skvela, takze pohodaaa 😎

fibi
22. nov 2008

audrey jasné že sa teším aj na nové bábo 😵 Veď inak by sme ho ku nám nevolali 😉 Aj lujza sa určite teší..dnes sme boli pozrieť trojmesačné bábätko a lujza ho stále chodila šmírovať ako spinká...a kradla mu dudel.

mracik
22. nov 2008

no veď u nás to bolo tak, že Kubko bol nezrelý a Matej prezretý na škôlku 🙂 on strašne plakal, že nemôže ísť rovno do školy 🙂 ale teraz je to už fajn, našiel si tam dobrého kamoša, s ktorým sú parťáci aj mimo škôlky, tak už chodí celkom rád A ja sa zas vytešujem z toho, že konečne moje dieťa chvália a ešte sa naňho ani raz nesťažovali 😀
pri Kubkovi boli (a sú) ponosy na dennom poriadku 😔

lenki33
22. nov 2008

baby potrebujem poradit
uz asi tyzden mozno aj viac je Danu neuveritelne protivny vecer, ked ma ist spat, prebieha to tak ze sa napapa, okupe, oblecie(tam uz to zacina) a potom sa ho snazim uspat, ked nechce, tak nechce, ale ked je pol11 ako teraz a on nic tak uz ma to zacina stvat. Uspavam tak ze zhasnem, kojim, sam sa pusti, este chvilu lezim s nim a ked zaspi, tak idem prec, resp tak som uspavala. Teraz uz 2 vecer uspavam zase v satke, to by mi nevadilo, lenze on nechce ist ani do satky, az ked ho tam dam nasilim, uplne ho tam zabalim, a este k tomu musim skakat na lopte alebo tancovat alebo ine brutalne pohyby, a to vsetko najskor o pol10 inak neuveritelny rev. Skusala som aj pevne objatie, vydrzala som 12 min(viem to presne kukala som na hodinky) a to bol taky strasny rev, ze sa to skratka nedalo vydrzat. Ked ho vecer idem nakojit tak ma stipe, skrabe ale tak ze to nemozem vydrzat od bolesti, ked mu chytim ruku, tak pusti cicik a zacne revat.
Cez den spava len raz okolo obeda 2 hodky, a to je uplna pohodka, nakojim a za 10min je tuhy.
Ja ani neviem ci chcem rady, lebo na to sa asi tazko radi, ale uz neviem co si mam o tom mysliet, prejde to?? alebo co mam robit?? Inak cez den sa krasne hra, vie sa fakt dlho sustredit, ale vecer je ako vymeneny, je protivny,jeduje sa a straaasne place ☹

audreyd
22. nov 2008

fibi, tak lujza sa teší kvôli dudlu 😵 adeli nemá, preto ju nechodila šmírovať 😀 ale možno aj preto, že je väčšia od nej 🤐 (respect)

audreyd
22. nov 2008

leni, aj adam bol taký 😖 cez deň vytuhol do 10 minút a večer galeje 😝 dve hodiny uspávania ☹ 🙄 hrúza... my máme ešte aj teraz problém ho večer uspať! on má asi nejaký záložný zdroj alebo čo! on by tu bol schopný poskakovať aj do rána, no problem!!! tatino neskúšal uspať? 😕

fibi
22. nov 2008

lenki neuveríš ale lujza presne toto robí už pár dní tiež. Trie si oči, spýtam sa ide lujza hají? Lujza povie "aňo ají papa tato" a so šťastným úsmevom zamieri do spálne, kde sa nenormálne rozbuntoší a nie a nie spať 😠
Audrey možno 🙂 Ale aj adelku stále objímala a bozkávala 😵

lenki33
22. nov 2008

tatino skusal uz viackrat, ale myslim ze to je marne, to su tiez revy 😒

audreyd
22. nov 2008

leni, ale keby si počula bliakať lujzu, by si myslela, že ju na nože berú 😀
inak niekedy sa nám stalo, že sme dávali adama spať nie ešte total unaveného a zaspal v kľude a rýchlejšie ako keď sme ho dávali total vyšťaveného... akoby sme prešvihli ten správny čas 🙂 neskúšali ste ho skôr uložiť? 😕

audreyd
22. nov 2008

az v živote sa nám stalo, že adam zaspal lenn čo si ľahol - rozsvietené svetlá, jedna noha na zemi a uprostred slova "tatin..." "ko" už nedopovedal!!! normálka šok jak vyšitý! 😲 ale to bolo fakt výnimočné 😀

verulka
22. nov 2008

lenki a nezmenilo sa nieco? ako u nas zaspavanie az taky problme nebol, len sme museli prisposobit vecierku, cize nie chodit o 8mej ako bezne deti chodia..ale zase pol 11tej je dost..skus este chvilku pockat, ze ci sa to bude nejako vyvijat..
mracik, kubko je speci chalos a okolie take moc nezvlada 😒 ale vy to isto zvladnete 😉

lenki33
22. nov 2008

ved praveze aj to som skusala, davat ho skor, ale to reve len co vidi ze ideme do spalne
zajtra skusim urobit to ze pojde uplne mimo rezim ziadne napat okupat spat
kupat sa nebude, len mu dam jest a zoberiem ho do satky von a potom ho skusim prelozit do postele
ako nie ze by som to tak chcela robit kazdy den, ale mozno ma k tomu vecernemu ritualu uz vypestovany odpor 😀 tak to nejako zlomim
inak je uplne hotovy z toho ze je tak skoro tma 😒 ked napr ide poobede neskor spat a zobudi sa napr o 15tej ze uz je vonku tma ked su mraky tak nevie co ma robit, nemoze sa prebrat a je mrzuty

verulka
22. nov 2008

lenki ,moje deti su antirezimove vsetky..ronko maval aspon to, ze okolo 7mej sa vypytal buvat, ale teraz pochorobe je rozhadzany uplne..minule mi zaspal o pol 5 a cc o3 noci ma presviedcal, ze uz chce vstat.
no skus a potom daj vediet, ze ako zareagval 😉

lenki33
22. nov 2008

viete ked mna vlastne netrapi az tak to zaspavanie, ale to aky hnev ma v sebe, ako sa jeduje, ako mi robi zle (a vie ze ma to boli) 😔 stale hladam pricinu a neviem na to prist 😒

kili
22. nov 2008

tak naši budú v škôlke asi v pohode, však ani teraz ma nejak nepotrebujú 😀 . len neviem, ako to do vtedy bude s A. jedením, no to uvidíme. MM povedal, že do vtedy už bude určite sám jesť, teraz ho totiž furt musím držať na rukách a ruky mu pridržiavať, ináč by mi vyrazil lyžičku z ruky. Všetko musí mať na jemno rozmixované, no hádam sa to za ten 1,5r zmení. Ale ja sa teším, keď pôjdu do škôlky, oni sú tak radi medzi deťmi. A. doslova víska, keď niekde sme 😎