Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

kili
19. nov 2008

tak taká schovka, to je dobrý nápad, deti sa schovajú a ty si môžeš prečítať knihu inde než na záchode 😀

indy
19. nov 2008

ahojte
tak tu bolo dnes rusno. Tiez sem velmi rada chodim aj ked castejsie stiham len citat, ale uz len vedomie ze je na SK niekolko rovnako zmyslajucich zien je fain. V mojom okoli nemam spriaznenu dusu a rovnako naladene kamaratky su rozlezene po zahranici. Takze tato skupinka je pre mna prijemny relax a tiez utvrdenie, ze to co robim je prirodzene aj pre ostatne zienky.
Co sa tyka pevneho objatia tak to podla Prekopovej sme este nemuseli praktizovat, ale Mojmir ma od narodenia rad pevne zovretie hlavne, ked je unaveny a nevie sa upokojit tak to sermuje rukami nohami a nevie sa ukludnit a ked si ho pridapim k sebe tak vidno spokojnost, ze som tu nervozitu vyriesila za neho. Najlepsie sa samozrejme (ako je nam tu vsetkym nosickam zname) upokoji v satke.On dokonca v noci spi este vo svojej zavinovacke Nie ze by bol v nej zaviazany ako novorodenec 😀 , ale ma ju tak navolno prelozenu cez deku, v ktorej je zavinuty .On to ma tak rad spi tak celu noc a vobec sa neodkope.

venonna
19. nov 2008

hmmm, tak Mojmir je disciplinovany spac 🙂 to si indi uzivaj

baby, u nas Prekopova mala vecer druhe dejstvo - mala uz na odpadnutie unavena, ale ako som ju polozila do postele, ze ju idem nakojit, sa nastartovala a davaj skakat po posteli (aj v spacom vaku!). Tak som chvilu cakala, ci to neodzneje a potom som ju objala, teraz uz tvarou v tvar a chlacholila a zasa rev neskutocny. Ale tentoraz kratsi a zakoncila som to spevom pocas dojcenia. Napila sa, obratila sa mi chrbtom (ako este donedavna bolo zvykom) a spokojne zahajala 😵 a spala tak tvrdo, ze nestihla ani zahlasit plny mechur, uz len z polospanku mrncala kvoli mokrej plienke...
hhmmm, som z toho nejaka namakko, ze to tak pekne zafungovalo 😵

lenki33
20. nov 2008

ahojte ja mam strasne rada tuto diskusiu cize vas, hlavne preto ze ked clovek ma nejaky problem a ide sa nieco opytat tak tu padaju podla mna "normalne" nazory a nie rady typu :nechaj ho vyrevat v kociariku.
Inak ja sa necitim v mojom okoli az taka ina, momentalne vsetky tehule v mojom okoli t.j. 4ks, budu latkovat aj satkovat. Myslim ze je to tym ze to tak expresivne podavam ze ich presvedcim 😀
Lebo napr ja som na hnusky uplne alergicka a Danusovi ked ich musim dat (davam ich k Dr.) tak mu ich potom rychlo musim dat dole. Smrdi mi to a citim tam ten igelit
Najviac sa mi paci argument proti latkovaniu ze : Ja budem davat jednorazky, aby som sa viac mohla venovat dietatu 😀 to normalne nemozem. Ja nechapem co sa chcu stale venovat??? Ja s mojim dietatom robim vsetko sme spolu v podstate stale a nemam pocit ze by nejako stradal citovo alebo v nejakych aktivitach. Ja sa s nim klasicky "hram" len vynimocne.
A druhy dych beruci argument je : Keby to bolo skodlive tak to nepredavaju, a este detom 😀
No nic, skratka mam vas 😵
Ozaj a hravate sa vy s detmi???

lenki33
20. nov 2008

a este som sa vas chcela opytat ci mate nejake zvierata v byte a co na nich hovoria vasi drobci??
my mame jednu macicku, kocurik nam v maji umrel 😔 a Janiska- macka to zvlada strasne zle, takze zajtra k nam pride maciatko 😵
Ale na Danuch na nu stale krici, ze sa ho chudera strasne boji a stale uteka, pritom kedysi sa spolu pekne hravali. Neviem ho to odnaucit 😒

verulka
20. nov 2008

lenki, ja strasne rada citam ine nezory, snazim sa byt otvorena vsetkemu, co mi dava zmysel a prijat to...ako napr to lozenie a pod 😉 sice este nemame pokrok, ale uvidime co bude neskor...ja si myslim, ze vela ludi sa snazi prisposobit deti sebe, ja sa snazim najst kompromis- chcem byt s detmi ako partneri ( jasne ze su veci o kt. sa neda diskutovat, ale asopn vysvetlit preco to bude tak a nie inak)..ja im vsetko musi odargumentovat.
my mame len vodnu koratnacku a ine sa nechystame mat...mne stacia 4deti 😀
jo a hrame sa vela, i ked starsi sa uz krasne zahraju sami, akraasne sa mi hraju s ronkom. to si mozem aj vydychnut, sice nie nadlho, ale predsa 😉 s krpcom sa hram tak babatkovsky- knizky, hrkalky, lyzicky, spievam a pozerame von oknom na auta 😀

valka
autor
20. nov 2008

juj, hovorit, ako vas mam rada vam nebudem, na to su tu ini, co to vedia lepsie... 😉
co sa tyka toho hrania, tak ja to tiez moc nezvladam...obcas lucke ukazem co to, a potom nech sa hra sama...ale teraz, ako zacina sa spravat spolocensky, tak ma bavi sa s nou maznat a pri tom ukazovat a ucit ju a tak...
zvieratka mame-koooooooopec rybyciek v akvarku...keby sme byvali na dedine v rodinnom dome, tak by urcite pribudol pes a sliepocky,..mozno aj zajky... 😉 ale takto v meste...eee

bihan
20. nov 2008

Ja sa priznám, že na každú zmenu potrebujem čas... keď som počula o kalichu, tak som si klepala na hlavu, že tie šialené ekologičky sú fakt schopné všetkého a teraz na Divu nedám dopustiť 😅 😝
So Sárou sa tak klasicky hráme málo, lebo s hračkami sa hrá sama, občas si staviame lego, veľa si čítame...

A propo zvieratko - ja som so zvieratami žila takmer od narodenia a nedokážem si život bez nejakého chlpáča prestaviť. Ešte keď som bola tehotná, tak mi MM kúpil mačičku (teraz je to už veľká cica potvora 😝) a Sári sa za ňou naučila loziť, teraz ju stále hladká, capká, pichá do nej 😅, občas sa spolu hrajú, ale Bagatelle je zvláštna, lebo ona si to všetko nechá 😀

kili
20. nov 2008

lenki, no ja sa moc s malími hrať neviem ☹ , zamrzli na bode, že len trieskať a kývať a skúmať. Knižky sme sa snažili, ale najradšej by ju roztrhali a obrázky ich moc nezaújamjú. Ale už to je lepšie, chvíľku sa dokážu sústrediť. Z netu som stiahla nejaké šablony, vyfarbila, MM to vytlačil a spravili sme nejakú knižku s veľkými obrázkami, keďže majú obaja -3 na oboch očiach, tak teraz skúšame to.
čo sa týka zvierat, tak sme mali psa ale toho mi zobrali ☹ . Do domu si ju ale už presadím (hádam sa dožije) a ešte by som chcela mačku, túžim po britke a najviac sa mi páči modrá

verulka
20. nov 2008

bihan, tak to si vystihla s tym kalichom 😀 u mna je to tak s vela vecami, ale najdolezitejsie je, ze zvladnem zmenit nazor a priznat si omyl, nie? 😉 kalich este nemam, lebo nemam mrchu ,ale planuje mi ho doniest jezisko 😀
kili ,ja sanerada vyslovene hram, lebo nemam fantaziu..toto robi moj muz 😉 hry a citanie je v poho ,ale ja mam problme postait domcek z lea bez navodu 😅 ale detom to nevadi, maju zo mna zabavu 😀

audreyd
20. nov 2008

no tak my sa s adamom "hráme" tak po domácky, pomáha mi v kuchyni 🙂 to som tu už písala, že sa najradšej hrá a takými vecami, čo normálne používame a úplne ho fascinuje cesto 😅 tiež knižky, niekedy si ich pozeráme spolu, nniekedy sám 🙂 ale on je už veľký 😉 v piesku ma hrabať sa nebaví, ani on nerobí žiadne klasika tortičky. najradšej ho kade tade rozvláči 😀 s adelkou sa tiež moc nehrám, s ňou sa ešte nejako nedá na niečo sústrediť. ale najviac ju fascinujú obaly všetkého druhu a pozeranie na adama, ako vymýšľa 🙂 no a samozrejme naťahovanie a robenie mi zle 😖
a zvieratá? no niekedy som bola do nich celá uletená. mali sme doma X škrečkov, dve labákové myši, rybičky a strašne sme chceli so segrou psa. jasné, že sme ho nemali... ale ako mám deti, tak mám pred nimi rešpekt. raz môj 😠 svokor trojmesačného adama strčil rovno pred čumák obrovského retrivera a ten chytil taký hysterický záchvat, že som myslela, že to nerozchodí a jeho rozdrapím jak žabu 😠 😠 😠 doteraz ho neznášam 😝 pred zvieratami má adam rešpekt, bojí sa všetkého chplatého, čo má viac ako 10cm... ale práve dnes sa ideme "liečiť" kamoška má malého psíka, cca 2 mesačného jack russela, tak som zvedavá 🙂

verulka
20. nov 2008

audrey obdobie piesku tiez neusim 😅 no tych mojich to bavilo hodny..teraz dufam, ze sa s ronom aspon s polovice budu babrat v piesku surodenci 😀
no ja nie som nejaky nadsenenc zvieratiek a ai o ncom chlpatom neuvazujem..nasi maju psa na doe, tak to staci 😅

smary
20. nov 2008

bihan s tou zmenou nazoru,ja som typicky priklad 😀 kym som si nieco o AP a KK neprecitala,plus necitala diskusie o tom tu na MK,tak som si tiez tukala na celo,ked niekto spomenul latkovky,satky a pod...a teraz sa tesim na druhe dieta (aj ked este by som si par rokov uzila jurka samostatne) 😅 ked to vsetko vyskusam aj v praxi...ale prehlad o satkach uz teda mam dobry 😀 a kadial chodim,tam robim osvetu 🙂

hranie sa s dietatom...zlyhavam na nedostatocnej fantazii 😒 ,ja by som si s nim najradsej citala,ale jeho knizky neberu,takze sa bud hrame,ze on nieco miesa a ja to akoze potom jem,alebo pozerame na auta za oknom,alebo beha s hlavicou z vysavaca po byte a ja si zatial mozem vypit kavu 😀 ...jaaaj a este kolo kolo mlynske je celkom oblubene 😎

jaj a otazka,maju vase deti nejaku hracku,kus latky,alebo nieco podobne,s cim spia? lebo sa s tym v okoli dost stretavam,a jurko nic take nema a zrejme ani nechce,ked ho to este nenapadlo-dovliect si nieco do postele...ako to je u vas?

indy
20. nov 2008

ahojky
tak zverov nam tu pobehuje celkom dost. Mame psa to je uz taky nas dochodca ma 13 rokov tak uz mu nevadi, ze mu tu pobehuju 2 macky a kocur.Mali sme len jednu macku ale ta mala v aprili 3 macence jedno sme darovali a kocur s macickou zostali tu.No a je to zaujimave pozorovat ako to funguje u tychto seliem.Zhruba, ked mali macence 4 mesiace tak ich zacala mama macka vyhanat a dodnes ma na oboch nervy, vrci po nich alebo ich vyfacka 😀 nech len pekne idu do sveta. Byvame v rodinnom dome nie je to na dedine, ale je to tak na konci sidliska pod horou, tak v zahrade nam pobehuju aj sliepky. Ozaj este susedovemu kocurovi casto chyba spolocnost tak aj ten k nam na terasu chodieva za nasimi. No a Mojmir je z nich nadseny az vyska od radosti, ked ich vidi a ked mu ich dame pohladkat tak im pekne kozuchy ponatahuje a kocur Krystof flegmatik ten drzi ako hluchy dvere a kuka co to za maleho trpaslika 🙂.

smary
20. nov 2008

jaj a som strasna matka 😔 rano som nebola schopna fungovat,ked ma jurko o 6.00 zobudil (do jednej som bola hore) tak som sa s nim len presunula do obyvacky,lahla som si na gauc,pustila mu telku,porozhadzovala pred gauc vsetko,co by ho mohlo zaujat a 45 min som este dospavala 😅 sa hanbim 😔 😅

eriqe
20. nov 2008

Smary co by si bola strasna matka. Aj my si musime niekedy oddychnut. S tou zmenou nazoru je to sranda, ja som sice bola odjakziva trochu ina a teraz sa to kamosom a znamym len potvrdilo 😀
My mame labradorku 4 rocnu a to je Rutikov najoblubenejsi clen domacnosti. Rano prve slovo ked sa zobudi je Ajaaaaaa rozprestrie rucicky a uz sa za nou taha. Ja by som bez zvieratka nevedela zit. Byvala som v dome s kopou zveriny, tak tu mame aspon Ajku, no a samozrejme Ruty a manzela to su tiez riadne zvieratka 😀 😀 😀
Ajka je v pohode, ona si vsetko necha, len neznasa malej nocne budenie, tak sa na noc odstahovala zo spalne a vzdy ked ma toho uz dost tak odide inde a tam lezi

lucinka1104
20. nov 2008

smary nie si vôbec strašná matka...toto sa presne pár krát stalo aj men....tiež som si to vyčítala 😔 , ale eriqe ma pravdu musíš si aj odpočinuť,keď budeš spokojná ty , bude aj malý Jurko 😉

ja sa s LUkáškom tiež dáko extra veľa nehrám, pohráme sa s hrkálkami, potom pozeráme von z okna, najčastejšie do zradla a obdivujeme adventný kalendár čo som už vybrala zo skrine 😀

vy tu všetky používate látkové plienky 😕 ja nie, nevedela som , že jednorázovky sú až také škodlivé 😨 😔

iank malý ma už strašne kope v postely, chcela by som ho už asi naučiť na postieľku tak že si ju prirazím k postely,a le aspion ma nebude tak kopať 😕

Zvieratká ja som alergická takže plánujeme akurát tak rybyčky 🙂

verulka
20. nov 2008

smary, neboooj ono sa take este zopakuje 😅 moji krpci takytop stav milovali, lebo vzdy nieco vyviedli 😀

olinka6226
20. nov 2008

no baby knizka dnes prisla... postovne 100sk bez upozornenia, ale neva. prisla superrychlo 🙂 no tak mam zajtra v lietadle co citat 😵

lucinka1104
20. nov 2008

aj ja si ju chcem objednať...teda napíšem ježiškovi 😀

zuzana.k
20. nov 2008

no tak som vas konecne docitala. Ja som rada ze si tu mozeme vymienat skusenosti, a najradsej mam ked tu najdem nejaky dobry tip na nieco nove a zaujimave. Zacala som sem chodit, lebo som hladala odpovede na otazky ktore vyvstavali po porode.
K tym roznym kniham- ja milujem navody, prirucky a rozne know how. Stale vsetko analyzujem a to zabera kopec casu. Z tych vsetkych moznosti ako?-by som chcela vybrat tu najlepsiu. Tak preto to vsetko citam. Myslim ze by som na vacsinu veci prisla casom sama, ale takto sa tam dostanem skor 😅 No casto som si kladla otazky, preco su dnesne deti take zle, ci musia, ako sa zachvam, ked sa zacne moje dieta hadzat o zem. No a potom som nasla Maleho tyrana. Tiez som premyslala ako je mozne ze zeny z niektorych kmenov rodia tak ze odidu do lesa a vratia sa s babom. Mne porod vyvolavali a cely cas, az po kym ma nezasili som sa pytala, co by sa stalo keby nebol Oxyticin... vsetci ze nad takym nemam rozmyslat...No lenze mna to strasne zaujima. Po porode, ked mi malu zobrali som lezala na izbe a plakala. Mi bolo zle a na dieta som sa nijak netesila, skor som sa bala. Cely cas som rozoberala moje hrozne myslienky, keby ze to poviem nejakemu doktorovi tak su schopni ma nadopovat antidepresivami. A v KK som sa docitala z coho skutocne prameni poporodna depresia... Tak preto sa tesim, ked hodite nejaky dobry link, zase mozem tyzden premyslat 🙂

indy
20. nov 2008

oli aj ja ju mam odtial, ked som ju objednavala tak ju zrovna nemali Ale asi za tyden sa mi ozval ten pan z firmy duhovy bojnik, ze uz ju maju tak som bola rada, lebo jedine u nich sa da na SK objednat. No ale stale som sa k nej nedostala, ale vzdy ked mi na nu padne zrak tak sa tesim co noveho sa dozviem 😉

kili
20. nov 2008

zuzana, v mužkom spermate je tiež ten hormón, čo vyvoláva pôrod, takže takto v tých kmeňoch, keď dieťa má už ísť von, praktikujú proste sex.
ja sa vás sčítaných chcem spýtať, že ako by ste riešili situáciu, keď sa dieťa udrie a plače. Teraz sme boli s inou dvojičkovou a jej jedna malá (tak stará ako naši) prišla za ňou s plačom, nevedela prečo, tak na ňu takým smutným hlasom rozprávala, že čo sa jej stalo a takto furt dokola, malá stále neprestávala plakať, tak som jej poradila, nech na ňu nehovorí, proste ju mojká ale rozpráva sa úplne prirodzene, nie také to ťuťuli-muťuli. No a keď prestala, tak malá v tu ranu prestala plakať 😕 . Mne už bolo proste jasné, že plače už len zo zotrvačnosti, keby ju vážne niečo bolelo, tak to by bol iný plač.

lucinka1104
20. nov 2008

kili asi by som to riešila tak ako si jej poradila 😉

zuzana.k
20. nov 2008

Kili sexovali sme rano, vecer a prenasala som 10 dni, potom mi pichli do zili. Co sa tyka placu-ked za mnou pride Paula s placom, tak najprv pozriem ci netecie krv, potom ju zoberem do narucia, zhodnotime situaciu-spadla, boli, to sa stava. A ide sa dalej 😉

olinka6226
20. nov 2008

aby som sa vratila k tomu co ste preberali vyssie. my mame zlatu retrieverku 3,5 rocnu a samko ju miluje a ona si vsetko necha. ja milujem zvierata a zivot bez psa si snad ani neviem predstavit. macky moc nemusim, ale zas nie som ich nepriatel. inak objednala som si aj maleho tyrana. tak som zvedava kedy ta pride.

lucinka1104
20. nov 2008

zuzi asi tak 😉

zuzana.k
20. nov 2008

Ja si teda zivot bez psa predstavit viem 🙂 Nemala by som ocurane kvety, nemusela zbierat hovna z dvora a mozno by k nam zavitala aj macka chytit si mys. Ale pes uz je clenom rodiny, tak ho musim "respektovat".

smary
20. nov 2008

kili ja to riesim tak ako zuzana,jurko sa udrie,objimem a vysvetlim co sa stalo,utrieme soplik a ide sa dalej 😝 moj muz ma niekedy tendencie zhyknut,ked jurko spadne,alebo sa tresne,to ma potom za nasledok straaaasny hystericky rev,ja sa vedome snazim nijako na pad nereagovat,proste zacnem ten pad riesit az v momente,ked ma jurko sam upozorni ze spadol...

valka
autor
20. nov 2008

oli, tak to drzim palce, ze cim skor..🙂 ale pokial viem, je beznadejne vypredany...

ja som tiez prenasala...aj som bola kvoli tomu v nemocke...no a ked ma doktor nechcel pustit domov, ze tu budete, kym neporodite, tak som poobede zdrhla z nemocnice 😀 s manzelom sme vysli na kamzik a potom som dala parkrat po schodoch na 9. poschodie a uz to islo 😀 tak sa bali a pritom mala bola uplne v pohode a plodova voda uplne cira...

inak sa vravi, ze dnesne zeny celkovo ovela viac prenasaju-...je to sposobene relativne sedavym sposobom zivota...aj ked je to sila, lebo ja som posledny mesiac vsade chodila peso - kazdy den aspon 1-2 hodky rychlym tempom 😅