Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

prsky
25. aug 2010

@blovitc120 takto som spavala ja pri otcovi 😀 a dodnes neviem zaspat inak, ako opreta o nieci chrbat (teraz to byva muzov a on si na to chudak musel zvyknut, lebo bol cely zivot zvyknuty spat sam). ona sa mi vacsinou po nadojceni otoci chrbtom a oprie sa o mna. akonahle sa chcem otocit aj ja, tak sa zasa zacne mrvit a ak sa mi aj manever otacania podari dokoncit, tak do 5 min. hlada prso. asi mam tvrdy chrbat 😀

zfidorka
26. aug 2010

ahojte, tiez mame postielku bez bocnice prisunutu k posteli, cize balkon... medzi postelou a postielkou mame asi 8 cm medzeru - ako su oprete o seba dreva z postielku a postele...teraz mam v tej medzere deku, co tam davate vy?

johanka.
26. aug 2010

@prsky ze do 14 spala s rodicmi a v 16 otehotnela - to je predsa prirodzene, nie? Proste nevedela spat sama... 😀

hexi
26. aug 2010

@zfidorka ja tam tiez davam deku , lebo mi cez medzeru mala dala nozicku alebo rucicku

prsky
26. aug 2010

@johanka. a mas pravdu, som na to pozerala z nespravneho uhlu pohladu 😀 😀 😀

ludmilabb
27. aug 2010

tema spanie v posteli tak my sme to spravili tak ze mm spava uz vyse roka v obyvacke, za prve traja by sme sa nepomestili alebo len fakt tlacenkovo a za druhe mala sa budila aj 7x na kojenie a to by mm nevykryval, ani teraz ked uz spava v postielke nechce spat v spalni lebo sa mala stale budi ale len 3x
mne spolocne spanie velmi vyhovovalo do casu kym si mala nezmyslela ze spanie vedla mna jej nestaci teraz musi spat na mne a to je problem, tlaci mi na hrudnik a na brucho. preto ju beriem k sebe len nad ranom, tie dve hodinky dako prezijem aj ked niekedy mam nervy hlavne ked mi laktom zatlaca krk atd, pokusy uspat ju vedla mna stroskotali kvoli jej revu
neviem to momentalne vyriesit, predtym pekne zaspala na prsniku a teraz si po kojeni sadne a zacne sa mliagat po mne, hlava nehlava, ani napravit ju nemozem hned place
@johanka. mozem ti tu knizku pozicat 😉

johanka.
27. aug 2010

@ludmilabb no vesele spanie, naozaj 😅 Knizku som si uz vymenila s jonki, ked si sa dlhsie neozyvala, vdaka. Ak by si ty mala zaujem o tu moju, tak uz to bude s oneskorenim ☹

bosa_noha
27. aug 2010

My sme asi po roku vymenili "balkon" za "letisko". Kupili sme madrac s rozmermi 180x200cm a dali ho na zem a pokracujeme v spolocnom spani. V podstate to bol nasledok toho, ze kym su deti male, tak je balkon v pohode, ale akonahle zacnu v noci cestovat po posteli tak je treba zabranit tomu aby z nej spadli.
Postel si kupime az deti vyrastu 😀

juliagregor
28. aug 2010

ahojte,
my spíme spoločne s dvojčatami, už sa nekojíme,
ja si to užívam 😉 , ako sa ku mne tuľkajú...
aj starší s nami spával a na Vianoce dostal veľkácku posteľ, tak už je "veľkáč" a spí sám...prechod bol uplne prirodzený a v pohode, sám si vybral čas, kedy bude spať sám...

hexi
28. aug 2010

baby neviete mi poradit, mala teraz ma take obdobie placlive, ked padne na ritusu zacne plakat, alebo aj bezdovodne zacne plakat, a ked si ju nemozem vziat na ruky ze varim , ale nieco robit ked sa neda ju hned vziat, tak sa hodi o zem a place a place??? cim to prechadza akym obdobim????? ja uz som zufala

fem
28. aug 2010

@hexi
no prave by si mala vsetko odlozit a ponuknut objatie, utisenie, pochopenie bolesti, frustracie...dlzka toho objatia sa bude prirodzene skracovat, az raz ani ho nebude potrebovat...prave preto, ze si vo chvili, ked to potrebuje spravne zareagovala, deti sa automaticky stavaju silnejsimi, lebo v problomovych situaciach citili pochopenie matky....tak ho pripravujes na svet, kde ked spadne ty nebudes, tak sa jednoducho sam emocionalne z toho vystrabi 🙂

hexi
28. aug 2010

ale ona by potom vyzadovala moju pozornost stale a to sa stale neda , ja ju chcem viest aj k samostatnosti

fem
28. aug 2010

@hexi uponahlat ci urychlit sa to neda....este nema pravdepodobne ukoncenu separaciu...o taky mesiac moze byt uplne ina...
my sme tiez maly take obdobie presne v tom case a ono to preslo, teraz sa hra vacsinou uplne sam, dokonca vo svojej izbe, neboj sa, bude samostna, ona ta teraz potrebuje, ak ju budes odsuvat, tak sa to obdobie len predlzi....je to na tebe 🙂

fem
28. aug 2010

@hexi
skusala si nejake misky, varesky v kuchyni, alebo nejaku novu hracku, ktora by ju na cas zabavila, hoci by bola pri tebe 🙂

bosa_noha
28. aug 2010

@hexi skus si ju dat pri vareni do satky na chrbat.
Ja si tiez ostatne myslim, ze ma iba take obdobie a ze ju to casom zase prejde. Moj syn tym tiez takto prechadzal, najprv objavoval veci v kuchyni a ked uz preskumal vsetky policky a skrinky ktore zo zemem dociahol, tak sa snazil uputavat moju pozornost. Tak som ho mala v satke na chrbate kym som varila. Velakrat mu stacila chvilka a potom sa zase pytal na zem a isiel si po svojom.

hexi
29. aug 2010

@fem ano skusala som vsetko aj misky aj varesky hocico aby ju to zabavilo a abavilo ju to tak mozno pat minut, ja si tiez myslim ze toto obdobie ju prejde musim byt len trpezliva 🙂

hexi
29. aug 2010

@bosa_noha no ale ona v satke uz nechce byt myka sa mi tam , kope ma sticuje, ako som pisala fem dufam ze to obdobie prejde , ina baby diky moc za radu 😀

tonicka
29. aug 2010

Ahojte kocky, ked vas tu tak citam, tak sme na tom podobne, karolinka bola nosive dieta a velmi precitlivele, a do juna , teda mala 3 a pol roka sme spinkaliu spolu v posteli z roznych dvodov,ale hlavne mala nocne mory a este nebola pripravena byt proste sama. u nas vsetko funguje tak ze musim vsetko dlhodobo vysvetlvat,kym si zvykne na tu myslienku, nema rada zmeny. napriklad aj odstavovanie zacalo v 2 rokoch a skoncili sme 2 aj tristvrte, ale bezbolestne a s hrdostou a to som jej hovrila ze maminka za chvilu nebude mat mliecko a bude ho coraz menej a podobne a ona sa postupne sama odstavila 🙂 a pri spinkani sme pouzili tiez sposob ze ked bude trosku vacsia, tak bude mat vlastnu velkacsku postel, potom som pridala ze v svojej izbicke a po pol roku pripravy(samozrejme ze okolie nechapalo co tolko riesime a ze ved uz o tom dlho hovorime a co ja vymyslam a nedam jej tu postel) zbadala svoju postel , naozaj teda velku(130x200) a v jej izbicke a od vtedy v nej spi 😵 😵 , samozrejme ze zle sny su, ale to ma len zavola,alebo ked place tak pridem na chvilku k nej lahnem a ona spinka dalej 🙂
Ale kazde dietatko je ine a sme mamy preto aby sme na to prisli , ze co potrebuju.

Inak davam do pozornost knihu od Rudolfa Dreikursa -Deti ako vyzva, vela ma naucila... 🙂 Karolik ma teraz tazke obdobie, lebo cakame babatko a ona dst ziarli na pozornst a tiez ma psychosomaticku pricinu choroby... v skutocnosti chora nie je a je to sposob ako si vyzaduje pozornost, vie na podnet kaslat, mat sopel , vracat, ... a tak , s tym teraz bojujeme, len nie vzdy to zastavim na zaciatku a ono sa to potom rozvinie a vyzera to total ako choroba...

samayka
29. aug 2010

ahojte dievčatá.
môžem sa k vám pridať?? zamýšlam sa nad tým, prečo som túto tému objavila až teraz 😀 ste tu všetky moja krvná skupina..
aj my spinkáme s malou v posteli.. tedaaa.. inak - máme balkón a zaspávame tak, že ju nakojím, poviem jej šup-šup do postielky a ona s úsmevom na tvári preštvornožkuje k "sebe", tak sa zgúli na bok, ja sa k nej priviniem a zaspí tak, že ma škrabká po ruke, po lakti, po hánkach... my nemáme ani len mojkacieho plyšáka - načo, veď mama má chĺpky na rukách 😎 . Keď sa neskôr budí na kojenie, tak si ku mne zasa prelezie,niekedy ju nechám medzi nami, ale to väčšinou až nad ránom. budí sa tak 3-4x - bolo už aj menej, ale teraz je chorá tak máme neštandardné noci - aj plač, bolesť, horúčky...

ale kým sme dospeli do tohoto štádia, prešli sme hocičím.. okolie ma nechápalo - varovali ma tak ako mnohé z vás - nooo, len si ju zvykaj uspávať nosením v šatke, v náručí na fit lopte... nooo., len si ju zvykaj zaspávať s vami... ale poviem vám, a som na seba hrdá - nebrala som do úvahy tieto reči. máálinko som obavy mala, ale nejaký vnútorný hlas mi hovoril, že pokial to vyhovuje sýkorke, upokojí sa a zaspinká - do vtedy to budeme takto robiť.. a fakt je, že postupne mi dala na javo, že šatku sa uspávanie už netreba (pochodovala som po byte aj 45 minút kým zatuhla) , že už zaspí aj bez nej, ale na mne a po 10-15minutách... neskôr sme zo zvislej polohy prešli na loptu a do náručia. a keď podrástla, tiež mi dala na javo, že je to síce príma takto byť pri mne, ale že zaspať už takto nevie - tak sme sa pekne v náručí položili do postele a tak postupne sme dospeli až k tomu, že zaspí vedla mňa a stačí jej moja ruka - a hlavne moja prítomnosť...

som si pripadala divná - lebo vela mamín čo poznám nad nami krútilo hlavou - mali to šťastie (alebo smolu) že ich deti pri zaspávaní nepotrebovali.. alebo im to nevedeli dať patrične na javo, že ich potrebujú...

priznám sa vám, že keď začala zaspávať na fitlopte tak do 15 minút, až mi bolo lúto ju položiť do postielky.. som si ju vždy ešte pár minút navyše ukradla len tak pre seba, spiacu a krásnu som si ju túlila a mojkala 😅 😅 to bolo krásne obdobie...

joooj som sa rozkecala.. a idem čítať aj staršie príspevky. páči sa mi táto téma ! 😉

@hexi - my máme podobné obdobie.. dokonca ani tatinko vtedy nepripadá do úvahy - len mama mama mama ... a plačeeee... a pritom tatinko je jej najviac najlepší kamarát. ale už sa to trošku upokojuje.. už máme "hysáčik" ako tomu ja hovorím len dva či tri krát za deň. a väčšinou keď jej vezmem niečo, čo jej do ručičiek moc nepatrí. vždy sa to snažím niečim kompenzovať.. a začína to zaberať... máme hava, tak ho používam ako odlákavadlo od čiernych myšlienok, že jej mama niečo nechce dať 🙂

hexi
29. aug 2010

@samayka presne aj my stale len mama mama a ale niekedy je dobry aj ocino, ale pri spani len ja nikto ini ani v noci len ja ked som neni pri nej tak place , a u nas zaspavanie je take ze si spolu lahneme do postele vypijeme mliecko a ja jej pritom spievam alebo recitujem a ona ma pocuva a pomaly zaspava a hlada si polohu , teraz uz zaspi do dvadsiatich minut , predtym sme chodili spavat aj o desiatej ale teraz ako sa naucila chodit tak je dost unavena a spi bleskovo, a tiez sme sprvu na fitlopte ale to ju po nejakom case prestalo bavit , potom nosenie v satke na rukach , a zrazu pri jednom roku uz len v posteli a je to na nieco dobre. 😀

samayka
29. aug 2010

@hexi - tak tak... v noci fungujem len ja.. aj pri zaspávaní.. a keď sa náhodou zobudí tak po hodinke spánku, mne stačí pohladkať, dať dudku, poprípade vodičku.. niekedy len lahnúť k nej.. drahý keď ide skúsiť - keď som napr. v kúpelni alebo tak nejak, tak je z toho plač a uspávame sa od znovu...

lila794
29. aug 2010

Jeeeej, super tema! My s detmi spavame stale. Jednoducho si to samy vyziadali. Davidko sice uz spava vo svojej posteli v izbicke, ale s tatinom na druhej posteli 😀 😀 😀 , ja s Noemkou na manzelskej 😀 a rano sme vsetci natrepani v spalni 😀 😀 Su to uplne super chvile. Davidko super prijal aj sestricku, zatial ziadne ziarlivostne sceny. Sam sa krasne vyhra, kym bol mensi, snazili sme sa mu vyhoviet - stiskali, mojkali, ked bolo zle. Teraz je velmi samostatny - a to ma iba 2r. Zaspat sam sice este nevie, ale hadam sa to nauci. Ja mam to stastie, ze moji aj manzelovi rodicia sa nam do toho nepletu a celkom sa im tento sposob vychovy pozdava 😀

samayka
30. aug 2010

dievčatá,

poraďte mi. malá sa nám posledné noci budí so strašným plačom. dotknem sa jej a až ju tak našponuje a kričí, nechám ju tak, tak naťahuje ku mne ruky a lezie na mňa.. dám jej prsko - nepije.. dudku odhadzuje... tak ju nasilu vezmem do náručia a pár minút bojujeme kým sa upokojí.. potom dám znovu prsko, niekedy sa napije a niekedy chytí jedy znovu... zvyčajne to trvá 10-15 minút... na koniec sa predsa len napije a potom sladko zaspinká.. je teraz choručká, dávame jej lieky. zrejme ju aj bolí pusinka, má tam afty... viem že to môže byť z toho .. len mi prosím poraďte ako jej čo najlepšie ulaviť... trhá mi srdce keď sa takto bráni dotyku, objatiu... akoby bola v nejakom tranze.. môžu to byť aj nejaké zlé sny??

lila794
30. aug 2010

@samayka mozu! A zubky? Aj Davidko to obcas v noci mal - ked mu isli stolicky. Ako pises - az zachvat placu. Pomohlo, ked sme zasvietili svetlo, uplne ho prebrali a isli sme do okna pozerat auta a svetielka. Ukludnil sa, cucol si mliecka a spinkal.

samayka
30. aug 2010

@lila794 - stoličky už máme... ale môžu to byť trojky spodné alebo vrchné.. tie ešte nemáme ale už vidno ako presvitajú... chúúúďa moje. ona si pri každom zúbku vytrpela, ale toto je niečo s čím sme sa ešte nestretli... to že ma odstrkuje a pri tom plače ma trápi... niekedy keď sa len tak preberie, tak stačí keď ju pohladím, pritúlim a hajá. ale posledné noci je pravidlom, že chytí raz alebo aj dva krát takýto hysák 😖 😖

lila794
30. aug 2010

@samayka tie trojky to je tiez des. My sme si tiez vytrpeli kazdy zubok a vzdy mu isli viacere naraz. Teraz mu idu posledne stolicky, samozrejme vsetky styri naraz 😝 To, ze ta obcas odstrci, je podla mna normalne, len sa to nam mamickam tazko znasa. Ja som si aj poplakala, ked jeden cas ma maly nechcel, iba tatiho. Nechapala som preco, lebo sme boli vzdy mojkackovia. Vraj to je normalne, chcel si uzit tatina. Aj teraz, ked uz je samostatny, tazko znasam, ze ma uz az tak nepotrebuje ☹ Tiez som plakala, ked sme boli u starkych a nechcel ist domov, ze chce ostat na prazdninach. No, musim si zvykat, ze to je uz samostatna osobka a nie male babatko. Ale aj tak chce s nami stale zaspavat, aj spat s nami, mojka sa 😉 Neboj, ono to prejde!

fem
30. aug 2010

@samayka
to je v pohode, ona je uz nezavisla, autonomna bytostka...moze byt rozcarovana z bolesti, z toho, ze ju nieco zobudi a ona chce spinkat...je dobre, ak ju do objatia nenutis...ale ak odmieta tvoje dotyky, musis uplne jemne, pomalicky ju pohladit, len trosku, nemusis ju tisnut, ak nechce...ak ta odmieta, respektuj to, a skus trosku neskor opat dotyk...pritom povedz, ze mamka ti chce pomoct...a ked uz je to jej prijemne, tak ju len jemne hladkat...rytmicky...ono neznamena, ze ta nema rada, len je akoby nahnevana z istej nepohody, ze chce vlastne spat a nemoze

samayka
30. aug 2010

@fem @lila794 byby ste zalté 🙂 ja viem že pomaly ale isto sa z môjho mojkáčika babenkovského stáva osôbka, osôbka s vlastným názorom... bolí ma keď jej neviem ulaviť hneď, neviem jej pomôcť... ale finále je krásne, keď zaspinká a pritúli sa, nechá sa pomojkať.. len ten bolestný plač... ááách jo.. som to ja ale citlivka.... 😅 😅

hádam bude dnešná noc pokojnejšia. už sme celý deň bez teplôt, snáď aj bolesti pominú...

hexi
31. aug 2010

ahojte baby, ja mam podobny problem ako samayka ale nam nejdu zubky ale kazdu noc sa mi budi s placom, prihovorim sa jej a je dobre alebo jej dam mliecko a je tiez dobre ale nechapem preco akurat s placom ale strasne silnym a pritom spinka, ako keby sa jej nieco snivalo zle. 😒

fem
31. aug 2010

@hexi deti v takom veku, ak sa preberu akoby z fazy tvrdeho spanku, tak placu...ide o to , ci sa ten plac zvysuje, alebo je v jednej tonine...nam ked zaplace tak vacsinou do 10 sekund spi dalej...to je len take kratke prebratie z tej fazy a potom spi dalej..je dobre to nerusit...lebo ak sa rozrusi tak plac sa zacne zvysovat... (ale nema to kazdu noc)
ono zly sen by si spoznala to je velmi silny plac , plny strachu...my sme to raz mali, ked sa zlakol vonku psika a sa mu o tom snivalo...to bolo hrozne...potom som ho privinula, objala a sa ukludnil a spal dalej....lebo tie zle sny to su tiez take, ako v polospanku
...takze nic si z toho nerob bezne deti, ked sa tak zrazu preberu, ze sa prebudi ich vedomie tak placu (akoby nevedia kde su, co sa deje, kde je mama)...to je emocia...neviem ci poznas ten pocit, ked sa zobudis , ze nevies aky je den...trva to par sekund a potom si vsetko uvedomis....deti vsak este nevedia inak reagovat..ako my dospeli...takze placu...