Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

zrzulka
3. nov 2008

Tak ale lepsie ked ostala na pozorovani akoby ste sa mali vratit do nemocnice na dlhsie nie??? Co by si robila keby si musela byt v nemocnici mesiace?

lenki33
3. nov 2008

zrzul ved jasne ze som si ho bola pytat,ale nemali cas!!! to znamena ze nemal vsetky vysetrenia spravene po porode
ja som bola v pohode hodinu po porode som behala ako rybicka
ja som mala porod uplne v pohodicke, ale personal pokazil co mohol aj pocas porodu aj po nom
ja dufam ze sa mi podari najst porodnicu kde sa bude dat s ludmi dohodnut a nie ze budu na mna v kontrakciach vrieskat ze musim podpisat papier ze so vsetkym suhlasim a o vsetkom som informovana co mi budu robit /nikto sa so mnou pochopitelne o nicom nerozpraval/

audreyd
3. nov 2008

zrzulka, nepredstaviteľnééééééééé 😖 😖 😖
ja si nesťažujem, že sme tam zostali, ale som rada, že som mala možnosť využiť aj ambu pôrod 🙂 to poteší 😉

zrzulka
3. nov 2008

Vysetrenia? ved tie sa robia este na sale nie? Alebo ake vysetrenia??? malej ked boli robit emisie tak to priamo na izbe tak isto aj ked merali ci ma zltacku. Detska lekarka chodila priamo na izbu na vizity. Malu mi nikto nikam nebral. Iba na vysetrenie srdiecka. . Pre mna je toto nepochopitelne. Urcite by som sa nenechala odbit tym ze niekto nema cas. Isla by som si ju zobrat a skusil by niekto nieco namietat. Teda ja som taka bola. Aj ked mi ju brali na lampu tak som si vsetko sledovala a kontrolovala🙂 a ked sestricka nestihala tak som isla za nou sama. Na oddelenie boli len dve sestry, stale im nosili babetka zdola takze "nestihacky". Zly system ale za to nemozu ani sestry ani nevinne babetka:(

audreyd urcite potesi, ale pri komplikaciach som bola rada ze som mohla s malou ostat tam na pozorovanie. Vies ja som to brala tak ze mozno pojdem na den, dva domov a potom sa aj tak budem musiet vratit. Ten navrat by bolel o dost viac ako to ze som tam pobudla tych 11 dni:( Ale bolo to tazke a pritom ma doma necakalo dalsie dieta. ja stasne verim tomu ze pri druhom bude vsetko inak lebo asi by mi srdce puklo keby som musela byt mesiac a pol s malou v nemocnici a doma by ma cakalo male babetko. Prave pre toto vsetko este stale vahame ci mat druhe dieta. Nie som taka silna zeby som to zvladla.Snazim sa to prekonat a verit, lebo nechcem aby moje dieta vyrastalo bez surodencov.

lenki33
3. nov 2008

audrey mozem sa opytat ked si uvazovalao ambu porode, ako si mala vyriesenu poporodnu starostlivost o dieta?? To by chodil pediater kazdy den k vam?? A ktory pediater, ak mozem vediet s tymto suhlasil??

audreyd
3. nov 2008

lenki, v topoľčanoch... tu som sa ani nepokúšala 😖 pediatrička by v prídade potreby chodila k nám, mala to po ceste z ambulancie domov 😀 prípadné vyšetrenia by sme absolvovali na novorodeneckom v nemocke, mám to 5min peši 😉 takže autom hneď 🙂 všetko je len o dobrej vôli zainteresovaných...

lenki33
3. nov 2008

zrzul, no teraz by som to spravila asi inak aj ja, ale proste vtedy som nemala sily s niekym bojovat, ako mala som byt silnejsia ale ked tam niekto po tebe vresti ze mi ho este nemozu dat lebo ja neviem co, tak proste som sa tam nemala sil s nou hadat a riskovat co tam s nim budu robit ked sa ja pohadam so sestrickou 😒 nechcem hadzat vsetky sestricky do jedneho vreca, ale niektore by radsej nemali pracovat s detmi

zuzana.k
3. nov 2008

Aj ja planujem z nemocnici po porode zdrhnut 😀 Mam take iste skukenosti ako eriq, tiez som rodila v ZV. Porod bol uzasny, porodna asistentka mi velmi pomahala a doktorka, povzbudzovali. Ale to co sa dialo so mnou nasledujuce dni a hlavne s dietatom uz zazit nechcem. Ja som rozmyslala, ze sa dohodnem s detskou lekarkou, ze by nas prisla pozriet a keby bolo treba si zaplatim gyn. Ved kontoral v nemocnici bola itak typu-a ako sa dnes mate.. Teplomer si viem strcit pod pazuchu aj sama a bude to neporovnatelne prospesnejsie pre dieta aj pre mna. Bez idiotskych poznamok, urazok, stresu a bravcovych reznov 😀
Ja som dalsie babo planovala tak o tych 5 rokov, ale teraz by som bola tehotna najradsej hned. Chcem aby mala Paula surodenca, aby mala s kym zdielat..
Co sa tyka porodu doma, tak v tejto chvyli na to nemam, ale je mozne ze sa tento postoj pocas tehotenstva zmeni 😉
ZV nemocnica si hovori ze je baby friendly hospital, ale to by museli najprv vymenit tu staru detsku doktorku-sme ju volali striga, ale to je este slabe. A celkovo som sa tam citila, ako keby som presla v case o 30 rokov spat do tazkeho komunizmu.

eriqe
3. nov 2008

Zuzi a v BB je to vraj este horsie, preto som sla radsej do ZV

zuzana.k
3. nov 2008

K tomu "bojovaniu za svoje prava" v nemocnici -myslim ze sa to neda. Clovek to s odstupom vidi inac, ale to su situacie, pri ktorych rozum zastava. A ak zacnete bojovat co i len s jednou upratovackou, tak sa proti vam zomkne cely personal. Ja som sa tam citila chvilu ako v base a chvilu ako v blazinci. Som plakala od dojatia ze idem domov. Nemocnice este stale neberu cloveka ako klienta, ako niekoho komu maju sluzit, a este dlho nebudu.

zuzana.k
3. nov 2008

Pocula som ze BB je este horsie-tam je uz naozajsna psychiatria po 68 ☹
Ked som prisla domov z porodneice, som bola rozhodnuta ze napisem staznost na stranku nemocnice, lebo ja som tam isla aj kvoli tym chvalam co som citala. Pred tym som zvazovala BS. A ked som si teda otvorila stanku porodnice, tak tam boli presne tie iste dakovania a pochvaly na uzasne sestricky a tim porodnice a super starostlivost a blabla, ale s aktualizovanym datumom!!
Tak to ma presla vsetka chut na staznost, naco ak si to recenzuju...

verulka
3. nov 2008

cafte, vidim ze tu riesite porody 😉 no ja mam za sebou uzasne 3 😀 aj prvy bol super, ale vtedy sa este neficalo na roomingu, tak to odnieslo hlavne kojenie 😉 ale okolie- lekari, sestricky boli fantasticki 😉 a to aj napriek mojmu veku- teda enmali s tym problem..deti sa na sale sice neprisali, ale pooblizovali a do 2h boli pri mne navzdy 😉 rodim uzasne rychlo bez problrmov a ani na pobyt na 600nedeli nemam zle spomienky.Teraz som si v nemocnici normlane oddyhcla a nazbierala sily na fungovanie doma..cize ja by som ten pobyt v porodnici nejako extra neskracovala 😉 aspon pre viacrodcky 😀

venonna
3. nov 2008

no ja som tiez mala stastie na priebeh porodu, malu zobrali umyt, odvazit a tak a doniesli nam ju, ked mna zasivali. Zakratko prisla sestra a dohliadla, ci sa mala prisaje. Potom ju vzali na dalsie vysetrenia, ked som ja sla do sprchy a prenasala som sa na izbu. Netusim cas, kedy ju doniesli, ale nebolo to dlho.
ale podla pripadov okolo seba si myslim, ze deticky su silnejsie, ako si myslime a ze kazda ta trauma sa da aspon zcasti vykompenzovat prave pomocou AP.

lenki33
3. nov 2008

no venonna ja teda vobec nie som taka ze by som ho nechcela dat z ruk a lutovala, ale teda fakt mi nepride normalne ked dieta prilozia po porode matke na minutu na brucho, potom ho rychlo idu odvazit a zmerat, lebo ce keby uz za 2 hodiny malo ine miery 😕 potom ti ho donesu v nakupnom voziku billa zabaleneho v zavinovacke a dovolia ti ho 10 minut skusit na tej uzkej posteli prisat. Potom ho odnesu niekam kde lezi uplne samo zabalene v latke bez dotyku medzi ostatnymi babatkami a reve, do oci mu svietia brutalne neonky a okolo placu ostatne babatka. Fakt nadherny prechod z brucha na svet.
Okrem toho do neho tlacia glukozu aby nerevalo, je logicke ze ked ho daju mame nechce sa prisat, ked reve tak mu mas dat zase glukozu 😕
Dieta ma byt zaviazane tuho v zavinocke a spat v postielke na prebalovacej podlozke, samozrejme za plneho osvetlenia vo dne v noci.
Prisavat ho mas len na 10 min z kazdeho prsnika a pekne systematicky aby to nenarusalo chod upratovaciek a vizit.
Su rozne babatka s roznymi povahami, ja viem ze mojmu dietatu to vadilo, a ze az po 4m si dokazalo ku mne opat vytvorit doveru. Proste je to taka povaha, inemu babatku by to mozno vobec nevadilo, ale to uz na svojom dalsom dietati skusat nebudem, ci by mu to nevadilo

venonna
3. nov 2008

no, musim sa priznat, ze v case porodu som este zila v sladkej nevedomosti o tychto okolnostiach, takze asi som ani na malu nepreniesla stres z toho, ze sa to neda inak.
ale asi mam aj stastie na pomerne pokojnu povahu mojho dietka, ani pri spatnom hodnoteni nejak nenachadzam nejake zlomove situacie, ktore by nas vyrazne poznacili...

valka
autor
3. nov 2008

myslim, ze to fakt je o osobnom pristupe...v tomto su kramare uzasna nemocnica - ako z knihy o baby friendly hospital...aj rodinka moze chodit kedy chce na navstevy, aj okupat spolu babatko...da sa dohodnut a zaplatit tatkov pobyt, ale s dietatkom2 uz asi by to bol problem...a bolo by to divne, stahovat sa cela rodina na tyzden do nemocky, ked ju mame co by kamenom dohodil 😀

indy
3. nov 2008

ahojte
je to tak vo vacsine porodniciach na SK je to stale ako za tvrdeho komunizmu. A najhorsie je, ze vacsina zien sa nad tym nezamysla a nepripada im to divne. Vobec ich netrapi, ze im dieta po porode odnesu a nosia im ich len na kojenie a vsetky praktiky, ktore su presne opacne ako presadzuje WHO. Proste o tom nerozmyslaju, ze by to mohlo byt inak. A to je najzufalejsie, pretoze pri takychto postojoch, ked je to vacsine ktorych sa to tyka ukradnute sa tak rychlo nic nezmeni. Zazili sme to aj my s manzelom, ked sme sa rozholi pre porodnicu vzdialenu 150 km od nasho bydliska. Mnohi nechapali a krutili hlavou, ze co sa nam nepaci a mnoho znamych, ktore rodili v "nasej" porodnici nechapali co nam nevyhovuje. Nasho Mojmirka sme priviedlli na svet v Banskej Stiavnici a sme boli veeeeeeelmi spokojni. Vsetko co bolo pre nas dolezite nam bolo splnene. Aj ked som mala planovany cisarsky rez (ktory som velmi oplakala lebo som sa uz od studii kedy som pisala diplomovu pracu o prirodzenych porodoch tesila ne ten moj prirodzeny)pretoze chrobacik v brusku sedel, mala som ho po sekci hned po prevezeni na pooperacnu izbu pri sebe a manzel bol s nim hned ako ho doniesli z operacky. Hned sme sa ho snazili prilozit, ale kedze som musela lezat tak to islo ztazka, ale rano ked som sa postavila z postele a ked som si sadla na stolicku uz sa pekne prisal a cucol si kolostrum. Takze boli sme spolu vsetci 3 cely den az do vecera a cez noc Mojmirko spinkal hned vedla v miestnosti, kde mala sestricka nocnu a manzel na nadstandardnej izbe za druhou stenou.A rano sme sa vsetci prestahovali na nadstandard a od vtedy sme mali malickeho uz nonstop.Myslim, ze po cisarskom by nam toto nebolo umoznene v ziadnej porodnici.Tiez ako pise Weroni mali sme to ako najkrajsiu dovolenku. A este sme tam ako bonus dostali nasho najdrahsieho synceka 🙂

indy
3. nov 2008

Este som zabudla spomenut, ze je to naozaj o osobnosti kazdej sestricky aky je jej pristup k rodickam a nielen o konkretnej porodnici.Vsade sa najdu aj tak co to beru ako poslanie a take ako zamestnanie, ktore ich este aj nebavi. Mam skusenost, ked sme sa malinkeho snazili prikladat vlastne cely den po porode sme to s prestavkami skusali, tak najviac trpezlivosti a ochoty prejavili starsie sestricky a doktorky. Co by som si skor myslela, ze mlade uz predsa studovali v tejto dobe a aj maju cerstvo po porode alebo pred vlastnym porodom tak budu vnimavejsie. Ale bolo to presne naopak. Pocas celeho pobytu sme sa mohli presviedcat, ze starsie sestricky to brali ako poslanie a mlade ako zamestnanie. A to si myslim, ze je prave ten kamen urazu vo vztahu ci uz k mamickam alebo detickam.

audreyd
3. nov 2008

ahojte AP maminy 🙂 pripravujem článok o AP a poprosila by som nejaké príspevky od vás "praktikujúcich" mamín 🙂 že mi niečo napíšete do IP?! 🙂 stačí pár slov o tom, kde a ako ste sa dozvedeli o AP, čo praktizujete, čo vám to dáva... a tak 🙂 pár riadkov stačí, pridajte meno svoje, dieťaťa, jeho vek a odkiaľ pochádzate 🙂
a ešte by potešili nejaké feši AP fotos 🙂

dííííííííííííííííííííííííík 😵 😵 😵

lucinka1104
4. nov 2008

ja som rodila v BB anikdy v živote ma tam už nedostanú ani za peniaze, veď mi skoro dieťa umrelo pre pochybenie lekára ☹

včera sme boli na neorológii a tam mi dr poevdala, že je pekné že Lukyho nosím,ale mám ha ešťe častejšie ako ho nechávam nechávať na zemy , aby sa mohol rozvíjať tak somho večer nechala a viď postavil sa na 4 😵

audreyd
4. nov 2008

lucinka, tak to máš šikovníčka riadneho doma! adeli sa síce už dlho plazí ako partizán po celom byte, ale na štyri sa dáva málo. asi sa jej nechce dvíhať to ťažké brušenko 😅

lucinka1104
4. nov 2008

Audreyd ďakujem je to moja šikuľka a to by som s ním mala cvičiť vojtovku, ale prestala som, lerbo sa mi už aj v kočíku posadil , doam keďsa držal gauču sám stál a ja munechcem takto uponáhľať vývyn , tak som cvičiť prestala a na kontrole povedali, že je uplne v poriadku. On sa neplazí len sa točí akolo seba akoby si nahánal chvost , ktorý nemá 😀 pomedzi sa postaví na 4 , pohúpe sa a zase dole.....len on mi už na zemy veľmi byť nechce , nudí sa tam 😒 hračky ho už omrzeli, musím ich poschovávať tak , keď mrnčí tak sa nosíme, kojíme a tak , dnes v noci som ho kojila takl ako každú noc spolu 7 x cez deň 7 xtak to máme 14 x za24 hodín , hladoš môj a mame pritom 7.500g nie až tak strašne , no mne to časté kojenie neprekáža, cez deň vôbec len v noci, keď som už na smrť unavená, no keĎ sa potom na mna drobec usmeje zabudnem aj na vyčerpanosť. Je to moja veľká láska a zmysel môjho života, som neskutočne šťastná že ho mám a že je taký silný a veľký bojovníka v tom inkubátore to nevzdal.
Ideme vonku pá

valka
autor
4. nov 2008

luci, mne doktorka poradila na nocny hlad davat vecer ako prikrm kasu...(aj ked nic ine nejedla), ze vydrzi dlhsie spat...tak vyskusaj... 😉

audreyd
4. nov 2008

valka, u nás tá kaša teda nefunguje 😖 pokiaľ viem, tak nočné budenie nie je len o hlade...

valka
autor
4. nov 2008

audrey, ani u nas 😀 ale mozno to niekomu zaberie... 😉 hlavne, ak dieta je fakt hladne...

lucinka1104
4. nov 2008

nám idu aj zubky nemám pocit, že by bol taký hladný on si lenn tak cucne skusim mu dať kašu, ale až buduci týždeň 😉

lenki33
4. nov 2008

luci, tak to mate urcite z tych zubov, nam vtedy nepomahalo nic to som kojila aj 12krat za noc a keby sa pricucol a zaspal, ale on len cuc a pustil a potom zase hladal, cuc a pustil no hroza 🙄
za normalnych okolnosti je Danu fakt hladny hlavne nad ranom, to je na mne stale nalepeny, ale on teda aj skutocne pije, takze sa uz zacinam zmierovat s tym ze ho budem asi 2 roky vylucne kojit 😀 a druhe babo bude neviem kedy

valka
autor
4. nov 2008

luci,tak ho priapadne skus naucit zaspavat bez prsnika,ale v tvojej pritomnosti..par dni bude poplakavat,a le casom sa to nauci a bude sa menej budit...

lucinka1104
4. nov 2008

valôka on , ale nezaspáva na prsníku večer či myslíš v noci ,keďsa zobudí 😕

audreyd
4. nov 2008

lenki, budeš dojčiť tandemovo 😀