Vzťahová výchova a iné (attachment parenting). Sem sa

valka
10. okt 2008

Ja viem, ze aj na ceskom MK prebieha diskusia AP, ale vela sloveniek tam nechodi...takze sem sa 🙂

valka
autor
9. jan 2009

jej, saudi..aj ja budem u daningerovej 🙂
ako sa dari s manducou? nosite sa? ako sa ma adelka?

audreyd
9. jan 2009

valka, aj ja som chcela ísť k očnej s adamom. ja mám tiež poruchu očnú - astigmatizmus - a chcem zistiť, či ju adam nezdedil... vraj sa máme naučiť najprv tvary a potom prísť 😖

valka
autor
9. jan 2009

no nie som odbornik, ale astigmatizmus by sa mal dat zistit uz u takych deti ako je lucka...ale zistim ti to zajtra od studentov 😉

audreyd
9. jan 2009

dík, bola by si zlatá 🙂 to sa meria prístrojom nejakým... lenže dieťa musí spolupracovať pri vyšetrovaní a to adam asi ťažko bude 😖 ale možno by ma prekvapil. musíme sa niekedy objednať aj my 🙂

valka
autor
9. jan 2009

no neviem si predstavit, ako lucka chce spolupracova 😀 ale vyzistim.... 😉

kili
9. jan 2009

neviem presne, čo vám u očnej pozerajú, ale my chodíme na kramáre pozerajú pozadie, 3x sa rozkvapká a potom sa pozerajú, a tak aj určili dioptrie.

audreyd
9. jan 2009

pri astigmatizme sa sleduje zakrivenie rohovky... neviem, či to pozerajúú rovnakým prístrojom ako pozadie.

valka
autor
9. jan 2009

no potom by mohli zistovat aj toto...lebo astigmatizmus vlastne sposobi rozne dioptrie v roznych smeroch...

audreyd
9. jan 2009

valka, mi hovor 😖 keby si ma videla, ako ja zaostrujem 😅 kamoška mi raz povedala, že ak ma raz poliši zastavia v aute, tak za ten brutálny výraz, aký mám za volantom 😅 no čo, keď potrebujem vidieť 😕

janula203
9. jan 2009

kili, hej rozkvapkava sa...janke stacilo raz rozkvapkat, a potom behaju tou palickou a tusim zrkadielkami...uz si presne nepamatam, zvacsa s jankou uz chodi manzel...ja som s malym doma....janka ma z lekarov fobiu a prisli sme na to, ze ked je len s jednym rodicom, tak aspon u ocnej spolupracuje....kedze janku zacali vysetrovat po roku, uz ako tak poznala obrazky, aj pomenovala, tak sme chodili este do druhych dveri, tam vysetrovali prave odchylku, to sa musela pozerat do takeho pristroja a hovorit co vidi...ci je babatko v kociku, ci papagaj v klietke a pod..... 🙂
Janke operovali naraz obe ocka....bolo to zle, po operacii vela kricala, plackala, museli jej ocko aspon jedno odlepit, aj ekd sa nemalo....bola v soku, ze nic nevidi...bol s nou manzel, ja som nemohla, kvoli kojeniu, a drobcek mal par mesiacov....ale nastastie babicku mame z BA, takze nakojila a letela do nemocnice za nou...dobre bolo, ze som mohla prist kedykolvek pocas dna, nie len pocas navstevnych...skvele doktorky a personal.....je tam aj herna pre deti na lozkovom....celkom pekne....
Ale dufam, ze sa nedostanete az tam...
My este uvidime, ci este daka operacia bude...zalezi od dioptrii.
Ideme na kontrolu v marci....
Vraj sa moze inak operovat 3-4 razy, potom to uz nema zmysel....

weroni
10. jan 2009

Ahojte mamičky,
ja akosi nestíham, nestíham vás ani čítať, tak aspoň v skratke napíšem čo máme nové.

Esterka sa stále čoraz viac hýbe. Od 5,5 mesiaca sa vlastne plazí, posledné dva týždne sa už stavia na štyri. V lehátku keď ju na obed kŕmim sa úplne sama posadí, a nielen to, celkom sa predkloní a vytáča sa do oboch strán, robí inventúru v miske s ovocím, preberá všetko čo na stole nájde. Priznám sa, mám problem ju nakŕmiť niekedy čo tá robí v tom lehátku.

Zub ešte furt nikde 🙂

Papkáme už: mrkvu, zemiak, brokolicu, kafriol, petržlen, tekvicu a zajtra vyskúšame cuketu 🙂 Chutiť jej veľmi chutí, čomu sa teším, zo zvedavosti som si zmerala čo asi zje a je toho vyše 170 ml 😨

Keďže už budeme mať bud. týždeň 7 mesiacov, začnem pomaly zaraďovať aj druhý denný príkrm - doobedné ovocie. Ale najprv chcem ešte tú cuketu priradiť medzi zeleninu, ak dostanem niekde tak patizón a ešte por. Keď toto všetko bude dobre znášať, pridáme pomaličky mäsko 🙂 Ináč za posledné tri týždne Ester pribrala 500 gramov, včera sme boli na poradni 😀

Baby, už dávnejšie som sa chcela spýtať, tie, čo masírujete alebo ste masírovali drobcov, ako sa detičky pritom správali? Lebo Esterka sa furt s niečim hrá, hemží sa, už vôbec nehrozí také nehybné ležanie ako pred pár mesiacmi 19:00 a 20:30 niekedy sa stane že aj neskôr ak náhodou vtedy spí - to je väčšinou keď sme preč a prídeme neskôr domov.

V utorok nás čaká očkoavnie proti pneumokokom, dúfam že to dobre dopadne.

A vy čo máte nové?

Na chrbte mi nevydrží takmer ani 5 sekúnd, a to ani keď ju prebalujem. Obliekame sa tak že leží na brušku lebo na chrbte ju to nebaví ani náhodou.

Strašne veľa vecí už Esterka spoznáva 🙂 Dokonca keď počuje hudbu, tak začne tancovať a keď jej poviem ťapi ťapi a dám jej moju dlaň tak mi o ňu začne ťapkať svojou ručičkou 🙂 Hráme sa na schovávačku, za plienkou alebo kusom oblečenia, lozí po celom dome najmä cez prah ju to strašne baví 😀

So spánkom je to tak že mi zvykne spať doobeda aj poobede - ale dĺžka je vždy iná. Niekedy -ako napr. včera v šatke mi spala tri hodiny počas ktorých som upratala, naavarila, umyla dlážky, najedla sa, inokedy nespí ani 20 minút. Jediné čo máme pravidelné je obedné papkanie - okolo 12:30 - 13:00.
A potom kúpanie medzi 1

saudi
10. jan 2009

Valka - snazim sa nosit, ale stale jej to ako keby vadi, odtlaca ma rucickami, ale ked sme vonku, tak jej to vyhovuje, lebo viac vidi ako z kocika 🙂 len ja by som ju tak potrebovala nosit hlavne doma, lebo nosit sa chce, ale len v smere jazdy na rukach, nie celom ku mne ☹
mame sa inak celkom dobre, kedze manzel ma teraz od vianoc 3 tyzdne dovolenku, tak si malu uzivame konecne spolu 😉

valka
autor
10. jan 2009

hm...to je bezne, ze sa odtlaca..musi si zvyknut a ty nesmies povolit...skus ju pripadne dat na chrabat...uz je dost velka, nie? ak mas satku, skus si uviazat batoh na chrbat...nasej sa to teraz moc paci 😉
tak tu dovolenku vam v dobrom zavidim...juj, hned by som brala...mirko ma teraz riadne fofry v praci...odovzdava nejaky projekt ci co, tak bol vcera do pol noci tam..a dnes je cely den pri pc a pracuje ☹

fibi
10. jan 2009

ahojte 🙂 všetko dobré v novom roku 🙂 My sme sa dnes vrátili po troch týždňoch do civilizácie a pozerám, že nemám šancu vás dočítať... Čo nové? Lujza má už konečne prerezaný prvý očný zub, ale teda sme si užili, kým vyšiel. Momentálne sme bez soplov, horúčky, kašľa a srajdy celá rodina - ktovie dokedy ...

saudi
10. jan 2009

asi skusim ten chrbat, to uvidi viac ako ked ju mam vpredu, to len vykruca hlavu doboku, odtlaca sa a ozuva popruhy 😒

audreyd
10. jan 2009

ahoj miri, už ste sa zohriali? 😀

valka
autor
11. jan 2009

ahojte, tak ja hlasim, ze mala sa ma strasnu potrebu nosit...vcera a dnes takmer na 80% z dna...to nemala ani ked bola miminko....som zvedava, co z toho bude...(toto patri asi sem, ze 😉 )
prave citam konecne tu prekopovu a znova si hovorim, ze pise genialne... 😅 vy uz ste to precitali?

audreyd
11. jan 2009

valka, mám to hodené tu pod laptopom 😅 asi čakám, že to do mňa samo "vstúpi" alebo čo 😕

valka, a nejdú jej zúbky nejaké ukrutnice? 😕

valka
autor
11. jan 2009

ja neviem...zatial nemrnci...ani nie je moc placliva...len ked je na zemi, ze sa ma hrat, tak krici...take vykriky akoby z pasie...a mne to moc vadi, tak ju dam na chrbat a tam je spokojna a ticho...tak si to vysvetlujem tak, ze mi nimi dava najavo, ze chce ist do satky...
a sa pokaslalo aj denne spanie - iba v satke alebo v manduce 2krat denne po 3/4 hodke...asi sa tie nase male dohodli...alebo adelka uz spava v pohode a vela?

audreyd
11. jan 2009

adeli do vianoc spávala cez deň trikrát po 1-2 hodky a teraz akoby uťal 😖 schrupne si dvakrát o pol hoďke a keď ťahá hodinuu tak som celá na vetvy 😅 kurnik, asi si nadspala alebo čo 😕 😒

valka
autor
11. jan 2009

no asi by sme im mali dohovorit...😀

zuzana.k
11. jan 2009

Jee, tak konecne to citate. Ja to docitavam a ten zaver-"systemicke preplatance" je velmi zaujimavy... Nikdy som o tom nepucula. Aj terapia objatim mi do toho vsetkeho zapada, a stale myslim na to, ze to AP co tu my objavujeme-nosenie, kojenie, spanie atd. mali nemky uz v 80 rokoch ako samozrejmost...
Ja hlasim, ze mame prvy krat 100 percent uspesnost bkm 😀 😀

audreyd
11. jan 2009

zuzi, do polnoci ešte ďaleko 😀 tak pozooooooooooooor 😀 ale gratulujem 🙂

valka
autor
11. jan 2009

super....blahozelam 🙂
my dnes 10% - najviac ☹ ani v tej satke som to nejak neodhadla...nechapem...
mne prisli niektore pasaze uplne super...trosku mam pocit, ze su tam priklady akoby z KK - ta opustenost dietata...juj, dufam, ze ku kazdemu dietatu budem maximalne spravodlivo mila...a ziadne protekcie ...ani jednym smerom...
idealistka, co? ... 😀

audreyd
12. jan 2009

no tak ja už neviem, čo patrí sem a čo "vedľa" 😕 ale toto dám hádam sem 🙂

add ambulantný pôrod! čítajte http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=72845

audreyd
12. jan 2009

a sme už nikto nechodí? 😕 😢 ☹

wanda007
12. jan 2009

aud, tu sa tulam, kukam, nikde nikoho. len kili mi robi spolocnost "u bambuska"

kili
12. jan 2009

aud, chodím, čítala som, ale teda toto je úúúúplne mimo mňa. nikdy nebudem môcť mať ambulantný pôrod, teda myslím, kôli cisárskemu.

fibi
12. jan 2009

ja by som aj chcela ambulantný pôrod, len neviem čo to obnáša vybavovačiek a tak...

wanda007
12. jan 2009

hej weroni, dlho som ta nepocula, vlastne nikdy 🙂, ale ak sem prides, skus kuknut aj k bambuskovi, tam sme sa teraz vsetky odstahovali, mozno najdes zname ksichty online. aj ja si asi zalozim temu, aj vsetky si zalozme a budeme sa navstevovat. na ranu kavicku ku kili, na obed k bambu a tak. co vy na to?